Mercedes-Benz GLE (ML): W166 och V167 generationer, motorer och utrustningsnivåer
Mercedes-Benz GLE — en stor lyxig SUV, före 2015 kallad ML (M-klass). På begagnadsmarknaden hittar man både ML och GLE, därför tittar vi på W166 och V167 generationerna, kort sagt — den tidigare ML, samt motorer, utrustningsnivåer och vad man ska kontrollera vid köp.
GLE och ML kortfattat
M-klass (ML) har tillverkats sedan 1997: W163 (1997–2005), W164 (2005–2011) och W166 (från 2011). År 2015 uppdaterades W166 generationen och döptes om till GLE, och 2019 kom den nya V167 generationen. Förutom den vanliga SUV:n erbjuds även GLE Coupé med lägre tak.
GLE väljs av dem som värdesätter komfort, utrymme, hög dragkapacitet och 4MATIC fyrhjulsdrift. I Litauen är det mest vanligt med dieseldrivna bilar.
W164 generationens ML är billiga idag, men underhållet kan vara dyrt: åldrande luftfjädring, automatlåda och V6-dieselmotorns problem kan snabbt äta upp sparade pengar.
W166 och V167 — vad skiljer dem åt
W166 (2011–2019; till 2015 — ML, sedan — GLE) — den mest populära generationen på begagnadsmarknaden. Den är tystare och mer ekonomisk än W164, och 2015 uppdaterade bilar med många motorer fick 9-växlad 9G-TRONIC automatlåda och modernare multimediasystem.
V167 (från 2019) — större, med längre hjulbas, två stora skärmar och MBUX-system. Valfritt erbjuds en tredje rad sätesplatser (sju platser), och fjädringen kan väljas som pneumatisk Airmatic eller aktiv E-ACTIVE BODY CONTROL.
2023 års V167 uppdaterad: nya buffertar, strålkastare, rat och multimediasystem, och de flesta motorer blev lättare hybridmotorer.
Motorer och växellådor
W166 var mest populära ML 250 BlueTEC / GLE 250 d (2.1 l, fyra cylindrar) och ML 350 BlueTEC / GLE 350 d (3.0 l V6) dieslar. Bensinmotorerna — ML 350 / GLE 400 (V6) och ML 500 (V8), samt laddhybriden GLE 500 e och sportversionerna AMG.
V167 var dieslar — GLE 300 d (2.0 l, fyra cylindrar), GLE 350 d och 400 d (3.0 l, sexcylindrig radmotor), bensinmotor — GLE 450 (3.0 l, sex cylindrar, med lätt hybridsystem). Det fanns även en laddhybrid dieselmotor GLE 350 de och sportversionerna Mercedes-AMG GLE 53 och GLE 63 S.
Alla bilar har automatlåda (W164 och tidiga W166 — 7G-TRONIC, senare — 9G-TRONIC) och oftast 4MATIC fyrhjulsdrift.
Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad GLE eller ML
Luftfjädring (Airmatic) — vanligt och dyrt att reparera: efter en natt ska bilen inte ha sjunkit, och kompressorn ska inte ha arbetat för länge. Under provkörningen, observera om det visas felmeddelanden.
Äldre ML 3.0 V6 dieslar var kända för oljeläckage genom oljekylarens mellanväggar och inloppsmanifoldens sprickor. Kontrollera AdBlue-systemet i BlueTEC och nyare dieslar — pumpens och värmarens fel är vanliga.
I V167-bilen kontrollerar du elektroniken och hjälpsystemens funktion, och för laddhybrider — batteriets tillstånd. För stora och tunga bilar är det viktigt att kontrollera bromsarna, däcken och fjäderupphängningen; kontrollera körglädjen enligt servicehistoriken.
Utförande (utrustningslinjer)
Mercedes-Benz utrustningslinjernas namn och utrustning skiljer sig beroende på marknad och år.
Bazinė
W166, V167Standardversion utan egen designlinje.
- Oftast — 4MATIC fyrhjulsdrift
- Automatisk klimatkontroll
- Ofta — navigering och bakkamera
AMG Line
W166, V167Den mest populära linjen — sportig utseende.
- AMG-stötdämpare och större hjul
- Sportiga säten och rat
- Ofta — svarta exteriöra detaljer (Night-paketet)
Mercedes-AMG GLE 43 / 53
W166 (43), V167 (53)Sportversion med sexcylindrig motor.
- Mer än 360 hk
- AMG-fjäder och bromsar
- AMG-exteriör och interiördetaljer
Mercedes-AMG GLE 63 / 63 S
W166, V167Den mest kraftfulla versionen med V8-motor.
- Mer än 500 hk
- AMG-fjäder och bromsar
- Ofta — exklusiv interiörutrustning
Jämförelse av V167-modellerna
| Bazinė | AMG Line | AMG GLE 53 | AMG GLE 63 S | |
|---|---|---|---|---|
| Vem passar den här bilen? | Komfort och långresor | Sportig utseende | Kombination av kraft och komfort | För kraftälskare |
| Fälgar (oftast) | 19 tum | 20–21 tum | 20–21 tum | 21–22 tum |
| Utseende | Standard | AMG-buffertar | AMG-exteriörpaket | AMG-exteriörpaket |
| Motor | 300 d, 350 d, 400 d, 450 | 300 d, 350 d, 400 d, 450 | 3.0 l, sexcylindrig | 4.0 l V8 |
| Pris på begagnademarknaden (relativt) | € | €€ | €€€ | €€€ |
För de flesta köpare är det bästa valet GLE med 350 d eller 400 d motor och AMG Line-utrustning. AMG-versionerna är för dem som prioriterar effekt, men de är också betydligt dyrare att underhålla.
Fördelar
- Mycket komfortabelt och tyst att köra
- Rymligt interiör, V167 — valfritt med plats för sju
- Kraftiga dieslar och 4MATIC — perfekt för att dra släp
- Stort utbud — från billiga ML till nya GLE
Nackdelar
- Dyra luftfjädringar och elektronikunderhåll
- Stora bränsleförbrukning och underhållskostnader
- Äldre ML har ofta dyra reparationer
Vanliga frågor
Vad skiljer ML och GLE åt?
Det är samma modell: 2015 ändrade Mercedes-Benz namnen på sina SUV:ar, så ML (M-klass) blev GLE. De uppdaterade W166-bilarna kallas nu GLE, de tidigare ML, och sedan 2019 tillverkas den helt nya V167-generationen.
Vilken generation är bäst att köpa begagnad?
Det mest rationella valet är ofta 2015–2019 års GLE (W166) med 9G-TRONIC-växellåda och 250 d eller 350 d motor. Om budgeten tillåter, erbjuder V167 ett mycket modernare interiör, mer utrymme och fler säkerhetssystem.
Är det värt att köpa GLE med luftfjädring?
Luftfjädring är mycket bekväm, men kan bli dyrt att reparera när den åldras. Kontrollera innan du köper att bilen inte sjunker när den står stilla och att det inte visas felmeddelanden; underhållet är billigare med vanlig fjädring.
Räcker GLE 300 d med fyra cylindrar?
För de flesta köpare — ja: den räcker till vardagsåkning och resor, och bränsleförbrukningen är lägre än för sexcylindriga motorer. Om du ofta drar tunga släp eller vill ha mer effekt, välj 350 d eller 400 d.
Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt





























