Mercedes-Benz CLA: C117 ja C118 sukuppeleet, moottorit ja varustelut
Mercedes-Benz CLA — kompaktiivinen neliovinen coupé-sedani, joka on teknisesti lähellä A-luokkaa, mutta matalampi ja elegantimpi. Katsomme kahta suosituinta käytetyn markkinoilla olevaa sukupolvea — C117 (2013–2019) ja C118 (vuodesta 2019), niiden moottoreita, varustelulinjoja ja mitä tarkistaa ennen käytetyn CLA:n ostamista.
CLA lyhyesti
CLA esiteltiin vuonna 2013 halvemmana ja pienempänä CLS-idean versiona: matala, kaareva katto ja ilman ikkunaruutuja olevat ovet antavat sille coupé-siluetin, vaikka ovia on neljä. Vuodesta 2015 lähtien tarjotaan myös farmaria Shooting Brake (X117, myöhemmin X118), joka tarjoaa suurempaa tavaratilaa ja enemmän tilaa takaistuinten yläpuolella.
CLA arvostetaan ulkonäöstä, prestiisimerkistä ja laadukkaasta sisustuksesta. Haittapuolia ovat rajoitettu tila takaistuimella ja jäykkä alusta suurilla pyörillä. Urheilullisimmat versiot ovat Mercedes-AMG CLA 35 ja CLA 45.
Vuodelle 2025 on esiteltävä täysin uusi CLA-sukupolvi, ensisijaisesti sähköinen, myöhemmin myös hybridimuotoinen. Tässä artikkelissa keskitytään pääasiassa C117- ja C118-sukupolviin, joiden tarjonta käytetyn markkinoilla on suurin.
C117 ja C118 — miten ne eroavat
C117 (2013–2019) perustuu W176-sukupolven A-luokan alustalle ja on nykyisin saatavissa oleva tapa hankkia CLA. Vuoden 2016 päivitykset sisälsivät uusia puskureita, usein LED-ajovaloja ja parannetun multimediasysteemin.
C118 (vuodesta 2019): Tekniikka on lähellä W177-sarjan A-luokkaa: sisustuksessa MBUX-multimediasysteemi ääniohjauksella ja suurilla näytöillä, lisää apuohjausjärjestelmiä, ja auto on kasvanut kokoa ja tilavuutta. Tämä on suosituin valinta niille, jotka etsivät modernia autoa.
2023 C118-päivitys: Uudet ajovalot, puskurit ja multimediasysteemin ohjelmisto, bensiinimoottorit saivat kevyen hybridijärjestelmän, ja manuaalivaihteisto hylättiin.
Moottorit ja vaihteistot
C117-sarjan suosituimmat olivat CLA 180 ja CLA 200 bensiinimoottorit (1.6 l), tehokkaammat CLA 220 ja CLA 250 (2.0 l), sekä CLA 180 d, CLA 200 d ja CLA 220 d dieselmoottorit (vuoteen 2015 asti nimellä CDI). Mercedes-AMG CLA 45:ssä oli 2.0 l moottori, jonka teho oli noin 360–381 hv.
C118-sarjan bensiinimoottorit CLA 180 ja CLA 200 ovat 1.3 l (136 ja 163 hv), CLA 220 ja CLA 250 ovat 2.0 l; dieselmoottorit CLA 200 d ja CLA 220 d ovat 2.0 l (150 ja 190 hv). On myös latautuva hybridi CLA 250 e sekä urheilulliset Mercedes-AMG CLA 35 (306 hv) ja CLA 45 S (421 hv) versiot.
Vaihteistot ovat 6-vaihteinen manuaali tai 7G-DCT tai 8G-DCT kaksoiskytkinautomaatti. Monet tehokkaammat versiot ovat varustettu 4MATIC-kaikkirattavetoisella vaihteistolla, ja käytettyjen autojen markkinoilla tavataan useimmiten automaattivaihteistoa.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä CLA
Kokeile kahden sankovaihtojan laatikkoa ajamalla paikasta, ajamalla kamarilla ja manööriä taaksepäin — klikkaaminen tai viivästyminen voi viitata sankovaihtolaitteeseen tai ohjausyksikön ongelmiin. Kysy, onko vaihdelaatikon öljy vaihdettu.
Kylmän moottorin käynnistyksen jälkeen ei saa kuulla pitkää kurristusta. Dieselautojen, jotka ovat paljon ajaneet kaupungissa, tarkista kovaosafilteri (DPF), EGR-venttiili ja joskus AdBlue-järjestelmä.
AMG Line - ja AMG-mallit ovat usein varustettuja suurilla rengaspyörillä ja matalalla profiililla olevilla renkailla — tarkista rengaspyörien reunat, alusta ja pohja, sillä CLA on matala. C118-autossa tarkista, toimivatko MBUX-näytöt, kamera ja apujärjestelmät sujuvasti, ja tarkista ajoneuvon historia teknisten tarkastusten ja huoltojen perusteella.
Varustelut (varustelulinjat)
Mercedes-Benzin varustus riippuu paljon lisäpaketeista, joten samalla varustelulinjalla olevat autot voivat erota toisistaan. Luetellaan Euroopassa yleisimmin tavattavat varustelulinjat.
Bazinė
C117, C118Yksinkertaisin versio ilman erityistä varustelulinjaa.
- Kevytsuolaisten rengaspyörät
- Multimediasysteemi, C118 — MBUX:n kanssa
- Usein — parkkipaikan anturit ja takakamera
Urban
C117Hieman paremmin varustettu ja modernimpi ulkonäköinen C117-varustelulinja.
- Suuremmat kevytmetallirenkaat
- Urheilullisemmat istuimet ja verhoilu
- Usein — automaattinen ilmastointi
Progressive
C118C118-mallin mukavuuteen ja eleganssiin keskittyvä linja.
- Suuremmat kevytmetallirenkaat
- Hienompi sisustus
- Usein — sisustuksen ympäristövalaistus
AMG Line
C117, C118Suosituin linja käytettyjen markkinoilla — urheilullinen ulkonäkö.
- AMG-puskurit ja isommat rengasmitat
- Urheilulliset istuimet ja ohjauspyörä
- Usein — matalampi, jaloampi alusta
Mercedes-AMG CLA 35 / CLA 45
C117 (vain CLA 45), C118Urheilullisimmat CLA-mallit 4MATIC-vaihteistolla.
- 2.0 l turboahdettu moottori, noin 306–421 hv
- Urheilullinen alusta ja jarrujärjestelmä
- AMG-sisustus sisällä ja ulkona
C118-linjojen vertailu
| Bazinė | Progressive | AMG Line | Mercedes-AMG CLA 35 | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Järkevä ostaja | Mukavuuteen ja eleganssiin | Urheilullinen ulkonäkö | Ajokelpoisuus |
| Renkaat (yleensä) | 16–17 tuuman | 17–18 tuuman | 18–19 tuuman | 18–19 tuuman |
| Sisustus | Perusvarustus | Luxusvarustus | Urheilulliset istuimet, AMG-detaliit | AMG-istuimet ja ohjauspyörä |
| Moottori | 1,3 l bensiini, 2,0 l diesel | 1.3–2.0 l, hybridi | 1.3–2.0 l, hybridi | 2.0 l, 306 AG |
| Käytettyjen markkinahinta (suhteellisesti) | € | €€ | €€ | €€€ |
Monille ostajille paras valinta on C118-sukupolven CLA 200 tai CLA 200 d AMG Line - tai Progressive -mallistolla. Jos tarvitaan enemmän tilaa tavaroille, kannattaa katsoa Shooting Brake -universaalia.
Plussat
- Elegantti kupee-mallinen ulkonäkö
- Laadukas sisustus ja prestiisimerkki
- Moderni C118-sukupolven multimediasysteemit ja turvallisuustekniikat
- Taloudelliset moottorit ja laaja valikoima
Miinukset
- Korkea takapenkki ja matala katto
- Kaksinkertainen vaihteisto voi olla kallis
- Vankka alusta ja suuret pyörät
Usein kysytyt kysymykset
Miten CLA eroaa A-luokan sedanista?
Tekniikka on hyvin samankaltainen, mutta CLA on matalampi, pidempi ja sillä on kupemallinen katto. A-luokan sedan on käytännöllisempi takapuolelta, ja CLA valitaan niille, joille ulkonäkö on tärkeintä.
Mikä CLA-sukupolvi on paras ostettavaksi käytettyinä?
Jos moderni varustus ja tila ovat tärkeitä, niin C118. Jos budjetti on pienempi, kannattaa etsiä C117:n 2016 jälkeen päivitystä, selkeällä huoltohistorialla.
Sopiiiko CLA perheelle?
Pienelle perheelle CLA voi riittää, mutta matalan katon takia korkeammat takapenkillä olevat matkustajat voivat olla epämukavia. Käytännöllisempi valinta on CLA Shooting Brake farmariauto tai B-luokka.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























