Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Mini Clubman F54

Henkilöautot · Valmistus 2015–2024

Mini Clubman F54, valmistettu 2015–2024. Ilmoitukset ja tiedot.

MAINOS Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Sukupolvet 2 sukupolvea

Mini Clubman F54 myytävänä

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Ei vielä ilmoituksia.
MAINOS AI Blog Autopilot — your blog writes itself
Mini Clubman
Kuva: Alexander-93, CC BY-SA 4.0
Mini

Mini Clubman: R55 ja F54 sukupolvet, moottorit ja versiot

Mini Clubman on pidempi, monikäyttöinen Mini-malli, jossa on erikoiset takaovet. Käytettyjen autojen markkinoilla on kaksi nykyaikaista sukupolvea – R55 ja F54. Tutustumme siihen, miten ne eroavat, mitkä moottorit ovat suosituimpia, miten versiot eroavat ja mitä tarkistaa ennen ostamista.

Clubman lyhyesti

Clubman-nimi juontaa juurensa klassisen Mini-ajan ajasta, ja nykyinen BMW:n valmistama Clubman esiteltiin vuonna 2007. Molemmat sukupolvet erottuvat takaoveista, jotka avautuvat sivulle kuten ovenovet, ja pidemmästä kuin tavallisen Mini-korista.

Clubman arvostetaan erikoisesta suunnittelusta, laadukkaasta sisustuksesta ja jännittävästä, kartingin kaltaisesta ajamisesta. Toisaalta jousitus on melko jäykkä, ja huolto sekä varakappaleet ovat usein kalliimpia kuin tavallisten kompaktiautojen.

R55 ja F54 – miten ne eroavat

R55 (2007–2014) on luotu kolmiovisten Mini-autojen pohjalta ja on lähes 4 metriä pitkä. Lisäksi kahden tavallisen oven lisäksi sillä on yksi pienet takaosaan avautuvat „Clubdoor“-ovet oikealla puolella – vasenkulkuisissa maissa ne avautuvat kadun puolelle. Takapenkki ja tavaratila ovat pieniä, joten tämä on enemmän tyylikäs kaupunkiauto kuin perhemonikäyttöinen.

F54 (2015–2024) uudistettiin kokonaan uudelleen: sillä on neljä perinteistä ovia, se on noin 4,25 metriä pitkä ja kooltaan lähellä kompaktiluokan hatchbackeja. Sisustuksessa on huomattavasti enemmän tilaa, ja joissakin versioissa voi valita kaikki pyörät vetävän ALL4-vaihteiston. Vuoden 2019 päivityksessä autot saivat LED-takavalot brittiläisen lipun kuvioineen ja päivitetyn multimedian.

Monille ostajille F54 on parempi valinta – se on tilavampi, modernimpi ja useimmiten luotettavampi. R55 on etsittävä, jos tärkeintä on hinta ja ainutlaatuinen ulkonäkö.

Moottorit ja vaihteistot

R55:ssä tavallisesti käytetään bensiinimoottoreita (useimmiten 1,6 l): One (noin 95–98 hv), Cooper (noin 120 hv), turbo Cooper S (noin 175–184 hv) ja John Cooper Works (noin 211 hv). Dieselmoottorit ovat 1,6 l Cooper D (noin 110 hv) ja vuodesta 2011 alkaen 2,0 l Cooper SD (noin 143 hv). Vaihteistot ovat 6-vaihteisia manuaali- tai automaattivaihteistoja.

F54:ssä One ja Cooper käyttävät 1,5 l kolmisylinteristä moottoria (noin 102 ja 136 hv), Cooper S 2,0 l (noin 178–192 hv) ja John Cooper Works 2,0 l turbo (noin 231 hv, vuodesta 2019 noin 306 hv). Dieselmoottorit ovat One D (1,5 l, noin 116 hv), Cooper D (2,0 l, noin 150 hv) ja Cooper SD (2,0 l, noin 190 hv).

F54 on saatavana manuaali- tai automaattivaihteistolla, ja vuodesta 2018 alkaen bensiinimoottoreihin on usein asennettu 7-vaihteinen kaksinkertainen Steptronic-vaihteisto. Kaikki pyörät vetävä ALL4-vaihteisto on tavallisesti käytössä voimakkaammissa moottoreissa ja aina John Cooper Works -versiossa.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä Clubmania

R55-bensiinimo 1,6 l moottorit tunnelmoi jakelukäytön, lisääntyneen öljynkulutuksen ja jäähdytysjärjestelmän vuotojen takia. Kylmä moottori ei saa pöyristä käynnistyksen jälkeen, ja Cooper S -turboautojen osalta kysy öljynvaihdon taajuutta ja turbolaajennimen kuntoa.

F54-sarjan moottorit ovat yleensä luotettavampia, mutta dieselautojen osalta, jotka ovat ajaneet paljon kaupungissa, tarkista hiukkassuodatin (DPF) ja EGR-venttiili. Kaksinkertaisen vipuvaihteiston kanssa koe hidas ajaminen ja liikkeelle lähtö — tärinä on merkki siitä, että voisi tarvita korjausta.

Monella Clubmanilla on vahvistetut renkaat, joilla voi ajaa myös rei'illä (tunnetaan nimellä run-flat), joten arvioi renkaiden kunto ja jousituksen melua. Tarkista, avautuvatko takaovet sujuvasti ja toimiko kaikki elektroniikka, ja vertaa käyttöhistoriaa huoltokirjan kanssa.

MAINOS Site AI Audit: What to fix on your website

Versiot

Mini-versiot eroavat ensisijaisesti moottorista, ja varusteet ovat usein täydennettyjä paketteilla (esim., Pepper, Chili, Salt). Varusteet vaihtelevat markkinan ja vuoden mukaan; luetellaan Euroopassa tavallisimmat versiot.

One

R55, F54

Perus- ja halvin versio rauhalliselle ajamiselle.

  • Heikoin bensiinimoottori
  • Yksinkertaisemmat varusteet ja pienemmät rengaskoot
  • Usein — täydennetty Pepper-paketilla

Cooper

R55, F54

Suosituin versio — hyvä dynamiikka ja kulutuksen tasapaino.

  • Tehokkaampi bensiinimoottori
  • Usein — kevytmetallirenkaat ja automaattinen ilmastointi
  • Usein — Pepper- tai Chili-paketti

Cooper D

R55, F54

Dieselversio pitkille matkoille.

  • Pienet polttoaineenkulutukset kaupungissa
  • Varustelu on samanlainen kuin Cooper-mallissa
  • Usein automaattivaihteisto

Cooper S

R55, F54

Urheilullinen turbo-versio ajamisen mukavuuden vuoksi

  • Ilmanottoaukko moottorikansiin ja urheilullisemmat puskurit
  • Usein urheilulliset istuimet ja suurempi ohjauspyörä
  • Usein LED- tai ksenonivalot

John Cooper Works

R55, F54

Tehokkain ja urheilullisin Clubman-versio

  • Tehokkain turbo-moottori ja urheilullinen alusta
  • Vahvistetut jarruet ja JCW-sisustus
  • F54-mallissa aina kaikki pyörät vetävät ALL4

F54-sarjan versioiden vertailu

OneCooperCooper SJohn Cooper Works
Kenelle sopiiRauhalliseen ajamiseen kaupungissaArkiseen ajamiseenDynaamista ohjauksestaUrheilullisten autojen ystäville
Renkaat (yleensä)16 tuuman16–17 tuuman17–18 tuuman18–19 tuuman
Moottori1.5 l, 3 syl., noin 102 hv1.5 l, 3 syl., noin 136 hv2.0 l, noin 178–192 hv2.0 l, noin 231–306 hv
SisustusPerusmalliUsein Pepper- tai Chili-paketillaUsein urheilulliset istuimetUrheilulliset istuimet, JCW-varustus
Kustannukset käytetyn markkinalla (suhteellisesti)€€€€€€€€

Monille ostajille F54 Cooper sopii parhaiten — sen moottori riittää arkipäivään, ja ylläpito on edullisin. Cooper S on valittava dynamiikan takia, ja John Cooper Works vain, jos haluaa todella urheilullisen auton.

Plussat

  • Erityinen muotoilu ja kahden ovisen takaoven ratkaisu
  • Laadukas sisustus ja paljon yksilöllistämismahdollisuuksia
  • Jännittävä ja tarkka ajaminen
  • F54 tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa ja mahdollisuuden nelivetoon

Miinukset

  • Kova alusta, erityisesti suurilla rengaskoolla ja vahvistetuilla renkailla
  • Kalliimpi huolto ja vararengasosat
  • R55-sarjan bensiinimoottorien ketju- ja öljynkulutusongelmat

Usein kysytyt kysymykset

Mikä Clubman-sukupolvi on paras ostettavaksi käytetynä?

Monille ostajille paras paras valinta on F54, erityisesti 2019 vuoden päivityksen jälkeen: se on tilavampi, modernimpi ja useimmiten luotettavampi. R55 on halvempi, mutta vanhempi, ja sen bensiinimoottoreille tarvitaan enemmän huomiota.

Sopiiko Mini Clubman perheelle?

F54-sarjan Clubman sopii pienelle perheelle – takapenkillä on tilaa kahdelle aikuiselle, ja tavaratila on samanlainen kuin kompaktiluokan hatchbackin. R55 on tähän liian vanha ja sopii paremmin yhdelle tai kahdelle henkilölle.

Mikä Clubman-moottori on luotettavin?

F54-sarjan 1.5 litran bensiinimoottori (Cooper) ja 2.0 litran dieselmoottorit pidetään luotettavampina kuin R55-sarjan 1.6 litran bensiinimoottorit. Mutta joka tapauksessa tärkeintä on säännöllinen huoltohistoria ja öljynvaihto ajoissa.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Mini Clubman-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Mini

Mini →
MAINOS Site SEO AI Audit — free SEO audit