Mini Clubman: generácie R55 a F54, motory a výbavy
Mini Clubman — dlhší, univerzálny typ Minia s výnimočnými zadnými dvodverovými dverami. Na trhu s použitými vozidlami sa stretneme so dvoma súčasnými generáciami — R55 a F54. Pozrieme sa, čím sa líšia, ktoré motory sú najobľúbenejšie, čím sa líšia výbavy a čo overiť pred nákupom.
Mini Clubman krátko
Názov Clubman pochádza z čias klasického Minia, a súčasný BMW Clubman bol predstavený v roku 2007. Obe generácie sa vyznačujú zadnými dverami, ktoré sa otvárajú do strany ako skriňové dvere, a dlhším karosériou ako u bežného Minia.
Clubman je oceňovaný pre svoj výnimočný dizajn, kvalitný interiér a vzrušujúce, kartingové jazdenie. Na druhej strane je podvoz pomalý, a servis a náhradné diely sú často drahšie ako u bežných vozidiel kompaktnej triedy.
R55 a F54 — čím sa líšia
R55 (2007–2014) bol vytvorený na základe trojdverového Minia a má takmer 4 metrov dĺžku. Okrem dvoch bežných dverí má tiež dve malé zadné dvere „Clubdoor“ na pravom boku — v ľavostranných krajinách sa otvárajú do ulice. Zadné sedadlo a batožinový priestor sú malé, preto je to viac štýlové mestské vozidlo ako rodinný univerzál.
F54 (2015–2024) bol celkom nový: má štyri štandardné dvere, je približne 4,25 m dlhý a svojou veľkosťou sa blíži kompaktným hečbekom. V interiéri je viac priestoru a v niektorých verziách možno vybrať pohon všetkých kolies ALL4. V roku 2019 preštylizované automobily dostali LED zadné svetlá s motívom britskej vlajky a aktualizovanú multimédiu.
Pre väčšinu kupujúcich je F54 lepším výberom – je priestrannejší, modernejší a často aj spoľahlivejší. R55 je vhodný, ak je najdôležitejšia cena a výnimočný vzhľad.
Motory a prevodovky
R55 najčastejšie nájdete s benzínovými motormi (predovšetkým 1.6 l): One (okolo 95–98 kW), Cooper (okolo 120 kW), turbodúchadlový Cooper S (okolo 175–184 kW) a John Cooper Works (okolo 211 kW). Dieselové motory sú 1.6 l Cooper D (okolo 110 kW) a od roku 2011 aj 2.0 l Cooper SD (okolo 143 kW). Prevodovky sú 6-stupňová manuálna alebo automatická.
F54 má najčastejšie One a Cooper s 1.5 l trojvalcovým motorom (okolo 102 a 136 kW), Cooper S s 2.0 l (okolo 178–192 kW) a John Cooper Works s 2.0 l turbodúchadlovým motorom (okolo 231 kW, od roku 2019 okolo 306 kW). Dieselové motory sú One D (1.5 l, okolo 116 kW), Cooper D (2.0 l, okolo 150 kW) a Cooper SD (2.0 l, okolo 190 kW).
F54 je dostupný s manuálnou alebo automatickou prevodovkou a od roku 2018 sa na benzínové motory často montuje 7-stupňová dvojspojková automatická prevodovka Steptronic. Pohon všetkých kolies ALL4 sa najčastejšie vyskytuje pri výkonnejších motoroch a vždy v verzii John Cooper Works.
Čo overiť pri kúpe použitého Clubman
Varialy 1.6 l R55 s benzínom boli známe problémami s rozvodovým reťazcom, zvýšenou spotrebou oleja a únikmi v chladiacej sústave. Studený motor po zapnutí nesmie čuchať, a u turbínových automobilov Cooper S sa vyptajte na frekvenciu výmeny oleja a stav turbokompresora.
Varialy série F54 sú obvykle spoľahlivejšie, ale u dieselových automobilov, ktoré sa často pohybujú v meste, skontrolujte filtr pevných častíc (DPF) a EGR ventil. S dvojitou skriňou diferenciálu otestujte pomalú jazdu a rozjazd z miesta – trhnutie je znakom, že môže byť potrebná oprava.
Veľa modelov Clubman má posilnené pneumatiky, s ktorými sa dá jazdiť aj s prasknutými (tzv. run-flat), preto ohodnotte stav pneumatik a tichosť zvisenia. Skontrolujte, či sa hladko otvárajú zadné dvere, či funguje celá elektronika a porovnajte stav s záznamami servisu.
Verzie
Verzie Mini sa najprv líšia motorom a výbava je často doplnená balíčkami (napr. Pepper, Chili, Salt). Výbava sa líši podľa trhu a rokov; uvádzame najčastejšie v Európe stretnuté verzie.
One
R55, F54Základná a najlacnejšia verzia pre pokojnú jazdu.
- Najslabší benzínový motor
- Jednoduchšia výbava a menšie kolesá
- Často – doplnená balíčkom Pepper
Cooper
R55, F54Najobľúbenejšia verzia – dobrá dynamika a rovnováha spotreby.
- Silnejší benzínový motor
- Často – kolesá z ľahkého zliatiny a automatická klimatizácia
- Často – balíčok Pepper alebo Chili
Cooper D
R55, F54Dieselová verzia pre veľkých jazdcov.
- Nízka spotreba paliva v meste
- Vybavenie podobné ako verzia Cooper
- Často — automatická prevodovka
Cooper S
R55, F54Športová turbínová verzia pre pohodlie jazdy.
- Vzduchový prietok na kryte motora a športovejšie tlumiče
- Často — športové sedadlá a väčšie kolesá
- Často — LED alebo xenónové svetlá
John Cooper Works
R55, F54Najsilnejšia a najšportovejšia verzia Clubman.
- Najsilnejší turbínový motor a športové podvesenie
- Vyostrené brzdy a JCW interiér
- F54 má vždy pohon všetkých kol ALL4
Porovnanie verzií série F54
| One | Cooper | Cooper S | John Cooper Works | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodné | Pre pokojnú jazdu v meste | Pre každodennú jazdu | Pre dynamickom jazdeniu | Pre milovníkov športových automobilov |
| Pneumatika (často) | 16 palcov | 16–17 palcov | 17–18 palcov | 18–19 palcov |
| Motor | 1,5 l, 3 valce, približne 102 kW | 1,5 l, 3 valce, približne 136 kW | 2,0 l, približne 178–192 kW | 2,0 l, približne 231–306 kW |
| Interiér | Základná výbava | Často s balíkom Pepper alebo Chili | Často sedačky športového typu | Športové sedačky, JCW výbava |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne) | € | €€ | €€ | €€€ |
Pre väčšinu kupujúcich je najlepšie voľbou F54 Cooper – jeho motor postačuje na každodenné jazdy a údržba nie je najdrahšia. Cooper S je vhodný pre dynamiku, a John Cooper Works len pre tých, ktorí hľadajú skutočne športové vozidlo.
Výhody
- Výnimočný dizajn a zadné dvere
- Kvalitný interiér a veľa možností individualizácie
- Vzrušujúce a presné jazdné vlastnosti
- F54 ponúka viac priestoru a možnosť pohonu všetkých kolies
Nevýhody
- Tuhá podvozok, zvlášť s veľkými kolesami a posilnenými pneumatikami
- Drahšia údržba a náhradné diely
- Problémy s reťazou a spotrebou oleja benzínových motorov série R55
Časté otázky
Ktorá generácia Clubman je najlepšia na kúpu použitú?
Preferovaný výber pre mnohých kupujúcich je F54, zvlášť po obnovení v roku 2019: je prostornší, modernší a často spoľahlivejší. R55 je lacnejší, ale starší a jeho benzínové motory vyžadujú viac pozornosti.
Či je Mini Clubman vhodný pre rodinu?
Clubman piatej generácie (F54) je vhodný pre menšiu rodinu – na zadných sedadlách sa zmestia dva dospelí, a kufrik je podobný ako u kompaktného hečbeku. R55 je pre to príliš starý a viac sa hodí pre jedného alebo dvoch ľudí.
Ktorý motor Clubmanu je najspoľahlivejší?
Motory 1,5 l benzín (Cooper) a 2,0 l diesel piatej generácie (F54) sa považujú za spoľahlivejšie ako 1,6 l benzínové motory štvrtej generácie (R55). Ale v každom prípade je najdôležitejšie – pravidelná história údržby a včasná výmena oleja.
Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























