Mercedes-Benz SL: R230, R231 en R232 generaties, motoren en uitvoeringen
Mercedes-Benz SL — een luxe tweezitter cabrio, geproduceerd sinds 1954 en beschouwd als een van de bekendste Mercedes-modellen. We kijken naar de meest voorkomende R230 en R231 generaties op de markt voor gebruikte auto's, de nieuwste R232, hun motoren en wat je moet controleren voordat je een gebruikte SL koopt.
SL kortom
De SL was altijd een auto voor snelle en comfortabele reizen, en geen harde sportcabrio. De R230 en R231 generaties hebben een elektrisch opklapbaar hardtop (Vario-Dach), waardoor ze stil en comfortabel zijn als een coupé met het dak dicht, en een open auto worden met het dak open.
De SL wordt gewaardeerd om zijn krachtige V6, V8 en V12 motoren, de kwaliteit van de binnenruimte en de luxe uitrusting. Aan de andere kant is het een complexe auto: het hydraulische dak, de ABC-ophanging en de vele elektronica kunnen duur zijn in het onderhoud als ze niet goed zijn onderhouden.
R230, R231 en R232 — wat zijn de verschillen
De R230 generatie (2001–2011) is vandaag de dag de meest toegankelijke manier om een moderne SL te kopen. Standaard had hij een actieve ABC-ophanging, en de vroegere auto's (ongeveer tot 2006) hadden een elektrohydraulisch SBC-remmenstelsel. De in 2008 vernieuwde auto's onderscheiden zich door een ander voordeel en verbeterde uitrusting.
De R231 generatie (2012–2020) heeft een voornamelijk aluminium carrosserie, waardoor hij lichter en stijver is. Hij is moderner, zuiniger, en als extra uitrusting heeft hij vaak een panoramisch glasdak met Magic Sky Control. De in 2016 vernieuwde auto's kregen een nieuw voordeel en een 9-traps automatische versnellingsbak voor een deel van de motoren.
R232 generatie (vanaf 2021) — alweer de Mercedes-AMG SL: in plaats van een hard dak keert de soft top terug, er zijn twee kleine achterbanken toegevoegd en de meeste versies hebben vierwielaandrijving. Voor de meeste kopers van een gebruikte SL is de R231 de beste keuze, vooral na de update van 2016.
Motoren en versnellingsbakken
In de R230 generatie zijn de meest voorkomende motoren de SL 350 (V6) en de SL 500 (V8, vanaf 2006 — 5.5 l, ongeveer 388 pk). De krachtigste versies zijn de SL 55 AMG met compressor, de SL 63 AMG, de V12-ingemotoriseerde SL 600 en de SL 65 AMG. Na de update van 2008 werden in Europa ook de SL 280 en SL 300 met V6-motor aangeboden.
In de R231 generatie was de basismotor aanvankelijk een 3.5 l V6 (SL 350, ongeveer 306 pk), later vervangen door een 3.0 l V6 met twee turbo's (SL 400, ongeveer 367 pk). De SL 500 heeft een 4.7 l V8 met twee turbo's (ongeveer 435–455 pk), de SL 63 AMG een 5.5 l V8 (ongeveer 537–585 pk) en de SL 65 AMG een 6.0 l V12 (ongeveer 630 pk).
In de R232 generatie heeft de SL 43 een 2.0 l viercilindermotor en achterwielaandrijving, terwijl de SL 55 en SL 63 een 4.0 l V8 met twee turbo's en vierwielaandrijving hebben. Alle SL-modellen worden alleen met een automatische versnellingsbak geleverd: R230 — 5 of 7 versnellingen, R231 — 7 of (na de update) 9 versnellingen, AMG-versies — AMG SPEEDSHIFT-bakken.
Wat te controleren bij het kopen van een gebruikte SL
Open en sluit het dak een paar keer: het moet soepel bewegen zonder te knarsen, en er mogen geen sporen van hydraulische vloeistof in de kofferbak of de cabine zitten. Het repareren van het dakhydrauliek- en sensorensysteem is duur, dus een niet-functionerend dak is een serieuze reden om te onderhandelen of de aankoop te annuleren.
Als de auto een ABC-ophanging heeft (alle R230, een deel van de R231), controleer dan of het chassis na stilstand niet zakt, of er geen foutmeldingen van de ophanging in het dashboard staan en of er geen vloeistoflekkages zijn. Voor de oudere R230 vraag dan of de SBC-remmen volgens de fabrikantsactie zijn bijgewerkt.
In de SL 350 met de oudere M272 V6-motoren (ongeveer 2004–2007) is de balansas van de krukas bekend om te breken — controleer de diagnose en vraag naar reparatie. Voor alle auto's is de onderhoudshistorie, de werking van de automatische versnellingsbak en de staat van de elektronica (multimedia, stoelen, AIRSCARF) belangrijk.
Versies
De uitvoering van de SL hangt grotendeels af van de motorversie en de extra pakketten (bijv. AMG Line). We geven de meest voorkomende versies in Europa weer.
SL 350 / SL 400
R230, R231De zescilinder versie is de meest toegankelijke en economische SL.
- V6-motor
- Tweepersoonszitplaatsen en automatische klimaatcontrole
- Vaak — AIRSCARF nekverwarming
SL 500
R230, R231De populairste V8-keuze — veel vermogen en soepele rij-eigenschappen.
- V8-motor
- Rijkere standaarduitrusting
- Vaak — ABC-ophanging en Harman Kardon geluidssysteem
AMG Line
R231Pakket dat een sportievere uitstraling geeft zonder AMG-motor.
- AMG-stijl buffers en schokdempers
- Grotere AMG-wielen
- Vaak — een sportievere interieur
SL 63 AMG
R230, R231De meest sportieve V8-versie met AMG-techniek
- Krachtige AMG V8-motor
- AMG SPEEDSHIFT-transmissie en sportieve remmen
- Sportieve stoelen en AMG-interieur
SL 65 AMG
R230, R231Zeldzaam en luxe SL met V12-motor
- V12-motor met twee turbo's
- Uiterst rijkelijke standaarduitrusting
- Dure onderhoud en reserveonderdelen
Mercedes-AMG SL 43 / 55 / 63
R232De nieuwste generatie — met een zachte kap en 2+2-zits interieur
- SL 43 — achterwielaandrijving, SL 55 en 63 — vierwielaandrijving
- Digitale interieur met een groot verticaal scherm
- Twee kleine achterbanken
Vergelijking van de R231-generaties
| SL 400 | SL 500 | SL 63 AMG | SL 65 AMG | |
|---|---|---|---|---|
| Voor wie geschikt | Voor rustige ritten | Voor een mix van kracht en comfort | Voor sportief rijden | Voor het extraatje |
| Wielmaat (meestal) | 18–19 inch | 19 inch | 19–20 inch | 19–20 inch |
| Motor | 3.0 l V6, ongeveer 367 pk | 4.7 l V8, ongeveer 435–455 pk | 5.5 l V8, ongeveer 537–585 pk | 6.0 l V12, ongeveer 630 pk |
| Onderhoudskosten | Laagste | Gemiddelde | Hoge | Hoogste |
| Prijs op de markt voor gebruikte auto's (relatief) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Voor de meeste kopers is de SL 400 of SL 500 de beste keuze: ze zijn snel, comfortabel en veel goedkoper in onderhoud. AMG-versies zijn alleen de moeite waard als ze een duidelijke servicegeschiedenis hebben.
Pluspunten
- Zo comfortabel en stil als een coupé, wanneer het dak gesloten is
- Krachtige en soepele motoren
- Kwaliteitsvolle, luxe interieur
- Gebruikte R230 en R231 zijn veel goedkoper dan nieuwe
Minpunten
- Reparatie van het dak en de ABC-ophanging
- Veel complexe elektronica
- R230 en R231 — slechts twee zitplaatsen
Veelgestelde vragen
Welke SL-generatie is de beste om een tweedehands te kopen?
Voor veel kopers is de R231 de beste keuze, vooral de auto's uit 2016–2020 met een SL 400 of SL 500 motor. Deze zijn moderner en meestal betrouwbaarder dan de R230, en kosten aanzienlijk minder dan de nieuwste R232-generatie.
Is de Mercedes-Benz SL geschikt voor het hele jaar?
R230 en R231 met een hard dak zijn stil en warm, dus met goede winterbanden kun je er ook in de winter mee rijden. Toch gebruiken veel eigenaren van de SL hem in de zomer, zodat het dakmechanisme en de carrosserie minder slijten.
Wat is de ABC-ophanging en is deze probleemgevoelig?
ABC (Active Body Control) — een hydraulische actieve ophanging die het kantelen van de carrosserie bij bochten vermindert. Het is erg comfortabel, maar na verloop van tijd kunnen lekkages optreden en is de reparatie duur. Voordat je koopt, is het de moeite waard om de ophanging te laten diagnosticeren.
Wat is het verschil tussen de R232 SL en de vorige generaties?
De R232 is een Mercedes-AMG-model met een zachte dak, een 2+2-zitsalontje en meestal vierwielaandrijving. Het is sportiever en moderner, maar mist het harde, opklapbare dak van de vorige generaties.
Bijgewerkt 2026-10-09 · Uitvoeringen en uitrusting verschillen per markt en bouwjaar — controleer de uitrusting van de specifieke auto. · Automatisch vertaald





























