Dla firm: pakiety, API i import →

Seat Leon I

Samochody osobowe · Produkcja 1999–2005

Seat Leon I, produkowany 1999–2005. Ogłoszenia i informacje.

REKLAMA Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Generacje 4 generacje

Seat Leon I — ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia →

Cena, €

Rok

Przebieg, km

Moc, kW

Sprzedawca

Wyposażenie

Więcej wyposażenia
Nadwozie
Elektronika
Wnętrze
Audio i wideo
Bezpieczeństwo
Zabezpieczenia
Inne zalety
Na razie brak ogłoszeń.
REKLAMA Site AI Audit — free website audit
Seat Leon
Zdjęcie: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Seat

SEAT Leon: III i IV generacja, silniki i wersje wyposażenia

SEAT Leon — hatchback i kombi klasy kompaktowej, technicznie bliski VW Golfowi, ale często tańszy i o bardziej sportowym charakterze. Przyglądamy się najczęściej spotykanym na rynku wtórnym generacjom III (2012–2020) i IV (od 2020 r.), ich silnikom, wersjom wyposażenia i temu, co sprawdzić przed zakupem.

Leon w skrócie

Leon jest produkowany od 1999 r. i doczekał się czterech generacji. III generacja była oferowana jako 5-drzwiowy hatchback, 3-drzwiowy (SC) hatchback i kombi (ST), IV generacja – jako 5-drzwiowy hatchback i kombi (Sportstourer). Wersja sportowa do 2020 r. nazywała się Leon Cupra, później stała się modelem osobnej marki Cupra – Cupra Leon.

Leon korzysta z tych samych platform i silników co Golf, Octavia i Audi A3, ale często jest tańszy, ma bardziej sportowy design i sztywniejsze zawieszenie (zwłaszcza wersja FR). Dzięki temu doceniają go kierowcy, którzy cenią przyjemność z jazdy.

III i IV generacja — czym się różnią

III generacja (2012–2020) — pierwszy SEAT na platformie MQB: lżejszy, lepiej wykonany i nowocześniejszy niż II generacja. To najpopularniejsza generacja na rynku wtórnym. Facelifting w 2017 r. przyniósł większy ekran multimediów, więcej systemów wspomagających i wersję wyposażenia Xcellence; dostępne było też kombi o zwiększonym prześwicie X-Perience.

IV generacja (od 2020 r.) — nowocześniejsze cyfrowe wnętrze, większy ekran, miękkie hybrydy (eTSI) i hybryda plug-in e-Hybrid. Podobnie jak Golf VIII, multimedia wczesnych egzemplarzy były krytykowane za wolne działanie i dotykowe sterowanie.

W 2024 r. IV generacja została odświeżona: większy ekran multimediów, zaktualizowane hybrydy plug-in z większą baterią, a część silników zastąpiono nowszymi.

Silniki i skrzynie biegów

W III generacji najczęściej spotyka się benzynowe silniki 1.2 TSI (86–110 AG), 1.4 TSI (122–150 AG), później 1.0 TSI (115 AG) i od 2018 r. 1.5 TSI (130–150 AG) oraz wysokoprężne 1.6 TDI (90–115 AG) i 2.0 TDI (150–184 AG). Wersja FR często miała 1.8 TSI (180 AG) albo 2.0 TDI (184 AG), Leon Cupra – 2.0 TSI (około 265–300 AG).

W IV generacji podstawę stanowią 1.0 TSI (90–110 AG), 1.5 TSI (130–150 AG), z DSG – miękkie hybrydy 1.0 i 1.5 eTSI, 2.0 TDI (115–150 AG) i hybryda plug-in e-Hybrid. Najmocniejsze wersje należą do gamy Cupra Leon.

Skrzynie biegów — manualne albo DSG. Mniejsze silniki najczęściej łączone są z 7-biegową DSG z suchym sprzęgłem, mocniejsze i wysokoprężne – z DSG z mokrym sprzęgłem. Słabsze wersje mają zwykle prostsze (belkowe) zawieszenie tylne, mocniejsze – wielowahaczowe.

Co sprawdzić, kupując używanego Leona

Skrzynia DSG powinna zmieniać biegi płynnie: szarpanie przy ruszaniu, uderzenia przy zmianie biegów czy wibracje często oznaczają remont sprzęgła lub mechatroniki. Zapytaj, czy wymieniano olej (w DSG z mokrym sprzęgłem).

W samochodach z silnikiem Diesla, które dużo jeździły po mieście, sprawdź filtr cząstek stałych (DPF) i zawór EGR. Kupując starszego Leona II generacji (do 2012 r.), pamiętaj, że jego silniki 1.2 i 1.4 TSI słynęły z rozciągającego się łańcucha rozrządu.

Wersje FR i Cupra były często eksploatowane dynamicznie, dlatego dokładnie sprawdź hamulce, opony, zawieszenie i sprzęgło. W samochodzie IV generacji zapytaj, czy zaktualizowano oprogramowanie multimediów, a przebieg zawsze weryfikuj na podstawie wpisów serwisowych i badań technicznych.

REKLAMA Site AI Audit: What to fix on your website

Wersje wyposażenia

Nazwy i wyposażenie różnią się w zależności od rynku i rocznika; podajemy najczęściej spotykane w Europie wersje wyposażenia.

Reference

III, IV generacja

Podstawowa wersja wyposażenia — prosta i najtańsza.

  • Najczęściej stalowe felgi
  • Prostszy system multimedialny
  • Często — klimatyzacja manualna

Style

III, IV generacja

Najpopularniejszy wybór — dobry kompromis między ceną a komfortem.

  • Felgi aluminiowe
  • Często — automatyczna klimatyzacja
  • Często — czujniki parkowania

Xcellence

III generacja (od 2017 r.), IV generacja

Elegantsza wersja dla miłośników komfortu.

  • Wyższej klasy wykończenie wnętrza i chromowane detale
  • Często — dostęp bezkluczykowy i uruchamianie bez kluczyka
  • Często — oświetlenie ambientowe wnętrza

FR

III, IV generacja

Sportowa wersja — najpopularniejsza wśród miłośników jazdy.

  • Sportowe zderzaki i większe felgi
  • Sportowe fotele i sztywniejsze zawieszenie
  • Często — wybór trybów jazdy

X-Perience

III generacja (ST)

Kombi o zwiększonym prześwicie.

  • Zwiększony prześwit
  • Plastikowe elementy ochronne nadwozia
  • Często — napęd na wszystkie koła 4Drive

Cupra

III generacja

Najmocniejsza wersja III generacji z silnikiem 2.0 TSI.

  • O mocy około 265–300 AG
  • Często — adaptacyjne zawieszenie
  • Większe hamulce i sportowa stylistyka

Porównanie wersji wyposażenia IV generacji

ReferenceStyleXcellenceFR
Dla kogoDla najtańszego samochoduDo codziennej jazdyKomfort i wyglądDo sportowej jazdy
Felgi (najczęściej)16 cali16–17 cali17 cali17–18 cali
WnętrzePodstawowe wykończenieWięcej wyposażeniaEleganckie wykończenieSportowe fotele i kierownica
Silnik (najczęściej)1.0 TSI, 2.0 TDI1.0–1.5 TSI, 2.0 TDI1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid
Cena na rynku wtórnym (relatywnie)€€€€€€€€€

Dla większości kupujących najlepszym wyborem jest Style z silnikiem 1.5 TSI lub 2.0 TDI. FR warto wybrać ze względu na sportową stylistykę i prowadzenie, a Xcellence — ze względu na komfortowe wyposażenie.

Zalety

  • Sportowy design i prowadzenie
  • Sprawdzona technika Grupy Volkswagen, jak w modelu Golf
  • Często tańszy niż podobnie wyposażony Golf
  • Praktyczne kombi ST / Sportstourer

Wady

  • Twardsze zawieszenie wersji FR na gorszych drogach
  • DSG z suchym sprzęgłem może drogo kosztować
  • Multimedia i dotykowe sterowanie we wczesnych egzemplarzach IV generacji

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się SEAT Leon od modelu VW Golf?

Leon i Golf korzystają z tej samej platformy i silników. Leon ma bardziej sportowy design i często twardsze zawieszenie, a na rynku wtórnym często bywa tańszy. Golf zazwyczaj nieco lepiej utrzymuje wartość.

Czy warto wybrać wersję Leon FR?

FR to jedna z najpopularniejszych wersji wyposażenia modelu Leon: sportowy wygląd, więcej wyposażenia i często mocniejsze silniki. Jednak jej zawieszenie jest twardsze, więc na gorszych drogach jazda jest mniej komfortowa — przed zakupem koniecznie ją przetestujcie.

Czym różni się SEAT Leon od modelu Cupra Leon?

Od 2020 r. Cupra jest odrębną marką. Cupra Leon — bardziej sportowa i droższa wersja modelu Leon z wyróżniającym się wykończeniem i mocniejszymi silnikami, w tym 2.0 TSI i hybrydami plug-in.

Która generacja modelu Leon jest najlepsza przy zakupie używanego egzemplarza?

Dla większości kupujących najlepsza będzie III generacja z lat 2017–2020: dobrze dopracowana i tańsza niż IV generacja. Jeśli ważne są nowoczesne wyposażenie i wersje hybrydowe — wybierz IV generację, najlepiej egzemplarz z późniejszych roczników.

Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie

Komentarze

Brak jeszcze komentarzy o Seat Leon. Podziel się doświadczeniem.

Zaloguj się, aby skomentować

Inne modele Seat

Seat →
REKLAMA Site AI Audit — free website audit