Mercedes-Benz CLS: generace C219, C218 a C257, motory a výbavy
Mercedes-Benz CLS — čtyřdveřové kupé postavené na základě E-třídy a v roce 2004 popularizující novou třídu automobilů. Přehlédneme, čím se liší tři generace CLS, které motory jsou nejpopulárnější, jak se liší verze a co je nutné zkontrolovat před zakoupením použitého vozu.
CLS krátce
CLS se vyrábí na základě techniky E-třídy, má však nižší karoserii připomínající kupé a dveřní okna bez rámů. Ve druhé generaci (C218) byl i kombi — CLS Shooting Brake. Výroba CLS skončila v roce 2023.
Tento vůz si vybíráme pro vzhled, komfort a silné motory. V praktičnosti zaostává za E-třídou: kvůli nízkému střechu je v zadních sedadlech méně místa pro hlavu a vlézt je obtížnější. Starší generace jsou většinou čtyřmístné, pětimístný CLS se stal standardem až ve třetí generaci (C257).
Kterou generaci zvolit
C219 (2004–2010) — originální a elegantní, ale většina vozů má vysoký nájezd a starší luxusní technika je nákladná na údržbu. Vyplatí se ho vybírat pouze s jasnou servisní historií.
C218 (2011–2018) — nejpopulárnější generace na trhu s použitými vozy: modernější technika a úspornější motory. V roce 2014 obdržely vozy nové světlomety (častěji — Multibeam LED), větší multimediální displej a některé motory — devítistupňovou automatickou převodovku.
C257 (2018–2023) — pětimístný, s moderním interiérem (často — dva velké displeje), novými řadovými šestiválcovými motory a technologií lehkých hybridů (EQ Boost). V roce 2021 byl automobil aktualizován.
Motory a převodovky
C218 se nejčastěji setkáváme s diesely CLS 250 CDI / 250 BlueTEC (čtyřválcový, asi 204 k) a CLS 350 CDI / 350 BlueTEC (V6, asi 250–265 k), po aktualizaci přibyl i CLS 220 BlueTEC (asi 170 k). Benzínové — CLS 350, 400, 500 a CLS 63 AMG s 5,5 V8 biturbo motorem.
C257 se nejčastěji setkáváme s diesely CLS 220 d (asi 194 k), CLS 300 d, CLS 350 d a CLS 400 d (řadové šestiválcové, asi 286 a 340 k), benzínové čtyřválcové CLS 300 / 350, řadový šestiválcový CLS 450 (asi 367 k) a Mercedes-AMG CLS 53 (asi 435 k).
Všechny CLS mají automatické převodovky: C219 nejčastěji 7G-Tronic, C218 — 7G-Tronic, po aktualizaci — 9G-Tronic, C257 — 9G-Tronic. Pohon všech kol 4MATIC byl u C218 volitelný, u nejvýkonnějších verzí C257 je standardní.
Co zkontrolovat při nákupu použitého CLS
U V6 dieselů (CLS 320 CDI, 350 CDI, 350 BlueTEC) je častým problémem únik oleje mezi řadami válců; také je dobré zkontrolovat sací sběrnici a systém EGR. U novějších BlueTEC a d motorů zkontrolujte systém AdBlue a čidla NOx.
Pokud auto má pneumatickou podpěru (Airmatic), zkontrolujte, zda karoserie nesedne po noci a zda kompresor nepracuje příliš dlouho. U starších benzínových V6 a V8 motorů C219 (přibližně do roku 2007) je známý problém – opotřebení kroužků rozvodového mechanismu.
Zkontrolujte všechny elektricky ovládané funkce, provoz převodovky a stav vozidla podle servisní historie – drahá auta se často dovážejí ze zahraničí a jejich stav není vždy pravdivý. Před nákupem je vhodné provést diagnostiku u odborného servisu Mercedes-Benz.
Výbava a verze
Verze CLS jsou obvykle označovány podle motoru a výbavových balíčků, výbava se liší podle trhu a roku; uvádíme nejčastěji se vyskytující verze.
CLS 350 CDI / 350 BlueTEC
Generace C218Jedna z nejčastěji se vyskytujících verzí C218 v Evropě.
- Motor V6 na naftu
- Často – pohon všech kol 4MATIC
- Často – kožený interiér a navigace
CLS Shooting Brake
Generace C218 (2012–2017)Univerzální karoserie CLS – praktičtější, ale vzácnější.
- Větší kufr
- Stejné motory jako u kupé
- Často – elektricky ovládaná zadní klapka
AMG Line
Generace C218 (po faceliftu) a C257Sportovní vzhled bez AMG motoru.
- Bufry a kola v AMG stylu
- Sportovní sedadla a volant
- Často – sportovní podvozek
CLS 63 AMG
Generace C218Nejvýkonnější verze C218.
- 5,5 V8 biturbo, asi 525–585 kW
- Často – pohon všech kol 4MATIC
- Drážší údržba brzd, pneumatik a motoru
CLS 400 d 4MATIC
Generace C257Nejvýkonnější C257 diesel – častý výběr pro dlouhé cesty.
- Řadový šestiválec, asi 340 kW
- Standardní převodovka 4MATIC
- Často – balíček AMG Line
Mercedes-AMG CLS 53
Generace C257Nejvíce sportovní verze C257.
- Řadový šestiválec s EQ Boost, asi 435 kW
- Převodovka 4MATIC+ pro všechny kola
- Sportovní vozidlo a výfukový systém
Porovnání verzí třetí generace (C257)
| CLS 220 d | CLS 400 d 4MATIC | CLS 450 4MATIC | AMG CLS 53 | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodné | Pro ekonomické každodenní jízdy | Pro dlouhé cesty | Pro milovníky benzínových motorů | Pro sportovní řízení |
| Motor | 2.0 naftový, asi 194 k | 3.0 naftový, asi 340 k | 3.0 benzínový, asi 367 k | 3.0 benzínový, asi 435 k |
| Převodovka | Zadní pohon | Všechny kola (4MATIC) | Všechny kola (4MATIC) | Všechny modely (4MATIC+) |
| Převážně (nejčastěji) | 18–19 kol. | 19–20 kol. | 19–20 kol. | 19–20 kol. |
| Cena na trhu s použitými vozy (přibližně) | € | €€ | €€ | €€€ |
Pro většinu kupujících nejlepší volba je CLS 400 d 4MATIC: silný, ekonomický na dlouhé jízdy a s pohonem všech kol. CLS 220 d je vhodný, pokud je nejdůležitější cena provozu, zatímco AMG CLS 53 je pro ty, kteří hledají sportovní výkon.
Výhody
- Výjimečný čtyřdveřový kupé design
- Pohodlné a tiché jízda na dlouhé vzdálenosti
- Silné a ekonomické šestiválcové dieselové motory
- Kvalitní interiér a bohaté vybavení
Nevýhody
- Drážší údržba a opravy
- Méně místa vzadu a obtížnější nástup než u třídy E
- Mnoho automobilů s vysokým nebo nejasným nájezdem
Časté otázky
Která generace CLS je nejlepší při nákupu ojetého vozidla?
Pro většinu kupujících je to obnovený C218 (2014–2018): vylepšená technika, modernější světla a převodovka. Pokud rozpočet dovolí, C257 je modernější, pětimístný a s novějšími motory.
Jak se CLS liší od třídy E?
Technika podobná třídě E, ale CLS má nižší, kupé stylový karoserií a dveřní okna bez rámů. Díky tomu vypadá působivěji, ale vzadu je méně místa pro hlavu a zavazadlový prostor je méně praktický.
Má CLS pohon všech kol?
Ano, v generacích C218 a C257 byly verze 4MATIC. V generaci C218 se nejčastěji setkáváme s CLS 350 CDI / BlueTEC a silnějšími motory, zatímco v generaci C257 mají CLS 400 d, CLS 450 a AMG CLS 53 pohon všech kol standardně.
Je vhodné koupit CLS 63 AMG?
Pouze při dostatečném rozpočtu na údržbu: V8 motor, brzdy, pneumatiky a podvozek vyžadují drahé součástky. Před nákupem je nutná podrobná diagnostika a kontrola historie servisu.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky





























