SEAT Leon: III. a IV. generace, motory a výbava
SEAT Leon je kompaktní hatchback a kombi, které technicky vychází z VW Golfu, ale často je levnější a má sportovnější charakter. Přinášíme přehled III. (2012–2020) a IV. generace (od roku 2020), které jsou na trhu ojetin nejčastější – zaměříme se na jejich motory, výbavu a na to, co zkontrolovat před koupí.
Leon v kostce
Leon se vyrábí od roku 1999 a má za sebou čtyři generace. III. generace byla k mání jako pětidveřový hatchback, třídveřový hatchback (SC) a kombi (ST), IV. generace pak jako pětidveřový hatchback a kombi (Sportstourer). Sportovní verze se do roku 2020 jmenovala Leon Cupra, později se stala modelem samostatné značky Cupra – Cupra Leon.
Leon využívá stejnou platformu a motory jako Golf, Octavia a Audi A3, bývá však levnější, má sportovnější design a tužší podvozek (zejména ve verzi FR). Proto oslovuje řidiče, kteří ocení radost z jízdy.
III. a IV. generace – v čem se liší?
III. generace (2012–2020) je prvním SEATem na platformě MQB: je lehčí, kvalitnější a modernější než II. generace. Jde o nejpopulárnější generaci na trhu ojetin. Facelift v roce 2017 přinesl větší obrazovku multimédií, více asistenčních systémů a výbavu Xcellence; v nabídce bylo i kombi se zvýšenou světelnou výškou X-Perience.
IV. generace (od roku 2020) se pyšní modernějším digitálním interiérem, větším displejem, mild-hybridy (eTSI) a plug-in hybridem e-Hybrid. Stejně jako u Golfu VIII čelila multimédia u prvních ročníků kritice za pomalé reakce a dotykové ovládání.
V roce 2024 prošla IV. generace omlazením: dostala větší multimediální displej, modernizované plug-in hybridy s větší baterií a část motorů byla nahrazena novějšími.
Motory a převodovky
V III. generaci se nejčastěji setkáte s benzinovými motory 1.2 TSI (86–110 k), 1.4 TSI (122–150 k), později pak 1.0 TSI (115 k) a od roku 2018 i 1.5 TSI (130–150 k), případně s naftovými 1.6 TDI (90–115 k) a 2.0 TDI (150–184 k). Verze FR často disponovala motorem 1.8 TSI (180 k) nebo 2.0 TDI (184 k), Leon Cupra pak sáhl po 2.0 TSI (cca 265–300 k).
Základ IV. generace tvoří 1.0 TSI (90–110 k), 1.5 TSI (130–150 k), s převodovkou DSG pak mild-hybridy 1.0 a 1.5 eTSI, dále 2.0 TDI (115–150 k) a plug-in hybrid e-Hybrid. Nejvýkonnější varianty spadají do rodiny Cupra Leon.
Převodovky jsou manuální, nebo DSG. Slabší motory se obvykle pojí se 7stupňovou suchou DSG, silnější a dieselové varianty s DSG s mokrými spojkami. Slabší verze mají zpravidla jednodušší (tuhou) zadní nápravu, ty výkonnější pak víceprvkovou.
Co zkontrolovat při nákupu ojetého Leonu
Převodovka DSG musí řadit hladce: cukání při rozjezdu, rázy při řazení nebo vibrace často značí problém se spojkou či mechatronikou. Zeptejte se, zda byl měněn olej (u DSG s mokrými spojkami).
U dieselů ježděných převážně ve městě prověřte stav filtru pevných částic (DPF) a EGR ventilu. Kupujete-li starší II. generaci (do roku 2012) Leonu, pamatujte, že její motory 1.2 a 1.4 TSI měly pověst náchylnosti k vytahování rozvodového řetězu.
Verze FR a Cupra bývají často ježděné ostřeji, proto pečlivě zkontrolujte brzdy, pneumatiky, podvozek a spojku. U vozů IV. generace se informujte, zda byla aktualizována softwarová výbava multimédií, a nájezd kilometrů vždy ověřte v servisní knížce a podle záznamů z technické kontroly.
Výbavové stupně
Názvy a prvky výbavy se liší podle trhu a roku výroby; uvádíme ty v Evropě nejrozšířenější.
Reference
III. a IV. generaceZákladní výbava – jednoduchá a cenově nejdostupnější.
- Často plechová kola
- Jednodušší multimediální systém
- Často manuální klimatizace
Style
III. a IV. generaceNejpopulærnější volba – ideální poměr ceny a komfortu.
- Kola z lehkých slitin
- Často automatická klimatizace
- Často parkovací senzory
Xcellence
III. generace (od roku 2017), IV. generaceElegantnější verze pro milovníky komfortu.
- Kvalitnější čalounění interiéru a chromové doplňky
- Často bezklíčový přístup a startování
- Často ambientní osvětlení interiéru
FR
III. a IV. generaceSportovní verze – nejoblíbenější mezi řidiči, kteří si rádi zafandí za volantem.
- Sportovní nárazníky a větší kola
- Sportovní sedadla a tužší podvozek
- Často volba jízdních režimů
X-Perience
III. generace (ST)Kombi se zvýšenou světlou výškou.
- Zvýšená světlá výška
- Plastové ochranné oplastování karoserie
- Často pohonu všech kol 4Drive
Cupra
III. generaceNejvýkonnější provedení III. generace s motorem 2.0 TSI.
- Výkon přibližně 265–300 k
- Často adaptivní podvozek
- Větší brzdy a sportovní bodykit
Porovnání výbavy IV. generace
| Reference | Style | Xcellence | FR | |
|---|---|---|---|---|
| Pro koho je vhodný | Pro ty, co hledají auto s nejnižší cenovkou | Pro každodenní ježdění | Pro pohodlí a vzhled | Pro sportovní jízdu |
| Kola (obvykle) | 16 palců | 16–17 palců | 17 palců | 17–18 palců |
| Interiér | Základní výbava | Více výbavy | Elegantní výbava | Sportovní sedadla a volant |
| Motor (obvykle) | 1.0 TSI, 2.0 TDI | 1.0–1.5 TSI, 2.0 TDI | 1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid | 1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid |
| Cena na ojetém trhu (relativně) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Pro většinu kupujících je nejlepší volbou Style s motorem 1.5 TSI nebo 2.0 TDI. FR stojí za to zvolit kvůli sportovnímu vzhledu a jízdním vlastnostem, Xcellence pak kvůli prvkům komfortní výbavy.
Výhody
- Sportovní design a řízení
- Osvědčená technika koncernu Volkswagen, shodná s Golfem
- Často levnější než srovnatelně vybavený Golf
- Praktické kombi ST / Sportstourer
Nevýhody
- Tuhší podvozek verzí FR na horších silnicích
- Suché spojky DSG mohou vyjít draze
- Multimédia a dotykové ovládání u vozů 4. generace z počátku výroby
Časté otázky
V čem se SEAT Leon liší od VW Golfu?
Leon a Golf využívají stejnou platformu i motory. Leon nabízí sportovnější design a často tužší podvozek, přičemž na ojetém trhu bývá levnější. Golf obvykle o něco lépe drží cenu.
Vyplatí se zvolit Leon FR?
FR je jedním z nejoblíbenějších stupňů výbavy Leonu: přináší sportovní vzhled, bohatší výbavu a často i výkonnější motory. Jeho podvozek je však tužší, takže jízda po horších silnicích je méně pohodlná – před koupí jej určitě vyzkoušejte.
Jaký je rozdíl mezi SEATem Leon a Cuprou Leon?
Od roku 2020 je Cupra samostatnou značkou. Cupra Leon je sportovnější a dražší verzí Leonu s exkluzivním designem a výkonnějšími motory, včetně dvoulitru TSI a plug-in hybridů.
Která generace Leonu je při nákupu ojetiny nejlepší?
Pro většinu kupujících je nejvhodnější 3. generace z let 2017–2020: je prověřená a levnější než 4. generace. Pokud je pro vás důležitá moderní výbava a hybridní verze, zvolte 4. generaci, ideálně mladší ročník.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky





























