4
Mini Countryman
Mini Countryman, 2013-09, hečbekas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 1.6 l, 82 kW; rida: 196 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio prist…
Mini Countryman: generationer, produktionsår og annoncer.
4
Mini Countryman, 2013-09, hečbekas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 1.6 l, 82 kW; rida: 196 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio prist…
MINI Countryman — den største MINI-model, en kompakt femdørs crossover, som også kan fås med firehjulstræk ALL4. Vi ser på, hvordan R60, F60 og U25 generationerne adskiller sig, hvilke motorer der findes, hvordan One, Cooper, Cooper S og andre udstyrsversioner adskiller sig, og hvad man skal tjekke, når man køber brugt.
Countryman blev introduceret i 2010 som den første femdørs MINI. Første generation (R60) blev produceret fra 2010-2016, anden generation (F60) fra 2017-2024, og i 2024 blev tredje generation (U25) introduceret, som er betydeligt større og tilbyder både forbrændingsmotorer og elmotorer.
Som andre MINI-modeller er udstyrsversionerne opdelt efter motor: One, Cooper, Cooper S og John Cooper Works, mens dieselversionerne er markeret med bogstavet D (Cooper D, Cooper SD). Firehjulstræk er markeret med ALL4. Countryman bevarer MINI-stilen og præcise køreegenskaber, men er betydeligt rummeligere end hatchbacken, så den passer også til familier.
R60 generationen (2010-2016) er den billigste måde at få en Countryman på. Den er mere kompakt, og interiøret domineres af en stor, rund central instrumentpanel, som er karakteristisk for MINI på det tidspunkt. Denne generations 1.6 liters benzinmotorer, ligesom MINI Hatch på det tidspunkt, kræver omhyggelig vedligeholdelse.
F60 generationen (2017-2024) er større, mere rummelig og moderne, med BMW's tre- og firecylindrede motorer samt en større bagagerum. Det er den mest populære generation på brugtbilsmarkedet. I 2020 fik bilerne en opdateret front og baglygter med Union Jack-motiv.
U25-generationen (fra 2024) er endnu større og med en helt ny indvendig udgave — i stedet for de sædvanlige instrumenter er der en rund OLED-skærm. Den tilbydes med benzin-, diesel- og elmotorer, men der er endnu ikke mange brugte biler af denne type på markedet.
I F60-generationen har One ofte en 1.5 trecylindret benzinmotor (ca. 102 hk), Cooper har samme 1.5 motor (ca. 136 hk), Cooper S har en 2.0 (ca. 178–192 hk), og John Cooper Works har en 2.0 (først ca. 231 hk, fra 2019 ca. 306 hk). Dieselversionerne er One D (1.5, ca. 116 hk), Cooper D (2.0, ca. 150 hk) og Cooper SD (2.0, ca. 190 hk).
Den opladelige hybrid Cooper SE ALL4 kombinerer en 1.5 benzinmotor og en elmotor (samlet effekt ca. 224 hk); på el kan den køre kun få dusin kilometer. I R60-generationen dominerer 1.6 benzinmotorer (Cooper ca. 122 hk, Cooper S med turbo ca. 184–190 hk) og 1.6 samt 2.0 dieselmotorer.
Gearkasserne er enten 6-trins manuel eller automatisk. Fra 2018 har F60-generationens forhjulstrukne benzinversioner ofte en 7-trins dobbeltkoblet Steptronic-gearkasse, mens diesel- og nogle ALL4-versioner har en 8-trins klassisk automatisk gearkasse.
I en R60-generationens benzinbil skal man spørge, om der er noget galt med fordelingskæden og dens spænding: En kold motor bør ikke knurre efter start, og hyppig oliepåfyldning er et advarselstegn. I de turbokomprimerede Cooper S-motorer kan der samle sig aflejringer på indsugningsventilerne.
F60 kontroller altid, om der ikke er olie- eller kølevæskelækager, og med to sankedæksler — om bilen bevæger sig fra stedet glat. Dieselbiler, der har kørt meget i byen, skal du kontrollere partikelfilteret (DPF) og EGR-systemet.
I ALL4-versionerne skal du sikre dig, at allehjulstræk fungerer uden ekstra støj, især i sving. Lad batteriet i opladelige hybridbiler diagnosticeres, og kontroller alle bilers stand baseret på tekniske inspektioner og serviceoplysninger.
MINI-udstyret afhænger meget af de valgte pakker (f.eks., Pepper, Chili, senere — Classic, JCW Trim); vi angiver de grundlæggende versioner og deres udstyr.
Den enkleste og billigste version.
Den mest populære version — god effekt og forbrugsbalance.
Dieselversioner til dem, der kører meget.
En mere sporty benzinversion.
Opladbar hybrid med firehjulstræk.
Den mest kraftfulde version med firehjulstræk.
| Cooper | Cooper D | Cooper S | Cooper SE ALL4 | |
|---|---|---|---|---|
| Who it suits | For everyday driving | For frequent drivers | For driving comfort | Short trips with electricity |
| Wheels (most common) | 16–17 inch | 17 inch | 17–18 inch | 17–18 inch |
| Engine | 1.5, 3 cylinders, 136 hp | 2.0 diesel, 150 hp | 2.0, 178–192 hp | 1.5 + el-motor, ca. 224 hk |
| Gearkasse | Forhjulstræk, sjældnere ALL4 | Forhjulstræk eller ALL4 | Forhjulstræk eller ALL4 | ALL4 |
| Pris i brugtmarkedet (relativt) | € | €€ | €€ | €€ |
For de fleste købere er F60-seriens Cooper det bedste valg, mens Cooper D er ideel for dem, der kører meget. Cooper S er for dem, der vil have mere spænding, mens Cooper SE ALL4 kun er relevant, hvis du har mulighed for at oplade bilen regelmæssigt.
Countryman er en større femdørs crossover med højere siddeposition, mere plads bagtil og større bagagerum. Derudover kan den få firehjulstræk ALL4, som hækken ikke har.
For mange købere er F60-generationen det bedste valg, især efter opdateringen i 2020: den er mere rummelig, moderne og har færre kendte motorproblemer end R60. R60 er billigere, men det er vigtigt med en god servicehistorie.
ALL4 er en fordel, hvis du ofte kører på grusveje eller i vintersæsonen på glatte veje. Til byen er forhjulstræk tilstrækkeligt – en sådan bil er enklere og lidt mere økonomisk.
Det er værd, hvis du kan oplade bilen hjemme eller på arbejdet og ofte kører korte strækninger. Hvis du ikke oplader hybriden, vil den være tungere og mindre økonomisk end den almindelige benzindrevne Cooper.
Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat
Ingen kommentarer om Mini Countryman endnu. Del din erfaring.
Log ind for at kommentereVi bruger nødvendige cookies, for at hjemmesiden kan fungere. Med dit samtykke bruger vi også cookies til analyse og annoncemåling — for at forstå, hvordan hjemmesiden bruges, og måle vores annonceresultater. Læs mere