Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Kia Ceed ED

Henkilöautot · Valmistus 2006–2012

Kia Ceed ED, valmistettu 2006–2012. Ilmoitukset ja tiedot.

MAINOS Site AI Audit: What to fix on your website

Sukupolvet 3 sukupolvea

Kia Ceed ED myytävänä

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Ei vielä ilmoituksia.
MAINOS Internet Solutions — IT services for business since 2011
Kia Ceed
Kuva: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Kia

Kia Ceed: JD- ja CD-sukupolvet, moottorit ja varustelut

Kia Ceed on Euroopassa suunniteltu ja valmistettu kompaktiauto, joka arvostetaan Liettuassa runsaasta varustelusta ja pitkästä valmistajan takuusta. Katsomme kahden uusimman sukupolven – JD (2012–2018) ja CD (vuodesta 2018) – eroja, yleisimpiä moottoreita ja varusteluja sekä mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä autoa.

Ceed lyhyesti

Ensimmäinen cee'd esiteltiin vuonna 2006, ja kolmannesta sukupolvesta (2018) lähtien mallia kutsutaan yksinkertaisesti Ceediksi. Se suunnitellaan Saksassa ja valmistetaan Kian tehtaalla Žilinassa, Slovakissa, ja teknisesti se on lähellä Hyundai i30:ta.

Ceed on saatavana viisiovisen hatchbackin ja farmarin Ceed SW:n muodossa. JD-sukupolvessa oli myös kolmeovinen pro_cee'd, ja CD-sukupolvessa on matalampi, urheilullisempi farmari ProCeed ja korkeampi crossover XCeed.

Kia tarjoaa uusille autoille Euroopassa 7 vuoden (enintään 150 000 km) valmistajan takuun, joka siirtyy myös seuraaville omistajille, jos auto on huollettu valmistajan ohjeiden mukaan. Siksi uudemman Ceedin ostaminen kannattaa tarkistaa, onko takuu vielä voimassa.

JD ja CD – miten ne eroavat

JD-sukupolvi (2012–2018) on huomattavasti kehittyneempi kuin ensimmäinen: laadukkaampi sisustus, enemmän varustelua ja hiljaisempi ajokoneisto. Vuonna 2015 se päivitettiin – esiteltiin 1.0 T-GDi-moottori ja seitsemänportainen kaksoiskytkinvaihteisto. Urheilullisimmat versiot ovat cee'd GT ja pro_cee'd GT (204 hv).

CD-mallisto (vuodesta 2018) — matalampi, leveämpi ja nykypäisempi, uusien turbiinimoilla varustettuja bensiinimoottoreilla ja lisää apuvaihtoehtoja. Vuonna 2021 se päivitettiin: etuosa vaihdettiin, uusi Kia-logotyyppi, isommat näytöt ja mahdollinen digitaalinen mittaristo.

Pienemmälle budjetille sopii hyvin hoidettu JD vuoden 2015 päivityksen jälkeen, mutta modernimpaa autoa ja jäljellä olevaa takuuta haluavalle — CD.

Moottorit ja vaihteistot

JD-mallistossa yleisimpiä ovat 1.4 ja 1.6 bensiinimoottorit (1.6 GDi — noin 135 hv), vuodesta 2015 lähtien myös 1.0 T-GDi (100–120 hv), ja dieselmoottorit ovat 1.4 ja 1.6 CRDi (noin 90–136 hv).

CD-mallistossa on 1.0 T-GDi (120 hv), 1.4 T-GDi (140 hv), 1.4 MPi (100 hv) ja 1.6 CRDi (115–136 hv, myöhemmin myös 48 V kevyellä hybridijärjestelmällä). Päivityksen jälkeen 1.4 T-GDi korvasi 1.5 T-GDi (160 hv). Ceed GT ja ProCeed GT käyttävät 1.6 T-GDi (204 hv), ja Ceed SW ja XCeed tarjottiin myös lataushybrideinä (1.6 GDi PHEV, 141 hv).

Vaihteistot ovat 6-vaihteinen manuaali tai 7-vaihteinen kaksoiskytkin (7DCT); kevyissä hybrideissä tarjotaan myös älykäs manuaali iMT, jossa kytkin ohjataan elektronisesti. Lataushybridi käyttää 6-vaihteista kaksoiskytkinvaihteistoa.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä Ceed

7DCT-vaihteisto tulee liikkua sujuvasti, ilman nykimistä ja värinää; manuaalivaihteistolla tarkista kytkin ja kaksivaiheinen ohjauspyörä. Dieselautoissa, joita on ajettu paljon kaupunkiliikenteessä, tarkista kovaosafiltteri (DPF) ja EGR.

Suoraan ruiskutettaville bensiinimoottoreille (GDi, T-GDi) on tärkeää vaihtaa öljyä ajoissa — kysy huoltohistoriaa ja kiinnitä huomiota siihen, käyttääkö moottori paljon öljyä. GT-mallit ajetaan usein aktiivisesti, joten arvioi jarrut, renkaat ja jousitus huolellisesti.

Lataushybrideissä tarkista latausvarusteet ja varoitaanko virheitä. Tarkista takuun jäljellä oleva aika ja huoltohistoria virallisella Kia-edustajalla VIN-koodin perusteella.

MAINOS Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Mallivaihtoehdot

Kia:n mallivaihtoehdot vaihtelevat paljon maasta riippuen (esimerkiksi Iso-Britanniassa niitä ei käytetä, vaan numeroita); ilmoitamme Saksassa käytettävät nimet, jotka ovat yleisiä myös Liettuaan tuoduissa autoissa.

Vision

JD ja CD

Perusmalli, joissa on jo hyvä varustelu.

  • Kevyiden seosten rengaspyörät
  • Usein — takakamera ja navigointi
  • Usein — lämmitettävät istuimet ja ohjauspyörä

Spirit

JD ja CD

Korkeampi mallivaihtoehdo komfortin ystäville.

  • Usein — LED-ajovalot
  • Usein — nahkaiset istuimet
  • Usein — avaimeton käynnistys

GT-Line

CD

Urheilullisen ulkonäön malli ilman urheilumoottoria.

  • Urheilulliset puskurit ja GT-Line-merkit
  • Urheilulliset istuimet ja alhaalta litistetty ohjauspyörä
  • Usein — 17–18 tuuman rengas

GT

JD ja CD

Urheilullinen versio ajamisen mukavuudelle.

  • 1.6 T-GDi-moottori (204 hv)
  • Urheilullinen alusta ja jarrujärjestelmä
  • 18 tuuman rengas ja urheilulliset istuimet

CD-sukupolvien varustelujen vertailu

VisionSpiritGT-LineGT
Kelle sopiiRationaalille ostajalleMukavuuden ystävilleUrheilulliselta ulkonäöltäAjamisen mukavuudelle
Rengas (useimmiten)16 tuuman16–17 malli17–18 malli18 malli
SisustusPerusmalliUsein nahka, lisää varustustaUrheiluistuimetUrheiluistuimet, GT-varustus
Moottori1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi1.6 T-GDi, 204 hv
Kustannukset käytetyn markkinahinnat (suhteellisesti)€€€€€€€€

Useimmiten parhaat valinnat ovat Vision tai Spirit 1.0 tai 1.5 T-GDi tai 1.6 CRDi moottoreilla. GT-Line on hyvä valinta ulkonäön takia, mutta GT on vain, jos etsit todella urheilullista autoa.

Plussat

  • Runsaasti varustusta kohtuulliseen hintaan
  • Pitkä tehdasvalmistajan takuu siirtyy seuraavalle omistajalle
  • Laaja korimallivalikoima — hatchback, SW, ProCeed ja XCeed
  • Yksinkertainen tekninen huolto ja saatavilla varaosia

Miinukset

  • Perus 1.4 MPi moottori on heikko
  • Takapenkillä ja tavaratilassa vähemmän tilaa kuin Škoda Octaviassa
  • Tarjous käytettyjen markkinoilla on pienempi kuin Golfin tai Octavian

Usein kysytyt kysymykset

Mikä Ceed-sukupolvi on paras ostettavaksi käytettyinä?

Monille ostajille paras valinta on CD-sukupolvi: moderni, hyvin varusteltu ja usein jäljellä tehdasvalmistajan takuu. Pienemmälle budjetille sopii hyvin hoidettu JD vuoden 2015 päivityksen jälkeen.

Miten Ceed, Ceed SW, ProCeed ja XCeed eroavat toisistaan?

Ceed on tavallinen hatchback, Ceed SW on farmariauto suurimmalla tavaratilalla, ProCeed on matalampi, urheilullinen farmariauto, ja XCeed on korkeampi crossover suuremmalla maavälillä. Tekniikka ja moottorit ovat pääosin samat.

Kelpaako Kian takuu käytetyn Ceedin ostossa?

Kian 7 vuoden (enintään 150 000 km) takuu siirtyy seuraavalle omistajalle, jos auto myytiin ensimmäistä kertaa Euroopassa ja se on huollettu valmistajan ohjeiden mukaan. Tarkat ehdot ja jäljellä olevan takuun tarkistat viralliselta Kian edustajalta VIN-koodin perusteella.

Minkä Ceed-moottorin valita?

Eniten kaupunkiajoille sopivin 1.0 tai 1.5 T-GDi bensiinimo moottori, mutta kaupunkiajoille sopivin on 1.6 CRDi dieselmoottori. Dieselmoottorin hiukkassuodattimelle tarvitaan pidempiä matkoja.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Kia Ceed-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Kia

Kia →
MAINOS Internet Solutions — IT services for business since 2011