Mercedes-Benz G-luokka: W463 sukupolvi, moottorit ja versiot
Mercedes-Benz G-luokka on legendaarinen maastoauto, jonka runkorakenne on pysynyt lähes muuttumattomana vuodesta 1979 lähtien. Tutustumme vanhaan W463-malliin (1990–2018) ja uuteen, vuonna 2018 esiteltyyn sukupolveen, niiden moottoreihin, versioihin ja siihen, mitä on tärkeää tarkistaa ennen kuin ostetaan käytetty G-luokka.
G-luokka lyhyesti
G-luokka on suunniteltu todelliseksi maastoautoksi: vahva runko, jatkuva neliveto, alaveto ja kolme differentiaalilukkoa. Ajan myötä se on muuttunut luksusautoksi, mutta maastoautona sen ominaisuudet ovat edelleen parhaimpia.
Käytetyn G-luokan arvostus perustuu sen ainutlaatuiseen ulkonäköön, pitkäikäisyyteen ja kykyyn säilyttää arvonsa hyvin. Toisaalta se on raskas ja suuria polttoaineenkulutuksia aiheuttava auto, jonka huolto ja varusteet ovat kalliita.
Vanha ja uusi W463 — miten ne eroavat
Vanha W463-sukupolvi (1990–2018) päivitettiin jatkuvasti: vuonna 2012 se sai uuden ohjauspöydän ja LED-päiväajovalot, myöhemmin uusia moottoreita. Siinä on jäykät akselit etu- ja takaosassa, joten se kulkee maastossa erinomaisesti, mutta moottoritie on vähemmän mukava ja autoa on vaikeampi ohjata tarkasti.
Uusi malli (vuodesta 2018) näyttää hyvin samalta, mutta se on leveämpi, tilavampi ja hieman kevyempi. Edessä sillä on itsenäinen jousitus, joten se kulkee huomattavasti mukavammin ja vakaammin, ja sisustus su suurilla näytöillä on täysin moderni. Vuoden 2024 päivitys sai kevyen hybridijärjestelmän, ja sen rinnalle tuli myös sähköinen versio.
Jos G-luokkaa tarvitaan päivittäiseen ajamiseen ja pitkiin matkoihin, useimmat ostajat kannattaa valita uudemman mallin. Vanhempi W463 on halvempi, yksinkertaisempi ja houkuttelee klassisen maasturimallin ystäviä, mutta sen ikä tarkoittaa enemmän huolta korroosiosta ja elektroniikasta.
Moottorit ja vaihteistot
Vanhemmassa W463-mallissa myöhäisemmillä vuosimallilla tavataan useimmiten G 350 d (3.0 l V6 diesel, noin 211–245 hv), G 500 (5.0 tai 5.5 l V8, vuodesta 2015 – 4.0 l V8 kahdella turbiinilla) ja G 63 AMG (5.5 l V8, noin 544–571 hv). Harvinainen G 65 AMG käyttää 6.0 l V12-moottoria. Vanhemmissa autoissa on G 300 CDI, G 320 CDI ja G 55 AMG.
Uudemmassa mallissa G 350 d ja G 400 d käyttävät 2.9 l kuusisylinteristä dieselmoottoria (noin 286 ja 330 hv), G 500 käyttää 4.0 l V8-moottoria kahdella turbiinilla (noin 422 hv), ja Mercedes-AMG G 63 tuottaa noin 585 hv. Vuoden 2024 päivityksen jälkeen tarjolla on G 450 d, ja G 500 sai kuusisylinterisen bensiinimoottorin kevyen hybridijärjestelmän kanssa.
Kaikki G-luokan mallit käyttävät automaattivaihteistoa: vanhemmassa W463-mallissa 5 tai 7 vaihdetta, uudemmassa 9 vaihdetta 9G-TRONIC. Alavaihteiston ja erilliset lukitukset ovat kaikissa versioissa.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä G-luokkaa
Tarkista vanhojen W463-autojen ruostetta huolellisesti: oven alaosat, etulasi, kulmat, runko ja koria. Paina kaikkien kolmen differenssin lukitus - lukitukset pitää käynnistyä ja mittariston pitää olla virheettömiä.
Tarkista alusta mahdolliset vauriot: taivutetut suojat, syvennetyt sillat ja jousitusosat. Suuritehoisissa G 63 ja G 65 -autoissa tarkista jarrut, renkaat ja automaattivaihteiston toiminta, sillä nämä mallit ajetaan usein aggressiivisesti.
Koska G-luokkaa tuodaan usein muista maista, on tärkeää tarkistaa historia: ajokilometrit palvelukirjauksien mukaan, edelliset onnettomuudet ja onko auto Euroopan standardien mukainen. Kysy myös, onko moottorin tehoa nostettu.
Versiot
G-luokan varustelu riippuu ensisijaisesti moottoriversiosta ja lisäpaketeista (esim. AMG Line, Exclusive, G manufaktur). Luetellaan yleisimmin Euroopassa tavattavat versiot.
G 350 d
Vanha W463, uusi sukupolviDieselversio on taloudellisin ja usein halvin markkinoilla.
- Kuuden sylinterin dieselmoottori
- Yksipaikkaiset istuimet ja navigointi
- Usein - sähköisesti säätöiset ja lämmitettävät istuimet
G 400 d / G 450 d
Uusi sukupolviTehokkaampi dieselversio - suosittu valinta pitkille matkoille.
- 2.9 l kuuden sylinterin diesel
- Digitaalinen mittaristo ja suuret näytöt
- Usein - AMG Line -paketti ja Burmester-äänijärjestelmä
G 500
Vanha W463, uusi sukupolviBensiiniversio, jossa on sujuva ja tehokas moottori.
- V8-moottori, vuodesta 2024 alkaen kuusisylinterinen kevyt hybridi.
- Rikas varustelu.
- Usein AMG Line -paketti ja suurempia renkaita.
Mercedes-AMG G 63
Vanha W463, uusi sukupolviSuosituin AMG-versio, jossa on ainutlaatuinen ulkonäkö ja teho.
- Tehokas V8-moottori kahdella turboahdolla.
- Sivutulppien pakoputket ja AMG-koristeet.
- Usein 21–22 tuuman renkaat.
G 65 AMG
Vanha W463.Harvinainen V12-moottorin lippu.
- 6.0 litran V12-moottori.
- Erittäin rikas perusvarustelu.
- Kalliit huolto ja varakappaleet.
Uuden sukupolven (vuodesta 2018 alkaen) versioiden vertailu.
| G 350 d | G 400 d | G 500 | G 63 | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Taloudellisempaan ajamiseen | Pitkille matkoille | Sileään ajamiseen bensiinillä | Erityiseen tehoon ja ulkonäköön |
| Renkaat (yleensä) | 19–20 tuuman | 20 tuuman | 20–21 tuuman | 21–22 tuuman |
| Moottori | 2.9 l R6 diesel, noin 286 hv | 2.9 l R6 diesel, noin 330 hv | 4.0 l V8, noin 422 hv | 4.0 l V8, noin 585 hv |
| Polttoaineenkulutus | Pienimpiäimmät | Pienet | Suuret | Suurimmat |
| Kustannukset käytetyn markkinalla (suhteellisesti) | € | €€ | €€ | €€€ |
Monelle ostajalle paras valinta on G 400 d: se on riittävän tehokas, huomattavasti taloudellisempi kuin bensiiniversiot ja suosittu markkinoilla. G 63 on valittava, kun tärkeintä on teho ja ulkonäkö, ei ylläpitokustannukset.
Plussat
- Erinomaiset maasto-ominaisuudet
- Säilyttää arvonsa erinomasti
- Kestävä ja luotettava rakenteinen
- Tunnettu, ajan kestävä ulkonäkö
Miinukset
- Suuret polttoaineenkulut
- Kalliit huolto ja varakappaleet.
- Vanha W463 on vähemmän mukava moottoritiellä
Usein kysytyt kysymykset
Minkä G-luokan valitaan — vanhan vai uuden W463?
Arkipäiväkäyttöön kannattaa valita uusi malli (vuodesta 2018 alkaen): se on huomattavasti mukavampi, hiljaisempi ja nykyaikaisempi. Vanha W463 on halvempi ja mieluisa klassisen maasturin ystävälle, mutta se vaatii tarkempaa tarkastusta ruosteen ja elektroniikan takia.
Sopiiiko G-luokka maastossa vai onko se vain luksusauto?
G-luokka on edelleen yksi maastoautojen voimakkaimmista: sillä on runko, alavälineiden välijohdin ja kolme differentiaalilukkoa. Kuitenkin suuret AMG-mallit, joissa on leveät rengaspyörät ja matalat renkaat, ovat maastossa rajoitettuja.
Kuinka paljon polttoainetta G-luokka kuluttaa?
Paljon. Jopa dieselversiot kuluttavat usein yli 10 l/100 km, ja bensiinimoottorit V8 kuluttavat huomattavasti enemmän, erityisesti kaupungissa. Kulutus riippuu huomattavasti ajotavasta, renkaista ja renkaiden koosta.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























