Mercedes-Benz Sprinter: generacje W906 i W907, silniki i wersje
Mercedes-Benz Sprinter to lider w segmencie dużych dostawczaków, szeroko wykorzystywany do przewozu ładunków i osób. Przyglądamy się, czym różnią się generacje W906 i W907, jakie silniki i wersje nadwoziowe spotyka się najczęściej oraz co sprawdzić przed zakupem używanego Sprintera.
Sprinter w pigułce
Sprinter jest produkowany od 1995 roku i doczekał się trzech generacji: W901–W905 (1995–2006), W906 (2006–2018) oraz W907 (od 2018 r.). Na rynku wtórnym w Polsce najczęściej spotyka się modele W906 i W907.
Główne wersje nadwoziowe to furgon, mikrobus pasażerski (Tourer, Transfer itp.) oraz podwozie z kabiną, na którym montuje się zabudowy skrzyniowe, chłodnie i inne nadbudowy. Dostępnych jest kilka wariantów długości i wysokości dachu, a dopuszczalna masa całkowita (DMC) wynosi od około 3 do 5 t.
Liczby w oznaczeniu wskazują na wersję: pierwsza cyfra oznacza klasę masy (np. 3xx – 3,5 t, 5xx – 5 t), a dwie ostatnie w przybliżeniu określają moc (np. 316 CDI – ok. 160 KM).
Którą generację wybrać?
W906 (2006–2018) to najczęstszy wybór na rynku wtórnym. Samochody po liftingu z 2013 roku zyskały nowy pas przedni, więcej systemów bezpieczeństwa oraz silniki spełniające normę Euro 6. Pojazdy tej generacji są trwałe, ale często mają już bardzo duże przebiegi.
W907 (od 2018 r.) oferuje nowocześniejszą kabinę z systemem multimedialnym MBUX, bogatsze pakiety wsparcia kierowcy oraz szerszy wybór napędów: na tył, na cztery koła, a po raz pierwszy – także na przód. Dostępna jest również wersja elektryczna eSprinter.
Starszych egzemplarzy W901–W905 ubywa na rynku: są tanie, ale zazwyczaj mocno skorodowane, dlatego warte uwagi są tylko sztuki w idealnym stanie.
Silniki i skrzynie biegów
W generacji W906 najpopularniejsze są 4-cylindrowe diesle 2.1 l CDI (ok. 90–165 KM) oraz 3.0 l V6 CDI (ok. 184–190 KM). Wersje zgodne z normą Euro 6 posiadają układ AdBlue.
W generacji W907 początkowo stosowano 4-cylindrowe motory 2.1 l oraz V6 3.0 l, które podczas modernizacji około 2023 roku zostały zastąpione nowszym, 4-cylindrowym dieslem o pojemności 2.0 l.
Skrzynie biegów to 6-biegowe manuale lub automaty: w W906 – 5-biegowe, później 7G-Tronic Plus, a w W907 – 7G-Tronic Plus lub 9G-Tronic.
Co sprawdzić przed zakupem używanego Sprintera
Przebieg warto zweryfikować na podstawie wpisów serwisowych i historii przeglądów – pracujące Sprintery pokonują często znacznie większe dystanse niż samochody osobowe. W wersjach z manualną skrzynią biegów należy skontrolować stan sprzęgła i dwumasowego koła zamachowego, a w automatach – płynność zmiany przełożeń.
W silnikach CDI zdarzają się nieszczelności podkładek wtryskiwaczy – sprawdź, czy wokół wtryskiwaczy nie ma nagaru i zapachu spalin. Skontroluj również stan układów DPF, EGR i AdBlue, a zimny silnik po uruchomieniu nie powinien wydawać hałasów czy grzechotać.
Korozja to znana pięta achillesowa Sprintera: obejrzyj dolne krawędzie drzwi, nadkola, progi, dół tylnych drzwi oraz ramę. Wersje o DMC powyżej 3,5 t wymagają prawa jazdy kategorii C, a przy przewozie towarów zazwyczaj konieczny jest także tachograf.
Wersje nadwoziowe
Warianty nadwozia, długości, wysokości oraz wyposażenie różnią się w zależności od rynku i rocznika; poniżej przedstawiamy wersje najczęściej spotykane w Europie.
Furgonas
W906, W907Najpopularniejsza wersja – furgon towarowy z różnymi wariantami długości i wysokości.
- Kilka wariantów długości i wysokości dachu
- Przesuwane drzwi boczne i dwuskrzydłowe drzwi tylne
- Często dopuszczalna masa całkowita 3,5 t
Keleivinis (Tourer)
W906, W907Mikrobus przeznaczony do przewozu osób; w generacji W907 nosi nazwę Tourer.
- Najczęściej 8–9 miejsc, w dłuższych wersjach więcej
- Przeszklenie i ogrzewanie w całej kabinie pasażerskiej
- Często osobna klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej
Mikroautobusas
W906, W907Pojazdy fabryczne (Transfer, City) oraz wersje bazujące na konwersjach z większą liczbą miejsc.
- Często ponad 9 miejsc
- Często wysoki dach i przestrzeń bagażowa
- Do prowadzenia może być wymagane prawo jazdy kategorii D1
Važiuoklė su kabina
W906, W907Baza pod zabudowy skrzyniowe, chłodnie i inne nadwozia specjalistyczne.
- Wersje z pojedynczą lub podwójną kabiną
- Często bliźniacze koła z tyłu w cięższych odmianach
- Często dopuszczalna masa całkowita 5 t
4x4
W906, W907Wersja z napędem na cztery koła do trudniejszych warunków drogowych.
- Napęd na cztery koła
- Zwiększony prześwit
- Rzadziej spotykana i droższa
Porównanie wersji nadwoziowych Sprintera
| Furgonas | Keleivinis | Važiuoklė su kabina | 4x4 | |
|---|---|---|---|---|
| Do czego służy | Do transportu ładunków | Do przewozu osób | Pod zabudowy i ciężkie towary | W trudniejsze warunki drogowe |
| Dopuszczalna masa całkowita (najczęściej) | 3,5 t | 3,5 t i więcej | 3,5–5 t | 3,5 t i więcej |
| Kabina lub przestrzeń ładunkowa | Furgon | Kabina pasażerska | Skrzynia ładunkowa lub zabudowa | Różne wersje nadwozia |
| Silnik | 2.1 CDI, rzadziej V6 | 2.1 CDI, V6 | 2.1 CDI, V6 | Często mocniejsze |
| Ceny na rynku wtórnym (względnie) | € | €€ | €€ | €€€ |
Dla większości kupujących najlepszym wyborem jest furgon o DMC 3,5 t z silnikiem diesla 2.1 l (lub nowszym 2.0 l). Wersje 4x4 i V6 warto wybierać tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.
Zalety
- Duża przestrzeń ładunkowa i szeroki wybór wersji
- Trwałe silniki i napęd na tył
- Bogata oferta części zamiennych i fachowców
- Dostępne wersje o dopuszczalnej masie całkowitej aż do 5 t
Wady
- Korozja, zwłaszcza w starszych egzemplarzach
- Droższa naprawa i części niż u niektórych konkurentów
- Wysokie przebiegi wielu egzemplarzy z rynku wtórnego
Najczęściej zadawane pytania
Która generacja Sprintera jest najlepsza na wtórnym rynku?
Dla większości kupujących najlepszym wyborem będzie poliftingowy W906 z lat 2013–2018 lub W907. W906 jest tańszy i prostszy w naprawie, a W907 — nowocześniejszy i bogatszy w systemy bezpieczeństwa.
Co oznaczają cyfry w nazwie Sprintera?
Pierwsza cyfra określa klasę masową (np. 3xx — 3,5 t, 5xx — 5 t), a dwie ostatnie w przybliżeniu odzwierciedlają moc silnika: 316 CDI — ok. 160 KM, 319 CDI — ok. 190 KM.
Czy Sprintera można prowadzić z prawem jazdy kat. B?
Tak, o ile dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 t. Wersje cięższe wymagają prawa jazdy kategorii C1 lub C, a przy przewozie towarów — zazwyczaj również tachografu.
Czy warto kupić Sprintera z silnikiem V6?
V6 przyspiesza lepiej, zwłaszcza z załadowanym autem lub przyczepą, ale zazwyczaj zużywa więcej paliwa i jest droższy w naprawach. Do większości zadań w zupełności wystarcza czterocylindrowy diesel.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























