Pre firmy: tarify, API a import →

Mercedes-Benz Sprinter T1N

Úžitkové · Výroba 1995–2006

Mercedes-Benz Sprinter T1N, vyrábaný 1995–2006. Inzeráty a informácie.

REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Generácie 3 generácie

Mercedes-Benz Sprinter T1N — inzeráty

Všetky inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájazd, km

Výkon, kW

Predajca

Výbava

Ďalšia výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnosť
Zabezpečenie
Ďalšie výhody
Zatiaľ žiadne inzeráty.
REKLAMA Site AI Audit — free website audit
Mercedes-Benz Sprinter
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Mercedes-Benz

Mercedes-Benz Sprinter: generácie W906 a W907, motory a výbavy

Mercedes-Benz Sprinter je lídrom triedy veľkých dodávok, široko používaný na nákladné a osobné prepravy. Prehliadneme, čím sa líšia generácie W906 a W907, ktoré motory a výbavy sú najčastejšie a čo overiť pri kúpe použitého Sprinteru.

Sprinter krátko

Sprinter sa vyrába od roku 1995 a má tri generácie: W901–W905 (1995–2006), W906 (2006–2018) a W907 (od roku 2018). Na slovenskom trhu sa najčastejšie stretávame s W906 a W907.

Hlavné výbavy karosérie sú dodávka, osobný mikrobus (Tourer, Transfer a ďalšie) a podvozok s kabínou, na ktorú sa montujú nadstavby, chladničky a ďalšie nadstavby. Sú rôzne dĺžky a výšky strechy, celková hmotnosť je od približne 3 do 5 t.

Číslo v názve označuje verziu: prvá číslica – triedu hmotnosti (napr. 3xx – 3,5 t, 5xx – 5 t), posledné dve približne vyjadrujú výkon (napr. 316 CDI – približne 160 k).

Ktorú generáciu vybrať

W906 (2006–2018) je najčastejším výberom na trhu s použitými vozidlami. Vozy z roku 2013 dostali nový predný koncový úsek, viac bezpečnostných systémov a motory Euro 6. Tieto vozy sú spoľahlivé, ale často už veľmi prejazdené.

W907 (od roku 2018) má modernšiu kabínu s multimédiami MBUX, viac asistenčných systémov riadenia a širší výber prevodoviek: zadné, všetky kolesá a po prvýkrát aj predné kolesá. Okrem toho je elektrický eSprinter.

Starších W901–W905 na trhu je stále menej: sú lacné, ale často silne poškodené rdzou, preto si zaslúžia pozornosť iba v skvelom stave.

Motory a prevodovky

W906 najčastejšie majú 2,1 l štvorvalcové CDI dyzely (okolo 90–165 kW) a 3,0 l V6 CDI (okolo 184–190 kW). Verzie Euro 6 majú systém AdBlue.

W907 najčastejšie boli pôvodne vybavené 2,1 l štvorvalcovými a 3,0 l V6 dyzelmi, ale po obnovení okolo roku 2023 ich nahradil novší 2,0 l štvorvalcový dyzel.

Prevodovky sú 6-stupňová mechanická alebo automatická: W906 – 5-stupňová, neskôr 7G-Tronic Plus, W907 – 7G-Tronic Plus alebo 9G-Tronic.

Čo overiť pri kúpe použitého Sprintera

Prejazd overte podľa záznamov o servise a technickej prehliadke – pracovný Sprinter často ujazdí viac ako ľahké automobily. Pri mechanickej prevodovke overte spojku a dvojitý spätný brzdový systém, pri automatike – či prevodovky prechádzajú hladko.

V CDI motoroch sa môžu vyskytnúť problémy s čerpadlami paliva – overte, či okolo čerpadiel nie sú tečúce kapaliny a či sa necítite zápach výfukových plynov. Overte tiež systémy DPF, EGR a AdBlue, a chladný motor po zapnutí nesmie chrať.

Rdza je známa slabosť Sprintera: overte spodné časti dverí, kolesné oblúky, prahy, spodnú časť zadných dverí a rám. Verzie väčšie ako 3,5 t sa môžu riadiť iba so zvážkou C, a pri preprave nákladu je často potrebný aj tachograf.

REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Verzie karosérie

Verzie karosérie, dĺžky, výšky a výbava sa líšia podľa trhu a rokov; uvádzame najčastejšie verzie, ktoré sa v Európe stretávajú.

Furgonas

W906, W907

Najčastejšia verzia je nákladný dodávkový vozík s niekoľkými dĺžkami a výškami.

  • Niekoľko dĺžok a výšok strechy
  • Posuvné bočné a zadné dvere
  • Často – celková hmotnosť 3,5 t

Keleivinis (Tourer)

W906, W907

Osobný mikrobus na prepravu cestujúcich; W907 sa niekedy volá Tourer.

  • Často 8 – 9 miest, v dlhších verziách viac
  • Okná a vykurovanie v celom interiéri
  • Často – samostatný klimatizátor interiéra

Mikroautobusas

W906, W907

Sériové (Transfer, City) a upravené mikrobusy s viac miestami.

  • Často – viac ako 9 miest
  • Často – vysoká strecha a oddelenie pre batožinu
  • Riaditeľské právo môže vyžadovať kategóriu D1

Važiuoklė su kabina

W906, W907

Základ pre nadstavby, chladničky a iné prístavby.

  • Verzie s jednou alebo dvomi kabínami
  • Často — dvojité zadné kolesá v ťažších verziách
  • Často — 5 t celková hmotnosť

4x4

W906, W907

Verzia s pohonom všetkých kolies pre ťažšie podmienky

  • Pohon všetkých kolies
  • Väčší dosah
  • Menej bežná a drahšia

Porovnanie verzií karosérie Sprinter

FurgonasKeleivinisVažiuoklė su kabina4x4
Komu je vhodnýPre nákladný vozíkPre osobný vozíkPre prívesy a ťažké nákladyPre ťažšie podmienky
Celková hmotnosť (často)3,5 t3,5 t a viac3,5–5 t3,5 t a viac
Interiér alebo nákladný priestorZatvorený nákladný priestorInteriér pre cestujúcichKabína alebo nadstavbaRôzne karosérie
Motor2.1 CDI, zriedkavejšie V62.1 CDI, V62.1 CDI, V6Často silnejšie
Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne)€€€€€€€€

Preferovaný výber pre väčšinu kupujúcich je 3,5 t dodávka s 2,1 l (alebo novším 2,0 l) dieselovým motorom. 4x4 a verzie s V6 motorom by ste mali vybrať len vtedy, keď ich opravdu potrebujete.

Výhody

  • Veľký priestor pre náklad a široký výber verzií
  • Spolohlivé motory a pohon zadných kolies
  • Veľké množstvo náhradných dielov a mechanikov
  • Možno vybrať až 5 t celkovej hmotnosti

Nevýhody

  • Rzia, najmä v starších automobiloch
  • Drahšia oprava a diely ako u niektorých konkurentov
  • Veľký nábeh mnohých predávaných automobilov

Časté otázky

Ktorá generácia Sprintera je najlepšia na kúpu?

Pre väčšinu kupujúcich je preferovaný výber — obnovená generácia 2013–2018 W906 alebo W907. W906 je lacnejšia a jednoduchšia na opravu, zatiaľ čo W907 je modernejšia, s viac bezpečnostným vybavením.

Čo znamenajú čísla v názve Sprintera?

Prvá číslica označuje triedu hmotnosti (napr., 3xx – 3,5 t, 5xx – 5 t), zatiaľ čo posledné dve približne odrážajú výkon motora: 316 CDI – približne 160 k, 319 CDI – približne 190 k.

Možno riadiť Sprinter s kategóriou B?

Áno, ak celková hmotnosť vozidla nepredčí 3,5 t. Pre ťažšie verzie je potrebná kategória C1 alebo C, a pri preprave nákladu je často potrebný aj tachograf.

Je to za to kúpiť Sprinter s V6 motorom?

Motor V6 je silnejší, zvlášť v nákladnom automobile s prívesom, ale väčšinou spotrebuje viac paliva a je drahší na opravu. Pre väčšinu prác stačí štvorvalcový diesel.

Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky

Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre k Mercedes-Benz Sprinter. Podeľte sa o skúsenosti.

Prihláste sa a komentujte

Ďalšie modely Mercedes-Benz

Mercedes-Benz →
REKLAMA Internet Solutions — IT services for business since 2011