Dla firm: pakiety, API i import →

Mini Countryman U25

Samochody osobowe · Produkcja 2024–

Mini Countryman U25, produkowany 2024–. Ogłoszenia i informacje.

REKLAMA Site AI Audit: What to fix on your website

Generacje 3 generacje

Mini Countryman U25 — ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia →

Cena, €

Rok

Przebieg, km

Moc, kW

Sprzedawca

Wyposażenie

Więcej wyposażenia
Nadwozie
Elektronika
Wnętrze
Audio i wideo
Bezpieczeństwo
Zabezpieczenia
Inne zalety
Na razie brak ogłoszeń.
REKLAMA Internet Solutions — IT services for business since 2011
Mini Countryman
Zdjęcie: Alexander Migl, CC BY-SA 4.0
Mini

MINI Countryman: generacje R60, F60 i U25, silniki i wersje

MINI Countryman — największy model MINI, kompaktowy pięciodrzwiowy crossover, dostępny również z napędem na wszystkie koła ALL4. Przyglądamy się, czym różnią się generacje R60, F60 i U25, jakie silniki występują, czym różnią się wersje One, Cooper, Cooper S i pozostałe oraz co sprawdzić przy zakupie używanego.

Countryman w skrócie

Countryman zadebiutował w 2010 r. jako pierwszy pięciodrzwiowy MINI. Pierwsza generacja (R60) była produkowana w latach 2010–2016, druga (F60) — w latach 2017–2024, a w 2024 r. zaprezentowano trzecią (U25), która znacznie urosła i jest oferowana zarówno z silnikami spalinowymi, jak i elektrycznymi.

Podobnie jak w innych MINI, wersje dzieli się według silnika: One, Cooper, Cooper S i John Cooper Works, a wysokoprężne oznacza się literą D (Cooper D, Cooper SD). Napęd na wszystkie koła oznacza się ALL4. Countryman zachowuje styl MINI i precyzyjne prowadzenie, ale jest znacznie przestronniejszy od hatchbacka, dlatego sprawdzi się również w rodzinie.

R60, F60 i U25 — czym się różnią

Generacja R60 (2010–2016) — najtańszy sposób na zakup Countrymana. Jest bardziej kompaktowa, a we wnętrzu dominuje duży okrągły centralny wskaźnik typowy dla MINI tamtych lat. Benzynowe silniki 1.6 w tej generacji, podobnie jak w ówczesnym MINI Hatch, wymagają starannej obsługi.

Generacja F60 (2017–2024) jest większa, przestronniejsza i nowocześniejsza, z silnikami BMW trzy- i czterocylindrowymi oraz większym bagażnikiem. To najpopularniejsza generacja na rynku wtórnym. Odświeżone w 2020 r. samochody otrzymały zmieniony przód i tylne światła z motywem flagi Wielkiej Brytanii.

Generacja U25 (od 2024 r.) jest jeszcze większa i ma zupełnie inne wnętrze — zamiast klasycznych wskaźników zamontowano okrągły ekran OLED. Oferowana jest z silnikami benzynowymi, wysokoprężnym i elektrycznymi, jednak na rynku wtórnym takich samochodów na razie jest niewiele.

Silniki i skrzynie biegów

W generacji F60 One ma najczęściej 1.5 trzycylindrowy silnik benzynowy (ok. 102 AG), Cooper — ten sam silnik 1.5 (ok. 136 AG), Cooper S — 2.0 (ok. 178–192 AG), a John Cooper Works — 2.0 (początkowo ok. 231 AG, od 2019 r. — ok. 306 AG). Wersje wysokoprężne — One D (1.5, ok. 116 AG), Cooper D (2.0, ok. 150 AG) i Cooper SD (2.0, ok. 190 AG).

Hybryda plug-in Cooper SE ALL4 łączy 1.5 silnik benzynowy i silnik elektryczny (łączna moc ok. 224 AG); tylko na prądzie potrafi przejechać kilkadziesiąt kilometrów. W generacji R60 dominują benzynowe 1.6 (Cooper — ok. 122 AG, Cooper S z turbiną — ok. 184–190 AG) oraz wysokoprężne 1.6 i 2.0.

Skrzynie biegów — 6-biegowa mechaniczna lub automatyczna. W generacji F60 benzynowe wersje z napędem na przednie koła od 2018 r. mają najczęściej 7-biegową dwusprzęgłową skrzynię Steptronic, a wysokoprężne i część wersji ALL4 — 8-biegową klasyczną automatyczną.

Co sprawdzić przy zakupie używanego Countrymana

W benzynowym samochodzie generacji R60 zapytaj, czy wymieniono łańcuch rozrządu i jego napinacz: zimny silnik po uruchomieniu nie powinien grzechotać, a częste dolewanie oleju to sygnał ostrzegawczy. W silnikach Cooper S z turbodoładowaniem na zaworach dolotowych mogą osadzać się nagary.

W generacji F60 sprawdź, czy nie ma wycieków oleju lub płynu chłodzącego, a w przypadku skrzyni dwusprzęgłowej — czy samochód rusza płynnie. W wysokoprężnych autach, które dużo jeździły po mieście, obejrzyj filtr cząstek stałych (DPF) i układ EGR.

W wersjach ALL4 upewnij się, że napęd na wszystkie koła działa bez niepokojących dźwięków, zwłaszcza w zakrętach. Stan baterii hybrydy plug-in warto sprawdzić diagnostycznie, a przebieg wszystkich samochodów — na podstawie wpisów z badań technicznych i serwisów.

REKLAMA Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Wersje

Wyposażenie MINI w dużym stopniu zależy od wybranych pakietów (np. Pepper, Chili, później — Classic, JCW Trim); podajemy główne wersje i typowe dla nich wyposażenie.

One / One D

R60, F60

Najprostsza i najtańsza wersja.

  • Silnik o mniejszej mocy
  • Najczęściej felgi 16 col.
  • Prostsze wyposażenie

Cooper

R60, F60

Najpopularniejsza wersja — dobry balans między mocą a zużyciem paliwa.

  • 1.5 trzycylindrowy silnik (F60)
  • Często — pakiet wyposażenia Pepper lub Chili
  • Często — reflektory LED

Cooper D / Cooper SD

R60, F60

Wersje wysokoprężne dla tych, którzy dużo jeżdżą.

  • Mniejsze zużycie paliwa w trasie
  • Często — 8-biegowa automatyczna skrzynia (F60)
  • Często — napęd na wszystkie koła ALL4

Cooper S

R60, F60

Bardziej sportowa wersja benzynowa.

  • 2.0 czterocylindrowy silnik (F60)
  • Wlot powietrza na masce
  • Często — sportowe fotele i większe felgi

Cooper SE ALL4

F60, 2017–2024

Hybryda plug-in z napędem na wszystkie koła.

  • 1.5 silnik benzynowy i elektryczny
  • Elektrycznie — tylko na krótkie trasy
  • Nieco mniejszy bagażnik

John Cooper Works

R60, F60, U25

Najmocniejsza wersja z napędem na wszystkie koła.

  • F60 od 2019 r. — ok. 306 AG
  • Sportowe hamulce i zderzaki
  • Standardowy napęd ALL4

Porównanie wersji generacji F60

CooperCooper DCooper SCooper SE ALL4
Dla kogoDo codziennej jazdyDla tych, którzy dużo jeżdżąPrzyjemność z jazdyDo krótkich tras na prądzie
Felgi (najczęściej)16–17 cali17 cali17–18 cali17–18 cali
Silnik1.5, 3 cylindry, 136 AG2.0 diesel, 150 AG2.0, 178–192 AG1.5 + silnik elektryczny, około 224 AG
NapędNapęd na przednie koła, rzadziej ALL4Napęd na przednie koła lub ALL4Napęd na przednie koła lub ALL4ALL4
Cena na rynku wtórnym (relatywnie)€€€€€€€

Dla większości kupujących najlepszym wyborem będzie Cooper z generacji F60, a dla tych, którzy dużo jeżdżą — Cooper D. Cooper S warto wybrać, jeśli chcesz więcej emocji, a Cooper SE ALL4 — tylko jeśli masz możliwość regularnego ładowania samochodu.

Zalety

  • Najprzestronniejszy MINI — nadaje się także dla rodziny
  • Wysokiej jakości, stylowe wnętrze
  • Dostępny napęd na wszystkie koła ALL4
  • Precyzyjne, typowe dla MINI prowadzenie

Wady

  • Benzynowe silniki generacji R60 wymagają starannej obsługi
  • Twarde zawieszenie, zwłaszcza z dużymi felgami
  • Na rynku wtórnym często droższy niż crossovery o podobnej wielkości

Najczęściej zadawane pytania

Czym Countryman różni się od MINI Hatch?

Countryman to większy pięciodrzwiowy crossover z wyższą pozycją za kierownicą, przestronniejszą tylną kanapą i większym bagażnikiem. Poza tym może mieć napęd na wszystkie koła ALL4, którego nie ma hatchback.

Którą generację Countrymana najlepiej kupić używaną?

Dla większości kupujących najlepszym wyborem jest generacja F60, zwłaszcza po liftingu w 2020 r.: jest przestronniejsza, nowocześniejsza i ma mniej znanych problemów z silnikami niż R60. R60 jest tańsza, ale w jej przypadku szczególnie ważna jest historia serwisowa.

Czy warto wybrać ALL4?

ALL4 przyda się, jeśli często jeździsz po drogach szutrowych lub zimą po śliskich drogach. Do miasta wystarczy napęd na przednie koła — takie auto jest prostsze i nieco oszczędniejsze.

Czy warto kupić używanego Cooper SE ALL4?

Warto, jeśli możesz ładować samochód w domu lub pracy i najczęściej pokonujesz krótkie dystanse. Jeśli nie będziesz ładować hybrydy, będzie cięższy i mniej oszczędny niż zwykły benzynowy Cooper.

Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie

Komentarze

Brak jeszcze komentarzy o Mini Countryman. Podziel się doświadczeniem.

Zaloguj się, aby skomentować

Inne modele Mini

Mini →
REKLAMA Site SEO AI Audit — free SEO audit