4
Mini Countryman
Mini Countryman, 2013-09, hečbekas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 1.6 l, 82 kW; rida: 196 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio prist…
Mini Countryman R60, produkowany 2010–2016. Ogłoszenia i informacje.
4
Mini Countryman, 2013-09, hečbekas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 1.6 l, 82 kW; rida: 196 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio prist…
MINI Countryman — największy model MINI, kompaktowy pięciodrzwiowy crossover, dostępny również z napędem na wszystkie koła ALL4. Przyglądamy się, czym różnią się generacje R60, F60 i U25, jakie silniki występują, czym różnią się wersje One, Cooper, Cooper S i pozostałe oraz co sprawdzić przy zakupie używanego.
Countryman zadebiutował w 2010 r. jako pierwszy pięciodrzwiowy MINI. Pierwsza generacja (R60) była produkowana w latach 2010–2016, druga (F60) — w latach 2017–2024, a w 2024 r. zaprezentowano trzecią (U25), która znacznie urosła i jest oferowana zarówno z silnikami spalinowymi, jak i elektrycznymi.
Podobnie jak w innych MINI, wersje dzieli się według silnika: One, Cooper, Cooper S i John Cooper Works, a wysokoprężne oznacza się literą D (Cooper D, Cooper SD). Napęd na wszystkie koła oznacza się ALL4. Countryman zachowuje styl MINI i precyzyjne prowadzenie, ale jest znacznie przestronniejszy od hatchbacka, dlatego sprawdzi się również w rodzinie.
Generacja R60 (2010–2016) — najtańszy sposób na zakup Countrymana. Jest bardziej kompaktowa, a we wnętrzu dominuje duży okrągły centralny wskaźnik typowy dla MINI tamtych lat. Benzynowe silniki 1.6 w tej generacji, podobnie jak w ówczesnym MINI Hatch, wymagają starannej obsługi.
Generacja F60 (2017–2024) jest większa, przestronniejsza i nowocześniejsza, z silnikami BMW trzy- i czterocylindrowymi oraz większym bagażnikiem. To najpopularniejsza generacja na rynku wtórnym. Odświeżone w 2020 r. samochody otrzymały zmieniony przód i tylne światła z motywem flagi Wielkiej Brytanii.
Generacja U25 (od 2024 r.) jest jeszcze większa i ma zupełnie inne wnętrze — zamiast klasycznych wskaźników zamontowano okrągły ekran OLED. Oferowana jest z silnikami benzynowymi, wysokoprężnym i elektrycznymi, jednak na rynku wtórnym takich samochodów na razie jest niewiele.
W generacji F60 One ma najczęściej 1.5 trzycylindrowy silnik benzynowy (ok. 102 AG), Cooper — ten sam silnik 1.5 (ok. 136 AG), Cooper S — 2.0 (ok. 178–192 AG), a John Cooper Works — 2.0 (początkowo ok. 231 AG, od 2019 r. — ok. 306 AG). Wersje wysokoprężne — One D (1.5, ok. 116 AG), Cooper D (2.0, ok. 150 AG) i Cooper SD (2.0, ok. 190 AG).
Hybryda plug-in Cooper SE ALL4 łączy 1.5 silnik benzynowy i silnik elektryczny (łączna moc ok. 224 AG); tylko na prądzie potrafi przejechać kilkadziesiąt kilometrów. W generacji R60 dominują benzynowe 1.6 (Cooper — ok. 122 AG, Cooper S z turbiną — ok. 184–190 AG) oraz wysokoprężne 1.6 i 2.0.
Skrzynie biegów — 6-biegowa mechaniczna lub automatyczna. W generacji F60 benzynowe wersje z napędem na przednie koła od 2018 r. mają najczęściej 7-biegową dwusprzęgłową skrzynię Steptronic, a wysokoprężne i część wersji ALL4 — 8-biegową klasyczną automatyczną.
W benzynowym samochodzie generacji R60 zapytaj, czy wymieniono łańcuch rozrządu i jego napinacz: zimny silnik po uruchomieniu nie powinien grzechotać, a częste dolewanie oleju to sygnał ostrzegawczy. W silnikach Cooper S z turbodoładowaniem na zaworach dolotowych mogą osadzać się nagary.
W generacji F60 sprawdź, czy nie ma wycieków oleju lub płynu chłodzącego, a w przypadku skrzyni dwusprzęgłowej — czy samochód rusza płynnie. W wysokoprężnych autach, które dużo jeździły po mieście, obejrzyj filtr cząstek stałych (DPF) i układ EGR.
W wersjach ALL4 upewnij się, że napęd na wszystkie koła działa bez niepokojących dźwięków, zwłaszcza w zakrętach. Stan baterii hybrydy plug-in warto sprawdzić diagnostycznie, a przebieg wszystkich samochodów — na podstawie wpisów z badań technicznych i serwisów.
Wyposażenie MINI w dużym stopniu zależy od wybranych pakietów (np. Pepper, Chili, później — Classic, JCW Trim); podajemy główne wersje i typowe dla nich wyposażenie.
Najprostsza i najtańsza wersja.
Najpopularniejsza wersja — dobry balans między mocą a zużyciem paliwa.
Wersje wysokoprężne dla tych, którzy dużo jeżdżą.
Bardziej sportowa wersja benzynowa.
Hybryda plug-in z napędem na wszystkie koła.
Najmocniejsza wersja z napędem na wszystkie koła.
| Cooper | Cooper D | Cooper S | Cooper SE ALL4 | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo | Do codziennej jazdy | Dla tych, którzy dużo jeżdżą | Przyjemność z jazdy | Do krótkich tras na prądzie |
| Felgi (najczęściej) | 16–17 cali | 17 cali | 17–18 cali | 17–18 cali |
| Silnik | 1.5, 3 cylindry, 136 AG | 2.0 diesel, 150 AG | 2.0, 178–192 AG | 1.5 + silnik elektryczny, około 224 AG |
| Napęd | Napęd na przednie koła, rzadziej ALL4 | Napęd na przednie koła lub ALL4 | Napęd na przednie koła lub ALL4 | ALL4 |
| Cena na rynku wtórnym (relatywnie) | € | €€ | €€ | €€ |
Dla większości kupujących najlepszym wyborem będzie Cooper z generacji F60, a dla tych, którzy dużo jeżdżą — Cooper D. Cooper S warto wybrać, jeśli chcesz więcej emocji, a Cooper SE ALL4 — tylko jeśli masz możliwość regularnego ładowania samochodu.
Countryman to większy pięciodrzwiowy crossover z wyższą pozycją za kierownicą, przestronniejszą tylną kanapą i większym bagażnikiem. Poza tym może mieć napęd na wszystkie koła ALL4, którego nie ma hatchback.
Dla większości kupujących najlepszym wyborem jest generacja F60, zwłaszcza po liftingu w 2020 r.: jest przestronniejsza, nowocześniejsza i ma mniej znanych problemów z silnikami niż R60. R60 jest tańsza, ale w jej przypadku szczególnie ważna jest historia serwisowa.
ALL4 przyda się, jeśli często jeździsz po drogach szutrowych lub zimą po śliskich drogach. Do miasta wystarczy napęd na przednie koła — takie auto jest prostsze i nieco oszczędniejsze.
Warto, jeśli możesz ładować samochód w domu lub pracy i najczęściej pokonujesz krótkie dystanse. Jeśli nie będziesz ładować hybrydy, będzie cięższy i mniej oszczędny niż zwykły benzynowy Cooper.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie
Brak jeszcze komentarzy o Mini Countryman. Podziel się doświadczeniem.
Zaloguj się, aby skomentowaćUżywamy niezbędnych plików cookie do działania serwisu. Za Twoją zgodą użyjemy też plików cookie analitycznych i do pomiaru reklam — aby wiedzieć, jak korzystasz z serwisu, i mierzyć wyniki reklam. Więcej