SEAT Leon: III och IV generationen, motorer och utrustningsnivåer
SEAT Leon är en halvkombi och kombi i kompaktklassen, tekniskt sett nära släkt med VW Golf, men ofta billigare och med en sportigare karaktär. Vi tar en titt på de vanligaste generationerna på begagnatmarknaden: III (2012–2020) och IV (från 2020), deras motorer, utrustningsnivåer och vad du bör kontrollera vid köp.
Leon i korthet
Leon har tillverkats sedan 1999 och finns i fyra generationer. Den tredje generationen erbjöds som 5-dörrars, 3-dörrars (SC) halvkombi samt kombi (ST), medan fjärde generationen finns som 5-dörrars halvkombi och kombi (Sportstourer). Sportversionen hette Leon Cupra fram till 2020, därefter blev den en modell under det separata Cupra-märket – Cupra Leon.
Leon använder samma plattformar och motorer som Golf, Octavia och Audi A3, men är ofta billigare, har en sportigare design och fastare fjädring (särskilt FR-versionerna). Det gör den omtyckt av förare som uppskattar körglädje.
Generation III och IV – vad är skillnaden?
Tredje generationen (2012–2020) var den första SEAT-modellen på MQB-plattformen: lättare, mer gedigen och modernare än generation II. Detta är den populäraste generationen på begagnatmarknaden. Faceliften 2017 gav en större infotainmentskärm, fler förarstödsystem och utrustningsnivån Xcellence; det fanns även en kombi med högre markfrigång som hette X-Perience.
Fjärde generationen (från 2020) har en modernare digital förarmiljö, större skärm, mildhybrider (eTSI) och laddhybriden e-Hybrid. Precis som på Golf VIII fick tidiga årsmodeller kritik för trögrodd multimedia och pekreglage.
År 2024 uppdaterades fjärde generationen: större infotainmentskärm, uppdaterade laddhybrider med större batteri och flera motorer byttes ut mot nyare alternativ.
Motorer och växellådor
I generation III hittar man oftast bensinmotorerna 1.2 TSI (86–110 hk), 1.4 TSI (122–150 hk), senare även 1.0 TSI (115 hk) samt från 2018 1.5 TSI (130–150 hk), och dieslarna 1.6 TDI (90–115 hk) och 2.0 TDI (150–184 hk). FR-versionen hade ofta 1.8 TSI (180 hk) eller 2.0 TDI (184 hk), och Leon Cupra hade 2.0 TSI (ca 265–300 hk).
I generation IV utgörs basen av 1.0 TSI (90–110 hk), 1.5 TSI (130–150 hk), mildhybriderna 1.0 och 1.5 eTSI med DSG-låda, 2.0 TDI (115–150 hk) samt laddhybriden e-Hybrid. De kraftfullaste versionerna hör till Cupra Leon-familjen.
Växellådorna är manuella eller DSG. Mindre motorer kombineras oftast med 7-växlad torr-DSG, medan starkare motorer och dieslar har våt-DSG. Svagare versioner har en enklare (torsionsaxel) bakaxel, medan de starkare har multilänk.
Att kontrollera vid köp av begagnad Leon
DSG-lådan ska växla mjukt: ryck vid igångsättning, växlingsstötar eller vibrationer tyder ofta på koppling- eller mekatronikrepationer. Fråga om oljan har bytts (på våt DSG).
På dieslar som körts mycket i stadstrafik bör man kontrollera partikelfiltret (DPF) och EGR-ventilen. Om du köper en äldre Leon av generation II (före 2012) ska du komma ihåg att dess 1.2 och 1.4 TSI-motorer var kända för sträckta kamkedjor.
FR- och Cupra-versionerna har ofta körts aktivt, så kontrollera bromsar, däck, fjädring och koppling noga. På bilar av generation IV kan det vara värt att fråga om infotainmentsystemets programvara har uppdaterats, och kontrollera alltid miltalet mot service- och besiktningshistorik.
Utrustningsnivåer
Namn och utrustning varierar mellan marknader och årsmodeller; här listas de vanligaste i Europa.
Reference
Generation III, IVBasutrustning – enkel och billigast.
- Ofta stålgalgar (plåtfälgar)
- Enklare multimediasystem
- Ofta – manuell luftkonditionering
Style
Generation III, IVDet populäraste valet – bra balans mellan pris och komfort.
- Lättmetallfälgar
- Ofta – automatisk klimatanläggning
- Ofta – parkeringssensorer
Xcellence
Generation III (från 2017), generation IVEn mer elegant version för komfortälskaren.
- Exklusivare interiördetaljer och kromlister
- Ofta – nyckelfritt lås- och startesystem
- Ofta – stämningsbelysning i kupén
FR
Generation III, IVEn sportig version – populärast bland körglada.
- Sportiga stötfångare och större fälgar
- Sportstolar och fastare fjädring
- Ofta – körprofilsväljare
X-Perience
Generation III (ST)Kombi med högre markfrigång.
- Ökad markfrigång
- Skyddande plastdetaljer på karossen
- Ofta – 4Drive fyrhjulsdrift
Cupra
Generation IIIDen kraftfullaste versionen av generation III med 2.0 TSI-motor.
- Effekt på cirka 265–300 hk
- Ofta – adaptiv chassireglering
- Större bromsar och sportigt utseende
Jämförelse av utrustningsnivåer för generation IV
| Reference | Style | Xcellence | FR | |
|---|---|---|---|---|
| Vem passar den för? | För den som söker en bil till lägsta möjliga pris | För vardagskörning | För komfort och utseende | För sportig körning |
| Fälgar (vanligtvis) | 16 tum | 16–17 tum | 17 tum | 17–18 tum |
| Interiör | Enkel klädsel | Mer utrustning | Elegant utförande | Sportstolar och sportratt |
| Motor (vanligtvis) | 1.0 TSI, 2.0 TDI | 1.0–1.5 TSI, 2.0 TDI | 1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid | 1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid |
| Pris på begagnatmarknaden (relativt) | € | €€ | €€€ | €€€ |
För de flesta köpare är det bästa valet Style med 1.5 TSI- eller 2.0 TDI-motorn. FR är värd att välja för sitt sportiga utseende och köregenskaper, och Xcellence för komfortutrustningen.
Fördelar
- Sportig design och köregenskaper
- Beprövad teknik från Volkswagen-gruppen, liksom Golf
- Ofta billigare än en motsvarande Golf
- Praktisk ST / Sportstourer kombi
Nackdelar
- Stigare fjädring på FR-versionerna på sämre vägar
- Torrkopplingar i DSG-lådor kan bli kostsamma
- Tidig multimediatautomat och pekreglage i bilar av IV-generationen
Vanliga frågor
Vad skiljer SEAT Leon från VW Golf?
Leon och Golf delar plattform och motorer. Leon har en sportigare design och ofta fastare fjädring, och är ofta billigare på begagnatmarknaden. Golf håller i regel andrahandsvärdet något bättre.
Är det värt att välja en Leon FR?
FR är en av de populäraste utrustningsnivåerna för Leon: sportigt utseende, mer utrustning och ofta kraftfullare motorer. Fjädringen är dock fastare, vilket gör färden mindre bekväm på sämre vägar – provkör definitivt innan du slår till.
Vad är skillnaden mellan SEAT Leon och Cupra Leon?
Sedan 2020 är Cupra ett separat märke. Cupra Leon är en sportigare och dyrare version av Leon med exklusiv interiör och kraftfullare motorer, inklusive 2.0 TSI och laddhybrider.
Vilken Leon-generation är det bästa begagnatköpet?
För de flesta köpare passar III-generationen från 2017–2020 bäst: välutvecklad och billigare än IV-generationen. Om modern utrustning och hybridversioner är viktigt – välj IV-generationen, helst en årsmodell från de senare åren.
Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt





























