SEAT Leon: III ja IV sukupolvi, moottorit ja varustelut
SEAT Leon on C-segmentin viistoperä ja farmari, joka jakaa tekniikkansa VW Golfin kanssa, mutta on usein edullisempi ja luonteeltaan urheilullisempi. Käymme läpi käytettyjen markkinoilla yleisimmät III (2012–2020) ja IV (alkaen 2020) sukupolvet, niiden moottorit, varustelutasot ja tarkistuslistan ostoa varten.
Leon lyhyesti
Leonia on valmistettu vuodesta 1999 lähtien, ja sillä on neljä sukupolvea. III sukupolvea tarjottiin 5-ovisena, 3-ovisena (SC) viistoperänä sekä farmarina (ST), ja IV sukupolvea 5-ovisena viistoperänä sekä farmarina (Sportstourer). Vuoteen 2020 asti urheilullinen versio tunnettiin nimellä Leon Cupra, minkä jälkeen siitä tuli oman Cupra-brändin malli Cupra Leon.
Leon käyttää samoja perusrakenteita ja moottoreita kuin Golf, Octavia ja Audi A3, mutta se on usein edullisempi, muotoilultaan urheilullisempi ja alustaltaan jämäkämpi (erityisesti FR-versiot). Siksi se vetoaa autoilijoihin, jotka arvostavat ajonautintoa.
III ja IV sukupolvi – mitkä ovat erot?
III sukupolvi (2012–2020) on SEATin ensimmäinen MQB-perusrakenteelle tehty malli: kevyempi, laadukkaampi ja modernimpi kuin II sukupolvi. Tämä on käytettyjen markkinoiden suosituin sukupolvi. Vuoden 2017 kasvojenkohotus toi tullessaan suuremman multimedia näytön, enemmän avustinjärjestelmiä ja Xcellence-varustelun; tarjolla oli myös korotetulla maavaralla varustettu X-Perience-farmari.
IV sukupolvi (alkaen 2020) tarjoaa modernimman digitaalisen ohjaamon, suuremman näytön, kevythubit (eTSI) ja ladattavan hybridin (e-Hybrid). Kuten Golf VIII:n kohdalla, varhaisten mallien multimedia sai kritiikkiä hitaasta toiminnastaan ja kosketusnäyttöohjauksestaan.
Vuonna 2024 IV sukupolvi uudistettiin: suurempi multimedia näyttö, päivitetyt ladattavat hybridit suuremmalla akulla, ja osa moottoreista korvattiin uudemmilla.
Moottorit ja vaihteistot
III sukupolvessa yleisimmät bensiinimoottorit ovat 1.2 TSI (86–110 hv), 1.4 TSI (122–150 hv), myöhemmin 1.0 TSI (115 hv) ja vuodesta 2018 alkaen .1.5 TSI (130–150 hv), sekä dieselmoottorit 1.6 TDI (90–115 hv) ja 2.0 TDI (150–184 hv). FR-versiossa oli usein 1.8 TSI (180 hv) tai 2.0 TDI (184 hv), ja Leon Cuprassa 2.0 TSI (noin 265–300 hv).
IV sukupolven ytimen muodostavat 1.0 TSI (90–110 hv), 1.5 TSI (130–150 hv), DSG:n yhteydessä 1.0 ja 1.5 eTSI -kevythubit, 2.0 TDI (115–150 hv) sekä e-Hybrid-lataushybridi. Tehokkaimmat versiot kuuluvat Cupra Leon -mallistoon.
Vaihteistot ovat joko manuaalisia tai DSG-automaatteja. Pienempien moottorien parina on usein 7-vaihteinen kuivakytkinelektroniikalla varustettu DSG, kun taas tehokkaammissa ja dieseleissä on märkäkytkin-DSG. Heikommissa versioissa on yleensä yksinkertaisempi (vääntösauva) taka-akselisto, tehokkaammissa monivarsituenta.
Mitä tarkistaa käytettyä Leonia ostaessa
DSG-vaihteiston on vaihdettava tasaisesti: nykiminen liikkeelle lähdettäessä, iskut vaihdettaessa tai tärinä viittaavat usein kytkin- tai mekatroniikkaremonttiin. Kysy, onko öljyjä vaihdettu (märkäkytkin-DSG).
Tarkista paljon kaupungissa ajetuista dieseleistä hiukkassuodatin (DPF) ja EGR-venttiili. Muista vanhempaa II sukupolvea (ennen vuotta 2012) Leonia ostaessa, että sen 1.2 ja 1.4 TSI -moottorit olivat kuuluisia jakoketjun venymisestä.
FR- ja Cupra-versioita on usein ajettu aktiivisesti, joten tarkista huolellisesti jarrut, renkaat, alusta ja kytkin. Kysy IV sukupolven auton kohdalla, onko multimedian ohjelmisto päivitetty, ja tarkista aina kilometrit huolto- ja katsastustietojen avulla.
Varustelutasot
Nimet ja varusteet vaihtelevat markkina-alueen ja vuosimallin mukaan; esittelemme Euroopassa yleisimmät varustelut.
Reference
III ja IV sukupolviPerusvarustelu – yksinkertainen ja edullisin.
- Usein teräsvanteet
- Yksinkertaisempi multimediajärjestelmä
- Usein manuaalinen ilmastointi
Style
III ja IV sukupolviSuosituin valinta – hyvä tasapaino hinnan ja mukavuuden välillä.
- Kevytmetallivanteet
- Usein automaattinen ilmastointi
- Usein pysäköintitutkat
Xcellence
III sukupolvi (alkaen 2017), IV sukupolviTyylikkämpi versio mukavuuden ystäville.
- Korkealuokkaiset sisustusmateriaalit ja kromiyksityiskohdat
- Usein avaimeton sisäänkäynti ja käynnistys
- Usein sisätilojen tunnelmavalaistus
FR
III ja IV sukupolviUrheilullinen versio – suosituin ajamisen ystävien keskuudessa.
- Urheilulliset puskurit ja isommat vanteet
- Urheiluistuimet ja jämäkämpi alusta
- Usein ajoprofiilin valinta
X-Perience
III sukupolvi (ST)Farmariauto korotetulla maavaralla.
- Korotettu maavara
- Muoviset korin suojalistat
- Usein 4Drive-neliveto
Cupra
III sukupolviIII sukupolven tehokkain versio 2.0 TSI -moottorilla.
- Noin 265–300 hv tehoa
- Usein säädettävä iskunvaimennus
- Isommat jarrut ja urheilullinen ulkonäkö
IV sukupolven varustelutasojen vertailu
| Reference | Style | Xcellence | FR | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Edullisimman auton etsijälle | Päivittäiseen ajoon | Mukavuuteen ja ulkonäköön | Urheilulliseen ajoon |
| Vanteet (yleensä) | 16 tuumaa | 16–17 tuumaa | 17 tuumaa | 17–18 tuumaa |
| Sisätilat | Perusvarustelu | Enemmän varusteita | Tyylikäs varustelu | Urheiluistuimet ja -ohjauspyörä |
| Moottori (yleensä) | 1.0 TSI, 2.0 TDI | 1.0–1.5 TSI, 2.0 TDI | 1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid | 1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid |
| Hinta käytettynä (suhteellinen) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Useimmille ostajille paras valinta on Style 1.5 TSI- tai 2.0 TDI -moottorilla. FR kannattaa valita urheilullisen ulkonäön ja ajo-ominaisuuksien vuoksi, ja Xcellence tarjoaa mukavuusvarusteita.
Plussat
- Urheilullinen muotoilu ja ajettavuus
- Luotettavaa Volkswagen-konsernin tekniikkaa, kuten Golfissa
- Usein Golfia edullisempi
- Käytännöllinen ST / Sportstourer -farmari
Miinukset
- FR-versioiden jäykempi alusta huonoilla teillä
- Kuivan kytkimen DSG-vaihteistot voivat tulla kalliiksi
- Varhaisten IV-sukupolven autojen multimedia ja kosketusohjaimet
Usein kysytyt kysymykset
Miten SEAT Leon eroaa VW Golfista?
Leon ja Golf käyttävät samaa perusrakennetta ja moottoreita. Leonissa on urheilullisempi muotoilu ja usein jäykempi alusta, ja se on käytettynä yleensä edullisempi. Golf pitää arvonsa yleensä hieman paremmin.
Kannattaako valita Leon FR?
FR on yksi suosituimmista Leonin varustetasoista: urheilullinen ulkonäkö, enemmän varusteita ja usein tehokkaammat moottorit. Sen alusta on kuitenkin jäykempi, joten huonoilla teillä ajaminen on vähemmän mukavaa – käy koeajamassa ennen ostopäätöstä.
Mitä eroa on SEAT Leonilla ja Cupra Leonilla?
Vuodesta 2020 lähtien Cupra on ollut oma erillinen merkkinsä. Cupra Leon on Leonin urheilullisempi ja kalliimpi versio, jossa on ainutlaatuinen ulkonäkö ja tehokkaammat moottorit, mukaan lukien 2.0 TSI ja lataushybridit.
Mikä Leonin sukupolvi on paras ostos käytettynä?
Useimmille ostajille sopivin on vuosien 2017–2020 III-sukupolvi: se on luotettava ja IV-sukupolvea edullisempi. Jos modernit varusteet ja hybridiversiot ovat tärkeitä, valitse IV-sukupolvi, mieluiten uudemmisto vuosikerroista.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























