4
Mercedes-Benz V-Class V 250
Mercedes-Benz V250, 2018-11, keleivinis mikroautobusas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.1 l, 140 kW; rida: 322 000 km. Automobilį galima apžiūrėti: AJUDA, MB…
Mercedes-Benz V-Class: generace, roky výroby a inzeráty.
4
Mercedes-Benz V250, 2018-11, keleivinis mikroautobusas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.1 l, 140 kW; rida: 322 000 km. Automobilį galima apžiūrėti: AJUDA, MB…
Mercedes-Benz V-Class je luxusní minibus, který si vybírají velké rodiny, hotely a dopravní společnosti. Podíváme se, čím se liší verze generace W447, které motory jsou nejčastější a co je třeba zkontrolovat před koupí použitého V-Class.
Název V-Class se poprvé objevil v roce 1996 (generace W638), později byl tento minibus nějakou dobu označován jako Viano (W639, 2003–2014). Současná generace W447 se vyrábí od roku 2014 a technicky je blízká komerčnímu modelu Vito, avšak V-Class je pohodlnější a lépe vybavená verze pro přepravu osob.
Auto je dostupné ve třech délkách – kompaktní, dlouhá a extra dlouhá, takže lze najít jak městskou, tak velmi prostornou verzi s velkou zavazadlovou částí. V interiéru je obvykle 6–8 míst k sezení, zadní sedadla jsou namontována na běhouny a lze je přestavovat nebo vyjmout. Z obou stran jsou posuvné dveře, často s elektrickým pohonem.
První modely W447 (2014–2019) byly již mnohem luxusnější než Viano: interiér připomíná lehká vozidla Mercedes-Benz a kvalita výbavy i zvuková izolace jsou znatelně lepší. V těchto autech se nejčastěji vyskytuje 2,1litrový dieselový motor.
Aktualizace z roku 2019 přinesla novou přední část, modernější 2,0litrový dieselový motor a 9stupňovou automatickou převodovku. Jsou to nejpopulárnější použité V-Class: moderní, ekonomičtější a stále ne tak drahé jako nejnovější auta.
V roce 2024 proběhlo druhé facelift — změnil se vzhled, interiér a multimediální systém, přibylo asistenčních systémů při řízení. Od roku 2020 je k dispozici také elektrická verze EQV.
V letech 2014–2019 byly v automobilech nejčastější 2,1litrové diesely V 200, V 220 a V 250 (cca 136–190 k). Po faceliftu v roce 2019 tvoří základ 2,0litrové diesely V 220 d, V 250 d a V 300 d (cca 163–239 k). V některých trzích byly také benzinové verze, avšak v Litvě jsou vzácné.
Většina vozů V-Class má automatickou převodovku: v ranějších verzích 7G-Tronic, po faceliftu 9G-Tronic. Mechanická převodovka se vyskytuje jen v nejlevnějších verzích. Standardně jsou poháněny zadní kola, verze 4MATIC mají pohon všech kol — je užitečný v zimě, avšak trochu zvyšuje náklady.
Elektrická verze EQV má baterii o kapacitě asi 90 kWh. Před nákupem je dobré zhodnotit reálný dojezd v zimě a možnosti nabíjení.
Mnoho vozů V-Class sloužilo v dopravních a taxislužbách, proto může mít velmi vysoký nájezd. Zkontrolujte ho podle záznamů o technických prohlídkách a servisech, a stav interiéru — opotřebení sedadel, volantu a obložení dveří — ohodnoťte společně s čísly na palubní desce.
Určitě otestujte elektrické ovládání dveří a zavazadlového prostoru: jejich mechanismy, závěsy a zámky často vyžadují údržbu. Zkontrolujte podvozek (pokud je, i pneumatickou zadní nápravu), brzdy a funkci automatické převodovky — přepínání musí být hladké, bez rázů.
U dieselových aut vždy zkontrolujte filtr DPF, ventil EGR a systém AdBlue – jejich opravy mohou být drahé. Podívejte se na karoserii na rez v dveřích, prahů a kolybách, zejména u vozů, které jezdily v zimě.
Názvy a výbava se liší podle trhu a let; uvádíme nejčastěji v Evropě se vyskytující verze V-Class.
Nejoblíbenější výbava – dobrá rovnováha mezi cenou a výbavou.
Nejluxusnější verze V-Class, často volená pro služební jízdy.
Sportovní designový balíček, kombinovatelný s různými výbavami.
Kempování s výklopnou střechou a ložnicí.
Elektrická verze V-Class.
| Avantgarde | Exclusive | Marco Polo | EQV | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodný | Pro velkou rodinu | Pro obchodní přepravu a komfort | Pro výlety s přespáním | Jízda v tichu bez paliva |
| Místa k sezení (obvykle) | 6–8 | 6–7 | Obvykle 4 | 6–8 |
| Interiér | Dobře vybavený | Nejluxusnější výbava | Vybavení Kemperio | Podobný jako Avantgarde |
| Motor | 2.0–2.1 l nafta | 2.0 l nafta, často V 250 d nebo V 300 d | 2.0–2.1 l nafta | Elektrický |
| Cena na trhu s použitými vozy (přibližně) | €€ | €€€ | €€€ | €€ |
Nejlepší volba pro většinu kupujících je Avantgarde vyrobený po roce 2019 s motorem V 220 d nebo V 250 d. Marco Polo byste měli zvolit pouze tehdy, pokud skutečně plánujete cestovat s přespáním.
Oba modely jsou postaveny na stejné základně, ale Vito je především pracovní a osobní mikrobus, zatímco V-Class je luxusnější verze s interiérem podobným osobnímu vozidlu, lepší zvukovou izolací a více komfortními vybaveními.
Dlouhá verze je pro většinu rodin zlatým středem: v ní zbývá místo jak pro cestující, tak pro zavazadla. Kompaktní verze je vhodnější ve městě, ale zavazadlový prostor se všemi sedačkami je malý, zatímco velmi dlouhá verze je vhodná, když často vozíte plný počet cestujících s zavazadly.
Pokud často jezdíte v zimě, venkovskými silnicemi nebo taháte přívěs, 4MATIC vám poskytne větší jistotu. Pro běžné ježdění stačí pohon zadních kol, a taková vozidla jsou obvykle trochu levnější a ekonomičtější.
Ano, zejména pro velkou rodinu: místa je dostatek, sedadla lze přestavět a jede jako lehké auto. Nicméně provozní náklady jsou vyšší než u jednodveřového vozu, proto je před nákupem dobré zvážit náklady na údržbu.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky
Zatím žádné komentáře k Mercedes-Benz V-Class. Podělte se o zkušenosti.
Přihlaste se a komentujtePoužíváme nezbytné cookies pro fungování webu. S vaším souhlasem použijeme i analytické cookies a cookies pro měření reklamy — abychom věděli, jak se web používá, a měřili výsledky reklamy. Více