For virksomheder: pakker, API og import →

Seat Leon IV

Biler · Produktion 2020–

Seat Leon IV, produceret 2020–. Annoncer og information.

ANNONCE Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Generationer 4 generationer

Seat Leon IV til salg 1 annonce

Alle annoncer →

Pris, €

Årgang

Kilometer, km

Effekt, kW

Brændstof

Gearkasse

Karrosseri

Stand

Land

Sælger

Udstyr

Mere udstyr
Eksteriør
Elektronik
Interiør
Lyd og billede
Sikkerhed
Tyverisikring
Andre fordele
Seat Leon4

Seat Leon

202174 446 kmDieselAutomatisk110 kWStationcar

Seat Leon, 2021-02, universalas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 110 kW; rida: 74 446 km. Automobilį galima apžiūrėti: ERTONA IR KO, UAB, Serbentų g. 10…

🇱🇹 Šiauliai · ID 246
15.500 €
ANNONCE Site AI Audit — free website audit
Seat Leon
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Seat

SEAT Leon: III og IV generation, motorer og udstyr

SEAT Leon er en kompaktklasse hatchback og stationcar, der teknisk deler basis med VW Golf, men som regel er billigere og har et mere sportsligt særpræg. Vi ser nærmere på de mest almindelige brugte generationer på markedet, nemlig III (2012–2020) og IV (fra 2020), deres motorer, udstyrsniveauer og hvad du skal tjekke ved køb.

Leon i kort fortrad

Leon er blevet produceret siden 1999 og findes i fire generationer. III-generationen blev tilbudt som 5-dørs, 3-dørs (SC) hatchback og stationcar (ST), mens IV-generationen fås som 5-dørs hatchback og stationcar (Sportstourer). Sportsudgaven hed indtil 2020 Leon Cupra, hvorefter den blev til et selvstændigt Cupra-brandmærke – Cupra Leon.

Leon benytter de samme platforme og motorer som Golf, Octavia og Audi A3, men er ofte billigere, har et mere dynamisk design og en fastere undervogn (især FR-versionerne). Det gør den populær blandt bilister, der sætter pris på køreglæde.

III og IV generation – hvad er forskellen?

III-generation (2012–2020) var SEATs første model på MQB-platformen: lettere, af bedre kvalitet og mere moderne end II-generationen. Det er den mest populære generation på brugtmarkedet. Faceliftet i 2017 bragte en større infotainmentskærm, flere assistentsystemer og Xcellence-udstyrsniveauet med sig; der fandtes også en forhøjet stationcarudgave ved navn X-Perience.

IV-generation (fra 2020) byder på et mere moderne, digitalt cockpitudstyr, større skærm, mildhybrider (eTSI) og plug-in-hybriden e-Hybrid. Ligesom på Golf VIII fik infotainmentsystemet i de første årgange kritik for langsom betjening og trykfølsomme knapper.

I 2024 fik IV-generationen et facelift: større infotainmentskærm, opdaterede plug-in-hybrider med et større batteri, og en række motorer blev udskiftet med nyere enheder.

Motorer og gearkasser

I III-generationen møder man oftest 1.2 TSI (86–110 hk), 1.4 TSI (122–150 hk), senere 1.0 TSI (115 hk) og fra 2018 1.5 TSI (130–150 hk) benzinmotorer samt 1.6 TDI (90–115 hk) og 2.0 TDI (150–184 hk) dieselmotorer. FR-udgaven havde ofte 1.8 TSI (180 hk) eller 2.0 TDI (184 hk), mens Leon Cupra kom med 2.0 TSI (ca. 265–300 hk).

I IV-generationen udgør 1.0 TSI (90–110 hk), 1.5 TSI (130–150 hk), 1.0 og 1.5 eTSI mildhybrider (med DSG), 2.0 TDI (115–150 hk) samt plug-in-hybriden e-Hybrid fundamentet. De kraftigste varianter hører under Cupra Leon-familien.

Gearkasserne er enten manuelle eller DSG. De mindre motorer er typisk parret med en 7-trins tørkoblings-DSG, mens de kraftigere og dieselvarianterne bruger vådkoblings-DSG. De svagere udgaver har som regel en enklere bagaksel (torsionsaksel), mens de stærkere har multilink-bagaksel.

Hvad du skal tjekke, når du køber en brugt Leon

DSG-gearkassen skal skifte blødt og glidende: hakken ved igangsætning, ryk under skift eller vibrationer er ofte tegn på, at koblingen eller mechatronic-enheden trænger til reparation. Spørg, om olien er blevet skiftet (på vådkoblings-DSG).

På dieselbiler, der primært har kørt i byen, bør du tjekke partikelfiltret (DPF) og EGR-ventilen. Hvis du kigger på en ældre II-generation (før 2012) af Leon, skal du huske, at dens 1.2 og 1.4 TSI-motorer var kendt for problemer med strækning af knastkæden.

FR- og Cupra-modellerne er ofte blevet kørt hårdt, så tjek bremser, dæk, undervogn og kobling grundigt. På biler fra IV-generationen bør du forhøre dig, om softwaren i infotainmentsystemet er blevet opdateret, og altid tjekke kilometertallet mod servicebog og synsrapporter.

ANNONCE Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Udstyrsniveauer

Betegnelser og udstyr varierer afhængigt af marked og årgang; her nævner vi de mest udbredte udstyrsniveauer i Europa.

Reference

III og IV generation

Basismodel – enkel og billigst.

  • Ofte stålfælge
  • Simplere infotainmentsystem
  • Ofte manuelt klimaanlæg

Style

III og IV generation

Det mest populære valg – en god balance mellem pris og komfort.

  • Alufælge
  • Ofte automatisk klimaanlæg
  • Ofte P-sensorer

Xcellence

III generation (fra 2017), IV generation

En mere elegant udgave for komfortelskere.

  • Kabineinteriør af højere kvalitet og kromdetaljer
  • Ofte nøglefri adgang og start
  • Ofte ambientebelysning i kabinen

FR

III og IV generation

Den sportslige udgave – mest populær blandt køreentusiaster.

  • Sportslige kofangere og større fælge
  • Sportssæder og fastere undervogn
  • Ofte køretilstandsvalg (Drive Profile)

X-Perience

III generation (ST)

Stationcar med forhøjet frihøjde.

  • Forhøjet frihøjde
  • Beskyttelseslister i plast på karosseriet
  • Ofte 4Drive firehjulstræk

Cupra

III generation

Den kraftigste udgave af III-generationen med 2.0 TSI-motor.

  • Ca. 265–300 hk
  • Ofte adaptiv undervogn
  • Større bremser og sportslig finish

Sammenligning af udstyrsniveauer i IV generation

ReferenceStyleXcellenceFR
Hvem egner den sig tilTil bilisten med et stramt budgetTil hverdagsbrugTil komfort og udseendeTil sportlig kørsel
Alufælge (typisk)16 tommer16–17 tommer17 tommer17–18 tommer
KabineSimpel udstyrsvariantMere udstyrElegante udstyrsvarianterSportssæder og sportsrat
Motor (typisk)1.0 TSI, 2.0 TDI1.0–1.5 TSI, 2.0 TDI1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid
Pris på brugtmarkedet (relativt)€€€€€€€€€

For de fleste købere er det bedste valg Style med 1.5 TSI- eller 2.0 TDI-motoren. FR er værd at vælge for det sportslige udseende og køreegenskaber, og Xcellence for komfortudstyret.

Fordele

  • Sportsligt design og køreegenskaber
  • Velprøvet teknik fra Volkswagen-gruppen, ligesom Golf
  • Ofte billigere end en sammenlignelig Golf
  • Praktisk ST / Sportstourer stationcar

Ulemper

  • Stivere undervogn i FR-versioner på dårlige veje
  • Tørkoblings-DSG kan blive en dyr affære
  • Infotainment og touch-betjening i de tidlige modeller af 4. generation

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan adskiller SEAT Leon sig fra VW Golf?

Leon og Golf deler platform og motorer. Leon har et mere sportsligt design og ofte en stivere undervogn, og så er den som regel billigere på brugtmarkedet. Golf holder typisk gensalgsværdien en anelse bedre.

Er det værd at vælge Leon FR?

FR er en af de mest populære udstyrsvarianter til Leon: sportsligt udseende, mere udstyr og ofte kraftigere motorer. Undervognen er dog stivere, hvilket gør den mindre komfortabel på dårlige veje – prøvekør den endelig før køb.

Hvad er forskellen på SEAT Leon og Cupra Leon?

Siden 2020 har Cupra været et selvstændigt mærke. Cupra Leon er en mere sportslig og dyrere udgave af Leon med eksklusive designdetaljer og kraftigere motorer, herunder 2.0 TSI og plug-in-hybrider.

Hvilken Leon-generation er det bedste køb på brugtmarkedet?

For de fleste købere er 3. generation fra 2017–2020 det rette valg: gennemtestet og billigere end 4. generation. Hvis moderne udstyr og hybridvarianter er vigtigt, skal du vælge 4. generation, helst en af de nyere årgange.

Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat

Kommentarer

Ingen kommentarer om Seat Leon endnu. Del din erfaring.

Log ind for at kommentere

Andre modeller Seat

Seat →
ANNONCE PostRSS — automatic posting to social networks