Kia Ceed: JD- og CD-generasjonene, motorer og utstyr
Kia Ceed er en kompaktbil utviklet og produsert i Europa, og er verdsatt i Litauen for sin rike utstyr og lange fabrikkgaranti. Vi ser på de to nyeste generasjonene — JD (2012–2018) og CD (fra 2018): Hva skiller dem, hvilke motorer og utstyr er vanligst, og hva du bør sjekke når du kjøper en brukt.
Ceed på kort
Den første Ceed kom i 2006, og fra den tredje generasjonen (2018) heter modellen bare Ceed. Den blir bygget i Tyskland og produsert på Kia-fabrikken i Žilina, Slovakia, og teknologien er nær beslektet med Hyundai i30.
Ceed tilbys som en 5-dørs hatchback og stasjonsvogn Ceed SW. I JD-generasjonen var det også en 3-dørs pro_cee'd, og i CD-generasjonen en lavere, sporty stasjonsvogn ProCeed og en høyere crossover XCeed.
Kia gir 7 års (opptil 150 000 km) fabrikkgaranti på nye biler i Europa, som overføres til nye eiere hvis bilen vedlikeholdes etter produsentens krav. Derfor er det verdt å sjekke om garantien fremdeles gjelder når du kjøper en nyere Ceed.
JD og CD — hva skiller dem
JD-generasjonen (2012–2018) er mye mer moden enn den første: bedre interiør, mer utstyr og en roligere kjøreopplevelse. I 2015 ble den oppdatert — 1.0 T-GDi-motoren og 7-trinns dobbeltkoblet girkasse ble introdusert. De mest sporty versjonene er cee'd GT og pro_cee'd GT (204 hk).
CD-modellen (fra 2018) — lavere, bredere og mer moderne, med nygenerasjons turbobensinmotorer og flere hjelpesystemer for kjøring. I 2021 ble den oppdatert: ny front, ny Kia-logo, større skjermer og mulighet for digital instrumentpanel.
For en mindre budsjett passer en godt vedlikeholdt JD etter 2015-oppdateringen, mens de som vil ha en mer moderne bil og resterende fabrikkgaranti, bør velge CD.
Motorer og girkasser
I JD-modellen er de vanligste 1.4 og 1.6-bensinmotorene (1.6 GDi — omtrent 135 hk), fra 2015 — og 1.0 T-GDi (100–120 hk), mens dieselmotorene er 1.4 og 1.6 CRDi (omtrent 90–136 hk).
I CD-modellen finner vi 1.0 T-GDi (120 hk), 1.4 T-GDi (140 hk), 1.4 MPi (100 hk) og 1.6 CRDi (115–136 hk, senere også med 48 V lett hybrid-system). Etter oppdateringen ble 1.4 T-GDi erstattet av 1.5 T-GDi (160 hk). Ceed GT og ProCeed GT har 1.6 T-GDi (204 hk), mens Ceed SW og XCeed også ble tilbudt som ladbare hybrider (1.6 GDi PHEV, 141 hk).
Girkassene er 6-trinns manuell eller 7-trinns dobbeltkoblet (7DCT); i de lettere hybridene tilbys også en intelligent manuell iMT, hvor koblingspedalen styres elektronisk. Den ladbare hybriden har en 6-trinns dobbeltkoblet girkasse.
Hva man bør sjekke når man kjøper en brukt Ceed
7DCT-girkassen bør skifte glatt, uten rykk og vibrasjoner; med manuell girkasse — sjekk koblingspedalen og dobbeltkoblingen. I dieselmotorer, spesielt de som har kjørt mye i bytrafikk, sjekk partikelfilteret (DPF) og EGR.
Det er viktig å skifte olje til direkteinsprøytede bensinmotorer (GDi, T-GDi) i tide — spør etter servicehistorikk og vær oppmerksom på om motoren ikke bruker mye olje. GT-versjoner blir ofte kjørt aktivt, så vær grundig med å vurdere bremsene, dekkene og fjæringen.
I ladehybrider, sjekk ladeutstyret og om det ikke er feilmeldinger. Garantirester og servicehistorikk kan du sjekke hos den offisielle Kia-forhandleren ved hjelp av VIN-koden.
Utstyrsversjoner
Kia bruker forskjellige navn på utstyrsversjoner i forskjellige land (f.eks. brukes tall i Storbritannia i stedet for navn); vi oppgir navnene som brukes i Tyskland, som ofte finnes blant biler importert til Litauen.
Vision
JD og CDDen grunnleggende versjonen, som allerede er godt utstyrt.
- Lette legeringsfelger
- Ofte — bakkamera og navigasjon
- Ofte — oppvarmede seter og ratt
Spirit
JD og CDHøyere utstyrsversjon for komfortelskere.
- Ofte — LED-lykter
- Ofte — lærseter
- Ofte — nøkkelfri start
GT-Line
CDSporty utseende versjon uten sportsmotor.
- Sportige buffere og GT-Line-merker
- Sportsseter og flatt bunndel på rattet
- Oftest — 17–18 tommers felger
GT
JD og CDSportversjon for kjørekomfort
- 1.6 T-GDi motor (204 hk)
- Sportssuspensjon og bremser
- 18 tommers felger og sportsseter
Sammenligning av CD-generasjonsutstyr
| Vision | Spirit | GT-Line | GT | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem passer den til | Den rasjonelle kjøperen | Komfortelskere | Sportig utseende | Kjørekomfort |
| Felger (oftest) | 16 tommer | 16–17 modellår | 17–18 modellår | 18 modellår |
| Interiør | Standard | Oftest lær, mer utstyr | Sportsete | Sportsete, GT-trim |
| Motor | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.6 T-GDi, 204 hk |
| Pris på bruktbilmarkedet (relativt) | € | €€ | €€ | €€€ |
De fleste kjøperes beste valg er Vision eller Spirit med 1.0 eller 1.5 T-GDi eller 1.6 CRDi motor. GT-Line er verdt å velge for utseendet, mens GT bare er noe for de som leter etter en ekte sportsbil.
Fordeler
- Riktig mye utstyr for en forholdsvis lav pris
- Lang fabrikkgaranti som overføres til neste eier
- Bredt utvalg av karosserivarianter — hekk, SW, ProCeed og XCeed
- Enkel teknisk vedlikehold og tilgjengelige reservedeler
Ulemper
- Basis 1.4 MPi motoren er svak
- Mindre plass bak og i bagasjerommet enn i Škoda Octavia
- Tilbudet på bruktmarkedet er mindre enn Golf eller Octavia
Vanlige spørsmål
Hvilken Ceed-generasjon er best å kjøpe brukt?
For de fleste kjøpere er CD-generasjonen det beste valget: moderne, godt utstyrt og ofte med gjenværende fabrikkgaranti. For en mindre budsjett passer en godt vedlikeholdt JD etter 2015-oppgraderingen.
Hva er forskjellen mellom Ceed, Ceed SW, ProCeed og XCeed?
Ceed er en vanlig hekk, Ceed SW er en stasjonsvogn med størst bagasjerom, ProCeed er en lavere, sportslig stasjonsvogn, mens XCeed er en høyere crossover med større grunnleggende utstyr. Teknikken og motorene er i hovedsak de samme.
Gjelder Kia-garantien når man kjøper en brukt Ceed?
Kia 7 års (opptil 150 000 km) garanti overføres til neste eier, hvis bilen først ble solgt i Europa og har blitt vedlikeholdt i henhold til produsentens krav. Sjekk nøyaktige vilkår og gjenværende garanti hos en offisiell Kia-forhandler ved hjelp av VIN-koden.
Hvilken Ceed-motor bør man velge?
Best egnet for de som kjører mest i byen er 1.0 eller 1.5 T-GDi bensinmotor, mens de som kjører mest utenfor byen bør vurdere 1.6 CRDi diesel. Dieselens partikelfilter trenger lengre turer.
Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt





























