Kia Ceed: JD och CD generationer, motorer och utrustningsnivåer
Kia Ceed är en kompaktbil som designats och tillverkas i Europa, och i Litauen uppskattas den för sin rika utrustning och långa fabriksgaranti. Vi tittar på de två senaste generationerna — JD (2012–2018) och CD (från 2018): vad som skiljer dem åt, vilka motorer och utrustningsnivåer som är vanligast och vad man bör kontrollera när man köper begagnat.
Ceed kort
Den första Ceed introducerades 2006, och från den tredje generationen (2018) heter modellen enbart Ceed. Den tillverkas i Tyskland och produceras i Kias fabrik i Žilina, Slovakien, och tekniken är nära besläktad med Hyundai i30.
Ceed erbjuds som en 5-dörrars hatchback och station vagn Ceed SW. I JD-generationen fanns även en 3-dörrars pro_cee'd, och i CD-generationen finns en lägre, sportigare station vagn ProCeed och en högre crossover XCeed.
Kia erbjuder 7 års (upp till 150 000 km) fabriksgaranti på nya bilar i Europa, vilket övergår till nya ägare om bilen underhållits enligt tillverkarnas krav. Därför är det värt att kontrollera om garantin fortfarande gäller när man köper en nyare Ceed.
JD och CD — vad skiljer dem åt
JD-generationen (2012–2018) är betydligt mer mogen än den första: en högre kvalitetssalong, mer utrustning och en tystare körning. 2015 uppdaterades den — 1.0 T-GDi-motorn och en 7-växlad dubbelkopplad växellåda introducerades. De mest sportiga versionerna är cee'd GT och pro_cee'd GT (204 hk).
CD-generationen (från 2018) — lägre, smalare och modernare, med nya turbobensinmotorer och fler hjälpsystem för körning. 2021 uppdaterades den: ny front, nytt Kia-logotyp, större skärmar och möjlighet till digital instrumentpanel.
För en mindre budget passar en välskött JD från 2015 års uppdatering, medan de som vill ha en modernare bil och kvarvarande fabriksgaranti bör välja CD.
Motorer och växellådor
I JD-generationen är de vanligaste motorerna 1.4 och 1.6 bensinmotorer (1.6 GDi — cirka 135 hk), från 2015 även 1.0 T-GDi (100–120 hk), och dieselmotorerna är 1.4 och 1.6 CRDi (cirka 90–136 hk).
I CD-generationen finns 1.0 T-GDi (120 hk), 1.4 T-GDi (140 hk), 1.4 MPi (100 hk) och 1.6 CRDi (115–136 hk, senare även med 48 V mildhybridsystem). Efter uppdateringen ersattes 1.4 T-GDi av 1.5 T-GDi (160 hk). Ceed GT och ProCeed GT har 1.6 T-GDi (204 hk), medan Ceed SW och XCeed även erbjöds som laddhybrider (1.6 GDi PHEV, 141 hk).
Växellådorna är 6-växlad manuell eller 7-växlad dubbelkoppelad (7DCT); i mildhybriderna erbjuds även den intelligenta manuella iMT, där kopplingen styrs elektroniskt. Laddhybriden har en 6-växlad dubbelkoppelad växellåda.
Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad Ceed
7DCT-lådan ska gå smidigt, utan ryckningar och vibrationer; med manuell låda — kontrollera kopplingen och dubbelkoppelade växlar. I dieslar och bilar som främst körs i staden, kontrollera partikelfiltret (DPF) och EGR.
Direktinsprutade bensinmotorer (GDi, T-GDi) kräver regelbunden oljebyte — fråga efter servicehistoriken och kontrollera om motorn inte förbrukar mycket olja. GT-versionerna körs ofta aktivt, så granska noggrant bromsar, däck och fjäderupphängning.
I laddhybrider bör du kontrollera laddutrustningen och se till att det inte finns några felmeddelanden. Garantirest och servicehistoria bör du kontrollera hos den officiella Kia-återförsäljaren med hjälp av VIN-koden.
Utföranden
Kia använder olika utförandenamn beroende på land (t.ex. används siffror i Storbritannien istället för utförandenamn); vi anger de namn som används i Tyskland, vilka ofta hittas bland bilar som importerats till Litauen.
Vision
JD och CDDen grundläggande versionen, redan väl utrustad.
- Lätta legeringsfälgar
- Ofta — bakkamera och navigering
- Ofta — uppvärmda sittplatser och rat
Spirit
JD och CDHögre utförande för komfortälskare.
- Ofta — LED-strålkastare
- Ofta — läderklädsla
- Ofta — start med knapptryck
GT-Line
CDSportig version utan sportmotor.
- Sportiga buffertar och GT-Line-märkningar
- Sportiga säten och ett plattat rat
- Ofta — 17–18 tums fälgar
GT
JD och CDEn sportig version för körglädje.
- 1.6 T-GDi-motor (204 hk)
- Sportig väghållning och bromsar
- 18 tums fälgar och sportiga säten
Jämförelse av CD-generationsutrustningar
| Vision | Spirit | GT-Line | GT | |
|---|---|---|---|---|
| Vem passar den här bilen? | För den rationella köparen | För komfortälskare | Sportigt utseende | För körglädje |
| Fälgar (oftast) | 16 tum | 16–17 kol. | 17–18 kol. | 18 kol. |
| Salong | Standard | Ofta läder, mer utrustning | Sportssäten | Sportssäten, GT-inredning |
| Motor | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.6 T-GDi, 204 hk |
| Prisnivå på begagnademarknaden (relativt) | € | €€ | €€ | €€€ |
Flera köpare väljer bäst Vision eller Spirit med 1.0 eller 1.5 T-GDi eller 1.6 CRDi motor. GT-Line är ett bra val för utseendet, medan GT är bara om du söker ett riktigt sportigt bil.
Fördelar
- Riklig utrustning för en relativt låg kostnad
- Lång garanti från fabrik, överförbar till nästa ägare
- Bredd karosserival för heck, SW, ProCeed och XCeed
- Enkel teknisk service och tillgängliga reservdelar
Nackdelar
- Basmotorn 1.4 MPi är svag
- Mindre plats i baksätet och bagageutrymmet än i Škoda Octavia
- Erbjudandet på begagnadmarknaden är mindre än Golf eller Octavia
Vanliga frågor
Vilken Ceed-generation är bäst att köpa begagnad?
För många köpare är CD-generationen det bästa valet: modern, välutrustad och ofta med kvarvarande fabriksgaranti. För en mindre budget passar en välskött JD från efter 2015 års uppdatering.
Vad skiljer Ceed, Ceed SW, ProCeed och XCeed?
Ceed är en vanlig heck, Ceed SW är en kombi med största bagageutrymme, ProCeed är en lägre, sportigare kombi, medan XCeed är en högre crossover med större markfrigång. Tekniken och motorerna är i princip samma.
Gäller Kia-garantin vid köp av begagnad Ceed?
Kia 7 års (upp till 150 000 km) garanti överförs till nästa ägare om bilen först såldes i Europa och underhållits enligt tillverkarens krav. Kontrollera exakta villkor och återstående garanti hos en officiell Kia-återförsäljare med hjälp av VIN-koden.
Vilken Ceed-motor ska man välja?
Bäst för de som främst kör i staden är den 1.0 eller 1.5 T-GDi bensinmotorn, medan de som kör mycket utanför staden bör välja den 1.6 CRDi dieseln. Dieselns partikelfilter kräver längre körsträckor.
Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt





























