Kia Ceed: generace JD a CD, motory a výbavy
Kia Ceed je kompaktní automobil vyvinutý a vyráběný v Evropě, v Litvě oceňovaný pro bohaté vybavení a dlouhou tovární záruku. Přehlédneme dvě nejnovější generace – JD (2012–2018) a CD (od roku 2018): v čem se liší, jaké motory a výbavy jsou nejčastější a co zkontrolovat při nákupu použitého vozidla.
Ceed krátce
První Ceed se objevil v roce 2006, od třetí generace (2018) se model nazývá jednoduše Ceed. Vyrábí se v Německu a montuje se v továrně Kia v Žilině na Slovensku, technika je podobná příbuznému Hyundai i30.
Ceed je nabízen jako pětidveřový hatchback a kombi Ceed SW. V generaci JD byl také třídveřový pro_cee'd, v generaci CD pak nižší, sportovněji tvarovaný kombi ProCeed a vyšší crossover XCeed.
Kia poskytuje pro nové automobily v Evropě sedmiletou záruku (do 150 000 km), která přechází i na další majitele, pokud je vůz servisován podle požadavků výrobce. Proto při nákupu novějšího Ceedu stojí za to zkontrolovat, zda záruka stále platí.
JD a CD – v čem se liší
Generace JD (2012–2018) je o hodně modernější než první: kvalitnější interiér, více vybavení a tišší jízda. V roce 2015 byla aktualizována – přibyl motor 1.0 T-GDi a sedmistupňová dvojspojková převodovka. Nejvíce sportovní verze – cee'd GT a pro_cee'd GT (204 k).
Model CD (od roku 2018) — nižší, širší a modernější, s novými turbodmychadlovými benzínovými motory a více asistenčními systémy řízení. V roce 2021 prošel faceliftem: změněn předek, nový logo Kia, větší displeje a možnost digitálního přístrojového štítku.
Pro menší rozpočet je vhodný dobře udržovaný model JD po faceliftu z roku 2015, zatímco pro modernější auto a zbytek tovární záruky je vhodnější model CD.
Motory a převodovky
V modelu JD jsou nejčastější benzínové motory 1.4 a 1.6 (1.6 GDi — cca 135 k), od roku 2015 také 1.0 T-GDi (100–120 k), a diesely 1.4 a 1.6 CRDi (cca 90–136 k).
V modelu CD jsou motory 1.0 T-GDi (120 k), 1.4 T-GDi (140 k), 1.4 MPi (100 k) a 1.6 CRDi (115–136 k, později také s 48V lehkou hybridní systémem). Po faceliftu nahradil motor 1.4 T-GDi motor 1.5 T-GDi (160 k). Modely Ceed GT a ProCeed GT mají motor 1.6 T-GDi (204 k), zatímco Ceed SW a XCeed byly nabízeny také jako dojezdové hybridy (1.6 GDi PHEV, 141 k).
Převodovky — 6stupňová manuál nebo 7stupňová dvojspojková (7DCT); v lehkých hybridech je nabízena také inteligentní manuál iMT, kde spojka je ovládána elektronicky. Dojezdový hybrid má 6stupňovou dvojspojkovou převodovku.
Co zkontrolovat při nákupu použitého Ceedu
Převodovka 7DCT by měla jít plynule, bez trhnutí a vibrací; u manuálu zkontrolujte spojku a dvojpedálové řízení. U dieselů a aut, která jezdí převážně v městském provozu, zkontrolujte filtr pevných částic (DPF) a systém EGR.
Pro přímotočivé benzínové motory (GDi, T-GDi) je důležité včas měnit olej – zeptejte se na servisní historii a zajímá vás, zda motor nekonzumuje příliš oleje. Verze GT se často jezdí aktivně, proto pečlivě ohodnoťte brzdy, pneumatiky a odpružení.
U hybridů s dojezdem zkontrolujte vybavení pro dojezd a zda nejsou chybové hlášení. Zbytek záruky a servisní historii zkontrolujte u oficiálního prodejce Kia podle VIN kódu.
Vybavení
Názvy vybavení Kia se velmi liší podle země (např. ve Velké Británii se místo nich používají čísla); uvádíme názvy používané v Německu, které se často vyskytují u aut do Litvy dovezených.
Vision
JD a CDZákladní, již dobře vybavená verze.
- Lehké slitinové kola
- Často – kamera zadního zorného pole a navigace
- Často – ohřívaná sedadla a volant
Spirit
JD a CDVyšší vybavení pro milovníky komfortu.
- Často – LED světla
- Často – kožená sedadla
- Často – bezklíčový start
GT-Line
CDSportovní verze bez sportovního motoru.
- Sportovní nárazníky a značky GT-Line
- Sportovní sedadla a plochý spodní řídítko
- Často – 17–18palcová kola
GT
JD a CDSportovní verze pro pohodlné řízení.
- Motor 1.6 T-GDi (204 k)
- Sportovní podvozek a brzdy
- 18palcová kola a sportovní sedadla
Porovnání výbavových řad generace CD
| Vision | Spirit | GT-Line | GT | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodné | Racionálnímu kupujícímu | Milovníkům komfortu | Sportovnímu vzhledu | Pro pohodlné řízení |
| Kola (častěji) | 16palcová | 16–17 kol. | 17–18 kol. | 18 kol. |
| Interiér | Základní | Často kůže, více vybavení | Sportovní sedadla | Sportovní sedadla, GT výbava |
| Motor | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.6 T-GDi, 204 k |
| Cena na trhu s použitými vozy (přibližně) | € | €€ | €€ | €€€ |
Největší část kupujících si vybere Vision nebo Spirit s 1.0 nebo 1.5 T-GDi, nebo 1.6 CRDi motorem. GT-Line je dobrá volba pro vzhled, zatímco GT je jen pro ty, kteří opravdu hledají sportovní auto.
Výhody
- Hojnost výbavy za poměrně nízkou cenu
- Dlouhá tovární záruka, která přechází na dalšího majitele
- Široká nabídka karoserií – hatchback, SW, ProCeed a XCeed
- Jednoduchá technická údržba a dostupné náhradní díly
Nevýhody
- Základní motor 1.4 MPi je slabý
- V zadních sedadlech a v kufru je méně místa než u Škoda Octavia
- Nabídka na trhu s ojetými auty je menší než u Golfu nebo Octavia
Časté otázky
Která generace Ceedu je nejlepší koupit ojetou?
Pro většinu kupujících je nejlepší volbou generace CD: moderní, dobře vybavená a často s platnou tovární zárukou. Pro menší rozpočet je vhodný dobře udržovaný JD po roce 2015.
Jak se liší Ceed, Ceed SW, ProCeed a XCeed?
Ceed je klasický hatchback, Ceed SW je kombi s největším kufrem, ProCeed je nižší, sportovněji tvarované kombi, zatímco XCeed je vyšší crossover s větší přehledností. Technika a motory jsou v podstatě stejné.
Platí Kia záruka při koupi ojetého Ceedu?
Kia záruka na 7 let (nebo do 150 000 km) přechází na dalšího majitele, pokud bylo auto poprvé prodáno v Evropě a bylo servisováno podle požadavků výrobce. Podrobné podmínky a zbytek záruky zkontrolujte u oficiálního prodejce Kia podle VIN kódu.
Jaký motor Ceedu si vybrat?
Nejlepší volbou pro městské jezdce je benzínový motor 1.0 nebo 1.5 T-GDi, zatímco pro ty, kteří jezdí hlavně mimo město, je vhodnější 1.6 CRDi nafta. Filtr pevných částic naftového motoru vyžaduje delší jízdy.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky





























