Kia Ceed: generacje JD i CD, silniki i wersje wyposażenia
Kia Ceed – zaprojektowany i produkowany w Europie samochód klasy kompaktowej, na Litwie ceniony za bogate wyposażenie i długą gwarancję fabryczną. Przyglądamy się dwóm najnowszym generacjom – JD (2012–2018) i CD (od 2018 r.): czym się różnią, które silniki i wersje wyposażenia są najczęstsze i co sprawdzić przy zakupie używanego.
Ceed w skrócie
Pierwszy cee'd pojawił się w 2006 r., a od trzeciej generacji (2018 r.) model nazywa się po prostu Ceed. Jest projektowany w Niemczech i produkowany w fabryce Kia w Żylinie na Słowacji, a technicznie jest bliski pokrewnemu Hyundaiowi i30.
Ceed jest oferowany jako 5-drzwiowy hatchback i kombi Ceed SW. W generacji JD był też 3-drzwiowy pro_cee'd, a w generacji CD – niższe kombi o sportowej sylwetce ProCeed i wyższy crossover XCeed.
Kia w Europie udziela na nowe samochody 7-letniej gwarancji fabrycznej (do 150 000 km), która przechodzi także na kolejnych właścicieli, jeśli samochód był serwisowany zgodnie z wymaganiami producenta. Dlatego kupując nowszego Ceeda, warto sprawdzić, czy gwarancja jest jeszcze ważna.
JD i CD – czym się różnią
Generacja JD (2012–2018) – znacznie dojrzalsza od pierwszej: lepszej jakości wnętrze, więcej wyposażenia i cichsze zawieszenie. W 2015 r. została odświeżona – pojawił się silnik 1.0 T-GDi i 7-biegowa skrzynia dwusprzęgłowa. Najbardziej sportowe wersje – cee'd GT i pro_cee'd GT (204 KM).
Generacja CD (od 2018 r.) – niższa, szersza i nowocześniejsza, z turbodoładowanymi silnikami benzynowymi nowej generacji i większą liczbą systemów wspomagających kierowcę. W 2021 r. przeszła lifting: zmieniony przód, nowe logo Kia, większe ekrany i opcjonalny cyfrowy zestaw wskaźników.
Na mniejszy budżet wystarczy dobrze utrzymany JD po liftingu z 2015 r., a po nowocześniejszy samochód z pozostałą gwarancją fabryczną warto wybrać CD.
Silniki i skrzynie biegów
W generacji JD najczęstsze są silniki benzynowe 1.4 i 1.6 (1.6 GDi – ok. 135 KM), od 2015 r. także 1.0 T-GDi (100–120 KM), a z diesli – 1.4 i 1.6 CRDi (ok. 90–136 KM).
W generacji CD – 1.0 T-GDi (120 KM), 1.4 T-GDi (140 KM), 1.4 MPi (100 KM) i 1.6 CRDi (115–136 KM, później także z 48 V układem mild hybrid). Po liftingu 1.4 T-GDi zastąpił 1.5 T-GDi (160 KM). Ceed GT i ProCeed GT mają 1.6 T-GDi (204 KM), a Ceed SW i XCeed były oferowane także jako hybrydy plug-in (1.6 GDi PHEV, 141 KM).
Skrzynie biegów – 6-biegowa manualna albo 7-biegowa dwusprzęgłowa (7DCT); w wersjach mild hybrid oferowana jest także inteligentna skrzynia manualna iMT, w której sprzęgło jest sterowane elektronicznie. Hybryda plug-in ma 6-biegową skrzynię dwusprzęgłową.
Co sprawdzić przy zakupie używanego Ceeda
Skrzynia 7DCT powinna ruszać płynnie, bez szarpania i wibracji; przy skrzyni manualnej sprawdź sprzęgło i dwumasowe koło zamachowe. W autach z silnikiem Diesla, które dużo jeździły po mieście, sprawdź filtr cząstek stałych (DPF) i EGR.
W benzynowych silnikach z bezpośrednim wtryskiem (GDi, T-GDi) kluczowa jest wymiana oleju na czas – poproś o historię serwisową i sprawdź, czy silnik nie zużywa dużo oleju. Wersje GT są często użytkowane dynamicznie, dlatego uważnie oceń hamulce, opony i sprzęgło.
W hybrydach plug-in sprawdź sprzęt do ładowania i czy nie ma komunikatów o błędach. Pozostały okres gwarancji i historię serwisową zweryfikuj u oficjalnego dealera Kia na podstawie numeru VIN.
Wersje wyposażenia
Nazwy wersji wyposażenia Kia znacznie różnią się w zależności od kraju (np. w Wielkiej Brytanii zamiast nich stosuje się liczby); podajemy nazwy używane w Niemczech, które często spotyka się wśród samochodów sprowadzonych na Litwę.
Vision
JD i CDPodstawowa, już dobrze wyposażona wersja.
- Felgi aluminiowe
- Często – kamera cofania i nawigacja
- Często – podgrzewane fotele i kierownica
Spirit
JD i CDWyższa wersja wyposażenia dla miłośników komfortu.
- Często – reflektory LED
- Często – skórzane fotele
- Często – bezkluczykowe uruchamianie
GT-Line
CDWersja o sportowym wyglądzie bez sportowego silnika.
- Sportowe zderzaki i oznaczenia GT-Line
- Sportowe fotele i kierownica ze spłaszczonym dołem
- Często – felgi 17–18 cali
GT
JD i CDWersja sportowa dla przyjemności z jazdy.
- Silnik 1.6 T-GDi (204 KM)
- Sportowe zawieszenie i hamulce
- Felgi 18-calowe i sportowe fotele
Porównanie wersji wyposażenia generacji CD
| Vision | Spirit | GT-Line | GT | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo | Dla racjonalnego nabywcy | Dla miłośników komfortu | Dla zwolenników sportowego wyglądu | Dla przyjemności z jazdy |
| Felgi (najczęściej) | 16 cali | 16–17 cali | 17–18 cali | 18 cali |
| Wnętrze | Standardowy | Często skóra, więcej wyposażenia | Fotele sportowe | Fotele sportowe, wykończenie GT |
| Silnik | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.0–1.5 T-GDi, 1.6 CRDi | 1.6 T-GDi, 204 AG |
| Cena na rynku wtórnym (względnie) | € | €€ | €€ | €€€ |
Dla większości kupujących najlepszy wybór — Vision lub Spirit z silnikiem 1.0 lub 1.5 T-GDi albo 1.6 CRDi. GT-Line warto wybrać ze względu na wygląd, a GT — tylko jeśli szukasz naprawdę sportowego samochodu.
Zalety
- Bogate wyposażenie za stosunkowo niewielką cenę
- Długa gwarancja fabryczna przechodząca na kolejnego właściciela
- Szeroki wybór nadwozi — hatchback, SW, ProCeed i XCeed
- Prosta obsługa techniczna i dostępne części zamienne
Wady
- Podstawowy silnik 1.4 MPi jest nieco za słaby
- W tylnej kanapie i bagażniku jest mniej miejsca niż w Škoda Octavia
- Podaż na rynku wtórnym jest mniejsza niż w przypadku Golf lub Octavia
Najczęściej zadawane pytania
Która generacja Ceed jest najlepsza przy zakupie używanego auta?
Dla większości nabywców najlepszym wyborem jest generacja CD: nowoczesna, dobrze wyposażona i często jeszcze na gwarancji fabrycznej. Przy mniejszym budżecie sprawdzi się dobrze utrzymany JD po liftingu z 2015 r.
Czym różnią się Ceed, Ceed SW, ProCeed i XCeed?
Ceed — zwykły hatchback, Ceed SW — kombi z największym bagażnikiem, ProCeed — niższe kombi o sportowej sylwetce, a XCeed — wyższy crossover z większym prześwitem. Technika i silniki w zasadzie te same.
Czy gwarancja Kia obowiązuje przy zakupie używanego Ceed?
Gwarancja Kia przez 7 lat (do 150 000 km) przechodzi na kolejnego właściciela, jeśli samochód został po raz pierwszy sprzedany w Europie i był serwisowany zgodnie z wymaganiami producenta. Dokładne warunki i pozostały okres gwarancji sprawdź u oficjalnego przedstawiciela Kia na podstawie numeru VIN.
Który silnik Ceed wybrać?
Dla tych, którzy jeżdżą głównie po mieście, najlepszy będzie benzynowy silnik 1.0 lub 1.5 T-GDi, a dla tych, którzy dużo jeżdżą poza miastem — diesel 1.6 CRDi. Filtr cząstek stałych w dieslu wymaga dłuższych tras.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























