Mercedes-Benz GLE (ML): W166 ja V167 sukuppeet, moottorit ja varustelut
Mercedes-Benz GLE — suuri, loistelias maasturi, vuoteen 2015 asti tunnettu nimellä ML (M-luokka). Käytettyjen markkinoilla tavataan usein sekä ML- että GLE-malleja, joten tarkastelemme W166- ja V167-sukupolvia, lyhyesti — vanhempaa ML:tä, myös moottoreita, varusteluja ja mitä tarkistaa ostettaessa.
GLE ja ML lyhyesti
M-luokka (ML) on valmistettu vuodesta 1997: W163 (1997–2005), W164 (2005–2011) ja W166 (vuodesta 2011). Vuoden 2015 päivitys W166-sukupolvelle nimettiin GLE:ksi, ja vuonna 2019 markkinoille tuli uusi V167-sukupolvi. Normaalin maasturin lisäksi tarjotaan myös matalampi GLE Coupé.
GLE:tä valitsevat ne, joille on tärkeää mukavuus, tila, suuri vetokyvyn rajoitus ja 4MATIC-kaikkipyöräveto. Suomessa tavataan eniten diesel-autoja.
W164-sukupolven ML:t ovat nykyään halpoja, mutta niiden ylläpito voi olla kallista: vanheneva ilmapohjainen alusta, automaattivaihteisto ja V6-dieselin vikat syövät nopeasti säästetyt rahat.
W166 ja V167 — miten ne eroavat
W166 (2011–2019; vuoteen 2015 asti — ML, sen jälkeen — GLE) — suosituin sukupolvi käytettyjen markkinoilla. Se on hiljaisempi ja taloudellisempi kuin W164, ja vuonna 2015 päivitetyillä autoilla useilla moottoreilla oli 9-vaihteinen 9G-TRONIC-automaatti ja nykyaikaisempi multimediasysteemi.
V167 (vuodesta 2019) — suurempi, pidempi akseliväli, kaksi suurta näyttöä ja MBUX-järjestelmä. Valinnaisesti tarjotaan kolmas istuinrivi (seitsemän paikkaa), ja alustana voi valita joko ilmapohjaisen Airmaticin tai aktiivisen E-ACTIVE BODY CONTROL -alustan.
2023 V167-päivitys: puskaihtimet, ajovalot, ohjauspyörä ja multimediasysteemi päivitettiin, ja useimmat moottorit muuttuivat kevyiksi hybrideiksi.
Moottorit ja vaihteistot
W166-sarjassa suosituimmat olivat ML 250 BlueTEC / GLE 250 d (2.1 l, nelisylinterinen) ja ML 350 BlueTEC / GLE 350 d (3.0 l V6) dieselmoottorit. Bensiinimoottorit olivat ML 350 / GLE 400 (V6) ja ML 500 (V8), lisäksi oli ladattava hybridi GLE 500 e ja AMG-sportiversiot.
V167-sarjassa dieselmoottorit olivat GLE 300 d (2.0 l, nelisylinterinen), GLE 350 d ja 400 d (3.0 l, kuusisylinterinen rivimoottori), bensiinimoottori oli GLE 450 (3.0 l, kuusisylinterinen, kevyen hybridijärjestelmän kanssa). Lisäksi oli ladattava dieselhybridi GLE 350 de ja sporttiset Mercedes-AMG GLE 53 ja GLE 63 S.
Kaikki autot ovat automaattivaihteistoilla (W164 ja varhaiset W166-mallit 7G-TRONIC, myöhemmin 9G-TRONIC) ja useimmiten 4MATIC-kaikkipyörävetoisilla.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä GLE:tä tai ML:ää
Ilmapohjainen jousitus (Airmatic) on yleinen ja kallis korjata: auton ei tule olla laskenut yön jälkeen, eikä kompressoria saa kuulla pitkään. Testiajon aikana tarkkaile, ettei virheilmoituksia näy.
Vanhemmat ML 3.0 V6 dieselmoottorit olivat tunnettuja öljyvuodoista väliaukkojen ja imuputken vuotojen takia. BlueTEC- ja uudemmissa dieselmoottoreissa tarkista AdBlue-järjestelmä – sen pumppujen ja lämmityksen vikoja esiintyy.
Tarkista V167-auton elektronisten ja apuvälineiden toiminnan sekä lataushybridin akun tilan. Suurille ja raskaille autoille on tärkeää tarkistaa jarrujärjestelmä, renkaat ja jousitusosat; tarkista istuinohjeet palveluhistoriasta.
Varustelut (varustelulinjat)
Mercedes-Benzin varustelulinjojen nimet ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosien mukaan.
Bazinė
W166, V167Perusversio ilman erillistä muotoilulinjaa.
- Useimmiten 4MATIC-kaikki pyörät vetävä vaihteisto
- Automaattinen ilmastointi
- Usein navigointi ja takakamera
AMG Line
W166, V167Suosituin linja on urheilullinen ulkonäkö.
- AMG-puskurit ja isommat rengaskehykset
- Urheilulliset istuimet ja ohjauspyörä
- Usein mustat ulkoseinät (Night-paketti)
Mercedes-AMG GLE 43 / 53
W166 (43), V167 (53)Urheilullinen versio kuusisylinterisellä moottorilla.
- Yli 360 hv
- AMG-paketti ja jarrujärjestelmä
- AMG-ulko- ja sisustusdetaljit
Mercedes-AMG GLE 63 / 63 S
W166, V167Tehokkain versio V8-moottorilla.
- Yli 500 hv
- AMG-paketti ja jarrujärjestelmä
- Usein — erikoisvarustettu sisustus
V167-mallin vertailu
| Bazinė | AMG Line | AMG GLE 53 | AMG GLE 63 S | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Mukavuuteen ja matkoihin | Urheilullinen ulkonäkö | Tehon ja mukavuuden yhdistelmä | Tehon ystäville |
| Renkaat (useimmiten) | 19 tuuman | 20–21 tuuman | 20–21 tuuman | 21–22 tuuman |
| Ulkonäkö | Perusmalli | AMG-puskit | AMG-ulkoasetelma | AMG-ulkoasetelma |
| Moottori | 300 d, 350 d, 400 d, 450 | 300 d, 350 d, 400 d, 450 | 3.0 l, kuusi sylinteriä | 4.0 l V8 |
| Käytettyjen markkinahinta (suhteellisesti) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Monelle ostajalle paras valinta on GLE 350 d tai 400 d moottorilla ja AMG Line -linjalla. AMG-mallit ovat niille, joille teho on tärkeintä, mutta niiden ylläpito on huomattavasti kalliimpaa.
Plussat
- Erittäin mukava ja hiljainen ajaminen
- Tilava sisustus, V167 – valinnainen seitsemän paikka
- Tehokkaat dieselmoottorit ja 4MATIC — sopivaa perävaunui
- Laaja valikoima — halvoista ML:stä uusiin GLE:ihin
Miinukset
- Kalliit ilmapäästöjärjestelmät ja elektronisen ohjauksen ylläpito
- Suuret polttoaineenkulut ja ylläpitokustannukset
- Vanhemmat ML-mallit usein vaativat kallista korjausta
Usein kysytyt kysymykset
Mitä eroa on ML:n ja GLE:n välillä?
Se on sama malli: vuonna 2015 Mercedes-Benz muutti maastoautojen nimiä, joten ML (M-luokka) muuttui GLE:ksi. Päivitetyt W166-autot tunnetaan nyt GLE:nä, aikaisemmat ovat ML:nä, ja vuodesta 2019 lähtien valmistetaan kokonaan uusi V167-sarja.
Mikä sukupolvi on paras ostettavaksi?
Rationaalisin valinta on usein 2015–2019 GLE (W166) 9G-TRONIC-vaihteistolla ja 250 d tai 350 d moottorilla. Jos budjetti sallii, V167 tarjoaa huomattavasti modernimman sisustuksen, enemmän tilaa ja turvajärjestelmiä.
Onko GLE:n ilmapäästöjärjestelmä ostettava?
Ilmapäästöjärjestelmä on erittäin mukava, mutta vanhetessaan sen korjaus voi olla kallista. Tarkista ennen ostamista, ettei auto laskeudu seisomassa eikä virheilmoituksia näy; perinteinen jousitus on halvempi ylläpitää.
Riittääkö GLE 300 d:n nelisylinterinen moottori?
Monille ostajille kyllä: se riittää päivittäiseen ajamiseen ja matkoihin, ja polttoaineenkulutus on pienempi kuin kuusisylinterisillä moottoreilla. Jos usein perävaunua tai haluat enemmän tehoa, valitse 350 d tai 400 d.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























