BMW 8-serien: E31 og G14/G15/G16-generasjoner, motorer og utstyrsversjoner
BMW 8-serien — en stor luksus kupé fra BMW, hvor den første generasjonen (E31) ble produsert fra 1989 til 1999, mens den andre kom i 2018 som kupé, kabriolet og fire-dørs Gran Coupé. Vi ser på hva som skiller generasjonene og karosseriene, hvilke motorer som er mest populære og hva du bør sjekke når du kjøper en brukt bil.
8-serien kort fortalt
Den første 8-serien (E31) var den mest luksuriøse BMW-kupéen på sin tid med V8- og V12-motorer, og er i dag blitt en samlerbil. Den andre generasjonen ble introdusert i 2018 som kupé (G15), og i 2019 kom kabrioleten (G14) og fire-dørs Gran Coupé (G16). Teknikken er nær beslektet med BMW 5- og 7-serien.
8-serien er først og fremst ment for raske og komfortable turer: interiøret er luksuriøst, utstyret rikt, og mange av de europeiske bilene har firehjulstrekk xDrive. Gran Coupé er den mest praktiske versjonen, med fire dører og mer plass bak.
E31 og den andre generasjonen — hva skiller dem
E31 (1989–1999) — en klassisk kupé med utstående lys og uten midtstøtte. Det ble tilbudt 850i/850Ci (5.0, senere 5.4 l V12), 840Ci (4.0, senere 4.4 l V8) og den sjeldne 850CSi (5.6 l V12, ca. 380 hk). En slik bil er verdt å kjøpe bare som samlerobjekt, etter å ha vurdert mulige restaureringskostnader på forhånd.
Andre generasjon (fra 2018) — en moderne stor bil med LED- eller laserlykter, digital instrumentpanel og mange hjelpesystemer for kjøring. Bilene som ble oppdatert i 2022 fikk en større multimedieskjerm og noen mindre endringer i utseendet.
Coupé og cabriolet har 2+2 seter — baksetene er bare egnet for korte turer. Gran Coupé er lengre, og passer derfor bedre som en daglig bil for fire personer.
Motorer og girkasser
I andre generasjon er de tre mest populære motorene: 840i (3.0 l seksylindret rekkemotor, omtrent 333–340 hk), 840d xDrive (3.0 l seksylindret rekkemotor, omtrent 320–340 hk) og M850i xDrive (4.4 l V8, omtrent 523–530 hk).
De raskeste er M8 og M8 Competition med 4.4 l V8 (omtrent 600–625 hk) og M xDrive-girkasse. Alle motorene i andre generasjon er kombinert med en åtte-trinns automatgirkasse.
Dieselmotoren 840d er mest økonomisk på lange turer, mens 840i er enklere og ofte bedre egnet for de som kjører mye i byen og korte avstander.
Hva du bør sjekke når du kjøper en brukt 8-serie
Noen 8-seriebiler er importert fra USA — sjekk historien med VIN-nummeret, om bilen har vært skadet, og mål tykkelsen på malingen på alle karosserideler. Servisehistorikken er svært viktig, siden vedlikehold av en slik bil er dyrt.
M850i og M8 V8-motorene kan bruke mye olje, så spør hvor ofte den må fylles på, og sjekk om det er lekkasjer. I 840d-biler bør du sjekke filteret for faste partikler og AdBlue-systemet.
Sjekk dekk og bremsene — store hjul og kraftige biler er dyre å skifte. Kabrioletthaket må åpne og lukke jevnt, og elektroniske systemer må fungere uten feilmeldinger.
Utgaver
BMW 8-seriens utstyr avhenger av motor og ekstrapakker (f.eks., M Sport), så biler med samme navn kan variere betydelig. Vi oppgir de vanligste utgavene.
840i
G14/G15/G16Bensinversjon med seksylindret motor.
- 3.0 l motor, omtrent 333–340 hk
- Hjuldrift bak eller alle (xDrive)
- Ofte — M Sport-pakke
840d xDrive
G14/G15/G16Dieselversjon for lange turer.
- 3.0 l diesel, omtrent 320–340 hk
- Firehjulsdrift xDrive
- Laveste drivstofforbruk blant 8-seriens utgaver
M850i xDrive
G14/G15/G16Den kraftigste ikke-M-versjonen med V8-motor.
- 4.4 l V8, omtrent 523–530 hk
- Sportig kjøretøy og større bremser
- Ofte — bakhjulsdrift (Integral Active Steering)
M8 / M8 Competition
G14/G15/G16Sportigste 8-serie med M-teknologi.
- 4,4 l V8, ca. 600–625 hk
- M xDrive drivelinje med mulighet for bakhjulsdrift
- Ofte — karbonstak og keramiske bremser
850i / 850Ci
E31Klassisk første generasjonsversjon med V12
- 5,0–5,4 l V12 motor
- Utragende lys og kupé uten midtstolpe
- Ofte — automatgir
Sammenligning av andre generasjonsversjoner
| 840i | 840d xDrive | M850i xDrive | M8 Competition | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem passer den til | For daglig kjøring | For lange turer | For rask kjøring | Sport og vei |
| Hjulstørrelser (vanligvis) | 19–20 tommer | 19–20 tommer | 20 tommer | 20 tommer |
| Girkasse | Bak- eller firehjulsdrift | Firehjulsdrift | Firehjulsdrift | Firehjulsdrift (M xDrive) |
| Motor | 3.0 l R6, rundt 340 hk | 3.0 l R6 dieselmotor, rundt 320–340 hk | 4.4 l V8, rundt 530 hk | 4.4 l V8, rundt 625 hk |
| Pris på bruktmarkedet (relativt) | €€ | €€ | €€€ | €€€ |
De beste kjøperne velger 840d xDrive eller 840i, spesielt Gran Coupé-karrosseriet. M850i og M8 er kun verdt å velge for de som setter pris på ytelse, og som er villige til å akseptere høyere vedlikeholdskostnader.
Fordeler
- Luksuriøs interiør og rikelig utstyr
- Kraftige og jevnt ytende motorer
- Komfortabel for lange turer
- Gran Coupé – en praktisk fire-dørs versjon
Ulemper
- Dyr vedlikehold og deler
- Kupé og kabriolets bakseter er lave
- Ofte raskt tap av verdi
Vanlige spørsmål
Hvilken 8-serie er best for daglig bruk?
Ofte – 840d xDrive Gran Coupé: den er økonomisk, har firehjulstrekk, fire dører og en romsligere baksete. Hvis du mest kjører i byen, bør du vurdere 840i.
Er det verdt å kjøpe første generasjon E31?
Kun som samlerbil. V12-motoren og samtidens elektronikk er kompliserte og dyre å reparere, så det er viktig med en grundig kontroll i spesialisert verksted og dokumentert vedlikeholdshistorie før kjøp.
Hva skiller M850i og M8?
M850i er en svært rask, men komfortabel stor turistbil. M8 har en kraftigere M-motor, en stivere fjæring og mer sportslige innstillinger, så den er mer aggressiv, men også dyrere å vedlikeholde.
Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt





























