BMW 8 serija: E31 och G14/G15/G16 generationer, motorer och utrustningsnivåer
BMW 8 serija — en stor lyxig BMW kupé, vars första generation (E31) tillverkades 1989–1999, medan den andra introducerades 2018 som kupé, cabriolet och fyrdörrars Gran Coupé. Vi tittar på vad som skiljer generationerna och karosserna åt, vilka motorer som är mest populära och vad man bör kontrollera när man köper en begagnad bil.
8 serija kortfattat
Den första 8 serija (E31) var den mest lyxiga BMW kupén på sin tid med V8- och V12-motorer, och är idag en samlarbil. Den andra generationen introducerades 2018 som kupé (G15), och 2019 tillkom cabriolet (G14) och fyrdörrars Gran Coupé (G16). Tekniken är liknande BMW 5 och 7 serier.
8 serija är främst avsedd för snabba och bekväma resor: interiören är lyxig, utrustningen riklig, och många av de i Europa sålda bilarna har fyrhjulsdrift xDrive. Gran Coupé är den mest praktiska versionen, eftersom den har fyra dörrar och en rymligare bakre sittplats.
E31 och den andra generationen — vad skiljer dem åt
E31 (1989–1999) — en klassisk kupé med höj- och sänkbara strålkastare och utan mittstolpe. Det fanns 850i/850Ci (5.0, senare 5.4 l V12), 840Ci (4.0, senare 4.4 l V8) och den sällsynta 850CSi (5.6 l V12, cirka 380 hk). En sådan bil är värt att köpa endast som samlarobjekt, efter att ha bedömt eventuella restaureringskostnader.
Andra generationen (från 2018) — en modern stor bil med LED- eller laserljus, digital instrumentpanel och många hjälpsystem för körning. År 2022 uppdaterade bilar fick en större multimedieskärm och små förändringar i utseendet.
Coupén och cabrioleten har en 2+2-sitsig salong — bakre sittplatser är bara lämpliga för kortare resor. Gran Coupé är längre, så den passar bättre som en daglig bil för fyra personer.
Motorer och växellådor
I andra generationen är de tre populäraste motorerna: 840i (3.0 l sexcylindrig radmotor, cirka 333–340 hk), 840d xDrive (3.0 l sexcylindrig radmotor, cirka 320–340 hk) och M850i xDrive (4.4 l V8, cirka 523–530 hk).
De snabbaste är M8 och M8 Competition med 4.4 l V8 (cirka 600–625 hk) och M xDrive-växellåda. Alla motorer i andra generationen kombineras med en åttaväxlad automatlåda.
Dieseln 840d är mest ekonomisk på långa resor, medan 840i är enklare och ofta bättre lämpad för de som kör mycket i staden och på kortare sträckor.
Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad 8-serie
En del 8-seriebilar är importerade från USA — kontrollera historien med VIN-nummer, om bilen inte har skadats, och mät lacktjockleken på alla karosseridetaljer. Servicehistoriken är mycket viktig, eftersom underhållet av en sådan bil är dyrt.
M850i och M8 V8-motorerna kan förbruka mer olja, så fråga hur mycket som behöver fyllas på och kontrollera om det finns läckor. I 840d-bilarna, kontrollera partikelfiltret och AdBlue-systemet.
Kontrollera däck och bromsar — de är dyra att byta på stora hjul och en kraftig bil. Kabriolettaket måste öppna och stänga smidigt, och elektroniksystemen måste fungera utan felmeddelanden.
Utföranden
BMW 8-seriens utrustning varierar beroende på motor och tillvalspaket (t.ex. M Sport), så bilar med samma namn kan skilja sig mycket. Vi anger de vanligaste utförandena.
840i
G14/G15/G16Bensinversion med sexcylindrig motor.
- 3.0-liters motor, cirka 333–340 hk
- Hjuldrift bak eller fyrhjulsdrift (xDrive)
- Ofta — M Sport-paketet
840d xDrive
G14/G15/G16Dieselversion för långa resor.
- 3.0-liters diesel, cirka 320–340 hk
- Fyrhjulsdrift xDrive
- Lägst bränsleförbrukning bland 8-seriens utföranden
M850i xDrive
G14/G15/G16Den mest kraftfulla icke-M-versionen med V8-motor.
- 4.4-liters V8, cirka 523–530 hk
- Sportig kaross och större bromsar
- Oftast — bakhjulsdrift (Integral Active Steering)
M8 / M8 Competition
G14/G15/G16Sportigaste 8-serien med M-teknik.
- 4.4 l V8, cirka 600–625 hk
- M xDrive växellåda med möjlighet att endast driva bakhjulen
- Oftast — kolfiberskaros och keramiska bromsar
850i / 850Ci
E31Klassisk första generationsversion med V12.
- 5.0–5.4 l V12-motor
- Utstickande strålkastare och kupé utan mittstolpe
- Oftast — automatväxellåda
Jämförelse av andra generationsversioner
| 840i | 840d xDrive | M850i xDrive | M8 Competition | |
|---|---|---|---|---|
| Vem passar den | För daglig körning | För långa resor | För snabb körning | Sport och väg |
| Hjulupplägg (vanligtvis) | 19–20 tum | 19–20 tum | 20 tum | 20 tum |
| Växellåda | Bakhjuls- eller fyrhjulsdrift | Fyrhjulsdrift | Fyrhjulsdrift | Fyrhjulsdrift (M xDrive) |
| Motor | 3.0 l R6, cirka 340 hk | 3.0 l R6 dieselmotor, cirka 320–340 hk | 4.4 l V8, cirka 530 hk | 4.4 l V8, cirka 625 hk |
| Pris på begagnadmarknaden (relativt) | €€ | €€ | €€€ | €€€ |
Många köpares bästa val är 840d xDrive eller 840i, särskilt Gran Coupé-karossen. M850i och M8 är bara värt att välja om du prioriterar effekt och är beredd att acceptera högre underhållskostnader.
Fördelar
- Lyxig inredning och riklig utrustning
- Kraftfulla och jämnt arbetande motorer
- Behaglig för långa resor
- Gran Coupé — en praktisk fyrdörrarsversion
Nackdelar
- Dyr underhåll och reservdelar
- Kupén och kabriolettens bakre sittplatser är låga
- Förlorar ofta snabbt i värde
Vanliga frågor
Vilken 8-serieversion är bäst för daglig användning?
Oftast — 840d xDrive Gran Coupé: den är ekonomisk, har fyrhjulsdrift, fyra dörrar och en rymligare bakre sittplats. Om du mestadels kör i staden är det värt att överväga 840i.
Är det värt att köpa en första generationens E31?
Endast som samlarbils. V12-motorn och tidens elektronik är komplicerade och dyra att reparera, så det är viktigt att göra en kontroll i en specialiserad verkstad och ha dokumenterad servicehistorik innan köpet.
Vad skiljer M850i och M8 åt?
M850i är en mycket snabb men komfortabel stor turistbil. M8 har en kraftigare M-motor, en styvare fjädring och sportigare inställningar, så den är skarpare men också dyrare att underhålla.
Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt





























