BMW 8 serija: E31 ja G14/G15/G16 sukupolvet, moottorit ja versiot
BMW 8 serija — suuri luksus-BMW-kupé, jonka ensimmäinen sukupolvi (E31) valmistettiin 1989–1999, ja toinen esiteltiin 2018 kupéna, kabrioletina ja neliovisenä Gran Coupéna. Katsomme, miten sukupolvet ja korit eroavat, mitkä moottorit ovat suosituimpia ja mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä autoa.
8 serija lyhyesti
Ensimmäinen 8 serija (E31) oli aikansa luksusellisin BMW-kupé V8- ja V12-moottoreilla, joka on nykyään jo keräilyauto. Toinen sukupolvi esiteltiin 2018 kupéna (G15), ja vuonna 2019 siihen lisättiin kabriolet (G14) ja neliovinen Gran Coupé (G16). Tekniikka on lähellä BMW 5- ja 7-serian malleja.
8 serija on ensisijaisesti tarkoitettu nopeille ja mukaville matkoille: sisustus on luksusellinen, varusteet runsaat, ja monilla Euroopassa myydyillä autoilla on kaikki pyörät vetävä xDrive. Gran Coupé on käytännöllisin versio, sillä siinä on neljä ovia ja tilavampi takapenkki.
E31 ja toinen sukupolvi — miten ne eroavat
E31 (1989–1999) — klassinen kupé, jossa on korostetut ajovalot ja ilman keskikonsolia. Tarjolla oli 850i/850Ci (5.0, myöhemmin 5.4 l V12), 840Ci (4.0, myöhemmin 4.4 l V8) ja harvinainen 850CSi (5.6 l V12, noin 380 hv). Tällaisen auton ostaminen kannattaa vain keräilyautoa varten, arvioituaan etukäteen mahdolliset restaurointikustannukset.
Toinen sukupolvi (vuodesta 2018) — moderni isoauto, jossa on LED- tai laser-valot, digitaalinen mittaristo ja paljon ajoveturijärjestelmiä. Vuoden 2022 päivitykset sisälsivät suurempia multimedianäyttöjä ja pienempiä ulkonäkömuutoksia.
Kupé ja kabrioletilla on 2+2-istuinten sisustus — takaistuimet sopivat vain lyhyille matkoille. Gran Coupé on pidempi, joten se sopii paremmin nelihenkisen perheen päivittäiseen autoon.
Moottorit ja vaihteistot
Toisessa sukupolvessa suosituimmat kolme moottoria ovat: 840i (3.0 l, kuusisylinterinen rivimoottori, noin 333–340 hv), 840d xDrive (3.0 l, kuusisylinterinen rivimoottori, noin 320–340 hv) ja M850i xDrive (4.4 l V8, noin 523–530 hv).
Nopeimmat ovat M8 ja M8 Competition 4.4 l V8 -moottoreilla (noin 600–625 hv) ja M xDrive -vaihteistolla. Kaikki toisen sukupolven moottorit on yhdistetty kahdeksanportaiseen automaattivaihteistoon.
Dieselmoottori 840d on taloudellisin pitkillä matkoilla, kun taas 840i on yksinkertaisempi ja sopii paremmin kaupunkiajoon ja lyhyille matkoille.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä 8-sarjaa
Osa 8-sarjan autoista on tuotu Yhdysvalloista — tarkista VIN:n perusteella historia, onko auto vaurioitunut, ja mittaa maalikerroksen paksuus kaikissa korin osissa. Huoltohistoria on erittäin tärkeä, sillä tämän auton ylläpito on kallista.
M850i ja M8 V8 -moottorit voivat kuluttaa enemmän öljyä, joten kysy, kuinka usein öljyä on täytettävä, ja tarkista, onko vuotoja. 840d-autoissa tarkista kovaosafiltteri ja AdBlue-järjestelmä.
Tarkista renkaat ja jarruja — suuriin renkaiden ja voimakkaalle autolle ne ovat kallista vaihtaa. Kabrioletin katto tulee avautua ja sulkeutua sujuvasti, ja elektroniset järjestelmät tulee toimia ilman virheilmoituksia.
Mallit
BMW 8-sarjan varustelu riippuu moottorista ja lisäpaketeista (esim., M Sport), joten samannimiset autot voivat erota huomattavasti. Luetellaan yleisimmät mallit.
840i
G14/G15/G16Bensiiniversio kuusisylinterisellä moottorilla.
- 3.0 l moottori, noin 333–340 hv
- Takaveto tai kaikki pyörät vetävät (xDrive)
- Usein — M Sport -paketti
840d xDrive
G14/G15/G16Dieselversio pitkille matkoille.
- 3.0 l diesel, noin 320–340 hv
- Kaikki pyörät vetävät xDrive
- Pienimmät polttoaineenkulutus 8-sarjan versioista
M850i xDrive
G14/G15/G16Voimakkain ei-M versio V8-moottorilla.
- 4.4 l V8, noin 523–530 hv
- Urheilullinen ajoneuvo ja suurempia jarruja
- Usein — takana olevat pyörät (Integral Active Steering)
M8 / M8 Competition
G14/G15/G16Urheilullisin 8-sarja M-teknologialla.
- 4.4 l V8, noin 600–625 hv
- M xDrive -vaihteisto, mahdollisuus ajaa vain takapyörillä
- Usein — hiilikuituinen katto ja keramiikkijarrut
850i / 850Ci
E31Klassinen ensimmäinen sukupolvi V12-moottorilla.
- 5.0–5.4 l V12-moottori
- Ulosvetävä valot ja kupé ilman keskikylkiä
- Usein — automaattivaihteisto
Toisen sukupolven versioiden vertailu
| 840i | 840d xDrive | M850i xDrive | M8 Competition | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Päivittäiseen ajamiseen | Pitkille matkoille | Nopeaan ajamiseen | Urheilu ja maantie |
| Vaihtoautot (yleensä) | 19–20 vuosikerta | 19–20 vuosikerta | 20 vuosikerta | 20 vuosikerta |
| Vaihteisto | Takapyörät tai kaikki pyörät | Kaikki pyörät | Kaikki pyörät | Kaikki pyörät (M xDrive) |
| Moottori | 3.0 l R6, noin 340 hv | 3.0 l R6 diesel, noin 320–340 hv | 4.4 l V8, noin 530 hv | 4.4 l V8, noin 625 hv |
| Kustannukset käytettyjen markkinoilla (suhteellisesti) | €€ | €€ | €€€ | €€€ |
Useiden ostajien parasvalinta valinta on 840d xDrive tai 840i, erityisesti Gran Coupé-korinen. M850i ja M8 ovat valittavia vain niille, joille teho on tärkeintä, ja jotka ovat valmiita suurempiin huoltokustannuksiin.
Plussat
- Hieno sisustus ja runsaasti varusteita
- Tehoiset ja tasaisesti toimivat moottorit
- Mukava pitkille matkoille
- Gran Coupé on käytännöllinen neliovinen versio
Miinukset
- Kalliit huolto ja osat
- Kupén ja kabriolettin takaistuimet ovat matalat
- Arvo laskee usein nopeasti
Usein kysytyt kysymykset
Mikä 8-sarjan versio on paras arkikäyttöön?
Useimmiten 840d xDrive Gran Coupé: se on taloudellinen, sillä on kaikki pyörät vetävä vaihteisto, neljä ovea ja tilavampi takaistuin. Jos ajat pääasiassa kaupunkia, kannattaa harkita 840i:tä.
Onko ensimmäinen sukupolvi E31 ostamisen arvoinen?
Vain keräilyautona. V12-moottori ja aikansa elektroniikka ovat monimutkaisia ja kalliita korjata, joten ennen ostamista on tärkeää tarkistaa erikoistuneessa palvelussa ja varmistaa dokumentoitu huoltohistoria.
Mitä eroa on M850i:n ja M8:n välillä?
M850i on erittäin nopea, mutta mukavampi suuri matkailuauto. M8:ssä on tehokkaampi M-moottori, jäykempi alusta ja urheilullisemmat asetukset, joten se on terävämpi, mutta myös kalliimpi ylläpitää.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























