BMW 8 série: generace E31 a G14/G15/G16, motory a výbavy
BMW 8 série — velký luxusní kupé BMW, jehož první generace (E31) se vyráběla v letech 1989–1999, zatímco druhá se představila v roce 2018 jako kupé, kabriolet a čtyřdveřové Gran Coupé. Podíváme se, čím se liší generace a karoserie, které motory jsou nejpopulárnější a co zkontrolovat při nákupu použitého automobilu.
8 série stručně
První 8 série (E31) byla nejluxusnějším kupé BMW té doby s motory V8 a V12, které se dnes stávají sběratelským vozidlem. Druhá generace byla představena v roce 2018 jako kupé (G15), v roce 2019 přibyl kabriolet (G14) a čtyřdveřové Gran Coupé (G16). Technika je blízká modelům BMW 5 a 7 série.
8 série je především určená pro rychlé a pohodlné cesty: interiér je luxusní, výbava bohatá a většina v Evropě prodávaných vozů má pohon všech kol xDrive. Gran Coupé je nejpraktičtější verze, protože má čtyři dveře a prostornější zadní sedadlo.
E31 a druhá generace — čím se liší
E31 (1989–1999) — klasické kupé s vyklápěcími světly a bez středového sloupku. Byly nabízeny 850i/850Ci (5.0, později 5.4 l V12), 840Ci (4.0, později 4.4 l V8) a vzácný 850CSi (5.6 l V12, asi 380 k). Takové vozidlo stojí za nákup pouze jako sběratelský kus, předem odhadnuvše možné náklady na restauraci.
Druhá generace (od roku 2018) — moderní velký automobil s LED nebo laserovými světly, digitálním přístrojovým štítkem a mnoha asistenčními systémy pro řízení. V roce 2022 byly automobily aktualizovány o větší multimediální displej a menší vnější změny.
Kupé a kabriolet mají salon 2+2 — zadní sedadla jsou vhodná jen pro krátké jízdy. Gran Coupé je delší, proto je vhodnější jako každodenní automobil pro čtyři lidi.
Motory a převodovky
Ve druhé generaci jsou nejpopulárnější tři motory: 840i (3.0 l šestiválcový řadový benzín, asi 333–340 k), 840d xDrive (3.0 l šestiválcový řadový diesel, asi 320–340 k) a M850i xDrive (4.4 l V8, asi 523–530 k).
Nejrychlejší jsou M8 a M8 Competition s 4.4 l V8 (asi 600–625 k) a převodovkou M xDrive. Všechny motory druhé generace jsou kombinovány s osmistupňovou automatickou převodovkou.
Diesel 840d je nejúspornější na dlouhé jízdy, zatímco 840i je jednodušší a často vhodnější pro ty, kteří jezdí hlavně v městě a na krátké vzdálenosti.
Co zkontrolovat při nákupu použité 8 série
Některé automobily 8 série byly dovezeny z USA — podle VIN zkontrolujte historii, zda automobil nebyl poškozen, a změřte tloušťku laku na všech částech karoserie. Historie servisu je velmi důležitá, neboť údržba takového automobilu je drahá.
Motory M850i a M8 V8 mohou spotřebovat více oleje, proto se zeptáte, kolik oleje je třeba doplňovat, a zkontrolujte, zda nejsou úniky. U automobilů 840d zkontrolujte filtr pevných částic a systém AdBlue.
Zkontrolujte pneumatiky a brzdy – pro velká kola a výkonný vůz se draze mění. Střecha kabrioletu musí hladce otevřít a zavřít, elektronické systémy pak musí fungovat bez chybových hlášení.
Verze
Vybavení BMW 8 série závisí na motoru a dodatečných balíčcích (např. M Sport), takže vozy se stejným názvem se mohou značně lišit. Uvádíme nejčastěji se vyskytující verze.
840i
G14/G15/G16Benzínová verze s šestiválcovým motorem.
- Motor 3.0 l, asi 333–340 kW
- Poháněná zadní nebo všechna čtyři kola (xDrive)
- Často – balíček M Sport
840d xDrive
G14/G15/G16Dieselová verze pro dlouhé jízdy.
- Diesel 3.0 l, asi 320–340 kW
- Pohon všech kol xDrive
- Nejnižší spotřeba paliva mezi verzemi 8 série
M850i xDrive
G14/G15/G16Nejvýkonnější verze bez M s motorem V8.
- Motor V8 4.4 l, asi 523–530 kW
- Sportovní podvozek a větší brzdy
- Často — poháněná zadní kola (Integral Active Steering)
M8 / M8 Competition
G14/G15/G16Nejsportečtější 8. série s technikou M.
- 4,4 l V8, asi 600–625 kW
- Pohon M xDrive s možností pohánět pouze zadní kola
- Často — střecha z uhlíkového vlákna a keramické brzdy
850i / 850Ci
E31Klasická verze první generace s motorem V12.
- Motor V12 o objemu 5,0–5,4 l
- Vysouvací světla a kupé bez středového sloupku
- Často — automatická převodovka
Porovnání verzí druhé generace
| 840i | 840d xDrive | M850i xDrive | M8 Competition | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodné | Pro každodenní jízdu | Pro dlouhé cesty | Pro rychlou jízdu | Sportovní a silniční |
| Převodovky (nejčastěji) | 19–20 palců | 19–20 palců | 20 palců | 20 palců |
| Převodovka | Zadní nebo všechny kola | Všechny kola | Všechny kola | Všechny kola (M xDrive) |
| Motor | 3.0 l R6, asi 340 k | 3.0 l R6 diesel, asi 320–340 k | 4.4 l V8, asi 530 k | 4.4 l V8, asi 625 k |
| Cena na trhu s použitými vozy (přibližně) | €€ | €€ | €€€ | €€€ |
Nejčastěji nejlepší volba pro kupující je 840d xDrive nebo 840i, zejména s karoserií Gran Coupé. M850i a M8 by měly být vybrány jen těmi, pro které je nejdůležitější výkon, a kteří jsou ochotni přijmout vyšší náklady na údržbu.
Výhody
- Luxusní interiér a bohaté vybavení
- Silné a rovnoměrně pracující motory
- Pohodlný pro dlouhé jízdy
- Gran Coupé – praktická čtyřdveřová verze
Nevýhody
- Drážší údržba a náhradní díly
- Zadní sedadla kupé a kabrioletu jsou nízká
- Často rychle ztrácí hodnotu
Časté otázky
Která verze řady 8 je nejlepší pro každodenní použití?
Nejčastěji – 840d xDrive Gran Coupé: je ekonomická, má pohon všech kol, čtyři dveře a prostornější zadní sedadlo. Pokud jezdíte převážně ve městě, stojí za zvážení 840i.
Stojí za to koupit první generaci E31?
Pouze jako sběratelský automobil. Motor V12 a elektronika té doby jsou složité a drahé na opravy, proto před nákupem je nutné provést kontrolu v odborném servisu a mít dokumentovanou historii údržby.
V čem se liší M850i a M8?
M850i je velmi rychlý, ale komfortnější velký turistický automobil. M8 má výkonnější motor M, tužší podvozek a sportovní nastavení, proto je ostrější, ale také dražší na údržbu.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky





























