BMW serii 8: generacje E31 oraz G14/G15/G16, silniki i wersje
BMW serii 8 to duże, luksusowe coupé marki BMW, którego pierwszą generację (E31) produkowano w latach 1989–1999, natomiast druga pojawiła się w 2018 roku jako coupé, kabriolet oraz czterodrzwiowy Gran Coupé. Przyglądamy się, czym różnią się poszczególne generacje i nadwozia, jakie silniki cieszą się największą popularnością oraz co sprawdzić przed zakupem używanego egzemplarza.
Seria 8 w pigułce
Pierwsza seria 8 (E31) była najbardziej luksusowym coupé BMW tamtych lat z silnikami V8 i V12, dziś wyrastającym już na samochód kolekcjonerski. Drugą generację zaprezentowano w 2018 roku jako coupé (G15), a w 2019 roku dołączyły do niej kabriolet (G14) oraz czterodrzwiowe Gran Coupé (G16). Rozwiązania techniczne są bliskie modelom BMW serii 5 i serii 7.
Seria 8 została stworzona przede wszystkim z myślą o szybkich i komfortowych podróżach: wnętrze jest luksusowe, wyposażenie bogate, a wiele aut sprzedanych w Europie posiada napęd na cztery koła xDrive. Gran Coupé to najbardziej praktyczna odmiana, ponieważ ma cztery drzwi i przestronniejszą tylną kanapę.
E31 a druga generacja – główne różnice
E31 (1989–1999) to klasyczne coupé z wysuwanymi reflektorami i bez środkowego słupka. W ofercie znajdowały się wersje 850i/850Ci (5.0, później 5.4 l V12), 840Ci (4.0, później 4.4 l V8) oraz rzadka 850CSi (5.6 l V12, ok. 380 KM). Dziś taki samochód warto kupować wyłącznie jako klasyk, biorąc wcześniej pod uwagę potencjalne koszty renowacji.
Druga generacja (od 2018 r.) to nowoczesny, duży samochód z reflektorami LED lub laserowymi, cyfrowymi zegarami i licznymi systemami wsparcia kierowcy. Auta po liftingu z 2022 roku zyskały większy ekran systemu multimedialnego oraz drobne zmiany stylistyczne.
Wersje coupé i kabriolet oferują układ kabiny 2+2 – tylne siedzenia nadają się tylko na krótkie dystanse. Gran Coupé jest dłuższe, dzięki czemu lepiej sprawdza się jako samochód na co dzień dla czterech osób.
Silniki i skrzynie biegów
W drugiej generacji największą popularnością cieszą się trzy jednostki: 840i (3.0 l, rzędowy sześciocylindrowy benzynowy, ok. 333–340 KM), 840d xDrive (3.0 l, rzędowy sześciocylindrowy diesla, ok. 320–340 KM) oraz M850i xDrive (4.4 l V8, ok. 523–530 KM).
Najszybsze są M8 i M8 Competition z silnikiem 4.4 l V8 (ok. 600–625 KM) oraz napędem M xDrive. Wszystkie silniki drugiej generacji współpracują z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów.
Diesel 840d jest najbardziej oszczędny w dalekich trasach, natomiast 840i okazuje się prostszy konstrukcyjnie i często lepiej odpowiada osobom jeżdżącym głównie po mieście i na krótkich dystansach.
Co sprawdzić przed zakupem używanej serii 8
Część egzemplarzy serii 8 zostało sprowadzonych z USA – warto sprawdzić historię po numerze VIN pod kątem przeszłości wypadkowej oraz zmierzyć grubość powłoki lakierniczej na wszystkich elementach karoserii. Historia serwisowa ma kluczowe znaczenie, ponieważ utrzymanie takiego auta jest kosztowne.
Silniki V8 w modelach M850i oraz M8 potrafią zużywać więcej oleju, dlatego warto zapytać o tzw. dolewki i sprawdzić jednostkę pod kątem wycieków. W wersjach 840d należy skontrolować stan filtra cząstek stałych oraz układu AdBlue.
Obejrzyj opony oraz hamulce – w przypadku dużych obręczy i mocnego samochodu ich wymiana wiąże się z dużymi wydatkami. Dach kabrioletu musi otwierać się i zamykać płynnie, a układy elektroniczne powinny działać bez komunikatów o błędach.
Wersje
Wyposażenie BMW serii 8 zależy od silnika oraz pakietów dodatkowych (np. M Sport), dlatego samochody o tej samej nazwie mogą się znacznie od siebie różnić. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane wersje.
840i
G14/G15/G16Wersja benzynowa z silnikiem sześciocylindrowym.
- Silnik 3.0 l, ok. 333–340 KM
- Napęd na tył lub na cztery koła (xDrive)
- Często z pakietem M Sport
840d xDrive
G14/G15/G16Wersja wysokoprężna do dalekich podróży.
- Diesel 3.0 l, ok. 320–340 KM
- Napęd na cztery koła xDrive
- Najniższe zużycie paliwa wśród wersji serii 8
M850i xDrive
G14/G15/G16Najmocniejsza odmiana niebędąca pełnoprawnym M, z silnikiem V8.
- 4.4 l V8, ok. 523–530 KM
- Sportowe zawieszenie i większe hamulce
- Często z systemem skręcanej tylnej osi (Integral Active Steering)
M8 / M8 Competition
G14/G15/G16Najbardziej sportowa seria 8 z technologią M.
- 4.4 l V8, ok. 600–625 KM
- Napęd M xDrive z możliwością odłączenia przedniej osi
- Często z dachem z włókna węglowego i hamulcami ceramicznymi
850i / 850Ci
E31Klasyczna wersja pierwszej generacji z silnikiem V12.
- Silnik V12 o pojemności 5.0–5.4 l
- Wysuwane reflektory i coupé bez środkowego słupka
- Często z automatyczną skrzynią biegów
Porównanie wersji drugiej generacji
| 840i | 840d xDrive | M850i xDrive | M8 Competition | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo | Do jazdy na co dzień | Do dalekich podróży | Do szybkiej jazdy | Do sportu i na tor |
| Felgi (standardowo) | 19–20 cali | 19–20 cali | 20 cali | 20 cali |
| Napęd | Napęd na tył lub na cztery koła | Napęd na cztery koła | Napęd na cztery koła | Napęd na cztery koła (M xDrive) |
| Silnik | 3.0 l R6, ok. 340 KM | 3.0 l R6 Diesel, ok. 320–340 KM | 4.4 l V8, ok. 530 KM | 4.4 l V8, ok. 625 KM |
| Ceny na rynku wtórnym (względnie) | €€ | €€ | €€€ | €€€ |
Dla większości kupujących najlepszym wyborem będzie 840d xDrive lub 840i, zwłaszcza z nadwoziem Gran Coupé. M850i oraz M8 warto wybierać tylko wtedy, gdy najważniejsza jest moc, uwzględniając przy tym wyższe koszty utrzymania.
Zalety
- Luksusowe wnętrze i bogate wyposażenie
- Mocne i elastyczne silniki
- Wygodny w dalekich trasach
- Gran Coupé – praktyczna wersja czterodrzwiowa
Wady
- Drogie utrzymanie i części
- Ciasne tylne siedzenia w wersji Coupé i Cabrio
- Często szybki spadek wartości
Najczęściej zadawane pytania
Która wersja serii 8 jest najlepsza do codziennego użytku?
Zazwyczaj 840d xDrive Gran Coupé: jest oszczędna, ma napęd na cztery koła, czworo drzwi i przestronniejszą tylną kanapę. Jeśli jeździsz głównie po mieście, warto rozważyć 840i.
Czy warto kupić pierwszą generację E31?
Tylko jako samochód kolekcjonerski. Silnik V12 oraz ówczesna elektronika są skomplikowane i kosztowne w naprawie, dlatego przed zakupem niezbędna jest inspekcja w wyspecjalizowanym serwisie oraz udokumentowana historia serwisowa.
Czym różni się M850i od M8?
M850i to bardzo szybki, ale bardziej komfortowy duży samochód turystyczny (grand tourer). M8 ma mocniejszy silnik z gamy M, sztywne zawieszenie i bardziej sportowe strojenie, dzięki czemu jest ostrzejsze, ale też droższe w utrzymaniu.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























