Pre firmy: tarify, API a import →

Seat Leon

Osobné autá · Výroba 1999–

Seat Leon: generácie, roky výroby a inzeráty.

REKLAMA Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Generácie 4 generácie

Seat Leon — inzeráty 1 inzerát

Všetky inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájazd, km

Výkon, kW

Palivo

Prevodovka

Karoséria

Stav

Krajina

Predajca

Výbava

Ďalšia výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnosť
Zabezpečenie
Ďalšie výhody
Seat Leon4

Seat Leon

202174 446 kmNaftaAutomatická110 kWKombi

Seat Leon, 2021-02, universalas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 110 kW; rida: 74 446 km. Automobilį galima apžiūrėti: ERTONA IR KO, UAB, Serbentų g. 10…

🇱🇹 Šiauliai · ID 246
15 500 €
REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself
Seat Leon
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Seat

SEAT Leon: III. a IV. generácia, motory a výbavy

SEAT Leon – kompaktný hatchback a kombi, technicky príbuzný s VW Golf, no často lacnejší a so športovejším charakterom. Prinášame prehľad III. (2012 – 2020) a IV. (od roku 2020) generácie na trhu ojazdených vozidiel, ich motorov, výbav a tipov, čo skontrolovať pri kúpe.

Leon v skratke

Leon sa vyrába od roku 1999 a má za sebou štyri generácie. III. generácia sa ponúkala ako 5-dverový hatchback, 3-dverový hatchback (SC) a kombi (ST), IV. generácia ako 5-dverový hatchback a kombi (Sportstourer). Športová verzia sa do roku 2020 nazývala Leon Cupra, neskôr sa stala modelom samostatnej značky Cupra – Cupra Leon.

Leon využíva rovnaké platformy a motory ako Golf, Octavia a Audi A3, no často býva lacnejší, má športovejší dizajn a tuhší podvozok (najmä vo verzii FR). Vďaka tomu oslovuje vodičov, ktorí ocenia radosť z jazdy.

III. a IV. generácia – v čom sa líšia

III. generácia (2012 – 2020) – prvý SEAT na platforme MQB: ľahší, kvalitnejší a modernejší ako II. generácia. Ide o najpopulárnejšiu generáciu na trhu ojazdených áut. Facelift v roku 2017 priniesol väčšiu obrazovku infotainmentu, viac asistenčných systémov a výbavu Xcellence; v ponuke bolo aj kombi so zvýšenou svetlou výškou X-Perience.

IV. generácia (od roku 2020) – modernejší digitálny interiér, väčší displej, mild-hybridy (eTSI) a plug-in hybrid e-Hybrid. Podobne ako pri Golfe VIII, aj multimediálny systém skorých ročníkov zožal kritiku za pomalé reakcie a dotykové ovládanie.

V roku 2024 prešla IV. generácia faceliftom: väčšia obrazovka infotainmentu, aktualizované plug-in hybridy s väčšou batériou a časť motorov bola nahradená novšími jednotkami.

Motory a prevodovky

V III. generácii nájdeme najčastejšie benzínové motory 1.2 TSI (86 – 110 k), 1.4 TSI (122 – 150 k), neskôr 1.0 TSI (115 k) a od roku 2018 1.5 TSI (130 – 150 k), ako aj naftové motory 1.6 TDI (90 – 115 k) a 2.0 TDI (150 – 184 k). Verzia FR mala často pod kapotou 1.8 TSI (180 k) alebo 2.0 TDI (184 k), Leon Cupra zase 2.0 TSI (približne 265 – 300 k).

Základ IV. generácie tvoria 1.0 TSI (90 – 110 k), 1.5 TSI (130 – 150 k), s prevodovkou DSG aj mild-hybridy 1.0 a 1.5 eTSI, 2.0 TDI (115 – 150 k) a plug-in hybrid e-Hybrid. Najvýkonnejšie verzie patria do rodiny Cupra Leon.

Prevodovky sú manuálne alebo DSG. Menšie motory sa najčastejšie kombinujú so 7-stupňovou prevodovkou DSG so suchými spojkami, výkonnejšie a naftové verzie s DSG s mokrými spojkami. Slabšie verzie majú zvyčajne jednoduchšiu (vlečenú) zadnú nápravu, výkonnejšie viacprvkovú.

Čo skontrolovať pri kúpe ojazdeného Leonu

Prevodovka DSG musí radiť plynulo: trhanie pri rozbehu, rázy pri radení alebo vibrácie často naznačujú potrebu opravy spojky či mechatroniky. Spýtajte sa, či bol menený olej (v DSG s mokrými spojkami).

Pri naftových autách jazdených prevažne v meste skontrolujte filter pevných častíc (DPF) a EGR ventil. Pri kúpe staršej II. generácie (do roku 2012) pamätajte na to, že jej motory 1.2 a 1.4 TSI boli známe vyťahovaním rozvodovej reťaze.

Verzie FR a Cupra boli často jazdené dynamicky, preto dôkladne skontrolujte brzdy, pneumatiky, podvozok a spojku. V prípade vozidiel IV. generácie sa informujte, či bol aktualizovaný softvér infotainmentu a, samozrejme, vždy overte kilometerovú, resp. servisnú históriu podľa záznamov zo servisu a STK.

REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Úrovne výbavy

Názvy a prvky výbavy sa líšia v závislosti od trhu a roka výroby; uvádzame tie, ktoré sa v Európe vyskytujú najčastejšie.

Reference

III. a IV. generácia

Základná výbava – jednoduchá a najlacnejšia.

  • Najčastejšie oceľové disky kolies
  • Jednoduchší multimediálny systém
  • Často manuálna klimatizácia

Style

III. a IV. generácia

Najpopulárnejšia voľba – vyvážený pomer ceny a komfortu.

  • Zliatinové disky kolies
  • Často automatická klimatizácia
  • Často parkovacie senzory

Xcellence

III. generácia (od roku 2017), IV. generácia

Elegantnejšia verzia pre milovníkov komfortu.

  • Prémiovejšie materiály v interiéri a chrómové detaily
  • Často bezkľúčový prístup a štartovanie
  • Často ambientné osvetlenie interiéru

FR

III. a IV. generácia

Športová verzia – najpopulárnejšia medzi nadšencami jazdy.

  • Športové nárazníky a väčšie disky kolies
  • Športové sedadlá a tuhší podvozok
  • Často voľba jazdných režimov

X-Perience

III. generácia (ST)

Kombi so zvýšenou svetlou výškou.

  • Zvýšená svetlá výška
  • Plastové ochranné prvky karosérie
  • Často pohon všetkých kolies 4Drive

Cupra

III. generácia

Najvýkonnejšia verzia III. generácie s motorom 2.0 TSI.

  • Výkon približne 265 – 300 k
  • Často adaptívny podvozok
  • Väčšie brzdy a športový vzhľad

Porovnanie výbav IV. generácie

ReferenceStyleXcellenceFR
Pre koho je určenýPre auto s najnižšou cenouNa každodenné jazdeniePre komfort a vzhľadNa športovú jazdu
Disky (zvyčajne)16 pal.16 – 17 pal.17 pal.17 – 18 pal.
InteriérJednoduché vyhotovenieViac výbavyElegantné vyhotovenieŠportové sedadlá a volant
Motor (zvyčajne)1.0 TSI, 2.0 TDI1.0 – 1.5 TSI, 2.0 TDI1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid
Cena na jazdenom trhu (relatívne)€€€€€€€€€

Pre väčšinu kupujúcich je najlepšou voľbou Style s motorom 1.5 TSI alebo 2.0 TDI. FR sa oplatí vybrať kvôli športovému vzhľadu a jazde a Xcellence kvôli komfortnej výbave.

Výhody

  • Športový dizajnový jazyk a jazdné vlastnosti
  • Overená technika koncernu Volkswagen ako v Golfe
  • Často lacnejší než rovnako vybavený Golf
  • Praktické kombi ST / Sportstourer

Nevýhody

  • Tuhší podvozok verzií FR na horších cestách
  • Suché spojky DSG môžu draho vyjsť
  • Multimédiá a dotykové ovládače v skorých automobiloch IV. generácie

Časté otázky

V čom sa SEAT Leon líši od VW Golfu?

Leon a Golf využívajú tú istú platformu a motory. Leon ponúka športovejší dizajn a často tuhší podvozok, pričom na jazdenom trhu býva lacnejší. Golf spravidla o niečo lepšie drží zostatkovú hodnotu.

Oplatí sa vybrať Leon FR?

FR je jednou z najpopulárnejších výbav Leonu: športový vzhľad, viac výbavy a často výkonnejšie motory. Jeho podvozok je však tuhší, takže jazda na horších cestách je menej pohodlná – pred kúpou ho určite vyskúšajte.

Aký je rozdiel medzi SEAT-om Leon a Cuprou Leon?

Od roku 2020 je Cupra samostatnou značkou. Cupra Leon je športovejšia a drahšia verzia Leonu s exkluzívnym vyhotovením a výkonnejšími motormi vrátane 2.0 TSI a plug-in hybridov.

Ktorá generácia Leonu je pri kúpe jazdenky najlepšia?

Pre väčšinu kupujúcich je najvhodnejšia III. generácia z rokov 2017 – 2020: je dobre vychytaná a lacnejšia ako IV. generácia. Ak sú pre vás dôležité moderná výbava a hybridné verzie, zvoľte IV. generáciu, najlepšie z neskorších rokov výroby.

Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky

Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre k Seat Leon. Podeľte sa o skúsenosti.

Prihláste sa a komentujte

Ďalšie modely Seat

Seat →
REKLAMA Internet Solutions — IT services for business since 2011