For bedrifter: pakker, API og import →

Seat Leon

Biler · Produksjon 1999–

Seat Leon: generasjoner, produksjonsår og annonser.

ANNONSE AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Generasjoner 4 generasjoner

Seat Leon til salgs 1 annonse

Alle annonser →

Pris, €

Årsmodell

Kilometerstand, km

Effekt, kW

Drivstoff

Girkasse

Karosseri

Tilstand

Land

Selger

Utstyr

Mer utstyr
Eksteriør
Elektronikk
Interiør
Lyd og bilde
Sikkerhet
Tyverisikring
Andre fordeler
Seat Leon4

Seat Leon

202174 446 kmDieselAutomat110 kWStasjonsvogn

Seat Leon, 2021-02, universalas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 110 kW; rida: 74 446 km. Automobilį galima apžiūrėti: ERTONA IR KO, UAB, Serbentų g. 10…

🇱🇹 Šiauliai · ID 246
15 500 €
ANNONSE Site SEO AI Audit — free SEO audit
Seat Leon
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Seat

SEAT Leon: III og IV generasjon, motorer og utstyrsnivåer

SEAT Leon er en kompaktklasse-hatchback og stasjonsvogn som teknisk sett er i slekt med VW Golf, men ofte er rimeligere og har en mer sporty karakter. Vi ser nærmere på de vanligste bruktbilgenerasjonene, III (2012–2020) og IV (fra 2020), samt motorer, utstyrsnivåer og hva du bør sjekke før kjøp.

Leon i et nøtteskall

Leon har vært i produksjon siden 1999 og har kommet i fire generasjoner. Tredje generasjon ble tilbudt som 5-dørs, 3-dørs (SC) hatchback og stasjonsvogn (ST), mens fjerde generasjon finnes som 5-dørs hatchback og stasjonsvogn (Sportstourer). Sportsversjonen het Leon Cupra frem til 2020, og ble deretter en modell under det frittstående merket Cupra – Cupra Leon.

Leon deler plattform og motorer med Golf, Octavia og Audi A3, men er ofte billigere, har et mer sporty design og fastere fjæring (særlig FR-versjonene). Dette gjør den populær blant førere som verdsetter kjøreglede.

Generasjon III vs. IV – hva er forskjellen?

Generasjon III (2012–2020) er den første SEAT-modellen på MQB-plattformen: lettere, mer påkostet og moderne enn generasjon II. Dette er den mest populåre generasjonen på bruktbilmarkedet. Faceliften i 2017 ga en større infotainmentskjerm, flere førerstøttesystemer og Xcellence-utstyrsnivået; det fantes også en hevet stasjonsvognutgave kalt X-Perience.

Generasjon IV (fra 2020) byr på et mer moderne digitalt førermiljø, større skjerm, mildhybrider (eTSI) og plug-in-hybriden e-Hybrid. I likhet med Golf VIII fikk infotainmentsystemet i de tidlige modellene kritikk for treg respons og berøringsbaserte betjeningselementer.

I 2024 fikk generasjon IV en oppdatering: større infotainmentskjerm, oppdaterte ladbare hybrider med større batteri, og flere motorer ble byttet ut med nyere alternativer.

Motorer og girkasser

I generasjon III finner man vanligvis bensinmotorene 1.2 TSI (86–110 hk), 1.4 TSI (122–150 hk), senere 1.0 TSI (115 hk) og fra 2018 1.5 TSI (130–150 hk), samt dieselmotorene 1.6 TDI (90–115 hk) og 2.0 TDI (150–184 hk). FR-versjonen hadde ofte 1.8 TSI (180 hk) eller 2.0 TDI (184 hk), mens Leon Cupra hadde 2.0 TSI (ca. 265–300 hk).

I generasjon IV utgjøres ryggraden av 1.0 TSI (90–110 hk), 1.5 TSI (130–150 hk), 1.0 og 1.5 eTSI mildhybrider (med DSG), 2.0 TDI (115–150 hk) og plug-in-hybriden e-Hybrid. De kraftigste versjonene tilhører Cupra Leon-familien.

Girkassene er enten manuelle eller DSG. Mindre motorer er som regel koblet til en 7-trinds tørrkoblings-DSG, mens de kraftigere og dieselutgavene har våtkoblings-DSG. De svakere utgavene har som regel en enklere bakaksel (torpsjonstaksel), mens de kraftigere har multilink.

Hva du bør sjekke før kjøp av en brukt Leon

DSG-girkassen skal giring mykt: rykking ved igangkjøring, harde girskift eller vibrasjoner betyr ofte at clutchen eller mekatronikken må overhales. Sjekk om oljen er skiftet (på våtkoblings-DSG).

På dieselyrker som har gått mye i byen, bør du sjekke partikkelfilteret (DPF) og EGR-ventilen. Hvis du kjøper en eldre generasjon II-Leon (før 2012), må du huske at dens 1.2- og 1.4 TSI-motorer var kjent for strekk i registerkjedet.

FR- og Cupra-versjonene har ofte blitt kjørt aktivt, så sjekk bremser, dekk, understell og clutch nøye. På en generasjon IV-bil bør du sjekke om programvaren for infotainmentsystemet er oppdatert, og alltid kontrollere kilometerstanden mot servicehefte og EU-kontrollrapporter.

ANNONSE Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Utstyrsnivåer

Navn og utstyr varierer avhengig av marked og årsmodell; vi viser til de vanligste utstyrsnivåene i Europa.

Reference

Generasjon III og IV

Basisutstyret – enkelt og rimeligst.

  • Ofte stålfelger
  • Enklere infotainmentsystem
  • Ofte manuelt klimaanlegg

Style

Generasjon III og IV

Det mest populære valget – god balanse mellom pris og komfort.

  • Aluminiumsfelger
  • Ofte automatisk klimaanlegg
  • Ofte parkeringssensorer

Xcellence

Generasjon III (fra 2017), generasjon IV

En mer elegant utgave for komfortelskere.

  • Høyere finish på interiøret og kromdetaljer
  • Ofte nøkkelfri adgang og start
  • Ofte ambient belysning i kupeen

FR

Generasjon III og IV

Den sporty versjonen – svært populær blant kjøreglade.

  • Sportslige støtfangere og større felger
  • Sportsseter og fastere fjæring
  • Ofte valg av kjøremodi

X-Perience

Generasjon III (ST)

Stasjonsvogn med økt bakkeklaring.

  • Økt bakkeklaring
  • Beskyttelsesdetaljer i plast på karosseriet
  • Ofte 4Drive firehjulstrekk

Cupra

Generasjon III

Den kraftigste versjonen av tredje generasjon med 2.0 TSI-motor.

  • Ca. 265–300 hk
  • Ofte adaptivt understell
  • Større bremser og sportsdetaljer

Sammenligning av utstyrsnivåer for generasjon IV

ReferenceStyleXcellenceFR
Hvem passer den for?For den rimeligste bilenTil hverdagsbrukFor komfort og utseendeFor sportslig kjøring
Felger (vanligvis)16 tommer16–17 tommer17 tommer17–18 tommer
InteriørEnkel utstyrsversjonMer utstyrElegant utstyrsversjonSportsseter og sportsratt
Motor (vanligvis)1.0 TSI, 2.0 TDI1.0–1.5 TSI, 2.0 TDI1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid1.5 TSI, 2.0 TDI, e-Hybrid
Pris på bruktmarkedet (relativt)€€€€€€€€€

For de fleste kjøpere er det beste valget Style med 1.5 TSI- eller 2.0 TDI-motor. FR er verdt å velge for det sportslige utseendet og kjøreegenskapene, og Xcellence for komfortutstyret.

Fordeler

  • Sportslig design og kjøreegenskaper
  • Bruktbilteknologi fra Volkswagen-konsernet, i likhet med Golf
  • Ofte rimeligere enn en tilsvarende utstyrt Golf
  • Praktisk ST / Sportstourer stasjonsvogn

Ulemper

  • Fastere fjæring på FR-versjonene på dårlig vei
  • Tørrkoblings-DSG kan bli kostbar i lengden
  • Multimediasystem og berøringsberørte knapper i tidlige biler av IV-generasjon

Vanlige spørsmål

Hva skiller SEAT Leon fra VW Golf?

Leon og Golf deler plattform og motorer. Leon har et mer sportslig design og ofte stivere fjæring, og er som regel rimeligere på bruktmarkedet. Golf holder seg gjerne litt bedre i pris.

Er det verdt å velge Leon FR?

FR er en av de mest populære utstyrsnivåene for Leon: sportslig utseende, mer utstyr og ofte kraftigere motorer. Fjæringen er imidlertid stivere, noe som gir redusert komfort på dårlig vei – prøvekjør absolutt før kjøp.

Hva er forskjellen mellom SEAT Leon og Cupra Leon?

Siden 2020 har Cupra vært et eget merke. Cupra Leon er en mer sportslig og dyrere versjon av Leon med eksklusivt design og kraftigere motorer, inkludert 2.0 TSI og ladbare hybrider.

Hvilken Leon-generasjon er best som bruktbil?

For de fleste er III-generasjonen fra 2017–2020 det beste valget: velutviklet og rimeligere enn IV-generasjon. Hvis moderne utstyr og hybriddrivlinjer er viktig – velg IV-generasjon, helst en av de nyere årsmodellene.

Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt

Kommentarer

Ingen kommentarer om Seat Leon ennå. Del din erfaring.

Logg inn for å kommentere

Andre modeller Seat

Seat →
ANNONSE Internet Solutions — IT services for business since 2011