För företag: paket, API och import →

Škoda Kodiaq

Bilar · Tillverkning 2016–

Škoda Kodiaq: generationer, tillverkningsår och annonser.

ANNONS Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Generationer 2 generationer

Škoda Kodiaq till salu 2 annonser

Alla annonser →

Pris, €

Årsmodell

Mätarställning, km

Effekt, kW

Drivmedel

Växellåda

Karosstyp

Skick

Land

Säljare

Utrustning

Mer utrustning
Exteriör
Elektronik
Interiör
Ljud och bild
Säkerhet
Stöldskydd
Övriga fördelar
Škoda Kodiaq4

Škoda Kodiaq

2023105 264 kmDieselAutomat110 kWSUV / terrängbil

Skoda Kodiaq, 2023-05, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 110 kW; rida: 105 264 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garantija. Auto…

🇱🇹 Šiauliai · ID 270
26 800 €
Škoda Kodiaq4

Škoda Kodiaq

202437 800 kmHybridAutomat195 kWSUV / terrängbil

Skoda Kodiaq, 2024-11, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 195 kW; rida: 37 800 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 100 k…

🇱🇹 Šiauliai · ID 297
34 800 €
ANNONS Internet Solutions — IT services for business since 2011
Škoda Kodiaq
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Škoda

Škoda Kodiaq: I och II generationer, motorer och utrustningsnivåer

Škoda Kodiaq — en stor SUV som rymmer upp till sju passagerare och är populär bland familjer i Litauen. Vi tittar på I (2016–2024) och II (från 2024) generationer, deras motorer, utrustningsnivåer och vad man bör kontrollera när man köper begagnat.

Kodiaq kort

Kodiaq är den första stora Škoda SUV:n byggd på MQB-plattformen. Den erbjuds med 5 eller 7 sittplatser, framhjuls- eller fyrhjulsdrift (4x4). Den sportiga versionen kallas RS, den robusta Scout och den sportiga Sportline.

Kodiaqs teknik är nära besläktad med VW Tiguan Allspace och SEAT Tarraco, men ofta uppskattad för sin praktiska användning: stor bagageutrymme, rymligt interiör och Simply Clever-lösningar, till exempel skåp i frondörrarna eller dörrkantsskydd.

I och II generation — vad skiljer dem åt

I generation (2016–2024) — den mest populära på begagnatmarknaden: ett brett utbud, många motorer och utrustningsnivåer att välja mellan. 2021 uppdaterades den: framsidan förändrades, LED-ljus (ofta matris) tillkom, motorerna uppdaterades och RS fick en bensinmotor 2.0 TSI istället för en dieselmotor.

II generation (från 2024) — större, med ny interiör, stor multimediaskärm och fysiska kontrollknappar (Smart Dials), och växellådsväxlingen har flyttats till ratten. Den erbjuds endast med DSG-växellåda, och nyheten är en laddhybrid iV, som kan köras cirka 100 km på el.

Många väljer en begagnad Kodiaq från 2019–2023 års I generation, medan II generation fortfarande är relativt ny och dyrare på begagnatmarknaden.

Motorer och växellådor

I första generationen är det vanligast att man möter 1.4 TSI (125–150 hk), senare ersatt av 1.5 TSI (150 hk), 2.0 TSI (cirka 180–190 hk, med 4x4) och 2.0 TDI (oftast 150 hk, starkare – cirka 190–200 hk). RS hade fram till 2021 2.0 BiTDI (240 hk), efter uppdateringen – 2.0 TSI (245 hk).

I andra generationen – 1.5 TSI e-TEC mildhybrid (150 hk), 2.0 TSI (204 hk, 4x4), 2.0 TDI (150 hk, med 4x4 – cirka 190 hk) och laddhybriden 1.5 TSI iV (204 hk).

I första generationen fanns det svagare versioner med 6-växlad manuell växellåda, andra med DSG. Fyrhjulsdrift säkerställs av en Haldex-koppling, vars olja måste bytas periodiskt.

Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad Kodiaq

DSG-växellådan ska växla smidigt, utan ryckningar och stötar. Fråga om DSG-oljan har bytts enligt schema, och i 4x4-versionerna – även Haldex-kopplingens olja.

Dieselmotorerna har partikelfilter (DPF), EGR-ventil och AdBlue-system: deras fel (t.ex. pumpar eller värmare) kan förekomma och kosta en hel del. Om du mestadels kör i staden, är det ofta mer rationellt att välja bensinmotorn 1.5 TSI.

Många Kodiaq var företagsbilar, så kontrollera skötselhistoriken och servicejournalen. I 7-sitsiga versioner, kontrollera tredje radens sätesmekanism, och i alla bilar – karossen för målad detaljer.

ANNONS Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Utföranden

Namn och utrustning skiljer sig beroende på marknad och år; vi anger de vanligaste utförandena i Europa.

Ambition

Första generationen

Den populäraste valmöjligheten – en bra balans mellan pris och utrustning.

  • Lätta aluminiumshjul
  • Ofta — dubbelzonad automatisk klimatkontroll
  • Ofta — parkeringssensorer

Style

Första generationen

Högre utrustningsnivå för komfortälskare.

  • Större hjul och mer kromdetaljer
  • Ofta — LED-strålkastare och navigering
  • Ofta — elektriskt styrd bagagelucka

Scout

Första generationen

En robustare version, oftast med 4x4.

  • Oftast fyrhjulsdrift
  • Säkerhetsdetaljer på karossen och silverfärgade accenter
  • Ofta — driftsläge utan koppling

Sportline

I, II generation

En sportigare version utan sportmotor.

  • Svarta detaljer och större hjul
  • Sportiga säten
  • Sportigare inredning

L&K

Första generationen

Laurin & Klement — den lyxigaste Kodiaq-versionen.

  • Enskilda säten
  • Riklig standardutrustning
  • Unika L&K-märkningar och inredning

RS

I, II generation

Sportversion med den kraftigaste motorn och 4x4.

  • Största hjulhus och sportiga stötfångare
  • Sportiga säten och rat
  • Fyrhjulsdrift

Jämförelse av uppdaterade första generationsutgåvor

AmbitionStyleSportlineRS
Vem passar den?Till familjen, smart prisFör komfortSportig utseendeFör körglädje
Vanliga sökord17 kolumn18 kolumn19 kolumn20 kolumn
Främre strålkastareLEDLED, ofta matrisLED, ofta matrisLED, ofta matris
Motor (vanligtvis)1.5 TSI, 2.0 TDI1.5 TSI, 2.0 TSI, 2.0 TDI2.0 TSI, 2.0 TDI2.0 TSI, 245 hk
Pris på begagnadmarknaden (relativt)€€€€€€€€

Många familjer väljer Ambition eller Style med 2.0 TDI (150 hk) eller 1.5 TSI motor. Sportline och RS är värt att välja för utseende och dynamik, men de är dyrare.

Fördelar

  • Mycket rymligt interiör och bagageutrymme, möjlighet till 7 sittplatser
  • Praktiska Simply Clever-lösningar
  • Bred motorval och 4x4-versioner
  • Behaglig körning, tyst interiör

Nackdelar

  • Den tredje raden av sittplatser passar bäst för barn
  • Dyr reparation av DSG och AdBlue-system
  • Bensinversionerna av 4x4 förbrukar mycket bränsle

Vanliga frågor

Passar Kodiaq 7 passagerare?

Kodiaq med 7 sittplatser passar en större familj, men den tredje raden av sittplatser är främst för barn eller kortare resor. Med uppfällda tredje radens sittplatser minskar bagageutrymmet avsevärt.

Vad ska man välja – en bensin- eller dieseldriven Kodiaq?

För de som kör mycket utanför staden och ofta drabbas av släp är 2.0 TDI det bästa valet. Om du främst kör i staden och kortare sträckor är det mer rationellt att välja 1.5 TSI – den kräver ingen partikelfilter och AdBlue-underhåll.

Behöver man en Kodiaq med 4x4?

Det finns många förare i Litauen som är nöjda med framhjulsdrift. 4x4 är användbart om du ofta kör på grusvägar, vintertid på orenade vägar eller drar en tung släpvagn, men den versionen är dyrare och förbrukar mer bränsle.

Hur skiljer sig Kodiaq från Škoda Karoq?

Karoq är en mindre kompakt SUV med plats för 5 personer, medan Kodiaq är större, med möjlighet till 7 platser och en betydligt större bagageutrymme. Tekniken och motorerna är liknande för båda modellerna.

Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt

Kommentarer

Inga kommentarer om Škoda Kodiaq ännu. Dela din erfarenhet.

Logga in för att kommentera

Andra modeller Škoda

Škoda →
ANNONS Site SEO AI Audit — free SEO audit