Dla firm: pakiety, API i import →

Porsche Cayman 718

Samochody osobowe · Produkcja 2016–

Porsche Cayman 718, produkowany 2016–. Ogłoszenia i informacje.

REKLAMA Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Generacje 3 generacje

Porsche Cayman 718 — ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia →

Cena, €

Rok

Przebieg, km

Moc, kW

Sprzedawca

Wyposażenie

Więcej wyposażenia
Nadwozie
Elektronika
Wnętrze
Audio i wideo
Bezpieczeństwo
Zabezpieczenia
Inne zalety
Na razie brak ogłoszeń.
REKLAMA PostRSS — automatic posting to social networks
Porsche Cayman
Zdjęcie: Alexander-93, CC BY-SA 4.0
Porsche

Porsche Cayman: 987, 981 i 718 generacje, silniki i wersje

Porsche Cayman — dwumiejscowe coupé z silnikiem umieszczonym centralnie, często nazywane jednym z najlepiej prowadzących się samochodów sportowych. Przyglądamy się, czym różnią się generacje 987, 981 i 718, jakie silniki i wersje można spotkać na rynku wtórnym i co trzeba sprawdzić przed zakupem.

Cayman w skrócie

Cayman to zamknięty brat Boxstera: silnik znajduje się za siedzeniami, przed tylną osią, dzięki czemu auto jest dobrze wyważone i bardzo precyzyjnie reaguje na kierownicę. Ma dwa bagażniki — z przodu i z tyłu pod otwieraną tylną klapą — więc na co dzień jest wygodniejszy, niż można oczekiwać od samochodu sportowego.

Do tej pory powstały trzy generacje: 987 (2005–2012), 981 (2013–2016) i 718 (od 2016 r.). Na rynku wtórnym Cayman jest często uważany za bardziej racjonalny wybór niż 911 — przyjemność z jazdy jest podobna, a utrzymanie zwykle tańsze.

981 i 718 — czym się różnią

Generacja 981 (2013–2016) otrzymała lżejsze nadwozie, dłuższy rozstaw osi i wnętrze w stylu 911 z wysoką środkową konsolą. Jej sześciocylindrowe silniki wolnossące są cenione za dźwięk i równomierne narastanie mocy, dlatego dobrze utrzymane 981 cieszą się dużym popytem na rynku wtórnym, a wersja GT4 szczególnie dobrze trzyma wartość.

Generacja 718 (od 2016 r.) jest z zewnątrz podobna, ale bazowa i S otrzymały czterocylindrowe silniki turbo. Są mocniejsze i oszczędniejsze, jednak część nabywców tęskni za dźwiękiem sześciu cylindrów. Później wersje GT4 i GTS 4.0 ponownie otrzymały 4.0 l sześciocylindrowy silnik wolnossący.

Generacja 987 jest dziś najtańszym sposobem na zakup Caymana. Auta zmodernizowane w 2009 r. otrzymały silniki z bezpośrednim wtryskiem i skrzynię PDK, dlatego wśród starszych egzemplarzy to zwykle lepszy wybór.

Silniki i skrzynie biegów

W generacji 987 Cayman S początkowo miał 3.4 l (około 295 KM), bazowy Cayman — 2.7 l (około 245 KM), a po modernizacji w 2009 r. odpowiednio 3.4 l (około 320 KM) i 2.9 l (około 265 KM). Lżejszy Cayman R miał około 330 KM.

W generacji 981 Cayman ma 2.7 l (około 275 KM), Cayman S — 3.4 l (około 325 KM), GTS — około 340 KM, a GT4 — 3.8 l (około 385 KM) sześciocylindrowy silnik. W generacji 718 Cayman i Cayman T mają 2.0 l silnik turbo (około 300 KM), Cayman S — 2.5 l (około 350 KM), wczesny GTS — około 365 KM, GTS 4.0 — około 400 KM, GT4 — około 420 KM, a GT4 RS — około 500 KM.

Skrzynie — manualna albo automatyczna: w generacji 987 do 2009 r. — Tiptronic, później — 7-biegowa PDK. 981 GT4 było dostępne tylko z manualną skrzynią, a 718 GT4 później otrzymało również PDK. Wszystkie wersje mają napęd na tylne koła.

Co sprawdzić, kupując używanego Caymana

W starszych silnikach 987 (do 2009 r.) znane są problemy z łożyskiem wału pośredniego (IMS) i zarysowaniami ścianek cylindrów, dlatego konieczna jest kontrola u specjalisty od Porsche. Diagnostyka pokazuje też, czy nie doszło do przekręcenia silnika — to szczególnie ważne w autach z manualną skrzynią.

Skrzynia PDK powinna zmieniać biegi szybko i bez szarpnięć, a sprzęgło w manualnej nie powinno się ślizgać. Przednie chłodnice zbierają liście i błoto, więc mogą rdzewieć — warto zajrzeć przez otwory w zderzaku.

Sprawdź stan opon, hamulców i zawieszenia, podwozie oraz przedni zderzak: one zdradzają, czy auto nie było często używane na torze albo czy nie brało udziału w wypadku. W wersjach GTS i GT4 szczególnie ważna jest historia serwisowa z serwisu Porsche lub u specjalisty.

REKLAMA Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Wersje

Konfiguracje Porsche w dużym stopniu zależą od indywidualnie zamówionego wyposażenia; podajemy główne wersje i typowe dla nich wyposażenie.

Cayman

987, 981, 718

Wersja bazowa — najlżejsza i najtańsza w utrzymaniu.

  • Silnik o najmniejszej mocy
  • Mniejsze felgi i hamulce
  • Często — pakiet Sport Chrono

Cayman S

987, 981, 718

Mocniejsza i najpopularniejsza wersja na rynku wtórnym.

  • Silnik o większej mocy i mocniejsze hamulce
  • Często — adaptacyjne zawieszenie PASM
  • Często — felgi 19–20 cali

Cayman T

718, od 2019 r.

Lżejsza, stworzona dla kierowcy wersja z bazowym silnikiem.

  • Niższe zawieszenie PASM i sportowy układ wydechowy
  • Dźwignia zmiany biegów o krótszym skoku
  • Uproszczone wyposażenie wnętrza

Cayman GTS

981, 718

Najmocniejsza codzienna wersja z największą ilością sportowego wyposażenia.

  • Standardowy pakiet Sport Chrono
  • Wykończenie wnętrza Alcantarą
  • Pocernione elementy zewnętrzne

Cayman GT4

981, 718

Wersja przygotowana na tor, która szczególnie dobrze trzyma wartość.

  • Wolnossący silnik sześciocylindrowy
  • Duże tylne skrzydło i pakiet aerodynamiczny
  • Niższe, sztywniejsze zawieszenie

Porównanie wersji generacji 718

718 CaymanCayman SCayman GTS 4.0Cayman GT4
Dla kogoDo codziennej sportowej jazdyWięcej mocy na co dzieńDla miłośników dźwięku sześciu cylindrówNa tor i do kolekcji
Felgi (najczęściej)18–20 cali19–20 col.20 col.20 col.
Silnik2.0 l turbo, około 300 AG2.5 l turbo, około 350 AG4.0 l, około 400 AG4.0 l, około 420 AG
WnętrzeStandardoweCzęsto sportowe foteleTapicerka AlcantaraCzęsto sportowe fotele kubełkowe
Cena na rynku wtórnym (względnie)€€€€€€€€€

Do codziennego użytku najbardziej opłaca się 718 Cayman lub Cayman S. Jeśli liczy się dźwięk sześciocylindrowego silnika, warto wybrać GTS 4.0 albo generację 981, a GT4 — dla tych, którzy jeżdżą po torze.

Zalety

  • Świetne prowadzenie i zbalansowane zawieszenie
  • Dwa bagażniki — wygodne na co dzień
  • Zwykle tańszy w utrzymaniu niż 911
  • Dobrze trzyma wartość, zwłaszcza GTS i GT4

Wady

  • Tylko dwa miejsca
  • Droższe utrzymanie i części niż w zwykłym samochodzie
  • Czterocylindrowe silniki 718 nie brzmią tak efektownie

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się Cayman od Boxster?

Technika i silniki są niemal takie same, ale Cayman to coupé ze stałym dachem, a Boxster — kabriolet. Nadwozie Cayman jest sztywniejsze, a dostęp do tylnego bagażnika jest przez otwieraną tylną klapę.

Która generacja Cayman jest najlepsza przy zakupie używanego?

Dla wielu najlepszym wyborem jest generacja 981: nowoczesna, z sześciocylindrowymi silnikami wolnossącymi i bez problemów starszych silników 987. 718 pasuje do tych, dla których ważniejsze są nowsze wyposażenie i większa moc, a 987 — do mniejszego budżetu, jeśli samochód został sprawdzony przez specjalistę.

Czy Cayman nadaje się do codziennego użytku?

Tak, jeśli wystarczą dwa miejsca. Dwa bagażniki pozwalają zabrać bagaż na weekend, a większość wersji jeździ wystarczająco komfortowo. Zimą konieczne są dobre opony zimowe, a z powodu niskiego nadwozia trzeba uważać na głęboki śnieg i wysokie krawężniki.

Co wybrać — PDK czy skrzynię manualną?

PDK jest szybsza i wygodniejsza w mieście, a skrzynia manualna jest bardziej ceniona przez entuzjastów i często lepiej trzyma wartość, zwłaszcza w wersjach GTS i GT4. Kupując samochód z manualną skrzynią, na diagnostyce koniecznie sprawdź, czy silnik nie był przekręcony.

Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie

Komentarze

Brak jeszcze komentarzy o Porsche Cayman. Podziel się doświadczeniem.

Zaloguj się, aby skomentować

Inne modele Porsche

Porsche →
REKLAMA Site AI Audit — free website audit