Porsche Cayman: 987, 981 ja 718 põlvkonnad, mootorid ja versioonid
Porsche Cayman on kaheistmeline keskpaigamootoriga kupee, mida sageli peetakse üheks kõige paremini juhitavaks sportautoks. Vaatame, mille poolest erinevad 987, 981 ja 718 põlvkonnad, milliseid mootoreid ja versioone kasutatud autode turul kohtab ning mida tuleb enne ostmist kindlasti kontrollida.
Cayman lühidalt
Cayman on suletud katusega Boxsteri vend: mootor asub istmete taga, tagatelje ees, mistõttu on auto hästi tasakaalustatud ja reageerib roolile väga täpselt. Sellel on kaks pagasiruumi — ees ning taga avatava tagaluugi all — seega on see igapäevaselt mugavam, kui sportautolt oodata võiks.
Seni on valmistatud kolm põlvkonda: 987 (2005–2012), 981 (2013–2016) ja 718 (alates 2016. aastast). Kasutatud autode turul peetakse Caymani sageli mõistlikumaks valikuks kui 911 — sõidurõõm on sarnane, kuid ülalpidamine tavaliselt odavam.
981 ja 718 — mille poolest erinevad
981 põlvkond (2013–2016) sai kergema kere, pikema teljevahe ja 911-stiilis salongi kõrge keskkonsooliga. Selle kuuesilindrilised vabalthingavad mootorid on hinnatud heli ja ühtlase võimsuskõvera poolest, mistõttu on heas korras 981 kasutatud autode turul väga nõutud ning GT4 versioon hoiab eriti hästi väärtust.
718 põlvkond (alates 2016. aastast) on väliselt sarnane, kuid baas- ja S-versioonid said neljasilindrilised turbomootorid. Need on võimsamad ja säästlikumad, kuid osa ostjaid igatseb kuuesilindrilist heli. Hiljem said GT4 ja GTS 4.0 versioonid taas 4.0 l kuuesilindrilise vabalthingava mootori.
987 põlvkond on tänapäeval kõige odavam viis Cayman soetada. 2009. aastal uuendatud autod said otsepritsega mootorid ja PDK käigukasti, mistõttu on need vanemate autode seas tavaliselt parem valik.
Mootorid ja käigukastid
987 põlvkonnas oli Cayman S-il alguses 3.4 l (umbes 295 hj), baas-Caymanil 2.7 l (umbes 245 hj) mootor, pärast 2009. aasta uuendust aga vastavalt 3.4 l (umbes 320 hj) ja 2.9 l (umbes 265 hj). Kergem Cayman R oli umbes 330 hj.
981 põlvkonnas on Caymanil 2.7 l (umbes 275 hj), Cayman S-il — 3.4 l (umbes 325 hj), GTS-il — umbes 340 hj, GT4-l aga 3.8 l (umbes 385 hj) kuuesilindriline mootor. 718 põlvkonnas on Caymanil ja Cayman T-l 2.0 l turbomootor (umbes 300 hj), Cayman S-il — 2.5 l (umbes 350 hj), varajases GTS-is — umbes 365 hj, GTS 4.0-s — umbes 400 hj, GT4-s — umbes 420 hj, GT4 RS-is aga umbes 500 hj.
Käigukastid — manuaal või automaat: 987 põlvkonnas kuni 2009. aastani — Tiptronic, hiljem — 7-käiguline PDK. 981 GT4 oli ainult manuaalkäigukastiga, 718 GT4 sai hiljem ka PDK. Kõik versioonid on tagaveolised.
Mida kontrollida kasutatud Caymani ostmisel
Vanemate 987 (kuni 2009. aastani) mootorite puhul on teada vahevõlli laagri (IMS) ja silindriseinte kriimustuste probleemid, mistõttu on hädavajalik kontroll Porsche spetsialisti juures. Diagnostika näitab ka, kas mootorit pole üle pööratud liiga kõrgete pööretega — see on eriti oluline manuaalkäigukastiga autode puhul.
PDK käigukast peab vahetama kiiresti ja jõnksudeta, manuaalkäigukasti sidur aga ei tohi libiseda. Eesmised radiaatorid koguvad lehti ja mustust, mistõttu võivad roostetada — tasub vaadata läbi kaitseraua avade.
Kontrollige rehvide, pidurite ja vedrustuse seisukorda, kere põhja ja esikaitserauda: need annavad märku, kas autot pole sageli rajal kasutatud või kas see on avariis osalenud. GTS- ja GT4-versioonide puhul on eriti oluline hooldusajalugu Porsche esinduses või spetsialisti juures.
Versioonid
Porsche varustustasemed sõltuvad suuresti eritellimusel valitud varustusest; toome välja põhiversioonid ja nendele iseloomuliku varustuse.
Cayman
987, 981, 718Baasversioon — kõige lihtsam ja odavaim ülal pidada.
- Väikseima võimsusega mootor
- Väiksemad veljed ja pidurid
- Sageli — Sport Chrono pakett
Cayman S
987, 981, 718Võimsam ja populaarseim versioon kasutatud autode turul.
- Suurema võimsusega mootor ja võimsamad pidurid
- Sageli — adaptiivne vedrustus PASM
- Sageli — 19–20-tollised veljed
Cayman T
718, alates 2019. aastastKergem, juhile mõeldud baasmootoriga versioon.
- Madalam PASM-vedrustus ja sportlik väljalaskesüsteem
- Lühema liikumisteega käigukang
- Lihtsustatud salongivarustus
Cayman GTS
981, 718Võimsaim igapäevane versioon, millel on kõige rohkem sportvarustust.
- Standardne Sport Chrono pakett
- Alcantara salongiviimistlus
- Mustaks värvitud välisdetailid
Cayman GT4
981, 718Rajale mõeldud versioon, mis säilitab väärtust eriti hästi.
- Vabalthingav kuuesilindriline mootor
- Suur tagatiib ja aerodünaamikapakett
- Madalam ja jäigem vedrustus
718 põlvkonna versioonide võrdlus
| 718 Cayman | Cayman S | Cayman GTS 4.0 | Cayman GT4 | |
|---|---|---|---|---|
| Kellele sobib | Igapäevaseks sportlikuks sõiduks | Rohkem võimsust igapäevasõitudeks | Kuuesilindrilise heli armastajatele | Rajale ja kollektsioneerimiseks |
| Veljed (tavaliselt) | 18–20 tolli | 19–20 col. | 20 col. | 20 col. |
| Mootor | 2.0 l turbo, umbes 300 AG | 2.5 l turbo, umbes 350 AG | 4.0 l, umbes 400 AG | 4.0 l, umbes 420 AG |
| Salong | Standardne | Sageli spordiistmed | Alcantara viimistlus | Sageli karbikujulised spordiistmed |
| Hind kasutatud autode turul (suhteliselt) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Igapäevaseks kasutamiseks on kõige mõttekam 718 Cayman või Cayman S. Kui tähtis on kuuesilindrilise mootori hääl, tasub valida GTS 4.0 või 981 põlvkond, GT4 aga neile, kes sõidavad rajal.
Plussid
- Suurepärane juhitavus ja tasakaalustatud veermik
- Kaks pagasiruumi — mugav igapäevasõitudeks
- Tavaliselt odavam ülal pidada kui 911
- Säilitab hästi väärtust, eriti GTS ja GT4
Miinused
- Ainult kaks kohta
- Kallim hooldus ja varuosad kui tavalisel autol
- 718 neljasilindrilised mootorid ei kõla nii muljetavaldavalt
Korduma kippuvad küsimused
Mille poolest erineb Cayman Boxsterist?
Tehnika ja mootorid on peaaegu samad, kuid Cayman on fikseeritud katusega kupee, Boxster aga kabriolett. Caymani kere on jäigem ja tagumisele pagasiruumile pääseb ligi avatava tagaluugi kaudu.
Milline Caymani põlvkond on kasutatud auto ostmiseks parim?
Paljude jaoks on parim valik 981 põlvkond: moodne, kuuesilindriliste vabalthingavate mootoritega ja ilma vanemate 987 mootorite probleemideta. 718 sobib neile, kelle jaoks on olulisem uuem varustus ja suurem võimsus, 987 aga väiksema eelarve jaoks, kui auto on spetsialisti juures üle kontrollitud.
Kas Cayman sobib igapäevaseks kasutamiseks?
Jah, kui kahest kohast piisab. Kaks pagasiruumi võimaldavad kaasa võtta nädalavahetuse pagasi ja enamik versioone sõidab piisavalt mugavalt. Talvel on vajalikud head talverehvid ning madala kere tõttu tuleb hoiduda sügavast lumest ja kõrgetest äärekividest.
Mida valida — PDK või manuaalkäigukast?
PDK on kiirem ja mugavam linnas, manuaalkäigukasti hindavad rohkem entusiastid ja see hoiab sageli paremini väärtust, eriti GTS ja GT4 versioonides. Manuaalkäigukastiga autot ostes laske diagnostikas kindlasti kontrollida, et mootorit ei oleks üle pööratud.
Uuendatud 2026-10-09 · Varustustasemed ja varustus erinevad turu ja mudeliaasta järgi — kontrollige konkreetse auto varustust. · Tõlgitud automaatselt





























