Dla firm: pakiety, API i import →

Porsche Cayenne

Samochody osobowe · Produkcja 2002–

Porsche Cayenne: generacje, lata produkcji i ogłoszenia.

REKLAMA Svetainė jūsų verslui per 48 val. — svetainesverslui.lt

Generacje 3 generacje

Porsche Cayenne — ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia →

Cena, €

Rok

Przebieg, km

Moc, kW

Sprzedawca

Wyposażenie

Więcej wyposażenia
Nadwozie
Elektronika
Wnętrze
Audio i wideo
Bezpieczeństwo
Zabezpieczenia
Inne zalety
Na razie brak ogłoszeń.
REKLAMA PostRSS — automatic posting to social networks
Porsche Cayenne
Zdjęcie: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Porsche

Porsche Cayenne: generacje 92A i 9YA, silniki i wersje

Porsche Cayenne — duży SUV, łączący codzienną wygodę ze sportowym prowadzeniem Porsche. Przyglądamy się najczęstszym na rynku wtórnym generacjom 92A i 9YA, najpopularniejszym silnikom, wersjom oraz temu, co trzeba sprawdzić przed zakupem.

Cayenne w skrócie

Cayenne jest produkowany od 2002 roku i stał się jednym z najlepiej sprzedających się modeli Porsche. Wszystkie wersje mają napęd na wszystkie koła, a od 2019 roku obok standardowego nadwozia oferowane jest także Cayenne Coupé z bardziej opadającym dachem. Technicznie Cayenne jest blisko spokrewniony z Volkswagenem Touareg i Audi Q7, ale zestrojono go bardziej sportowo.

Na rynku wtórnym Cayenne jest ceniony za prowadzenie, wysokiej jakości wnętrze i całkiem niezłe utrzymanie wartości. Z drugiej strony części zamienne, opony i hamulce są drogie, a lista opcji tak długa, że dwa egzemplarze tej samej wersji mogą bardzo się różnić.

Którą generację wybrać

Pierwsza generacja (9PA, 2002–2010) jest dziś tania, ale się starzeje: większość egzemplarzy wymaga sporych inwestycji w zawieszenie, układ chłodzenia i elektronikę.

Druga generacja (92A, 2010–2017) — lżejsza, nowocześniejsza i najpopularniejsza na rynku wtórnym. Oferowano w niej wersje diesla, a lifting w 2014 roku przyniósł nowe silniki V6 z dwiema turbosprężarkami i hybrydę plug-in S E-Hybrid.

Trzecia generacja (9YA, od końca 2017 roku) ma nowocześniejsze wnętrze z dotykowymi elementami sterującymi, opcjonalnie — układ skrętnych kół tylnych, a oferowane są tylko silniki benzynowe i hybrydowe. W 2023 roku odświeżona wersja otrzymała nowy cyfrowy zestaw wskaźników, opcjonalnie — ekran dla pasażera i udoskonalone silniki.

Silniki i skrzynie biegów

W generacji 92A najczęściej spotyka się Cayenne Diesel (3.0 V6, około 240–262 KM), a także Cayenne S Diesel (4.2 V8, około 382–385 KM). Benzynowe — Cayenne (3.6 V6), Cayenne S (przed liftingiem — 4.8 V8, później — 3.6 V6 z dwiema turbosprężarkami, około 420 KM), GTS i Turbo (4.8 V8 z dwiema turbosprężarkami, około 500–520 KM).

W generacji 9YA — Cayenne (3.0 V6 z turbosprężarką, około 340–353 KM), Cayenne S (do 2023 roku — 2.9 V6, później — 4.0 V8), E-Hybrid (około 462–470 KM), GTS i Turbo z 4.0 V8, a najmocniejsze — Turbo S E-Hybrid i Turbo GT. W tej generacji nie ma silników diesla.

Auta generacji 92A i 9YA mają 8-biegową automatyczną skrzynię Tiptronic S (niektóre wczesne 92A — także manualną). Zawieszenie pneumatyczne w wielu wersjach było opcją, ale w ofercie używanych aut spotyka się je często.

Co sprawdzić, kupując używane Cayenne

W samochodach 92A Diesel sprawdź filtr cząstek stałych (DPF), układ EGR, w nowszych — także AdBlue, a w silnikach o dużym przebiegu dopytaj o łańcuchy rozrządu. To ten sam silnik 3.0 TDI co w Audi i Volkswagenach.

Zawieszenie pneumatyczne i adaptacyjne amortyzatory PASM z wiekiem się zużywają — sprawdź, czy auto po nocy stoi równo i czy przy zmianie wysokości nie pojawiają się błędy. Hamulce i duże rozmiary opon są drogie, więc ich stan oceń od razu, a tarcze hamulców ceramicznych (PCCB) powinien obejrzeć specjalista.

Ponieważ wyposażenie bardzo się różni, porównaj specyfikację auta z danymi z kodu VIN i sprawdź, czy działają wszystkie opcjonalne funkcje. Przebieg porównaj z wpisami serwisowymi, a w hybrydach dopytaj o stan baterii.

REKLAMA Svetainė jūsų verslui per 48 val. — svetainesverslui.lt

Wersje

Porsche dzieli Cayenne nie na poziomy wyposażenia, lecz na wersje według silnika; wyposażenie w dużej mierze zależy od pakietów opcjonalnych.

Cayenne

92A, 9YA

Wersja podstawowa — dla większości codziennych potrzeb w zupełności wystarcza.

  • Silnik benzynowy V6
  • Zawieszenie stalowe, opcjonalnie — pneumatyczne
  • Często — felgi 19–20 cali

Cayenne Diesel

92A

Najpopularniejsza wersja 92A na rynku wtórnym — najbardziej oszczędna.

  • 3.0 V6 TDI, około 240–262 KM
  • Duży zasięg na jednym baku
  • Nadaje się do ciągnięcia przyczepy (do 3,5 t)

Cayenne S

92A, 9YA

Mocniejsza wersja — najczęstszy wybór wśród benzynowych.

  • 92A — 4.8 V8 albo 3.6 V6, 9YA — 2.9 V6 albo 4.0 V8
  • Większe hamulce niż w wersji podstawowej
  • Często — zawieszenie pneumatyczne

E-Hybrid

92A (S E-Hybrid), 9YA

Hybryda plug-in — oszczędna w mieście, mocna w trasie.

  • Silnik benzynowy V6 i silnik elektryczny
  • Krótkie dystanse można pokonać wyłącznie na prądzie
  • Mniejszy bagażnik z powodu baterii

GTS

92A, 9YA

Najbardziej sportowa zwykła wersja z niższym zawieszeniem i sportowym wykończeniem.

  • Sportowe zawieszenie i układ wydechowy
  • Najczęściej — wykończenie wnętrza Alcantara
  • 92A — V8 albo V6, 9YA — 4.0 V8

Turbo

92A, 9YA

Najmocniejsza zwykła wersja z silnikiem V8.

  • 4.8 albo 4.0 V8 z dwiema turbosprężarkami
  • Standardowe zawieszenie pneumatyczne
  • Najwyższe koszty utrzymania

Porównanie wersji generacji 9YA

CayenneCayenne E-HybridCayenne SCayenne GTS
Dla kogoDo codziennej jazdyDla tych, którzy mogą regularnie ładowaćDla równowagi mocy i komfortuDla sportowego prowadzenia
Felgi (najczęściej)19–20 cali19–20 cali20–21 cali21 cali
WnętrzeStandardowyStandardowyStandardowy, często z większym wyposażeniemFotele sportowe, Alcantara
Silnik3.0 V6, około 340–353 KM3.0 V6 i silnik elektryczny, około 462–470 KM2.9 V6 (do 2023 r.) lub 4.0 V84.0 V8
Cena na rynku wtórnym (relatywnie)€€€€€€€€

Dla większości nabywców najlepszy będzie podstawowy Cayenne albo E-Hybrid — ich moc na co dzień wystarcza z zapasem. Cayenne S i GTS warto wybrać, jeśli liczą się większa moc i bardziej sportowe prowadzenie.

Zalety

  • Wyjątkowo precyzyjne prowadzenie w klasie dużych SUV-ów
  • Wysokiej jakości wnętrze i montaż
  • Stosunkowo nieźle trzyma wartość
  • Można holować przyczepę do 3,5 t

Wady

  • Drogie części zamienne, opony i hamulce
  • Długa lista opcji — egzemplarze bardzo się różnią
  • W generacji 9YA nie ma silników wysokoprężnych

Najczęściej zadawane pytania

Która generacja Cayenne jest najlepsza, jeśli chcesz kupić używany egzemplarz?

Dla wielu nabywców najlepszym kompromisem jest zmodernizowana w latach 2015–2017 generacja 92A albo wczesne egzemplarze 9YA. 92A oferuje silnik wysokoprężny i przystępniejszą cenę, a 9YA — nowocześniejsze wnętrze i nowszą technikę.

Czy warto kupić Cayenne Diesel?

Tak, jeśli dużo jeździsz w trasie — 3.0 TDI jest najbardziej oszczędnym silnikiem Cayenne i dobrze nadaje się do holowania przyczepy. Wybierz egzemplarz z jasną historią serwisową i sprawdź filtr cząstek stałych oraz łańcuchy rozrządu.

Czym różni się Cayenne od Cayenne Coupé?

Cayenne Coupé ma bardziej opadający dach, dzięki czemu wygląda bardziej sportowo, ale z tyłu jest nieco mniej miejsca nad głową, a bagażnik jest mniejszy. Silniki i technika są zasadniczo takie same.

Czy warto kupić używanego Cayenne E-Hybrid?

Warto, jeśli możesz regularnie ładować samochód — wtedy codzienne krótkie dystanse można pokonywać na prądzie. Przed zakupem zapytaj o stan baterii i sprawdź, czy ładowanie działa.

Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie

Komentarze

Brak jeszcze komentarzy o Porsche Cayenne. Podziel się doświadczeniem.

Zaloguj się, aby skomentować

Inne modele Porsche

Porsche →
REKLAMA Internet Solutions — IT services for business since 2011