Dla firm: pakiety, API i import →

Renault Megane II

Samochody osobowe · Produkcja 2002–2008

Renault Megane II, produkowany 2002–2008. Ogłoszenia i informacje.

REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Generacje 4 generacje

Renault Megane II — ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia →

Cena, €

Rok

Przebieg, km

Moc, kW

Sprzedawca

Wyposażenie

Więcej wyposażenia
Nadwozie
Elektronika
Wnętrze
Audio i wideo
Bezpieczeństwo
Zabezpieczenia
Inne zalety
Na razie brak ogłoszeń.
REKLAMA Site SEO AI Audit — free SEO audit
Renault Megane
Zdjęcie: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Renault

Renault Megane: generacje III i IV, silniki i wersje wyposażenia

Renault Megane — francuski samochód kompaktowy, na Litwie lubiany ze względu na oszczędne silniki wysokoprężne i przystępną cenę na rynku wtórnym. Przyglądamy się, czym różnią się generacje III i IV, jakie silniki są najczęstsze, czym różnią się wersje wyposażenia i co sprawdzić przed zakupem.

Megane w skrócie

Megane (pisownia producenta — Mégane) jest produkowany od 1995 r. i konkuruje z Volkswagenem Golfem, Fordem Focusem lub Peugeotem 308. Generacje III i IV oferowano z nadwoziem hatchback i kombi — Megane Grandtour. Generacja III była jeszcze produkowana jako trzydrzwiowe coupé i coupé-kabriolet, a generacja IV — również jako sedan.

Megane ceniony jest za wygodne, miękkie zawieszenie, niskie spalanie małych silników wysokoprężnych i to, że na rynku wtórnym jest zwykle tańszy od niemieckich konkurentów w tym samym wieku. Wersje R.S. przeznaczone dla miłośników sportowej jazdy mają swoich wiernych fanów.

Generacje III i IV — czym się różnią

Generacja III (2008–2016) — prostsza i tańsza, dlatego na rynku wtórnym jej podaż jest największa. W okresie produkcji była kilkakrotnie modernizowana: późniejsze samochody otrzymały nowocześniejsze silniki, na przykład 1.2 TCe, i nieco zmienioną stylistykę. To praktyczny i niedrogi samochód na co dzień, ale większość egzemplarzy ma już duży przebieg.

Generacja IV (od 2016 r.) — dłuższa, szersza i znacznie nowocześniejsza: wyraziste dzienne światła LED w kształcie litery C, a w wyższych wersjach wyposażenia — duży pionowy ekran dotykowy i więcej systemów wspomagających jazdę. Odświeżone w 2020 r. samochody otrzymały zaktualizowane reflektory LED, nowszy system multimedialny, a gamę uzupełnił hybryda plug-in E-Tech.

Produkowany od 2022 r. Megane E-Tech Electric to zupełnie inny samochód — elektryczny model typu SUV, dlatego nie należy go mylić ze zwykłym Megane.

Silniki i skrzynie biegów

W generacji III najpopularniejszy jest diesel 1.5 dCi (ok. 85–110 AG), spotyka się też mocniejsze 1.9 dCi i 1.6 dCi (ok. 130 AG). Benzynowe — 1.6 16V bez turbiny (ok. 110 AG), później 1.4 TCe i 1.2 TCe z turbiną.

W generacji IV podstawę stanowią 1.2 TCe, a od 2018 r. — benzynowe silniki 1.3 TCe (ok. 115–160 AG) i diesle 1.5 dCi / Blue dCi (ok. 90–115 AG). Mocniejsze diesle — 1.6 dCi, później 1.7 Blue dCi (ok. 130–165 AG). Wersja GT miała 1.6 TCe (ok. 205 AG), a Megane R.S. — 1.8 TCe (ok. 280–300 AG).

Skrzynie biegów — manualne albo automatyczne EDC (dwusprzęgłowe). Z 1.5 dCi i mniejszymi silnikami benzynowymi najczęściej łączona jest EDC z suchym sprzęgłem: jest oszczędna, ale nie lubi ciągłej jazdy w korkach ani szarpania przy ruszaniu.

Co sprawdzić przy zakupie używanego Megane

Silnik 1.5 dCi jest długowieczny, jeśli olej wymieniany jest terminowo, ale przy złej obsłudze zdarzają się awarie panewek korbowodowych. Zapytaj o historię serwisową i posłuchaj, czy w silniku nie słychać stukania. W autach z dieslem, które dużo jeździły po mieście, sprawdź filtr cząstek stałych (DPF) i zawór EGR.

Wczesne silniki 1.2 TCe (około 2012–2016 r.) mają słaby punkt — zwiększone zużycie oleju, które może uszkodzić łańcuch rozrządu i sam silnik. Zapytaj, czy poziom oleju był regularnie kontrolowany i czy silnik był remontowany.

Skrzynia EDC powinna zmieniać biegi płynnie — szarpanie przy ruszaniu lub uderzenia przy zmianie biegów wskazują na problemy ze sprzęgłem lub modułem sterującym. W generacji IV sprawdź, czy system multimedialny i ekran dotykowy reagują szybko. We wszystkich samochodach weryfikuj przebieg na podstawie wpisów z badań technicznych i serwisów, a nadwozie — pod kątem lakierowanych elementów.

REKLAMA Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Wersje wyposażenia

Nazwy i wyposażenie różnią się w zależności od rynku i roku; podajemy najczęściej spotykane w Europie wersje wyposażenia.

Expression

Generacja III

Prostsza wersja wyposażenia generacji III — najtańszy wybór.

  • Często — stalowe felgi
  • Klimatyzacja
  • Prostszy system audio

Dynamique

Generacja III

Najpopularniejsza wersja wyposażenia generacji III z większą liczbą udogodnień.

  • Felgi ze stopów lekkich
  • Często — automatyczna klimatyzacja i tempomat
  • Często — nawigacja Carminat TomTom

Zen

Generacja IV

Podstawowa wersja wyposażenia generacji IV, która większości nabywców wystarcza.

  • Felgi ze stopów lekkich
  • Często — automatyczna klimatyzacja i czujniki parkowania
  • Karta zamiast zwykłego kluczyka

Intens

Generacja IV

Bogato wyposażona wersja z większą ilością technologii.

  • Często — duży pionowy ekran multimedialny
  • Często — cyfrowy zestaw wskaźników
  • Często — wybór trybów jazdy i oświetlenie wnętrza

GT Line / R.S. Line

Generacja IV

Wersja o sportowym wyglądzie ze zwykłymi silnikami; po liftingu w 2020 r. nazywana R.S. Line.

  • Sportowe zderzaki i większe felgi
  • Sportowe fotele i wykończenie wnętrza
  • Często — reflektory LED

GT ir R.S.

Generacja IV

Najmocniejsze wersje dla przyjemności z jazdy.

  • GT — ok. 205 AG, R.S. — ok. 280–300 AG
  • Często — system czterech kół skrętnych 4Control
  • Sztywniejsze zawieszenie i sportowe wnętrze

Porównanie wersji wyposażenia generacji IV

ZenIntensGT Line / R.S. LineR.S.
Dla kogoDo codziennej jazdyDla komfortu i technologiiDla sportowego wygląduDla przyjemności z jazdy
Felgi (najczęściej)16 cali16–17 cali17–18 cali18–19 cali
WnętrzeStandardowyWięcej wyposażenia komfortowego, większy ekranSportowe foteleSportowe fotele, wykończenie R.S.
Silnik (najczęściej)1.2–1.3 TCe, 1.5 dCi1.2–1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.8 TCe, 280–300 KM
Cena na rynku wtórnym (względnie)€€€€€€€€

Dla większości nabywców najlepszym wyborem będzie Zen lub Intens z silnikiem 1.3 TCe lub 1.5 dCi. GT Line lub R.S. Line warto wybrać ze względu na wygląd, a R.S. — tylko wtedy, gdy szukasz naprawdę sportowego auta.

Zalety

  • Komfortowe, miękkie zawieszenie
  • Ekonomiczne silniki diesla
  • Na rynku wtórnym zwykle tańszy od niemieckich konkurentów
  • Duża podaż, łatwo dostępne części zamienne

Wady

  • Szybciej traci wartość niż niemieccy konkurenci
  • Skrzynia EDC z suchym sprzęgłem jest wrażliwa na jazdę w korkach
  • Pobór oleju w pierwszych silnikach 1.2 TCe

Najczęściej zadawane pytania

Która generacja Megane jest najlepsza przy zakupie używanego auta?

Jeśli budżet jest ograniczony — późniejsze egzemplarze III generacji z silnikiem diesla 1.5 dCi lub 1.6 dCi i udokumentowaną historią serwisową. Jeśli chcesz nowocześniejszego wnętrza i więcej systemów bezpieczeństwa, wybierz IV generację, najlepiej po 2018 r., gdy pojawił się silnik 1.3 TCe.

Czy silnik 1.5 dCi jest niezawodny?

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych diesli Renault, ale jest wrażliwy na interwały wymiany oleju. Wybieraj auto z udokumentowaną historią serwisową i unikaj egzemplarzy, w których olej wymieniano rzadko.

Czym różni się Megane od Megane Grandtour?

Grandtour to kombi ze znacznie większym bagażnikiem, więc sprawdzi się dla rodzin i osób dużo podróżujących. Silniki i wersje wyposażenia są zasadniczo takie same jak w hatchbacku.

Czy warto wybrać Megane ze skrzynią biegów EDC?

Warto, jeśli skrzynia działa płynnie i więcej jeździsz poza miastem. Podczas jazdy próbnej sprawdź ruszanie z miejsca i wolne przetaczanie się w korku — szarpanie oznacza, że może być konieczna naprawa sprzęgła.

Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie

Komentarze

Brak jeszcze komentarzy o Renault Megane. Podziel się doświadczeniem.

Zaloguj się, aby skomentować

Inne modele Renault

Renault →
REKLAMA PostRSS — automatic posting to social networks