Range Rover Sport: generace L494 a L461, motory a výbavy
Range Rover Sport — sportovnější a trochu kompaktnější bratr většího Range Roveru, který kombinuje luxusní interiér s opravdovými schopnostmi terénního vozu. Podíváme se na nejčastěji používanou generaci L494, nejnovější L461, nejpopulárnější motory, výbavy a to, co je třeba zkontrolovat před nákupem.
Range Rover Sport krátce
Range Rover Sport se vyrábí od roku 2005. Všechny generace mají pohon všech kol, většina vozů má pneumatickou podpěru a systém řízení jízdních režimů Terrain Response, takže zvládá mnohem těžší překážky než většina luxusních terénních vozů. V generaci L494 bylo možné objednat i třetí řadu sedadel (5+2).
Na trhu s ojetými vozy je tento model oceňován pro úchvatný vzhled, komfort a možnosti v terénu. Nicméně má také spíše špatnou reputaci v oblasti spolehlivosti, proto je zde zvláště důležitá historie údržby a důkladní prohlídka.
L320, L494 a L461 — v čem se liší
První generace (L320, 2005–2013) byla postavena na základě Discovery 3: pevná, ale těžká. Po modernizaci v roce 2009 získala modernější interiér a nové motory, včetně 3.0 TDV6 naftového motoru. Dnes je to nejlevnější varianta, ale většině vozů je třeba investovat značné prostředky.
Druhá generace (L494, 2013–2022) — nejpopulárnější na trhu s použitými vozy. Hliníkový karoserie umožnil výrazně snížit hmotnost a interiér se přiblížil k velkému Range Rover. Na konci roku 2017 byla aktualizovaná verze s novými světly, systémem Touch Pro Duo se dvěma dotykovými obrazovkami a nabíjecím hybridem P400e.
Třetí generace (L461, od roku 2022) — ještě minimalističtější design, s velkým zakřiveným displejem, lehkými hybridními motory a nabíjecími hybridy, které na elektřinu ujedou podstatně více než jejich předchůdci. Na trhu s použitými vozy je zatím málo.
Motory a převodovky
V generaci L494 se nejčastěji setkáte s 3.0 V6 naftovými motory — TDV6 (cca 258 kW) a SDV6 (cca 292–306 kW), dále s 4.4 SDV8 (cca 339 kW) a 2.0 SD4 (cca 240 kW). Benzínové motory jsou 3.0 V6 a 5.0 V8 s kompresorem (verze SVR — cca 550–575 kW), nabíjecí hybrid P400e a v posledních letech výroby nové řadové šestiválce Ingenium s lehkým hybridem (např. P400, D300).
V generaci L461 jsou nabízeny 3.0 řadové šestiválcové naftové motory (D250, D300, D350), benzínový P400, nabíjecí hybridy (P440e, P510e), 4.4 V8 motor P530 a nejvýkonnější verze SV.
Všechny verze mají osmistupňovou automatickou převodovku ZF. Většina vozů má také redukční převodovku (dvoustupňovou rozdělovací skříň), která pomáhá při jízdě v terénu a tažení těžkého přívěsu — povoleno tažení až 3,5 t.
Co zkontrolovat při nákupu použitého Range Rover Sport
Pneumatiková podpěra — nejčastější příčina nákladů: zkontrolujte, zda se auto po nocích neprohýbá, zda se mění výška a zda nejsou varovné signály. Dále věnujte pozornost chybám elektroniky, zaseknutí multimédií a vlhkosti v interiéru, kterou mohou způsobit ucpané odvodňovací kanály.
U motorů 3.0 TDV6 a SDV6 se vyskytují problémy s ložisky klikového hřídele, zejména pokud se olej mění zřídka, a u 2.0 Ingenium dieselů se může objevit problém s napínáním rozvodového řetězu. U dieselových aut také zkontrolujte filtr pevných částic (DPF), systém EGR a AdBlue.
Karoserie je z hliníku, proto je její opravy po nehodě složitější — zkontrolujte mezery mezi díly a tloušťku laku. Pokud auto jezdilo v terénu, zkontrolujte spodní část a porovnejte ji s záznamy servisu.
Výbava
Názvy a vybavení se liší podle trhu a let; uvádíme nejčastěji v Evropě používané výbavy.
SE
L494, L461Základní výbava, ve které není málo vybavení.
- Jednobarevný interiér a elektricky nastavitelné sedadla
- Navigace a multimediální systém s dotykovým displejem
- Často — kamera zadního zorného pole
HSE
L494, L461Nejpopulárnější výbava — více komfortu a vybavení.
- Lépe kvalitní kůže a pohodlnější sedadla
- Zvukový systém Meridian
- Často — panoramatická střecha
HSE Dynamic
L494Verze HSE s modernějším vzhledem.
- Sportovní nárazníky a tmavé vnější detaily
- Často – 21palcová kola
- Často – červené brzdy
Autobiography Dynamic
L494Nejvyšší standardní výbava s nejvíce vybavením.
- Nejluxusnější interiér
- Často – 21–22palcová kola
- Nejvíce komfortu a asistenčních systémů při řízení
SVR
L494Sportovní verze s 5.0 V8 kompresorem.
- Přibližně 550–575 k
- Sportovní sedadla a výfukový systém
- Vysoká spotřeba paliva a nákladná údržba
Dynamic SE / Dynamic HSE
L461Nejnovější generace s modernějším vzhledem.
- Modernější vnější design
- Velký dotykový multimediální displej
- Lehké hybridní nebo nabíjecí hybridní motory
Porovnání výbav L494
| SE | HSE | HSE Dynamic | Autobiography Dynamic | |
|---|---|---|---|---|
| Komu vyhovuje | Cenová a výbavová rovnováha | Pro pohodlí | Sportovní vzhled | Nejvíce luxusu |
| Pneumatika (nejčastěji) | 19–20 palců | 20 palců | 21 palců | 21–22 palců |
| Interiér | Jediný | Luxusnější interiér, Meridian zvukový systém | Sportovní detaily | Nejluxusnější výbava |
| Cena na trhu s použitými vozy (přibližně) | € | €€ | €€ | €€€ |
Pro většinu kupujících je nejlepší volbou HSE nebo HSE Dynamic s motorem SDV6 nebo novějším D300. Autobiography Dynamic stojí za výběr díky výbavě, zatímco SVR je jen pro ty, kteří jsou připraveni na vysoké náklady na palivo a údržbu.
Výhody
- Luxusní interiér a impozantní vzhled
- Skutečné možnosti terénního vozu mimo silnice
- Možnost vlečení přívěsu do 3,5 tuny
- Široká nabídka motorů
Nevýhody
- Není příliš dobrá reputace v oblasti spolehlivosti
- Drahý servis pneumatické podpěry a elektroniky
- Vysoká spotřeba paliva u motorů V8
Časté otázky
Která generace Range Rover Sport je nejlepší při nákupu použitého vozidla?
Pro mnoho kupujících je to generace 2018–2022 L494: modernější interiér, více vybavení a velký výběr motorů. Generace L461 je novější a modernější, ale na trhu s použitými vozidly je stále vzácná a značně dražší.
Jak se liší Range Rover Sport a Range Rover?
Range Rover Sport je kratší, nižší a sportovněji laděný, zatímco velký Range Rover je zaměřen na maximální komfort a prostor v zadní části. Technika a motory jsou často společné.
Je Range Rover Sport spolehlivý?
Mnohem záleží na údržbě: dobře udržovaná vozidla způsobují méně problémů, ale pneumatická podpěra, elektronika a některé naftové motory mohou vyžadovat drahé opravy. Před nákupem je nutná diagnostika a prohlídka v servisu.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky





























