Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

BMW 5 Series

Henkilöautot · Valmistus 1981–

BMW 5 Series: sukupolvet, valmistusvuodet ja ilmoitukset.

MAINOS AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Sukupolvet 7 sukupolvea

BMW 5 Series myytävänä 2 ilmoitusta

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Polttoaine

Vaihteisto

Korityyppi

Kunto

Maa

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
BMW 5 Series 5204

BMW 5 Series 520

2015253 000 kmDieselAutomaatti140 kWFarmari

BMW 520, 2015-08, universalas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 140 kW; rida: 253 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio pristaty…

🇱🇹 Šiauliai · ID 328
9 900 €
BMW 5 Series M5504

BMW 5 Series M550

2019185 654 kmDieselAutomaatti294 kWFarmari

BMW M550, 2019-02, universalas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 3.0 l, 294 kW; rida: 185 654 km. 3 000 km arba 3 mėn. pardavėjo garantija. Automobilį galima ap…

🇱🇹 Šiauliai · ID 267
25 900 €
MAINOS Site AI Audit — free website audit
BMW 5 Series
Kuva: Vauxford, CC BY-SA 4.0
BMW

BMW 5 serija: F10 ja G30 sukuppeleet, moottorit ja varustelut

BMW 5 serija on liiketoiminta-luokan sedan ja farmari (Touring), joka yhdistää pitkien matkojen mukavuuden BMW:n ominaiseen ajettavuuteen. Katsomme kahta suosituinta käytetyn markkinoilla olevaa sukupolvea – F10 (2010–2017) ja G30 (2017–2023), lyhyesti myös uusimman G60:n, sekä moottorit, varustelut ja mitä tarkistaa ennen ostamista.

5 serija lyhyesti

5 serijaa on valmistettu vuodesta 1972 lähtien, ja sukupolvet on merkitty koodeilla E12, E28, E34, E39, E60, F10, G30 ja nykyinen G60. Farmaria kutsutaan Touringiksi (F11, G31, G61). Suurin osa versioista on takavetoisia, xDrive-versiot kaikkiin pyöriin. Urheilullisin on M5, ja sen ja tavallisten versioiden välillä on M550i ja M550d.

5 serijaa arvostetaan erinomaisesta ajokomfortista, hiljaisesta sisustuksesta, tehokkaista kuusisylinterisistä moottoreista ja ZF:n kahdeksanportaisesta automaattivaihteistosta. Suomessa erityisen suosittuja ovat 520d ja 530d, usein xDrive-vetoisina.

F10 ja G30 – miten ne eroavat

F10 (2010–2017) on suuri, mukava ja hyvin varusteltu auto. Vuoden 2013 päivitys (LCI) toi taloudellisempia moottoreita, paranneltuja ajovaloja ja uudemman iDrive-järjestelmän. Nykyään tämä on edullisin tapa hankkia moderni 5 serija, mutta suurin osa autoista on jo kulkeneet paljon.

G30 (2017–2023) on kevyempi, teknologisempi ja turvallisempi: enemmän ajopalvelujärjestelmiä, usein digitaalinen mittaristo, ladattava hybridi 530e. Vuoden 2020 päivitys muutti ulkonäön ja lisäsi monille moottoreille 48 V:n kevyen hybridijärjestelmän.

G60 (vuodesta 2023) on suurempi, kaarevalla näytöllä sisätiloissa, ja sähköinen versio i5 tarjotaan ensimmäistä kertaa. Käytetyssä markkinoilla se on vielä harvinainen ja kallis, joten useimmille ostajille ajankohtaisimmat ovat F10 ja G30.

Moottorit ja vaihteistot

F10 on suosituin 520d (noin 184–190 hv), sekä kuusisylinteriset 3.0 dieselit 525d, 530d ja 535d. Bensiinimoottorit ovat 520i ja 528i (noin vuodesta 2011 – nelisylinterinen 2.0 turbo), 535i ja 550i V8. Varhaisissa 520d-malleissa käytettiin N47-moottoria, myöhemmin B47-moottoria.

G30:ssä suosituimmat ovat 520d (B47, noin 190 hv) ja 530d (B57, noin 265–286 hv), sekä 518d ja 540d. Bensiinimoottorit ovat 520i, 530i, 540i ja M550i V8, ja 530e on lataushybridi.

Useimmat F10- ja kaikki G30-mallit käyttävät ZF:n kahdeksanportaista automaattivaihteistoa, joka pidetään parhaana luokassaan. Manuaalivaihteistoja tavataan harvoin.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä 5-sarjaa

Varhaisissa F10-sarjan 520d- ja 518d-malleissa (N47) jakoketju sijaitsee moottorin takana ja voi venyä — kylmän moottorin käynnistyessä ei saa olla kovaa ääntä tai viheltelyä. Samanlainen ongelma esiintyi myös varhaisissa nelisylinterisissä bensiinimoottoreissa 520i ja 528i (N20). 550i V8 on tunnettu kalliista korjauksista.

BMW:ssä on usein öljyvuotoja (venttiilipäällysteen tai öljysuodattimen korin välissä). Touring-mallit ovat usein varustettu takapäästä ilmapäällisenä jousituksella tasausjärjestelmällä — tarkista, ettei auto laskeudu pitkän pysäköinnin jälkeen.

Tarkista dieselautojen DPF- ja EGR-järjestelmät sekä uudemmissa myös AdBlue-järjestelmän. xDrive-autojen käännöksissä ei saa olla nykähtelyä tai traksahdusta, mikä voi viitata vaihteiston vian.

MAINOS Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Varustelut (varustelulinjat)

BMW:n varustelut tunnetaan linjoina; niiden nimet ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuoden mukaan.

Standartinė

F10, G30, G60

Automaatti on jo standardin mukaisesti hyvin varusteltu.

  • Automaattinen ilmastointi
  • iDrive-multimediapaketti
  • Usein — navigointi ja parkkipaikan anturit

Sport Line

F10 (päivityksen jälkeen), G30 vuoteen 2020 asti

Urheilullisempi ulkonäkö ja istuimet.

  • Urheilulliset istuimet
  • Musta ulkoverhoilu
  • Isommat renkaat

Luxury Line

F10 (päivityksen jälkeen), G30

Elegantti, mukavuuteen suunniteltu linja.

  • Kromatutut yksityiskohdat
  • Hienompi sisustus
  • Usein nahkaverhoillut istuimet

M Sport

F10, G30, G60

Suosituin linja käytettyjen markkinoilla — urheilullinen ulkonäkö ja ajokki

  • M-aerodynamiikkapaketti
  • Urheilullinen alusta ja M-ohjaus
  • Isommat renkaat, usein M-jarrut

M Sport Pro

G60

Urheilullisempi M Sport -paketin versio uusimmassa sukupolvessa

  • Musta ulkoverhoilu
  • Usein M-urheilujarrut
  • Isommat renkaat

G30-sukupolvien vertailu

StandartinėSport LineLuxury LineM Sport
Kenelle sopiiRationaalille ostajalleUrheilulliselle ulkonäölleMukavuudelle ja eleganssilleUrheilulliseen ajamiseen
Rengaslevelet (yleensä)17–18 tuumaa18 tuumaa18 tuumaa18–19 tuumaa
UlkonäköStandartinėMustat yksityiskohdatKromiM-aerodynamiikkapaketti
JousitusStandartinėStandartinėStandartinėUrheilullinen, tyylikkäämpi
Hinta käytettyjen markkinoilla (suhteellisesti)€€€€€€€€

M Sport on suosituin ja arvonsa parhaiten säilyttävä linja. Jos tärkeintä on mukavuus Liettuan teillä, valitse standardiversio tai Luxury Line pienemmillä rengasleveleillä.

Plussat

  • Erinomainen mukavuus ja ohjaus
  • Tehokkaat ja taloudelliset 3.0-dieselmoottorit
  • ZF 8-vaihteinen automaattivaihteisto
  • Suuri Touring-mallin tavaratila

Miinukset

  • Kalliit huolto ja varusteet
  • Varikkojärjestelmän ongelmat varhaisissa F10-sukupolvien N47- ja N20-moottoreissa
  • Monimutkainen elektroniikka ja kallis korjaus

Usein kysytyt kysymykset

520d vai 530d?

520d on taloudellisin ja yleisimmin käytetty, sen teho riittää useimmille. 530d kuusisylinterisellä moottorilla on hiljaisempi, tehokkaampi ja sopii paremmin pitkiin matkoihin sekä perävaunun vetämiseen, ja se kuluttaa vain hieman enemmän polttoainetta.

F10 vai G30 — kumman sukupolven valita?

Jos budjetti sallii — G30: se on kevyempi, turvallisempi ja sillä on uudemmat moottorit. F10 on halvempi; paras valinta on vuoden 2013 jälkeen päivitetty malli ja varmistettava, että moottorin varikkojärjestelmässä ei ole ongelmia.

Onko xDrive valinta kannattava?

Lietuvan talvella xDrive on suuri etu, erityisesti tehokkaammilla moottoreilla. Se on kuitenkin lisätekniikkaa, joka vaatii huoltoa, joten ostettaessa kannattaa tarkistaa vaihteiston kunto.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

BMW 5 Series-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit BMW

BMW →
MAINOS AI Blog Autopilot — your blog writes itself