Mercedes-Benz CLS: C219, C218 ja C257 sukuppeleet, moottorit ja varustelut
Mercedes-Benz CLS — neliovinen kupee, joka perustuu E-luokkaan ja joka teki uuden autonluokan suosituksi vuonna 2004. Katsomme, miten kolme CLS-sukupolvea eroavat toisistaan, mitkä moottorit ovat suosituimpia, miten versiot eroavat ja mitä on tärkeää tarkistaa ennen käytetyn auton ostamista.
CLS lyhyesti
CLS valmistetaan E-luokan tekniikan pohjalta, mutta sillä on matalampi, kupeen muistuttava runko ja ilmankehyksiset ovien ikkunat. Toisessa sukupolvessa (C218) oli myös farmari — CLS Shooting Brake. CLS:n tuotanto päättyi vuonna 2023.
Tätä autoa valitaan ulkonäön, mukavuuden ja voimakkaiden moottorien takia. Käytännöllisyydessä se jää E-luokan taakse: matalan katon takana on vähemmän tilaa päälle, ja sisään pääsy on hankalampaa. Aiempien sukupolvien autot ovat useimmiten nelipaikkaisia, ja viisipaikkainen CLS tuli standardiksi vasta kolmannessa sukupolvessa (C257).
Minkä sukupolven valita
C219 (2004–2010) — alkuperäinen ja eleganssi, mutta useimmilla autoilla on suuri kuljettu matka, ja vanhan hienostotekniikan ylläpito on kallista. Sen kannattaa valita vain selkeällä huoltohistorialla.
C218 (2011–2018) — suosituin sukupolvi käytettyjen markkinoilla: modernimpi tekniikka ja taloudellisemmat moottorit. Vuodesta 2014 alkaen uudistetut autot saivat uusia ajovaloja (usein Multibeam LED), isomman multimedianäytön, ja osa moottoreista sai 9-vaihteisen automaattivaihteiston.
C257 (2018–2023) — viisipaikkainen, modernilla sisustuksella (usein — kaksi suurta näyttöä), uusilla kuusisylinterisillä moottoreilla ja kevyiden hybridien teknologialla (EQ Boost). Autoa päivitettiin vuonna 2021.
Moottorit ja vaihteistot
C218:ssä tavallisesti tavataan dieselmoottoreita CLS 250 CDI / 250 BlueTEC (nelisylinterinen, noin 204 hv) ja CLS 350 CDI / 350 BlueTEC (V6, noin 250–265 hv), päivityksen jälkeen myös CLS 220 BlueTEC (noin 170 hv). Bensiinimoottorit ovat CLS 350, 400, 500 ja CLS 63 AMG 5.5 V8 biturbo-moottorilla.
C257:ssä tavallisesti dieselmoottorit CLS 220 d (noin 194 hv), CLS 300 d, CLS 350 d ja CLS 400 d (rivimoottorit, noin 286 ja 340 hv), bensiinimoottorit nelisylinteriset CLS 300 / 350, rivimoottorit CLS 450 (noin 367 hv) ja Mercedes-AMG CLS 53 (noin 435 hv).
Kaikki CLS-mallit ovat varustettu automaattivaihteistolla: C219:ssä tavallisesti 7G-Tronic, C218:ssä 7G-Tronic, päivityksen jälkeen 9G-Tronic, C257:ssä 9G-Tronic. Kaikkien pyörien vetotekniikka 4MATIC oli C218:ssä valittavana, mutta tehokkaimmille C257-versioille se on standardi.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä CLS
V6-dieselmoottoreiden (CLS 320 CDI, 350 CDI, 350 BlueTEC) yleinen ongelma on öljynjäähdyttimen vuoto sylinteririvien välillä; myös imuputken ja EGR-järjestelmän tarkistaminen kannattaa. Uudemmissa BlueTEC- ja d-moottoreissa tarkista AdBlue-järjestelmä ja NOx-anturit.
Jos auton on ilmatuettu jousitus (Airmatic), tarkista, ettei korin korkeus laske yöllä ja että kompressori ei toimi liian kauan. Vanhempien C219 bensiinimoottoreiden V6 ja V8 (noin vuoteen 2007 asti) tunnettu ongelma on jakelujärjestelmän kytkimen kuluminen.
Tarkista kaikki sähköisesti ohjatut toiminnot, vaihteiston toiminta ja kulutus palveluhistoriansa mukaan — kallisautot tuodaan usein ulkomailta, ja niiden kulutus ei aina ole totta. Ennen ostamista kannattaa tehdä diagnostiikka Mercedes-Benz-autolle erikoistuneessa palvelussa.
Varustelut ja mallit
CLS-mallit merkitään yleensä moottorin ja varustepakettien mukaan, ja varustus vaihtelee markkinan ja vuoden mukaan; luetellaan yleisesti tavattavat mallit.
CLS 350 CDI / 350 BlueTEC
C218-sarjaYksi Euroopassa yleisesti tavattavista C218-malleista.
- V6-dieselmoottori
- Usein — 4MATIC-kaikki pyörät vetävä
- Usein — nahkaverhoiltu sisustus ja navigointijärjestelmä
CLS Shooting Brake
C218-sarja (2012–2017)CLS-kupemalli on käytännöllisempi, mutta harvinaisempi.
- Isompi tavaratila
- Sama moottorit kuin kupemallissa
- Usein — sähköisesti ohjattava tavaratilan kansi
AMG Line
C218 (päivityksen jälkeen) ja C257-sarjatUrheilullinen ulkonäköpaketti ilman AMG-moottoria.
- AMG-tyyliset puskit ja rengaskehykset
- Urheilullisemmat istuimet ja ohjauspyörä
- Usein — urheilullinen alusta
CLS 63 AMG
C218-sarjaTehokkain C218-malli.
- 5.5 V8 biturbo, noin 525–585 hv
- Usein — 4MATIC-kaikki pyörät vetävä
- Kalliit jarrut, renkaat ja moottorin huolto
CLS 400 d 4MATIC
C257-sukupolviTehokkain C257-diesel — suosittu valinta pitkille matkoille.
- Peräkkäin kuusi sylinteriä, noin 340 hv
- Vakiovarusteinen 4MATIC-vaihteisto
- Usein — AMG Line -paketti
Mercedes-AMG CLS 53
C257-sukupolviUrheilullisin C257-malli.
- Peräkkäin kuusi sylinteriä EQ Boostilla, noin 435 hv
- 4MATIC+ kaikkien pyörien vaihteisto
- Urheilullinen ajoneuvo ja pakopäätösjärjestelmä
Kolmannen sukupolven (C257) versioiden vertailu
| CLS 220 d | CLS 400 d 4MATIC | CLS 450 4MATIC | AMG CLS 53 | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Taloudelliseen päivittäiseen ajamiseen | Pitkille matkoille | Dieselmoottorin ystäville | Urheilulliseen ajamiseen |
| Moottori | 2.0 diesel, noin 194 hv | 3.0 diesel, noin 340 hv | 3.0 bensiini, noin 367 hv | 3.0 bensiini, noin 435 hv |
| Vaihteisto | Takapyörät | Kaikki pyörät (4MATIC) | Kaikki pyörät (4MATIC) | Kaikki pyörät (4MATIC+) |
| Pyöränvaihto (yleensä) | 18–19 mallisto | 19–20 mallisto | 19–20 mallisto | 19–20 mallisto |
| Käytetyn markkinoiden hinta (suhteellisesti) | € | €€ | €€ | €€€ |
Monille ostajille paras valinta on CLS 400 d 4MATIC: tehokas, taloudellinen pitkillä matkoilla ja nelipyörävetoisena. CLS 220 d sopii, jos ylin asia on ylläpitokustannukset, ja AMG CLS 53 on niille, jotka etsivät urheilullisuutta.
Plussat
- Erityinen neliovinen kupee-malli
- Mukava ja hiljainen ajoneuvo pitkille matkoille
- Tehokkaat ja taloudelliset kuusisylinteriset dieselmoottorit
- Laadukas sisustus ja runsaasti varusteita
Miinukset
- Kalliit huolto- ja korjauskustannukset
- Vähemmän tilaa takana ja vaikeampi pääsy sisään kuin E-luokassa
- Monia autoja, joilla on suuri tai epäilyttävä kilometrimäärä
Usein kysytyt kysymykset
Mikä CLS-sukupolvi on paras ostettavaksi?
Monelle ostajalle – päivitetty C218 (2014–2018): paranneltu tekniikkaa, modernimmat ajovalot ja vaihteisto. Jos budjetti sallii, C257 on modernimpi, viisipaikkainen ja uudemmilla moottoreilla.
Miten CLS eroaa E-luokasta?
Tekniikka on lähellä E-luokkaa, mutta CLS:ssä on matalampi, kupétyylinen runko ja ilman kehyksiä olevat ovien ikkunat. Tämän takia se näyttää vaikuttavammalta, mutta takaosassa on vähemmän tilaa päälle ja tavaratila on vähemmän käytännöllinen.
Onko CLS:ssä kaikkiin pyöriin vetävä?
Kyllä, C218- ja C257-sukupolvissa oli 4MATIC-versioita. C218-sukupolvessa se on yleensä CLS 350 CDI / BlueTEC ja tehokkaammilla moottoreilla, ja C257-sukupolvessa CLS 400 d, CLS 450 ja AMG CLS 53 ovat kaikkiin pyöriin vetäviä standardina.
Onko CLS 63 AMG ostamisen arvoinen?
Vain jos budjetti riittää huoltoon: V8-moottoriin, jarruihin, renkaisiin ja jousitukseen tarvitaan kalliita osia. Ostamista edeltää perusteellinen diagnostiikka ja huoltohistorian tarkistus.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























