Dla firm: pakiety, API i import →

Mercedes-Benz CLS C218

Samochody osobowe · Produkcja 2011–2018

Mercedes-Benz CLS C218, produkowany 2011–2018. Ogłoszenia i informacje.

REKLAMA Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Generacje 3 generacje

Mercedes-Benz CLS C218 — ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia →

Cena, €

Rok

Przebieg, km

Moc, kW

Sprzedawca

Wyposażenie

Więcej wyposażenia
Nadwozie
Elektronika
Wnętrze
Audio i wideo
Bezpieczeństwo
Zabezpieczenia
Inne zalety
Na razie brak ogłoszeń.
REKLAMA Site AI Audit — free website audit
Mercedes-Benz CLS
Zdjęcie: Damian B Oh, CC BY-SA 4.0
Mercedes-Benz

Mercedes-Benz CLS: generacje C219, C218 i C257, silniki i wersje wyposażenia

Mercedes-Benz CLS — czterodrzwiowe coupé, zbudowane na bazie klasy E, które w 2004 r. spopularyzowało nową klasę samochodów. Przyglądamy się, czym różnią się trzy generacje CLS, które silniki są najpopularniejsze, czym różnią się wersje i co trzeba sprawdzić przed zakupem używanego samochodu.

CLS w skrócie

CLS jest produkowany na bazie technicznej klasy E, ale ma niższe, przypominające coupé nadwozie i szyby drzwi bez ramek. W II generacji (C218) było też kombi — CLS Shooting Brake. Produkcja CLS zakończyła się w 2023 r.

Ten samochód wybiera się ze względu na wygląd, komfort i mocne silniki. Pod względem praktyczności ustępuje klasie E: z powodu niskiego dachu na tylnej kanapie jest mniej miejsca nad głową, a wsiadanie jest trudniejsze. Samochody wcześniejszych generacji są najczęściej czteromiejscowe, a pięciomiejscowy CLS standardowo pojawił się dopiero w III generacji (C257).

Którą generację wybrać

C219 (2004–2010) — oryginalny i elegancki, ale większość egzemplarzy ma duży przebieg, a utrzymanie starej luksusowej techniki jest drogie. Warto go wybierać tylko z jasną historią serwisową.

C218 (2011–2018) — najpopularniejsza generacja na rynku wtórnym: nowocześniejsza technika i oszczędniejsze silniki. Odświeżone w 2014 r. samochody otrzymały nowe reflektory (często — Multibeam LED), większy ekran multimediów, a część silników — 9-biegową automatyczną skrzynię biegów.

C257 (2018–2023) — pięciomiejscowy, z nowoczesnym wnętrzem (często — dwa duże ekrany), nowymi rzędowymi silnikami sześciocylindrowymi i technologią łagodnych hybryd (EQ Boost). W 2021 r. samochód został odświeżony.

Silniki i skrzynie biegów

W generacji C218 najczęściej spotykane są wysokoprężne CLS 250 CDI / 250 BlueTEC (czterocylindrowe, około 204 KM) i CLS 350 CDI / 350 BlueTEC (V6, około 250–265 KM), po liftingu pojawił się także CLS 220 BlueTEC (około 170 KM). Benzynowe — CLS 350, 400, 500 i CLS 63 AMG z silnikiem 5.5 V8 biturbo.

W generacji C257 — wysokoprężne CLS 220 d (około 194 KM), CLS 300 d, CLS 350 d i CLS 400 d (rzędowe sześciocylindrowe, około 286 i 340 KM), benzynowe czterocylindrowe CLS 300 / 350, rzędowy sześciocylindrowy CLS 450 (około 367 KM) i Mercedes-AMG CLS 53 (około 435 KM).

Wszystkie CLS mają automatyczne skrzynie biegów: C219 najczęściej 7G-Tronic, C218 — 7G-Tronic, po liftingu — 9G-Tronic, C257 — 9G-Tronic. Napęd na wszystkie koła 4MATIC w generacji C218 był opcjonalny, a w najmocniejszych wersjach C257 — standardowy.

Co sprawdzić przed zakupem używanego CLS

W wysokoprężnych silnikach V6 (CLS 320 CDI, 350 CDI, 350 BlueTEC) częstą usterką jest wyciek uszczelnień chłodnicy oleju między rzędami cylindrów; warto też sprawdzić kolektor dolotowy i układ EGR. W nowszych silnikach BlueTEC i d sprawdź układ AdBlue i czujniki NOx.

Jeśli samochód ma pneumatyczne zawieszenie (Airmatic), sprawdź, czy po nocy nie opada i czy sprężarka nie pracuje zbyt długo. W starszych benzynowych silnikach V6 i V8 C219 (mniej więcej do 2007 r.) znanym problemem jest zużycie kół zębatych rozrządu.

Sprawdź wszystkie funkcje sterowane elektrycznie, działanie skrzyni biegów i przebieg na podstawie historii serwisowej — drogie samochody są często sprowadzane z zagranicy, a ich przebieg nie zawsze jest prawdziwy. Przed zakupem warto wykonać diagnostykę w serwisie znającym się na samochodach Mercedes-Benz.

REKLAMA Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Wersje i wyposażenie

Wersje CLS są najczęściej oznaczane według silnika i pakietów wyposażenia, a wyposażenie różni się w zależności od rynku i roku; podajemy najczęściej spotykane wersje.

CLS 350 CDI / 350 BlueTEC

Generacja C218

Jedna z najczęściej spotykanych wersji C218 w Europie.

  • Silnik wysokoprężny V6
  • Często — napęd na wszystkie koła 4MATIC
  • Często — skórzana tapicerka i nawigacja

CLS Shooting Brake

Generacja C218 (2012–2017)

CLS w nadwoziu kombi — praktyczniejszy, ale rzadki.

  • Większy bagażnik
  • Takie same silniki jak w coupé
  • Często — elektrycznie sterowana klapa bagażnika

AMG Line

Generacje C218 (po liftingu) i C257

Pakiet sportowego wyglądu bez silnika AMG.

  • Zderzaki i felgi w stylu AMG
  • Sportowe fotele i kierownica
  • Często — sportowe zawieszenie

CLS 63 AMG

Generacja C218

Najmocniejsza wersja C218.

  • 5.5 V8 biturbo, około 525–585 KM
  • Często — napęd na wszystkie koła 4MATIC
  • Drogie serwisowanie hamulców, opon i silnika

CLS 400 d 4MATIC

Generacja C257

Najmocniejszy diesel C257 — częsty wybór na długie trasy.

  • Rzędowy sześciocylindrowy, około 340 KM
  • Standardowy napęd 4MATIC
  • Często — pakiet AMG Line

Mercedes-AMG CLS 53

Generacja C257

Najbardziej sportowa wersja C257.

  • Rzędowy sześciocylindrowy z EQ Boost, około 435 KM
  • Napęd na wszystkie koła 4MATIC+
  • Sportowe zawieszenie i układ wydechowy

Porównanie wersji III generacji (C257)

CLS 220 dCLS 400 d 4MATICCLS 450 4MATICAMG CLS 53
Dla kogoDo oszczędnej jazdy na co dzieńNa długie trasyDla miłośników silników benzynowychDo sportowej jazdy
Silnik2.0 diesel, około 194 KM3.0 diesel, około 340 KM3.0 benzynowy, około 367 KM3.0 benzynowy, około 435 KM
NapędNapęd na tylne kołaNapęd na wszystkie koła (4MATIC)Napęd na wszystkie koła (4MATIC)Napęd na wszystkie koła (4MATIC+)
Felgi (najczęściej)18–19 cali19–20 cali19–20 cali19–20 cali
Cena na rynku wtórnym (względnie)€€€€€€€€

Dla większości kupujących najlepszym wyborem będzie CLS 400 d 4MATIC: mocny, oszczędny na długich trasach i z napędem na wszystkie koła. CLS 220 d sprawdzi się, jeśli najważniejsze są koszty utrzymania, a AMG CLS 53 — dla szukających sportowego charakteru.

Zalety

  • Charakterystyczny wygląd czterodrzwiowego coupé
  • Komfortowe, ciche zawieszenie na długie trasy
  • Mocne i oszczędne sześciocylindrowe diesle
  • Wysokiej jakości wnętrze i bogate wyposażenie

Wady

  • Drogie serwisowanie i naprawy
  • Mniej miejsca z tyłu i trudniejsze wsiadanie niż w klasie E
  • Wiele egzemplarzy z dużym lub wątpliwym przebiegiem

Najczęściej zadawane pytania

Która generacja CLS jest najlepsza na rynku wtórnym?

Dla wielu kupujących — odświeżony C218 (2014–2018 r.): dopracowana technika, nowocześniejsze reflektory i skrzynia biegów. Jeśli budżet pozwala, C257 jest nowocześniejszy, pięciomiejscowy i z nowszymi silnikami.

Czym CLS różni się od klasy E?

Technicznie jest blisko klasy E, ale CLS ma niższe nadwozie w stylu coupé i szyby bez ramek. Dzięki temu wygląda efektowniej, ale z tyłu jest mniej miejsca na głowę, a bagażnik jest mniej praktyczny.

Czy CLS ma napęd na wszystkie koła?

Tak, w generacjach C218 i C257 były wersje 4MATIC. W generacji C218 występuje ona najczęściej z CLS 350 CDI / BlueTEC i mocniejszymi silnikami, a w generacji C257 CLS 400 d, CLS 450 i AMG CLS 53 mają napęd na wszystkie koła standardowo.

Czy warto kupić CLS 63 AMG?

Tylko mając wystarczająco duży budżet na utrzymanie: silnik V8, hamulce, opony i zawieszenie wymagają drogich części. Przed zakupem konieczna jest pełna diagnostyka i sprawdzenie historii serwisowej.

Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie

Komentarze

Brak jeszcze komentarzy o Mercedes-Benz CLS. Podziel się doświadczeniem.

Zaloguj się, aby skomentować

Inne modele Mercedes-Benz

Mercedes-Benz →
REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself