BMW 8-serie: E31 en G14/G15/G16 generaties, motoren en uitvoeringen
BMW 8-serie — een grote luxe BMW coupé, waarvan de eerste generatie (E31) geproduceerd werd van 1989–1999, en de tweede verscheen in 2018 als coupé, cabriolet en vierdeurs Gran Coupé. We kijken naar de verschillen tussen de generaties en carrosserieën, welke motoren het populairst zijn en wat je moet controleren bij het kopen van een tweedehands auto.
8-serie kortom
De eerste 8-serie (E31) was de meest luxe coupé van BMW in die tijd met V8- en V12-motoren, die tegenwoordig al een collectie-auto is. De tweede generatie werd in 2018 geïntroduceerd als coupé (G15), en in 2019 volgden het cabriolet (G14) en de vierdeurs Gran Coupé (G16). De technologie is vergelijkbaar met die van de BMW 5- en 7-serie modellen.
De 8-serie is vooral bedoeld voor snelle en comfortabele reizen: de interieur is luxe, de uitrusting is rijkelijk, en de meeste in Europa verkochte auto's hebben vierwielaandrijving xDrive. De Gran Coupé is de meest praktische versie, omdat deze vier deuren en een ruimere achterbank heeft.
E31 en de tweede generatie — wat zijn de verschillen
E31 (1989–1999) — een klassieke coupé met uitklapbare koplampen en zonder middensteun. Er waren de 850i/850Ci (5.0, later 5.4 l V12), 840Ci (4.0, later 4.4 l V8) en de zeldzame 850CSi (5.6 l V12, ongeveer 380 pk). Een dergelijke auto is tegenwoordig alleen de moeite waard om te kopen als collectie-item, na vooraf de mogelijke restauratiekosten te hebben beoordeeld.
Tweede generatie (vanaf 2018) — een moderne grote auto met LED- of laserkoplampen, een digitaal instrumentenpaneel en veel hulpvaartsystemen. De auto's uit 2022 hebben een groter multimediascherm en enkele kleine designwijzigingen.
De coupé en cabriolet hebben een 2+2-zitsconfiguratie — de achterbank is alleen geschikt voor korte ritten. De Gran Coupé is langer, dus beter geschikt als dagelijkse auto voor vier personen.
Motoren en versnellingsbakken
De meest populaire drie motoren van de tweede generatie zijn: 840i (3.0 l zescilinder in lijn, ongeveer 333–340 pk), 840d xDrive (3.0 l zescilinder in lijn, ongeveer 320–340 pk) en M850i xDrive (4.4 l V8, ongeveer 523–530 pk).
De snelste zijn de M8 en M8 Competition met een 4.4 l V8 (ongeveer 600–625 pk) en M xDrive transmissie. Alle motoren van de tweede generatie zijn gekoppeld aan een 8-traps automatische versnellingsbak.
De diesel 840d is het meest zuinig op lange afstanden, terwijl de 840i eenvoudiger is en vaak beter geschikt voor stadsrijden en korte afstanden.
Wat te controleren bij het kopen van een gebruikte 8-serie
Een deel van de 8-serie auto's is geïmporteerd uit de VS — controleer de geschiedenis via het VIN-nummer, of de auto beschadigd is geweest, en meet de laagte van de verflaag op alle carrosserieonderdelen. De servicegeschiedenis is erg belangrijk, want het onderhoud van zo'n auto is duur.
De V8-motoren van de M850i en M8 kunnen meer olie verbruiken, dus vraag hoeveel er bijgevuld moet worden en controleer of er geen lekkages zijn. Bij de 840d-auto's controleer je de vaste deeltjesfilter en het AdBlue-systeem.
Controleer de banden en remmen — voor grote wielmaat en een krachtig auto zijn deze duur om te vervangen. Het cabrioletdak moet soepel openen en sluiten, en de elektronische systemen moeten zonder foutmeldingen werken.
Versies
De uitrusting van de BMW 8-serie hangt af van de motor en de extra pakketten (bijv. M Sport), dus auto's met dezelfde naam kunnen sterk verschillen. We geven de meest voorkomende versies aan.
840i
G14/G15/G16Benzineversie met een zescilindermotor.
- 3.0 l motor, ongeveer 333–340 pk
- Achterwiel- of vierwielaandrijving (xDrive)
- Vaak — M Sport pakket
840d xDrive
G14/G15/G16Dieselversie voor lange ritten.
- 3.0 l diesel, ongeveer 320–340 pk
- Vierwielaandrijving xDrive
- De laagste brandstofverbruik van de 8-serie versies
M850i xDrive
G14/G15/G16De krachtigste niet-M versie met een V8-motor.
- 4.4 l V8, ongeveer 523–530 pk
- Sportieve wagen en grotere remmen
- Vaak — achterwielaandrijving (Integral Active Steering)
M8 / M8 Competition
G14/G15/G16De sportiefste 8-serie met M-technologie.
- 4.4 l V8, ongeveer 600–625 pk
- M xDrive-aandrijving met de mogelijkheid om alleen de achterwielen aan te drijven
- Vaak — koolstofvezel dak en keramische remmen
850i / 850Ci
E31De klassieke eerste generatie met V12.
- 5.0–5.4 l V12 motor
- Inklapbare koplampen en coupé zonder middensteun
- Vaak — automatische versnellingsbak
Vergelijking van de tweede generatie
| 840i | 840d xDrive | M850i xDrive | M8 Competition | |
|---|---|---|---|---|
| Voor wie past het | Voor dagelijks gebruik | Voor lange reizen | Voor snel rijden | Sportief en op het circuit |
| Wielmaat (meestal) | 19–20 inch | 19–20 inch | 20 inch | 20 inch |
| Versnellingsbak | Achterwielen of vierwielaandrijving | Vierwielaandrijving | Vierwielaandrijving | Vierwielaandrijving (M xDrive) |
| Motor | 3.0 l R6, ongeveer 340 pk | 3.0 l R6 diesel, ongeveer 320–340 pk | 4.4 l V8, ongeveer 530 pk | 4.4 l V8, ongeveer 625 pk |
| Prijs op de markt van gebruikte auto's (relatief) | €€ | €€ | €€€ | €€€ |
De beste keuze voor de meeste kopers is de 840d xDrive of 840i, vooral in de Gran Coupé uitvoering. De M850i en M8 zijn alleen voor diegenen die kracht het belangrijkst vinden, en die bereid zijn om hogere onderhoudskosten te accepteren.
Pluspunten
- Luxe interieur en veel uitrusting
- Krachtige en soepele motoren
- Geschikt voor lange ritten
- De Gran Coupé is een praktische vierdeursversie
Minpunten
- Dure onderdelen en onderhoud
- De achterbank van de coupé en cabriolet is laag
- Vaak snel waardeverlies
Veelgestelde vragen
Welke 8-serie is het beste voor dagelijks gebruik?
Meestal is de 840d xDrive Gran Coupé het beste: hij is zuinig, heeft vierwielaandrijving, vier deuren en een ruimere achterbank. Als je vooral in de stad rijdt, is de 840i een goede overweging.
Is het de moeite waard om een eerste generatie E31 te kopen?
Alleen als collectie-auto. De V12-motor en de elektronica van die tijd zijn complex en duur om te repareren, dus laat het vooraf onderzoeken in een gespecialiseerde service en zorg voor een gedocumenteerde onderhoudsgeschiedenis.
Wat is het verschil tussen de M850i en de M8?
De M850i is een zeer snelle, maar comfortabelere grote toerwagen. De M8 heeft een krachtigere M-motor, een stijvere ophanging en sportievere instellingen, dus hij is scherper, maar ook duurder in onderhoud.
Bijgewerkt 2026-10-09 · Uitvoeringen en uitrusting verschillen per markt en bouwjaar — controleer de uitrusting van de specifieke auto. · Automatisch vertaald





























