BMW 8 série: generácie E31 a G14/G15/G16, motory a výbavy
BMW 8 série — veľký luxusný kupé BMW, ktorého prvá generácia (E31) sa vyrábala v rokoch 1989–1999, zatiaľ čo druhá sa predstavila v roku 2018 ako kupé, kabriolet a štvordverový Gran Coupé. Pozrieme sa, ako sa líšia generácie a karosérie, ktoré motory sú najobľúbenejšie a čo overiť pri kúpe použitého vozidla.
8 série krátko
Prvá 8 série (E31) bola najluxusnejším kupé BMW svojej doby s motormi V8 a V12, ktoré dnes už získa kolekčnú hodnotu. Druhá generácia bola predstavená v roku 2018 ako kupé (G15), v roku 2019 k nej pribudol kabriolet (G14) a štvordverový Gran Coupé (G16). Technika je blízka modelom BMW 5 a 7 série.
8 série je predovšetkým určená pre rýchle a pohodlné cesty: interiér je luxusný, výbava bohatá a väčšina v Európe predaných vozidiel má pohon všetkých kolies xDrive. Gran Coupé je najpraktickejšia verzia, pretože má štyri dvere a priestrannejšiu zadnú sediačku.
E31 a druhá generácia — čo je rozdiel
E31 (1989–1999) — klasické kupé s vyklápacými svetlami a bez stredného slopníka. Ponúkali sa 850i/850Ci (5.0, neskôr 5.4 l V12), 840Ci (4.0, neskôr 4.4 l V8) a vzácny 850CSi (5.6 l V12, okolo 380 k). Takéto vozidlo je dnes hodné kúpy len ako kolekčná, predtým je potrebné odhadnúť možné náklady na reštaurovanie.
Druhá generácia (od roku 2018) — moderný veľký automobil s LED alebo laserovými svetlami, digitálnym displejom a mnohými asistenčnými systémami pre jazdu. Automobily z roku 2022 dostali väčší multimediálny displej a niekoľko zmeny vo vzhľade.
Kupé a kabriolet majú 2+2 usporiadanie sedadiel — zadné sedadlá sú vhodné len pre krátke jazdy. Gran Coupé je dlhší, preto je viac vhodný ako každodenný automobil pre štyroch ľudí.
Motory a prevodovky
Vo druhej generácii sú najobľúbenejšie tri motory: 840i (3.0 l šesťvalcový radový benzínový, okolo 333–340 kW), 840d xDrive (3.0 l šesťvalcový radový dieselový, okolo 320–340 kW) a M850i xDrive (4.4 l V8, okolo 523–530 kW).
Najrýchlejšie sú M8 a M8 Competition s 4.4 l V8 (okolo 600–625 kW) a prevodovkou M xDrive. Všetky motory druhej generácie sú kombinované s osemstupňovou automatickou prevodovkou.
Diesel 840d je najhospodárnejší na dlhých jazdách, zatiaľ čo 840i je jednoduchší a často viac vhodný pre ľudí, ktorí často jazdia v meste a na krátke vzdialenosti.
Čo overiť pri kúpe použitých vozidiel 8 série
Časť vozidiel 8 série bola dovezená z USA — podľa VIN overte históriu, či vozidlo nebolo poškodené, a změřte hrúbku farby na všetkých častiach karosérie. História servisu je veľmi dôležitá, pretože údržba takého vozidla je drahá.
Motory M850i a M8 V8 môžu spotrebovať viac oleja, preto sa opýtajte, ako často je treba dopĺňať, a overte, či nie sú úniky. V vozidlách 840d overte filtr pevných častíc a systém AdBlue.
Skontrolujte pneumatiky a brzdy – pre veľké kolesá a silný automobil sú drahé. Strecha kabrioletu by mala hladko otvárať a zatvárať, elektronické systémy by mali fungovať bez chýb.
Verzie
Vybavenie BMW 8 série závisí od motora a dodatočných balíčkov (napr. M Sport), preto automobily s rovnakým názvom sa môžu značne líšiť. Uvádzame najčastejšie stretnuté verzie.
840i
G14/G15/G16Benzínová verzia s šesťvalcovým motorom.
- Motor 3.0 l, približne 333–340 kW
- Zadné alebo pohon všetkých kolies (xDrive)
- Často – balíček M Sport
840d xDrive
G14/G15/G16Dizelová verzia pre dlhé cesty.
- Dizel 3.0 l, približne 320–340 kW
- Pohon všetkých kolies xDrive
- Najnižšia spotreba paliva medzi verziami 8 série
M850i xDrive
G14/G15/G16Najsilnejšia verzia bez M s motorom V8.
- Motor V8 4.4 l, približne 523–530 kW
- Športové podvozky a väčšie brzdy
- Často — poháňané zadné kolesá (Integral Active Steering)
M8 / M8 Competition
G14/G15/G16Najšportovejšia 8. séria s technikou M.
- 4,4 l V8, približne 600–625 kW
- Prevodovka M xDrive s možnosťou poháňať iba zadné kolesá
- Často — uhlíkový sklápací strecha a keramické brzdy
850i / 850Ci
E31Klasická prvá generácia s V12
- Motor V12 s objemom 5,0–5,4 l
- Vysúvateľné svetlomety a kupé bez stredného slopníka
- Často — automatická prevodovka
Porovnanie druhých generácií
| 840i | 840d xDrive | M850i xDrive | M8 Competition | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodný | Pre každodenné jazdy | Pre dlhé cesty | Pre rýchle jazdy | Športu a trasi |
| Rýchlostné prevodovky (často) | 19–20 palcov | 19–20 palcov | 20 palcov | 20 palcov |
| Prevodovka | Zadné alebo všetky kolesá | Všetky kolesá | Všetky kolesá | Všetky kolesá (M xDrive) |
| Motor | 3.0 l R6, približne 340 kW | 3.0 l R6 dizel, približne 320–340 kW | 4.4 l V8, približne 530 kW | 4.4 l V8, približne 625 kW |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne) | €€ | €€ | €€€ | €€€ |
Najlepší výber pre väčšinu kupujúcich je 840d xDrive alebo 840i, zvlášť v karosérii Gran Coupé. M850i a M8 by mali byť vybrané len pre tých, ktorým je najdôležitejšia sila, a s ohľadom na vyššie náklady na údržbu.
Výhody
- Luxusný interiér a bohaté vybavenie
- Silné a rovnomerné pracujúce motory
- Pohodlný pre dlhé cesty
- Gran Coupé je praktická štvor-dverová verzia
Nevýhody
- Drahá údržba a náhradné diely
- Zadné sedadlá v kupé a kabriolete sú nízke
- Často rýchlo strácajú hodnotu
Časté otázky
Ktorá verzia 8 série je najlepšia pre každodenné použitie?
Často je to 840d xDrive Gran Coupé: je ekonomická, má pohon všetkých kolies, štyri dvere a priestrannejšie zadné sedadlá. Ak najviac jazdíte v meste, stojí za zváženie 840i.
Stálo by sa kúpiť prvú generáciu E31?
Len ako kolekčnú automobil. Motor V12 a elektronika z tej doby sú zložité a drahé na opravu, preto pred nákupom je potrebná kontrola v špecializovanom servise a zdokumentovaná história údržby.
Čo je rozdiel medzi M850i a M8?
M850i je veľmi rýchly, ale komfortnejší veľký turistický automobil. M8 má silnejší motor M, pevnejšiu podvozok a športovejšie nastavenia, preto je ostrší, ale aj drahší na údržbu.
Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























