Porsche Cayman: 987, 981 en 718 generaties, motoren en uitvoeringen
Porsche Cayman — een tweezitter coupé met een middenmotor, vaak beschouwd als een van de best bestuurbare sportwagens. We kijken naar de verschillen tussen de 987, 981 en 718 generaties, welke motoren en uitvoeringen je op de markt van gebruikte auto's tegenkomt en wat je moet controleren voordat je koopt.
Cayman kortom
De Cayman is de gesloten broer van de Boxster: de motor is achter de stoelen, voor de achteras, waardoor de auto goed gebalanceerd is en zeer precies reageert op het stuur. Hij heeft twee kofferbakken — voorin en achterin onder een opklapbaar achterdek — waardoor hij dagelijks handiger is dan je van een sportwagen zou verwachten.
Er zijn tot nu toe drie generaties geproduceerd: 987 (2005–2012), 981 (2013–2016) en 718 (vanaf 2016). Op de markt van gebruikte auto's wordt de Cayman vaak beschouwd als een rationelere keuze dan de 911 — het rijplezier is vergelijkbaar, maar de onderhoudskosten zijn meestal lager.
981 en 718 — wat zijn de verschillen
De 981 generatie (2013–2016) kreeg een lichter chassis, een langere wielbasis en een interieur in de stijl van de 911 met een hoge middenconsole. Zijn zescilinder-atmosferemotoren worden gewaardeerd om hun geluid en gelijkmatige krachttoename, waardoor goed onderhouden exemplaren van de 981 op de markt van gebruikte auto's erg populair zijn, en de GT4-uitvoering houdt zijn waarde bijzonder goed.
De 718 generatie (vanaf 2016) lijkt eruit als zijn voorganger, maar de basis- en S-uitvoeringen kregen viercilinder-turbomotoren. Deze zijn krachtiger en zuiniger, maar een deel van de kopers mist het geluid van de zescilinder. Later kregen de GT4 en GTS 4.0-uitvoeringen weer een 4.0 l zescilinder-atmosferemotor.
De 987 is vandaag de goedkoopste manier om een Cayman te kopen. De in 2009 vernieuwde auto's kregen directe injectie-motoren en een PDK-versnellingsbak, dus zijn ze meestal een betere keuze dan oudere modellen.
Motoren en versnellingsbakken
De 987 Cayman S had oorspronkelijk een 3.4 l (ongeveer 295 pk) motor, de basis Cayman een 2.7 l (ongeveer 245 pk) motor, en na de vernieuwing in 2009 respectievelijk een 3.4 l (ongeveer 320 pk) en 2.9 l (ongeveer 265 pk) motor. De lichtere Cayman R had ongeveer 330 pk.
De 981 Cayman heeft een 2.7 l (ongeveer 275 pk) motor, de Cayman S een 3.4 l (ongeveer 325 pk) motor, de GTS ongeveer 340 pk, en de GT4 een 3.8 l (ongeveer 385 pk) zescilinder motor. De 718 Cayman en Cayman T hebben een 2.0 l turbo motor (ongeveer 300 pk), de Cayman S een 2.5 l (ongeveer 350 pk) motor, de vroegere GTS ongeveer 365 pk, de GTS 4.0 ongeveer 400 pk, de GT4 ongeveer 420 pk, en de GT4 RS ongeveer 500 pk.
De versnellingsbakken zijn handmatig of automatisch: de 987 had tot 2009 een Tiptronic, daarna een 7-traps PDK. De 981 GT4 was alleen met een handmatige bak, en de 718 GT4 kreeg later ook een PDK. Alle versies zijn achterwielaangedreven.
Wat te controleren bij het kopen van een gebruikte Cayman
Bij oudere 987-modellen (voor 2009) zijn er bekende problemen met de tussenaslagers (IMS) en cilindervlakken. Het is daarom noodzakelijk om een Porsche-specialist te raadplegen. Diagnostiek toont ook aan of de motor niet te hard is gedraaid — dit is vooral belangrijk voor auto's met een handmatige bak.
De PDK-versnelling moet snel en zonder schokken schakelen, terwijl de mechanische versnelling niet mag slippen. De voorste radiatoren verzamelen bladeren en modder, waardoor ze kunnen roesten — het is de moeite waard om door de openingen in de bumper te kijken.
Controleer de staat van de banden, remmen en ophanging, de onderkant van de carrosserie en de voorbumper: deze geven aan of de auto vaak op de baan is gebruikt of in een ongeluk is geweest. Voor de GTS- en GT4-versies is een onderhoudsgeschiedenis bij Porsche of een specialist vooral belangrijk.
Versies
De uitvoeringen van Porsche hangen sterk af van de individueel bestelde uitrusting; we geven de basisversies en hun standaarduitrusting aan.
Cayman
987, 981, 718De basisversie is de eenvoudigste en goedkoopste in onderhoud.
- De minst krachtige motor
- Kleinere wielmaat en remmen
- Vaak — Sport Chrono pakket
Cayman S
987, 981, 718De krachtigste en meest populaire versie op de markt van gebruikte auto's.
- Een krachtigere motor en krachtigere remmen
- Vaak — adaptieve ophanging PASM
- Vaak — 19–20 inch wielmaat
Cayman T
718, vanaf 2019Lichter, gericht op de bestuurder, basisversie van de motor.
- Lagere PASM-ophanging en sportieve uitlaat
- Kortere hefboom voor de versnellingsbak
- Vereenvoudigde interieuruitrusting
Cayman GTS
981, 718De krachtigste dagelijkse versie met de meeste sportieve uitrusting.
- De standaard Sport Chrono-pakket
- Alcantara interieurbekleding
- Zwarte externe details
Cayman GT4
981, 718Een versie die speciaal is afgestemd op circuits en die uitstekend zijn waarde behoudt.
- Een atmosferische zescilinder motor
- Een grote achtervleugel en een aerodynamisch pakket
- Een lagere, stijvere ophanging
Vergelijking van de 718 generaties
| 718 Cayman | Cayman S | Cayman GTS 4.0 | Cayman GT4 | |
|---|---|---|---|---|
| Voor wie | Voor dagelijks sportief rijden | Meer kracht voor dagelijks gebruik | Voor liefhebbers van zescilinderklank | Voor de baan en de collectie |
| Wielmaat (meestal) | 18–20 inch | 19–20 inch | 20 inch | 20 inch |
| Motor | 2.0 l turbo, ongeveer 300 pk | 2.5 l turbo, ongeveer 350 pk | 4.0 l, ongeveer 400 pk | 4.0 l, ongeveer 420 pk |
| Interieur | Standaard | Vaak sportstoelen | Alcantara interieur | Vaak sportieve stoelen van het coupé-type |
| Prijs op de markt van gebruikte auto's (relatief) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Voor dagelijks gebruik is de 718 Cayman of Cayman S het meest rendabel. Als je het geluid van een zescilinder motor belangrijk vindt, kies dan voor de GTS 4.0 of de 981, en de GT4 is voor degenen die op de baan rijden.
Pluspunten
- Uitstekende besturing en een goed afgestemde wagen
- Twee kofferbakken — handig voor dagelijks gebruik
- Over het algemeen goedkoper in onderhoud dan de 911
- Houdt goed zijn waarde, vooral de GTS en GT4
Minpunten
- Alleen twee zitplaatsen
- Duerder in onderhoud en onderdelen dan een standaard auto
- De viercilinder motoren van de 718 klinken niet zo indrukwekkend
Veelgestelde vragen
Wat is het verschil tussen de Cayman en de Boxster?
De techniek en motoren zijn vrijwel hetzelfde, maar de Cayman is een coupé met een vast dak, terwijl de Boxster een cabriolet is. De Cayman heeft een stijvere carrosserie en de achterklep is te openen via een opklapbaar achterdak.
Welke generatie Cayman is de beste keuze als tweedehands auto?
Voor de meeste mensen is de 981 generatie de beste keuze: modern, met zescilinder-atmosferemotoren en zonder de oudere problemen van de 987 motoren. De 718 is geschikt voor wie meer waarde hecht aan nieuwere technologie en meer vermogen, terwijl de 987 geschikt is voor een kleiner budget, mits de auto door een specialist is gecontroleerd.
Is de Cayman geschikt voor dagelijks gebruik?
Ja, als twee zitplaatsen voldoende zijn. Twee kofferbakken bieden ruimte voor een weekendreis, en de meeste versies bieden voldoende comfort. In de winter zijn goede winterbanden noodzakelijk, en vanwege het lage dak moet je opletten voor diepe sneeuw en hoge stoepranden.
Wat kiezen — PDK of een handgeschakelde versnellingsbak?
PDK is sneller en comfortabeler in de stad, terwijl een handgeschakelde versnellingsbak meer gewaardeerd wordt door enthousiastelingen en vaak beter zijn waarde behoudt, vooral in de GTS en GT4 versies. Bij het kopen van een auto met een handgeschakelde versnellingsbak, zorg ervoor dat de motor niet te vaak op hoge toeren is gedraaid.
Bijgewerkt 2026-10-09 · Uitvoeringen en uitrusting verschillen per markt en bouwjaar — controleer de uitrusting van de specifieke auto. · Automatisch vertaald





























