Porsche Cayenne: 92A en 9YA generaties, motoren en uitvoeringen
Porsche Cayenne — een grote SUV die dagelijks comfort combineert met sportief Porsche-rijgedrag. We kijken naar de meest voorkomende 92A en 9YA generaties in de tweedehandsmarkt, de populairste motoren, uitvoeringen en wat je moet controleren voordat je koopt.
Cayenne kortom
De Cayenne wordt sinds 2002 geproduceerd en is een van de meest verkochte Porsche-modellen. Alle uitvoeringen hebben vierwielaandrijving, en sinds 2019 is er naast de standaard carrosserie ook de Cayenne Coupé met een lagere daklijn. Technisch gezien lijkt de Cayenne op de Volkswagen Touareg en Audi Q7, maar is sportiever afgesteld.
De tweedehands Cayenne wordt gewaardeerd om zijn rijgedrag, kwalitatieve interieur en relatief goede waardebehoud. Aan de andere kant zijn reserveonderdelen, banden en remmen duur, en de lijst met opties is zo lang dat twee auto's van dezelfde uitvoering sterk kunnen verschillen.
Welke generatie kiezen
De eerste generatie (9PA, 2002–2010) is tegenwoordig goedkoop, maar verouderd: de meeste auto's hebben behoefte aan aanzienlijke investeringen in de ophanging, koelsysteem en elektronica.
De tweede generatie (92A, 2010–2017) is lichter, moderner en de populairste op de tweedehandsmarkt. Er waren dieseluitvoeringen beschikbaar, en de facelift van 2014 bracht nieuwe V6-motoren met twee turbo's en de opladbare hybride S E-Hybrid.
De derde generatie (9YA, vanaf eind 2017) heeft een moderner interieur met tactiele bedieningselementen, optioneel achterwielaandrijving, en alleen benzine- en hybride motoren. De 2023-versie heeft een nieuw digitaal instrumentenpaneel, optioneel een scherm voor de passagier en verbeterde motoren.
Motoren en versnellingsbakken
In de 92A generatie is de Cayenne Diesel (3.0 V6, ongeveer 240–262 pk) het meest voorkomend, evenals de Cayenne S Diesel (4.2 V8, ongeveer 382–385 pk). Benzine: Cayenne (3.6 V6), Cayenne S (voor de update — 4.8 V8, later — 3.6 V6 met twee turbo's, ongeveer 420 pk), GTS en Turbo (4.8 V8 met twee turbo's, ongeveer 500–520 pk).
In de 9YA generatie: Cayenne (3.0 V6 met turbo, ongeveer 340–353 pk), Cayenne S (tot 2023 — 2.9 V6, later — 4.0 V8), E-Hybrid (ongeveer 462–470 pk), GTS en Turbo met 4.0 V8, en de krachtigste — Turbo S E-Hybrid en Turbo GT. Er zijn geen dieselmotoren in deze generatie.
De 92A en 9YA generaties hebben een 8-traps Tiptronic S automatische versnellingsbak (sommige vroegere 92A-modellen hebben ook een handgeschakelde). Luchtvering was optioneel voor veel versies, maar komt vaak voor in gebruikte auto's.
Wat te controleren bij het kopen van een gebruikte Cayenne
Controleer in 92A Diesel auto's de fijnstoffilter (DPF), de EGR-systeem, en in nieuwere modellen ook AdBlue, en vraag naar de distributieriemen in grote cilinderinhoud motoren. Het is dezelfde 3.0 TDI motor als in Audi en Volkswagen auto's.
Luchtvering en adaptieve PASM dempers met levensduur — controleer of de auto na een nacht gelijk staat en of er geen fouten zijn bij het veranderen van de hoogte. Remmen en grote bandenmaten zijn duur, dus beoordeel hun staat direct, en keramische remschijven (PCCB) moeten door een specialist worden gecontroleerd.
Omdat de uitrusting sterk kan variëren, vergelijk de uitrusting van de auto met de VIN-codegegevens en controleer of alle geselecteerde functies werken. De rijgeschiedenis moet overeenkomen met de serviceboekingen, en bij hybrides moet je vragen naar de staat van de batterij.
Versies
Porsche verdeelt de Cayenne niet in uitvoeringen, maar in versies op basis van de motor; de uitrusting hangt sterk af van de optiepakketten.
Cayenne
92A, 9YADe basisversie — voor de meeste dagelijkse behoeften is deze voldoende.
- V6 benzinemotor
- Stalen vering, optioneel — luchtvering
- Vaak — 19–20 inch velgen
Cayenne Diesel
92ADe meest populaire 92A-versie op de markt van gebruikte auto's — de meest zuinige.
- 3.0 V6 TDI, ongeveer 240–262 pk
- Groot rijbereik op een volle tank
- Geschikt voor het trekken van een aanhanger (tot 3,5 t)
Cayenne S
92A, 9YADe krachtigere versie — de meest gekozen optie tussen de benzineversies.
- 92A — 4.8 V8 of 3.6 V6, 9YA — 2.9 V6 of 4.0 V8
- Grotere remmen dan de basisversie
- Vaak — luchtvering
E-Hybrid
92A (S E-Hybrid), 9YAOplaadbare hybride — zuinig in de stad, krachtig buiten de stad.
- V6 benzine- en elektromotor
- Korte afstanden kunnen worden afgelegd op alleen elektriciteit
- Kleinere kofferbak door de batterij
GTS
92A, 9YASportiefste standaardversie met een lagere vering en sportieve afwerking.
- Sportieve vering en uitlaatsysteem
- Vaak — Alcantara interieur
- 92A — V8 of V6, 9YA — 4.0 V8
Turbo
92A, 9YAKrachtigste standaardversie met een V8-motor.
- 4.8 of 4.0 V8 met twee turbo's
- Standaard luchtvering
- Hoogste onderhoudskosten
Vergelijking van 9YA-generaties
| Cayenne | Cayenne E-Hybrid | Cayenne S | Cayenne GTS | |
|---|---|---|---|---|
| Voor wie | Voor dagelijks gebruik | Voor wie regelmatig zware lasten vervoert | Balans tussen kracht en comfort | Voor sportief rijden |
| Wielmaat (meest voorkomend) | 19–20 inch | 19–20 inch | 20–21 inch | 21 inch |
| Interieur | Standaard | Standaard | Standaard, vaak met extra uitrusting | Sportstoelen, Alcantara |
| Motor | 3.0 V6, ongeveer 340–353 pk | 3.0 V6 en elektromotor, ongeveer 462–470 pk | 2.9 V6 (tot 2023) of 4.0 V8 | 4.0 V8 |
| Prijs op de tweedehandsmarkt (relatief) | € | €€ | €€ | €€€ |
Voor de meeste kopers is de basis Cayenne of E-Hybrid het meest geschikt — hun vermogen is dagelijks voldoende met een volle tank. De Cayenne S en GTS zijn de keuze als je meer vermogen en sportiever rijgedrag wilt.
Pluspunten
- Uitstekende besturing in de klasse van grote SUV's
- Kwaliteitsvolle interieur en afwerking
- Houdt relatief goed zijn waarde
- Kunt een aanhangwagen tot 3,5 ton trekken
Minpunten
- Dure reserveonderdelen, banden en remmen
- Een lange lijst met opties — auto's verschillen enorm
- De 9YA heeft geen dieselmotoren
Veelgestelde vragen
Welke generatie Cayenne is de beste tweedehands?
Voor veel kopers is de beste compromis de 2015–2017 92A generatie of de vroegere 9YA auto's. De 92A biedt een dieselmotor en een lagere prijs, terwijl de 9YA een moderner interieur en nieuwere technologie heeft.
Is het de moeite waard om een Cayenne Diesel te kopen?
Ja, als je veel buiten de stad rijdt — de 3.0 TDI is de meest zuinige Cayenne motor en trekt een aanhanger goed. Kies een auto met een duidelijke onderhoudsgeschiedenis en controleer de luchtfilter en de distributieriemen.
Wat is het verschil tussen de Cayenne en de Cayenne Coupé?
De Cayenne Coupé heeft een steilere daklijn, waardoor hij sportiever oogt, maar er is minder ruimte voor de kop achterin en de kofferbak is kleiner. De motoren en technologie zijn in wezen hetzelfde.
Is het de moeite waard om een tweedehands Cayenne E-Hybrid te kopen?
Het is de moeite waard als je de auto regelmatig kunt opladen — dan kun je dagelijks korte afstanden elektrisch afleggen. Vraag voor het kopen naar de staat van de batterij en controleer of het opladen werkt.
Bijgewerkt 2026-10-09 · Uitvoeringen en uitrusting verschillen per markt en bouwjaar — controleer de uitrusting van de specifieke auto. · Automatisch vertaald





























