Porsche Cayman: generace 987, 981 a 718, motory a výbavy
Porsche Cayman je dvousedadlo s prostředním uspořádáním motoru, často označované jako jeden z nejlépe ovladatelných sportovních aut. Podíváme se, čím se liší generace 987, 981 a 718, jaké motory a výbavy najdete na trhu s ojetými vozy a co je třeba zkontrolovat před nákupem.
Cayman v krátkosti
Cayman je uzavřený bratr Boxsteru: motor je umístěn za sedadly, před zadní nápravou, takže auto je dobře vyvážené a velmi přesně reaguje na řízení. Má dvě zavazadlové prostory – vpředu a vzadu pod odklopným zadním víkem – takže je v každodenním používání pohodlnější, než by se dalo očekávat od sportovního auta.
Dosud bylo vyrobeno tři generace: 987 (2005–2012), 981 (2013–2016) a 718 (od roku 2016). Na trhu s ojetými vozy je Cayman často považován za racionálnější volbu než 911 – pohodlí při řízení je podobné, ale provozní náklady jsou obvykle nižší.
981 a 718 – v čem se liší
Generace 981 (2013–2016) dostala lehčí karoserii, delší rozvor a interiér ve stylu 911 s vysokou středovou konzolí. Její šestiválcové atmosférické motory jsou ceněny pro svůj zvuk a rovnoměrný nárůst výkonu, takže dobře udržované vozy 981 jsou na trhu s ojetými vozy velmi žádané a verze GT4 zvláště dobře udržuje svou hodnotu.
Generace 718 (od roku 2016) vypadá podobně, ale základní a S verze dostaly čtyřválcové turbomotory. Jsou výkonnější a ekonomičtější, ale část zákazníků postrádá zvuk šestiválcového motoru. Později verze GT4 a GTS 4.0 opět dostaly čtyřlitrový šestiválcový atmosférický motor.
987 je dnes nejlevnější způsob, jak získat Cayman. Auta z roku 2009 dostala přímý vstřik a převodovku PDK, takže mezi staršími modely jsou často lepším výběrem.
Motory a převodovky
V první generaci 987 měl Cayman S původně motor 3.4 l (cca 295 kW), základní Cayman motor 2.7 l (cca 245 kW), a po faceliftu v roce 2009 pak 3.4 l (cca 320 kW) a 2.9 l (cca 265 kW). Lehčí Cayman R měl cca 330 kW.
Ve generaci 981 má Cayman motor 2.7 l (cca 275 kW), Cayman S motor 3.4 l (cca 325 kW), GTS cca 340 kW, a GT4 motor 3.8 l (cca 385 kW) se šesti válci. V generaci 718 mají Cayman a Cayman T motor 2.0 l turbodmychadlo (cca 300 kW), Cayman S motor 2.5 l (cca 350 kW), starší GTS cca 365 kW, GTS 4.0 cca 400 kW, GT4 cca 420 kW, a GT4 RS cca 500 kW.
Převodovky – manuální nebo automatická: v generaci 987 do roku 2009 Tiptronic, později 7-stupňová PDK. Model 981 GT4 byl pouze s manuální převodovkou, ale 718 GT4 později dostal i PDK. Všechny verze jsou poháněny zadními koly.
Co zkontrolovat při nákupu použitého Caymanu
U starších modelů 987 (do roku 2009) jsou známé problémy s ložiskem meziválce (IMS) a erozí válců, proto je nutná kontrola u specialisty na Porsche. Diagnostika také ukáže, zda motor nebyl otáčen příliš vysokými otáčkami – to je zvláště důležité u vozů s manuální převodovkou.
PDK převodovka by měla přepínat rychle a bez rázů, zatímco mechanická převodovka by neměla skřípat. Přední chladiče sbírají listí a bláto, takže mohou rezivět – stojí za to zkontrolovat skrz otvory v nárazníku.
Zkontrolujte stav pneumatik, brzd a podvozku, spodní část karoserie a přední nárazník: ukáží, zda auto nebylo často používáno na trati nebo zda se nepřehánělo v nehodě. Pro verze GTS a GT4 je zvláště důležitá servisní historie u Porsche nebo u specialisty.
Verze
Porsche výbavy závisí na individuálně objednaném vybavení; uvádíme základní verze a jejich typické vybavení.
Cayman
987, 981, 718Základní verze je nejjednodušší a nejlevnější na údržbu.
- Nejmocnější motor
- Menší kola a brzdy
- Často – balíček Sport Chrono
Cayman S
987, 981, 718Mocnější a nejpopulárnější verze na trhu s použitými vozy.
- Vícemocný motor a silnější brzdy
- Často – adaptivní podvozek PASM
- Často – kola 19–20 palců
Cayman T
718, od roku 2019Lehčí verze s motorem pro řidiče.
- Níže položená PASM podvozková soustava a sportovní výfuk
- Kratší převodový řadicí páka
- Zjednodušené interiérové vybavení
Cayman GTS
981, 718Nejvýkonnější denní verze s nejvíce sportovního vybavení.
- Standardní balíček Sport Chrono
- Interiér obložený Alcantarou
- Ztmelejší exteriérové detaily
Cayman GT4
981, 718Verze upravená pro tratě, která velmi dobře udržuje hodnotu.
- Atmosférický šestiválec
- Velký zadní spoiler a aerodynamický balíček
- Níže položená, tužší podvozková soustava
Porovnání verzí řady 718
| 718 Cayman | Cayman S | Cayman GTS 4.0 | Cayman GT4 | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodné | Pro denní sportovní jízdu | Více výkonu každý den | Pro milovníky zvuku šestiválců | Pro trati a sběratele |
| Pneu (nejčastěji) | 18–20 palců | 19–20 palců | 20 palců | 20 palců |
| Motor | 2.0 l turbo, asi 300 k | 2.5 l turbo, asi 350 k | 4.0 l, asi 400 k | 4.0 l, asi 420 k |
| Interiér | Standardní | Často sportovní sedadla | Interiér z Alcantary | Často sedadla typu sportovní |
| Cena na trhu s použitými vozy (přibližně) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Pro každodenní použití se nejvíce vyplatí 718 Cayman nebo Cayman S. Pokud je důležitý zvuk šestiválcového motoru, stojí za to zvolit GTS 4.0 nebo 981. verze, zatímco GT4 je pro ty, kteří jezdí na okruhu.
Výhody
- Vynikající ovladatelnost a vyvážené podvozkové nastavení
- Dvě kufry – pohodlné pro každodenní použití
- Obvykle levnější na údržbu než 911
- Dobře si udržuje hodnotu, zejména GTS a GT4
Nevýhody
- Pouze dvě místa
- Dražší údržba a náhradní díly než u běžného auta
- Čtyřválcové motory 718 neznějí tak impozantně
Časté otázky
Jak se Cayman liší od Boxsteru?
Technika a motory jsou téměř stejné, ale Cayman je kupé s pevnou střechou, zatímco Boxster je kabriolet. Cayman má tužší karoserii a zadní zavazadlový prostor je přístupný přes otevřené zadní víko.
Která generace Caymanu je nejlepší volbou při nákupu použitého vozidla?
Pro většinu je nejlepší volbou generace 981: moderní, se šestiválcovými atmosférickými motory a bez problémů starších motorů 987. 718 je vhodný pro ty, kteří preferují novější vybavení a větší výkon, zatímco 987 je pro menší rozpočet, pokud je auto ověřeno odborníkem.
Je Cayman vhodný pro každodenní použití?
Ano, pokud stačí dvě místa. Dvě zavazadlové prostory umožňují přepravu zavazadel na víkend, a většina verzí je dostatečně pohodlná k jízde. V zimě jsou nutné dobré zimní pneumatiky, a kvůli nízké karoserii je třeba se vyhnout hlubokému sněhu a vysokým okrajům.
Co vybrat – PDK nebo mechanickou převodovku?
PDK je rychlejší a pohodlnější v městském provozu, zatímco mechanická převodovka je více ceněna nadšenci a často lépe udržuje hodnotu, zejména u verzí GTS a GT4. Při nákupu vozidla s mechanickou převodovkou nechte provést diagnostiku, zda motor nebyl otáčen příliš vysokými otáčkami.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky





























