Porsche Cayman: 987, 981 ja 718 sukuppeleet, moottorit ja versiot
Porsche Cayman on kahden hengen kupee, jossa on keskimoottori. Se tunnetaan usein yhtenä parhaista ohjattavista urheiluautoista. Katsotaan, miten 987, 981 ja 718 sukuppeleet eroavat toisistaan, mitä moottoreita ja versioita löytyy käytettyjen markkinoilta ja mitä on tarkistettava ennen ostamista.
Cayman lyhyesti
Cayman on suljettu Boxsterin veli: moottori on sijoitettu istuinten taakse, taka-akselin edessä, joten auto on hyvin tasapainoinen ja vastaa tarkasti ohjaimeen. Sillä on kaksi tavaraluukkua – etu- ja takaluukku, joka avautuu takaluukun alla – joten se on päivittäin käytössä mukavampi kuin urheiluautosta voi odottaa.
Tähän mennessä on valmistettu kolme sukupolvea: 987 (2005–2012), 981 (2013–2016) ja 718 (vuodesta 2016 lähtien). Käytettyjen markkinoilla Caymania pidetään usein järkevämpänä valintana kuin 911 – ajokokemus on samankaltainen, mutta ylläpito on yleensä halvempaa.
981 ja 718 – miten ne eroavat
981 sukupolvi (2013–2016) sai kevyemmän korin, pidemmän akselivälin ja 911-tyylisen sisustuksen korkean keskikonsolin kanssa. Sen kuuden sylinterin ilma-ahdettu moottorit arvostetaan äänensä ja tasaisen tehon kasvun vuoksi, joten hyvässä kunnossa olevat 981-mallit ovat hyvin kysyttyjä käytettyjen markkinoilla, ja GT4-versio säilyttää erityisen hyvin arvonsa.
718 sukupolvi (vuodesta 2016 lähtien) näyttää ulkoisesti samalta, mutta perus- ja S-versiot saivat nelisylinteriset turboahdetut moottorit. Ne ovat tehokkaampia ja taloudellisempia, mutta osa ostajista kaipaa kuuden sylinterin ääntä. Myöhemmin GT4- ja GTS 4.0 -versiot saivat jälleen 4.0 litran kuuden sylinterin ilma-ahdettua moottoria.
987 on tänään halvin tapa hankkia Cayman. Vuoden 2009 uudistukset saivat suoraa ruiskutusta ja PDK-vaihteiston, joten ne ovat yleensä parempi valinta vanhempien autojen joukosta.
Moottorit ja vaihteistot
987 Cayman S sai alun perin 3.4 l (noin 295 hv) moottorin, perusmalli Cayman 2.7 l (noin 245 hv) moottorin, ja vuoden 2009 uudistuksen jälkeen vastaavasti 3.4 l (noin 320 hv) ja 2.9 l (noin 265 hv) moottorit. Kevyempi Cayman R sai noin 330 hv.
981 Caymanissa on 2.7 l (noin 275 hv) moottori, Cayman S:ssä 3.4 l (noin 325 hv), GTS:ssä noin 340 hv, ja GT4:ssä 3.8 l (noin 385 hv) kuusisylinterinen moottori. 718 Caymanissa ja Cayman T:ssä on 2.0 l turbiinimoottori (noin 300 hv), Cayman S:ssä 2.5 l (noin 350 hv), varhaisessa GTS:ssä noin 365 hv, GTS 4.0:ssä noin 400 hv, GT4:ssä noin 420 hv, ja GT4 RS:ssä noin 500 hv.
Vaihteistot ovat manuaalisia tai automaattisia: 987:ssä vuoteen 2009 asti Tiptronic, sen jälkeen 7-vaihteinen PDK. 981 GT4 oli vain manuaalivaihteisena, ja 718 GT4 sai myöhemmin myös PDK:n. Kaikki mallit ovat takavetoisia.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä Caymania
Vanhemmissa 987-malleissa (ennen 2009) on tunnettuja ongelmia välivellon tukipuolen (IMS) ja sylinterin seinämien kulumisesta, joten Porsche-erikoislääkärin tarkistus on välttämätön. Diagnostiikka osoittaa myös, onko moottori pyörähtänyt liian korkeilla kierroksilla – tämä on erityisen tärkeää manuaalivaihteisille autoille.
PDK-vaihteisto on vaihdettava nopeasti ja ilman nykäyksiä, kun taas manuaalivaihteisto ei saa liukua. Eturadiatorit keräävät lehtiä ja likaa, joten ne voivat ruostua – kannattaa tarkastaa etupuskurin aukkojen läpi.
Tarkista renkaat, jarruet ja jousitus, auton alaosa ja etupuskuri: ne paljastavat, onko autoa käytetty usein radalla tai onko se ollut onnettomuudessa. GTS- ja GT4-malleille on erityisen tärkeää huoltohistoria Porsche-huoltoasemalla tai asiantuntijalla.
Versiot
Porschen varustelut riippuvat suuresti yksilöllisesti tilatuista varusteista; luetellaan pääversiot ja niihin kuuluvat varusteet.
Cayman
987, 981, 718Perusversio on helpoin ja halvin ylläpitää.
- Vähiten tehoinen moottori
- Pienemmät renkaat ja jarruet
- Usein – Sport Chrono -paketti
Cayman S
987, 981, 718Tehokkaampi ja suosituin versio käytettyjen autojen markkinoilla.
- Tehokkaampi moottori ja vahvemmat jarruet
- Usein – PASM-adaptiivinen jousitus
- Usein – 19–20 tuuman renkaat
Cayman T
718, vuodesta 2019 lähtienKevyempi, kuljettajalle suunniteltu perusmoottoriversio.
- Matala PASM-alusta ja urheilullinen pakoputki
- Lyhyempi vaihteiden vaihtaminen
- Yksinkertaisempi sisustus
Cayman GTS
981, 718Tehokkain päivittäinen versio, jossa on eniten urheiluvälineitä.
- Vakiovarusteinen Sport Chrono -paketti
- Alcantara-sisustus
- Mustat ulkopinnat
Cayman GT4
981, 718Radoille suunniteltu versio, joka säilyttää arvonsa erinomaisesti.
- Ilmanvaihdettu kuusisylinterinen moottori
- Suuri takasiipi ja aerodynamiikkapaketti
- Matala ja jäykempi alusta
718-sarjan versioiden vertailu
| 718 Cayman | Cayman S | Cayman GTS 4.0 | Cayman GT4 | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Päivittäiseen urheilulliseen ajamiseen | Lisää tehoa joka päivä | Kuusi sylinteriä äänen ystäville | Radoille ja kokoelmiin |
| Rengasvalinnat (useimmiten) | 18–20 tuuman | 19–20 tuuman | 20 tuuman | 20 tuuman |
| Moottori | 2.0 l turbo, noin 300 hv | 2.5 l turbo, noin 350 hv | 4.0 l, noin 400 hv | 4.0 l, noin 420 hv |
| Sisustus | Perusmalli | Usein urheilulliset istuimet | Alcantara-verhoilu | Useimmiten urheiluistumiset istuimet |
| Kustannukset käytetyn markkinalla (suhteellisesti) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Arkipäiväkäyttöön sopivimmat ovat 718 Cayman tai Cayman S. Jos kuuden sylinterin moottorin ääni on tärkeä, kannattaa valita GTS 4.0 tai 981, ja GT4 on niille, jotka ajelevat radalla.
Plussat
- Erinomainen ohjattavuus ja tasapainoinen ajokki
- Kaksi tavaratilaa — kätevä arki
- Yleensä halvempi ylläpitää kuin 911
- Säilyttää arvonsa hyvin, erityisesti GTS ja GT4
Miinukset
- Vain kaksi paikkaa
- Kalliimpi huolto ja osat kuin tavallisella autolla
- 718:n nelisylinteriset moottorit eivät kuulosta yhtä vaikuttavalta
Usein kysytyt kysymykset
Miten Cayman eroaa Boxsterista?
Tekniikka ja moottorit ovat melkein samat, mutta Cayman on kupé, jossa on kiinteä katto, kun taas Boxster on kabrio. Caymanin runko on jäykempi, ja takakontti on saatavilla avattavan takakaton kautta.
Mikä Cayman-sukupolvi on paras ostettavaksi käytettyinä?
Monille paras valinta on 981-sukupolvi: moderni, kuusisylinterisillä ilmanvaihtomoottoreilla ja ilman vanhempien 987-moottoreiden ongelmia. 718 sopii niille, joille uudempi varustus ja suurempi teho ovat tärkeitä, kun taas 987 sopii pienemmälle budjetille, jos auto on tarkistettu asiantuntijan toimesta.
Sopiiiko Cayman päivittäiseen käyttöön?
Kyllä, jos kaksi istuinta riittää. Kahden tavaralavojen ansiosta voit ottaa mukanaan viikonlopun matkatavarat, ja useimmat mallit ovat riittävän mukavia ajettavina. Talvella tarvitset hyvät talvirenkaat, ja matalan korin takia sinun täytyy varoa syvää lumipeitettä ja korkeita reunuksia.
Mitä valita — PDK vai manuaalivaihteisto?
PDK on nopeampi ja mukavampi kaupungissa, mutta manuaalivaihteisto arvostetaan enemmän harrastajien keskuudessa ja säilyttää usein paremmin arvonsa, erityisesti GTS- ja GT4-malleissa. Auton ostamisen yhteydessä manuaalivaihteistolla varustetusta autosta on tärkeää tarkistaa, ettei moottoria ole pyöräytetty liian korkeilla kierrosluvuilla.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























