Renault Megane: III en IV generaties, motoren en uitvoeringen
Renault Megane — een Frans compacte auto, in Litouwen geliefd om zijn zuinige dieselmotoren en betaalbare prijs op de markt van gebruikte auto's. We kijken naar de verschillen tussen de III en IV generaties, welke motoren het meest voorkomen, hoe de uitvoeringen verschillen en wat je moet controleren voordat je koopt.
Megane kortom
Megane (fabrikantenspelling — Mégane) wordt sinds 1995 geproduceerd en concurreert met de Volkswagen Golf, Ford Focus of Peugeot 308. De III en IV generaties zijn beschikbaar als hatchback en stationwagen — Megane Grandtour. De III generatie werd ook geproduceerd als een driedeurs coupé en cabriolet, terwijl de IV generatie ook als sedan beschikbaar is.
De Megane wordt gewaardeerd om zijn comfortabele, zachte rijgedrag, lage brandstofverbruik van de dieselmotoren en het feit dat hij op de markt van gebruikte auto's vaak goedkoper is dan zijn Duitse concurrenten van dezelfde leeftijd. Voor liefhebbers van sportief rijden zijn er de R.S. versies, die hun trouwe aanhang hebben.
III en IV generatie — wat zijn de verschillen
De III generatie (2008–2016) is eenvoudiger en goedkoper, daarom is het aanbod op de markt van gebruikte auto's het grootst. Gedurende de productieperiode werd hij meerdere keren vernieuwd: latere auto's kregen modernere motoren, zoals de 1.2 TCe, en een licht aangepast uiterlijk. Het is een praktische en betaalbare dagelijkse auto, maar de meeste exemplaren hebben al een aanzienlijke kilometerstand.
De vierde generatie (vanaf 2016) is langer, breder en veel moderner: expressieve C-vormige LED-dagrijverlichting, in hogere uitvoeringen een groot verticaal sensorisch scherm en meer hulpvaartsystemen. De in 2020 vernieuwde auto's kregen vernieuwde LED-rijverlichting, een nieuwer multimediasysteem en de gamma werd aangevuld met de oplaadbare hybride E-Tech.
De Megane E-Tech Electric, die sinds 2022 wordt geproduceerd, is een compleet andere auto — een elektrische allroadmodel, dus deze mag niet worden verward met de gewone Megane.
Motoren en versnellingsbakken
In de derde generatie was de meest populaire motor de 1.5 dCi diesel (ongeveer 85–110 pk), maar er waren ook krachtigere 1.9 dCi en 1.6 dCi (ongeveer 130 pk). Benzine: 1.6 16V zonder turbo (ongeveer 110 pk), later 1.4 TCe en 1.2 TCe met turbo.
In de vierde generatie zijn de basis benzine-motoren de 1.2 TCe, en sinds 2018 de 1.3 TCe (ongeveer 115–160 pk) en de 1.5 dCi / Blue dCi diesels (ongeveer 90–115 pk). Krachtigere diesels zijn de 1.6 dCi, later de 1.7 Blue dCi (ongeveer 130–165 pk). De GT-versie had een 1.6 TCe (ongeveer 205 pk), en de Megane R.S. een 1.8 TCe (ongeveer 280–300 pk).
Versnellingsbakken zijn handgeschakeld of automatische EDC (dubbele koppeling). Met de 1.5 dCi en kleinere benzine-motoren wordt vaak de droge koppeling EDC gebruikt: deze is zuinig, maar houdt niet van voortdurend rijden op de koppen en ruw rijgedrag.
Wat te controleren bij het kopen van een tweedehands Megane
1.5 dCi motor is langdurig, als je de olie op tijd veranderd, maar bij slechte onderhoud kan hij last hebben van problemen met de injectiepompen. Vraag naar het onderhoudsverleden en vraag of je geen belastende geluiden hoort in de motor. Bij dieselauto's die veel in de stad zijn gereden, controleer dan de filter voor vaste deeltjes (DPF) en de EGR-klep.
De vroege 1.2 TCe motoren (ongeveer 2012–2016) hebben een zwakke plek — verhoogde olieverbruik kan de distributieketting en de motor zelf beschadigen. Vraag of het oliepeil regelmatig is gecontroleerd en of de motor is gerepareerd.
De EDC-versnellingsbak moet soepel schakelen — trillen bij het aanzetten of stoten bij het schakelen wijzen op problemen met de koppeling of de besturingseenheid. Bij de vierde generatie controleer je of het multimediasysteem en het touchscreen snel reageren. Bij alle auto's controleer je de rijgeschiedenis volgens de technische keuringen en serviceboeken, en het carrosserie op geschilderde onderdelen.
Uitvoeringen
De namen en uitrusting verschillen per markt en jaar; we geven de meest voorkomende uitvoeringen in Europa weer.
Expression
Derde generatieDe eenvoudigste uitvoering van de derde generatie is de goedkoopste optie.
- Vaak — stalen velgen
- Airconditioning
- Een eenvoudiger geluidssysteem
Dynamique
Derde generatieDe populairste uitvoering van de derde generatie met meer comfortuitrusting.
- Lichte legeringsvelgen
- Vaak — automatische klimaatregeling en cruisecontrol
- Vaak — navigatie Carminat TomTom
Zen
Vierde generatieDe basisuitvoering van de vierde generatie, die voor de meeste kopers voldoende is.
- Lichte legeringsvelgen
- Vaak — automatische klimaatcontrole en parkeersensoren
- Kaartje in plaats van een traditionele sleutel
Intens
Vierde generatieMeer uitgeruste versie met extra technologieën.
- Vaak — een groot verticaal multimediascherm
- Vaak — een digitaal instrumentenpaneel
- Vaak — keuze uit rijmodi en interieurverlichting
GT Line / R.S. Line
Vierde generatieSportieve uitvoering met standaardmotoren; na de update van 2020 R.S. Line genoemd.
- Sportieve bumpers en grotere velgen
- Sportieve stoelen en afwerking
- Vaak — LED-koplampen
GT ir R.S.
Vierde generatieDe meest krachtige uitvoering voor rijcomfort.
- GT — ongeveer 205 pk, R.S. — ongeveer 280–300 pk
- Vaak — vierwielaandrijving 4Control
- Een statigere auto en een sportief interieur
Vergelijking van de vierde generatie uitvoeringen
| Zen | Intens | GT Line / R.S. Line | R.S. | |
|---|---|---|---|---|
| Voor wie geschikt | Voor dagelijks gebruik | Voor comfort en technologie | Sportief uiterlijk | Voor rijplezier |
| Velgen (meest voorkomend) | 16 col. | 16–17 col. | 17–18 col. | 18–19 col. |
| Interieur | Standaard | Meer comfortuitrusting, groter scherm | Sportstoelen | Sportieve stoelen, R.S. uitvoering |
| Motor (meestal) | 1.2–1.3 TCe, 1.5 dCi | 1.2–1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi | 1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi | 1.8 TCe, 280–300 pk |
| Prijs op de markt van gebruikte auto's (relatief) | € | €€ | €€ | €€€ |
Voor de meeste kopers is de beste keuze Zen of Intens met de 1.3 TCe of 1.5 dCi motor. GT Line of R.S. Line is de moeite waard vanwege het uiterlijk, en R.S. alleen als je echt een sportieve auto zoekt.
Pluspunten
- Comfortabel, zachte rij
- Economische dieselmotoren
- Op de markt van gebruikte auto's meestal goedkoper dan Duitse concurrenten
- Grote aanbod, gemakkelijk te vinden reserveonderdelen
Minpunten
- Verliest sneller aan waarde dan Duitse concurrenten
- De droge EDC-versnellingen zijn gevoelig voor rijden op kamers
- De olieverbruik van de vroegere 1.2 TCe-motoren
Veelgestelde vragen
Welke Megane-generatie is de beste tweedehands?
Als je budget beperkt is — kies voor de latere modellen van de derde generatie met een 1.5 dCi of 1.6 dCi-dieselmotor en een duidelijke onderhoudsgeschiedenis. Als je een moderner interieur en meer veiligheidssystemen wilt, kies dan voor de vierde generatie, het beste na 2018, toen de 1.3 TCe-motor werd geïntroduceerd.
Is de 1.5 dCi-motor betrouwbaar?
Dit is een van de meest voorkomende en economischste Renault-diesels, maar hij is gevoelig voor de oliewisselintervallen. Kies een auto met een duidelijke onderhoudsgeschiedenis en vermijd die waarvan de olie zelden wordt vervangen.
Wat is het verschil tussen de Megane en de Megane Grandtour?
De Grandtour is een stationwagen met een aanzienlijk grotere kofferbak, dus geschikt voor gezinnen en veel reizigers. De motoren en uitrustingen zijn in wezen hetzelfde als die van de hatchback.
Is het de moeite waard om een Megane met een EDC-versnellingsbak te kiezen?
Het is de moeite waard als de bak soepel werkt en je voornamelijk in de stad rijdt. Tijdens de proefrit moet je de vertrek uit stilstand en het langzaam rijden op kamers testen — trillen duidt erop dat een versnellingsbakreparatie nodig kan zijn.
Bijgewerkt 2026-10-09 · Uitvoeringen en uitrusting verschillen per markt en bouwjaar — controleer de uitrusting van de specifieke auto. · Automatisch vertaald





























