Range Rover Evoque: generacje L538 i L551, silniki i wersje wyposażenia
Range Rover Evoque to kompaktowy, luksusowy SUV, który od 2011 roku wyróżnia się sylwetką w stylu coupe i stał się jednym z najlepiej sprzedających się modeli Land Rovera. Przyglądamy się, czym różnią się generacje L538 i L551, jakie silniki występują najczęściej, czym się różnią wersje wyposażenia oraz co warto sprawdzić, kupując używanego Evoque.
Evoque w pigułce
Evoque zadebiutował w 2011 roku i jest produkowany w dwóch generacjach: L538 (2011–2018) oraz L551 (od 2019 roku). Pierwsza generacja była oferowana jako 5-drzwiowa, 3-drzwiowa (Coupé) oraz – od 2016 roku – jako kabriolet, natomiast druga występuje wyłącznie w wersji 5-drzwiowej.
Evoque jest ceniony za nietuzinkowy wygląd, wysokiej jakości wnętrze oraz wygodę w mieście: jest kompaktowy, ale siedzi się w nim wysoko, dzięki czemu widoczność z kabiny jest doskonała. To bardziej samochód miejski i szosowy niż prawdziwa terenówka, choć większość wersji ma napęd na cztery koła i radzi sobie pewnie na szutrach oraz w śniegu. Koszty utrzymania są wyższe niż w przypadku aut popularnych marek o podobnych gabarytach.
L538 i L551 – główne różnice
Generacja L538 (2011–2018) została oparta na podzespolach Land Rovera Freelancera 2. Wczesne egzemplarze miały silniki diesla 2.2 oraz benzynowe 2.0, natomiast po liftingu w 2015 roku (rocznik modelowy 2016) otrzymali nowe diesle z rodziny Ingenium, nowocześniejszy system multimedialny oraz często reflektory w technologii LED.
Generacja L551 (od 2019 roku) zachowała znajomą linię, ale bazuje na nowej platformie: jest nieco przestronniejsza w środku, cichsza i bardziej nowoczesna. Często spotyka się system multimedialny Touch Pro Duo z dwoma ekranami dotykowymi, większość silników posiada miękką hybrydę (system 48 V), a od 2020 roku oferowana jest także hybryda plug-in P300e. Zmodernizowane auta z 2023 roku zyskały system Pivi Pro z jednym dużym, zakrzywionym ekranem.
Na rynku wtórnym dominuje generacja L538, co czyni ją najtańszą przepustką do świata Range Rovera. Jeśli budżet na to pozwala, warto wybrać poliftową wersję L538 (z lat 2016–2018) lub L551 – są one nowocześniejsze i oszczędniejsze.
Silniki i skrzynie biegów
Trzonem oferty wczesnych egzemplarzy L538 jest silnik diesla 2.2 – TD4 (o mocy ok. 150 KM) oraz SD4 (ok. 190 KM); odmiana eD4 miała wyłącznie napęd na przód. Benzynowy motor Si4 (2.0 litra, ok. 240 KM) spotykany jest rzadziej. W latach 2015–2016 silniki diesla zostały zastąpione przez jednostki 2.0 Ingenium (TD4 o mocy ok. 150–180 KM).
W generacji L551 silniki są oznaczone według mocy, np. D150, D165, D180, D200 czy D240 – wszystkie to dwulitrowe diesle Ingenium. Jednostki benzynowe to P200, P250 i P300 (2.0 litra), a P300e to hybryda plug-in łącząca 1,5-litrowy, trzycylindrowy silnik benzynowy z jednostką elektryczną przy tylnej osi.
Początkowe egzemplarze L538 były wyposażone w 6-biegową skrzynię manualną lub 6-stopniowy automat, a od 2014 roku wprowadzono 9-biegową przekładnię automatyczną ZF. W generacji L551 niemal wszystkie auta posiadają 9-biegowy automat; skrzynia manualna była dostępna tylko w najtańszych wersjach z napędem na przód.
Co sprawdzić przed zakupem używanego Evoque
9-biegowa skrzynia automatyczna musi działać płynnie: szarpanie przy niskich prędkościach lub opóźnienia w zmianie przełożeń często zwiastują konieczność aktualizacji oprogramowania lub kosztownej regeneracji. Warto zapytać, czy przeprowadzono akcje serwisowe i aktualizacje zalecone przez producenta.
Wczesne diesle 2.0 Ingenium słynęły z problemów z rozciągającym się łańcuchem rozrządu – zimny silnik po uruchomieniu nie powinien hałasować, a historia wymiany oleju musi być udokumentowana. W egzemplarzach z silnikiem diesla, które jeździły głównie po mieście, należy sprawdzić stan filtra cząstek stałych (DPF) i zaworu EGR, a w nowszych – również układu AdBlue.
Elektronika to pięta achillesowa modelu Evoque: należy przetestować multimedia, kamery, elektrycznie sterowaną klapę bagażnika oraz klimatyzację, a diagnostyka komputerowa nie powinna wykazywać błędów. W przypadku hybrydy plug-in warto wypytać o kondycję akumulatora trakcyjnego i historię ładowania. Nadwozie trzeba obejrzeć pod kątem polakierowanych elementów i równości szczatków, a przebieg zweryfikować na podstawie wpisów serwisowych.
Wersje wyposażenia
Nazwy i elementy wyposażenia różnią się w zależności od rynku oraz rocznika; poniżej przedstawiamy wersje najczęściej spotykane w Europie.
Pure
Generacja L538 (do 2015 r.)Podstawowa wersja wyposażenia wczesnych egzemplarzy L538.
- Obręcze ze stopów lekkich
- Prostsze wykończenie wnętrza
- Podstawowy system multimedialny
Prestige
Generacja L538 (do 2015 r.)Bogatsza wersja stworzona z myślą o miłośnikach komfortu.
- Skórzane fotele
- Często reflektory ksenonowe i system audio Meridian
- Bardziej eleganckie wykończenie wnętrza
Dynamic
Generacja L538 (do 2015 r.)Wersja o sportowym charakterze bazująca na wczesnych egzemplarzach.
- Bardziej dynamiczne zderzaki i większe felgi
- Fotele sportowe
- W niektórych egzemplarzach adaptacyjne amortyzatory
SE
Generacja L538 (od 2016 r.) oraz L551Najpopularniejszy wybór – rozsądny kompromis między ceną a wyposażeniem.
- Obręcze ze stopów lekkich
- Często reflektory LED i nawigacja
- Często elektrycznie sterowana klapa bagażnika
HSE
Generacja L538 (od 2016 r.) oraz L551Wyższy poziom wyposażenia z nutą luksusu.
- Większe obręcze kół
- Skórzane, regulowane elektrycznie fotele
- Często nagłośnienie wyższej klasy oraz bogatszy pakiet systemów wsparcia kierowcy
R-Dynamic
Generacja L551Wersja o sportowej prezencji, łączona ze specyfikacjami S, SE lub HSE.
- Bardziej agresywne zderzaki i unikalne detale nadwozia
- Sportowa kierownica z łopatkami do zmiany biegów
- Często większe felgi
Porównanie wersji wyposażenia generacji L551
| S | SE | HSE | R-Dynamic | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo | Dla szukających mniejszego budżetu | Dla większości kupujących | Dla miłośników luksusu | Do sportowego wyglądu |
| Felgi (najczęściej) | 17–18 cali | 18–20 cali | 20 cali | Zależnie od wersji wyposażenia, często 20 cali |
| Wnętrze | Standardowe wykończenie | Więcej elementów komfortowych | Bardziej luksusowe wykończenie, więcej funkcji regulowanych elektrycznie | Sportowa kierownica, bardziej sportowe wykończenie |
| Cena na rynku wtórnym (względnie) | € | €€ | €€€ | €€ |
Większości kupujących najlepiej odpowiada wersja SE z silnikiem diesla D165–D200 lub benzynowym P200. Wersję HSE warto wybrać dla luksusu, a R-Dynamic — dla wyglądu: technicznie nie różni się ona od zwykłych wersji.
Zalety
- Wyjątkowy, ponadczasowy design
- Wysokiej jakości, luksusowe wnętrze
- Kompaktowe wymiary — wygoda w mieście
- W większości wersji — napęd na cztery koła
Wady
- Droga naprawa i serwis
- Niewielki bagażnik i ciasny drugi rząd siedzeń, zwłaszcza w L538
- Usterki elektroniki i systemów multimedialnych
Najczęściej zadawane pytania
Która generacja Evoque jest najlepsza na rynku wtórnym?
Przy ograniczonym budżecie — poliftowy L538 (2016–2018) z 9-biegową skrzynią automatyczną. Generacja L551 jest nowocześniejsza, nieco przestronniejsza i cichsza, dlatego warto ją wybrać, jeśli zależy nam na nowym wyposażeniu i niższym spalaniu.
Czy Evoque nadaje się do jazdy w terenie?
Do lekkiego terenu, szutrów i śniegu — tak, zwłaszcza wersje z napędem na cztery koła i systemem Terrain Response. To jednak miejski SUV, więc nie jest stworzony do ciężkiego off-roadu.
Czy diesel w Evoque jest niezawodny?
Wiele zależy od serwisu. Przed zakupem warto sprawdzić historię wymiany oleju, stan łańcucha rozrządu oraz filtr cząstek stałych. Jeśli jeździsz głównie na krótkich dystansach w mieście, często rozsądniejszym wyborem będzie silnik benzynowy.
Czy warto kupić hybrydę plug-in P300e?
Warto, jeśli możesz regularnie ładować samochód w domu lub w pracy — wtedy codzienne, krótkie dystanse można pokonać na samym prądzie. Jeśli nie masz możliwości ładowania, prostszym i często tańszym wyborem będzie miękka hybryda.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























