För företag: paket, API och import →

Renault Megane IV

Bilar · Tillverkning 2015–2023

Renault Megane IV, tillverkad 2015–2023. Annonser och information.

ANNONS Site AI Audit: What to fix on your website

Generationer 4 generationer

Renault Megane IV till salu

Alla annonser →

Pris, €

Årsmodell

Mätarställning, km

Effekt, kW

Säljare

Utrustning

Mer utrustning
Exteriör
Elektronik
Interiör
Ljud och bild
Säkerhet
Stöldskydd
Övriga fördelar
Inga annonser ännu.
ANNONS Site AI Audit — free website audit
Renault Megane
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Renault

Renault Megane: III och IV generationer, motorer och utrustningsnivåer

Renault Megane — en fransk kompaktbil som är populär i Litauen för sina ekonomiska dieselmotorer och tillgängliga priser på begagnadmarknaden. Vi tittar på vad som skiljer III och IV generationerna åt, vilka motorer som är vanligast, hur utrustningsnivåerna skiljer sig och vad man bör kolla innan man köper.

Megane kortfattat

Megane (tillverkarnas stavning — Mégane) har tillverkats sedan 1995 och konkurrerar med Volkswagen Golf, Ford Focus och Peugeot 308. III och IV generationerna erbjuds som hatchback och kombi — Megane Grandtour. III generationen tillverkades också som en tre-dörrars coupé och cabriolet, medan IV generationen även finns som sedan.

Megane uppskattas för sin bekväma och mjuka körning, låga bränsleförbrukning för dieselmotorerna och att den vanligtvis är billigare än sina tyska konkurrenter i samma ålder. För de som älskar sportig körning finns R.S.-versionerna, som har sina trogna anhängare.

III och IV generation — vad skiljer dem åt

III generationen (2008–2016) — enklare och billigare, därför är utbudet på begagnadmarknaden störst. Under tillverkningsperioden uppdaterades den flera gånger: senare bilar fick modernare motorer, till exempel 1.2 TCe, och en något förändrad design. Det är en praktisk och billig daglig bil, men de flesta exemplar har redan hög körsträcka.

Fjärde generationen (från 2016) — längre, bredare och mycket modernare: uttrycksfulla C-formade LED-dagljus, i högre utrustningsnivåer — en stor vertikal touchskärm och fler hjälpsystem för körning. År 2020 uppdaterades bilarna med uppdaterade LED-ljus, en nyare multimediasystem och sortimentet kompletterades med laddhybriden E-Tech.

Från 2022 tillverkas Megane E-Tech Electric som en helt annan bil — en eldriven SUV-modell, så den bör inte förväxlas med den vanliga Megane.

Motorer och växellådor

I tredje generationen var den mest populära motorn 1.5 dCi diesel (cirka 85–110 hk), men det fanns också starkare 1.9 dCi och 1.6 dCi (cirka 130 hk). Bensinmotorer var 1.6 16V utan turbo (cirka 110 hk), senare 1.4 TCe och 1.2 TCe med turbo.

I fjärde generationen utgörs grunden av 1.2 TCe, och från 2018 — 1.3 TCe bensinmotorer (cirka 115–160 hk) och 1.5 dCi / Blue dCi dieslar (cirka 90–115 hk). Starkare dieslar — 1.6 dCi, senare 1.7 Blue dCi (cirka 130–165 hk). GT-versionen hade 1.6 TCe (cirka 205 hk), och Megane R.S. — 1.8 TCe (cirka 280–300 hk).

Växellådor — manuella eller automatiska EDC (dubbla kopplingar). Med 1.5 dCi och mindre bensinmotorer är det vanligtvis torra kopplingar EDC: den är ekonomisk, men tycker inte om konstant körning på kuperad väg och grov körning.

Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad Megane

1.5 dCi-motorn är långlivad om oljan byts i tid, men vid dålig underhållning kan det förekomma bristningar i svetsfogar. Fråga om servicehistoriken och lyssna efter knackningar. Dieselbilar som körts mycket i stadstrafik bör ha kolfilter (DPF) och EGR-ventil kontrollerade.

De tidiga 1.2 TCe-motorerna (cirka 2012–2016) har en svag punkt med ökade oljeförbrukningar som kan skada fördelningskedjan och motorn. Fråga om oljenivån har kontrollerats regelbundet och om motorn har reparerats.

EDC-växellådan ska växla smidigt — knackningar vid växling eller stötar vid växling indikerar problem med växellådan eller styrblocket. I fjärde generationen, kontrollera att multimediasystemet och touchskärmen svarar snabbt. För alla bilar, kontrollera körhistoriken enligt servicejournaler och tekniska inspektioner, och karossen för målade detaljer.

ANNONS AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Utföranden

Namn och utrustning varierar beroende på marknad och år; vi anger de vanligaste utförandena i Europa.

Expression

Fjärde generationen

Den enklare tredje generationens utrustning är det billigaste valet.

  • Ofta — stålhjul
  • Klimatanläggning
  • Enklare ljudsystem

Dynamique

Fjärde generationen

Den mest populära tredje generationens utrustning med mer komfortutrustning.

  • Ofta — lättmetallhjul
  • Ofta — automatisk klimatkontroll och hastighetshållare
  • Ofta — navigering Carminat TomTom

Zen

Fjärde generationen

Den grundläggande utrustningsnivån för fjärde generationen, som räcker för de flesta köpare.

  • Ofta — lättmetallhjul
  • Ofta — automatisk klimatkontroll och parkeringssensorer
  • Startknapp istället för vanlig nyckel

Intens

Fjärde generationen

Mer utrustad version med fler teknologier.

  • Ofta — stor vertikal multimediaskärm
  • Ofta — digital instrumentpanel
  • Ofta — val av körlägen och inredningsbelysning

GT Line / R.S. Line

Fjärde generationen

Sportig version med vanliga motorer; kallas R.S. Line efter uppdateringen 2020.

  • Sportiga stötfångare och större hjul
  • Sportiga säten och inredning
  • Ofta — LED-framlyktor

GT ir R.S.

Fjärde generationen

De mest kraftfulla versionerna för körglädje.

  • GT — cirka 205 hk, R.S. — cirka 280–300 hk
  • Ofta — fyrhjulsdriftssystemet 4Control
  • En mer exklusiv bil och sportig inredning

Jämförelse av fjärde generationens utrustningsnivåer

ZenIntensGT Line / R.S. LineR.S.
Vem passar den förFör daglig körningKomfort och teknikSportig utseendeKörglädje
Fälgar (vanligtvis)16 tum16–17 tum17–18 tum18–19 tum
InteriörStandardMer komfortutrustning, större skärmSportiga sätenSportiga sätes, R.S. utrustning
Motor (vanligtvis)1.2–1.3 TCe, 1.5 dCi1.2–1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.8 TCe, 280–300 hk
Pris relativt på begagnadmarknaden€€€€€€€€

För de flesta köpare är det bästa valet Zen eller Intens med 1.3 TCe eller 1.5 dCi motor. GT Line eller R.S. Line är värt att välja för utseendet, men R.S. bara om du söker ett riktigt sportigt bil.

Fördelar

  • Behaglig, mjuk körning
  • Ekonomiska dieselmotorer
  • Vanligtvis billigare på begagnadmarknaden än tyska konkurrenter
  • Stor utbud, lätt att hitta reservdelar

Nackdelar

  • Förlorar snabbare i värde än tyska konkurrenter
  • Torra kopplingar med EDC för smidig körning i stadstrafik
  • Tidiga 1.2 TCe-motorer har hög oljeförbrukning

Vanliga frågor

Vilken Megane-generation är bäst att köpa begagnad?

Om budgeten är begränsad — senare modeller av generation III med 1.5 dCi eller 1.6 dCi diesel och tydlig servicehistoria. Om du vill ha en modernare interiör och fler säkerhetssystem, välj generation IV, helst från 2018 och framåt, när 1.3 TCe-motorn introducerades.

Är 1.5 dCi-motorn pålitlig?

Detta är en av de vanligaste och mest ekonomiska Renault-dieslarna, men den är känslig för oljebyteintervall. Välj en bil med tydlig servicehistoria och undvik de där oljan byts sällan.

Vad skiljer Megane från Megane Grandtour?

Grandtour är en kombi med betydligt större bagageutrymme, vilket gör den lämplig för familjer och de som reser mycket. Motorerna och utrustningsnivåerna är i princip desamma som på hatchbacken.

Är det värt att välja Megane med EDC-växellåda?

Det är värt om lådan fungerar smidigt och du kör mycket i stadstrafik. Under provkörningen, testa start från stillastående och långsam körning i stadstrafik — ryckningar indikerar att kopplingsreparation kan behövas.

Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt

Kommentarer

Inga kommentarer om Renault Megane ännu. Dela din erfarenhet.

Logga in för att kommentera

Andra modeller Renault

Renault →
ANNONS Site SEO AI Audit — free SEO audit