For virksomheder: pakker, API og import →

Renault Megane IV

Biler · Produktion 2015–2023

Renault Megane IV, produceret 2015–2023. Annoncer og information.

ANNONCE Site AI Audit: What to fix on your website

Generationer 4 generationer

Renault Megane IV til salg

Alle annoncer →

Pris, €

Årgang

Kilometer, km

Effekt, kW

Sælger

Udstyr

Mere udstyr
Eksteriør
Elektronik
Interiør
Lyd og billede
Sikkerhed
Tyverisikring
Andre fordele
Ingen annoncer endnu.
ANNONCE Internet Solutions — IT services for business since 2011
Renault Megane
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Renault

Renault Megane: III og IV generationer, motorer og udstyr

Renault Megane — en fransk kompaktbil, der er populær i Litauen på grund af økonomiske dieselmotorer og en overkommelig pris på brugtbilsmarkedet. Vi ser på, hvordan III og IV generationer adskiller sig, hvilke motorer der er mest almindelige, hvordan udstyrsvarianterne skiller sig, og hvad man skal tjekke, før man køber.

Megane kort fortalt

Megane (producentens stavemåde — Mégane) er blevet produceret siden 1995 og konkurrerer med Volkswagen Golf, Ford Focus eller Peugeot 308. III og IV generationer tilbyder hækklade biler og stationcars — Megane Grandtour. III generationen blev også produceret som en tre-dørs coupé og cabriolet, mens IV generationen også er tilgængelig som sedan.

Megane værdsættes for sin komfortable, bløde kørsel, lave dieselforbrug og det faktum, at den typisk er billigere end sine tyske konkurrenter på samme alder. De sportygt indrettede R.S. versioner er til de, der elsker at køre hurtigt, og har deres trofaste fans.

III og IV generation — hvad er forskellen

III generationen (2008–2016) er enklere og billigere, derfor er tilbuddet på brugtbilsmarkedet størst. Under produktionen blev den opdateret flere gange: senere modeller fik moderne motorer, f.eks. 1.2 TCe, og en lidt ændret udseende. Det er en praktisk og billig hverdagsbil, men de fleste eksemplarer har nu en høj kilometerstand.

Fjerde generation (fra 2016) — længere, bredere og meget mere moderne: udtryksfulde C-formede LED-daglys, i de højere udstyrsversioner — en stor vertikal berøringsskærm og flere hjælpesystemer til kørsel. I 2020 fik bilerne opdaterede LED-lygter, et nyere multimediesystem, og sortimentet blev udvidet med opladbar hybrid E-Tech.

Fra 2022 produceres Megane E-Tech Electric, som er en helt anden bil — en elektrisk SUV-model, så den bør ikke forveksles med den almindelige Megane.

Motorer og gearkasser

I tredje generation var den mest populære motoren 1.5 dCi diesel (ca. 85–110 hk), men der var også kraftigere 1.9 dCi og 1.6 dCi (ca. 130 hk). Benzinmotorerne var 1.6 16V uden turbo (ca. 110 hk), senere 1.4 TCe og 1.2 TCe med turbo.

I fjerde generation består grundmodellen af 1.2 TCe, og fra 2018 — 1.3 TCe benzinmotorer (ca. 115–160 hk) og 1.5 dCi / Blue dCi diesel (ca. 90–115 hk). Kraftigere dieselmotorer er 1.6 dCi, senere 1.7 Blue dCi (ca. 130–165 hk). GT-versionen havde 1.6 TCe (ca. 205 hk), og Megane R.S. havde 1.8 TCe (ca. 280–300 hk).

Gearkasserne er manuelle eller automatiske EDC (dobbeltkobling). Med 1.5 dCi og mindre benzinmotorer er det ofte tørkobling EDC: den er økonomisk, men kan ikke lide konstant kørsel på ujævne veje og grov acceleration.

Hvad man skal tjekke, når man køber en brugt Megane

1.5 dCi-motoren er holdbar, hvis oljen skiftes i tide, men med dårlig vedligeholdelse kan den få problemer med svovlsyre i oliepumpen. Spørg om servicehistorikken og om der høres beld i motoren. Dieselbiler, der kører meget i byen, skal have kontrolleret partikelfilteret (DPF) og EGR-ventilen.

De tidlige 1.2 TCe-motorer (ca. 2012–2016) har svagheder med øget olieforbrug, som kan beskadige distributionskæden og selve motoren. Spørg, om olieniveauet er blevet kontrolleret regelmæssigt og om motoren er blevet repareret.

EDC-gearkassen skal skifte glat — træk og stød ved skiftning tyder på problemer med koblingsmekanismen eller styreenheden. I den fjerde generation skal du kontrollere, om multimediesystemet og berøringsfølsom skærm reagerer hurtigt. For alle biler skal du kontrollere køretøjets historie efter tekniske inspektioner og serviceoplysninger, og karrosseriet skal kontrolleres for malede dele.

ANNONCE Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Udstyr

Navne og udstyr varierer efter marked og år; vi angiver de mest almindelige udstyrsversioner i Europa.

Expression

Fjerde generation

Den enkleste udstyrsversion i den tredje generation er det billigste valg.

  • Ofte — stålfelger
  • Aircondition
  • Enklere lydsystem

Dynamique

Fjerde generation

Den mest populære udstyrsversion i den tredje generation med mere komfortudstyr.

  • Ofte — letmetalfelger
  • Ofte — automatisk klimakontrol og fartpilot
  • Ofte — navigation Carminat TomTom

Zen

Fjerde generation

Den grundlæggende fjerde generations udgave, som er tilstrækkelig for de fleste købere.

  • Ofte — letmetalfelger
  • Ofte — automatisk klimakontrol og parkeringssensorer
  • Kort til stedet for den sædvanlige nøgle

Intens

Fjerde generation

En mere udstyret version med flere teknologier.

  • Ofte — en stor vertikal multimedieskærm
  • Ofte — et digitalt instrumentbræt
  • Ofte — valg af køretilstande og interiørbelysning

GT Line / R.S. Line

Fjerde generation

En sporty udgave med standardmotorer; kaldes R.S. Line efter opdateringen i 2020.

  • Sporty stødfanger og større hjul
  • Sportesæder og interiør
  • Ofte — LED-forlygter

GT ir R.S.

Fjerde generation

De mest kraftfulde versioner til kørekomfort.

  • GT — omkring 205 hk, R.S. — omkring 280–300 hk
  • Ofte — firehjulstrækssystem 4Control
  • En mere prestigefyldt bil og et sporty interiør

Sammenligning af fjerde generations udstyr

ZenIntensGT Line / R.S. LineR.S.
Hvem passer bilen tilTil daglig kørselKomfort og teknologiSporty udseendeKørekomfort
Fælge (ofte)16-tommers16–17-tommers17–18-tommers18–19-tommers
InteriøretStandardMere komfortudstyr, større skærmSportsæderSportsæder, R.S. udstyr
Motor (ofte)1.2–1.3 TCe, 1.5 dCi1.2–1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.8 TCe, 280–300 hk
Pris på brugtmarkedet (relativt)€€€€€€€€

For de fleste købere er det bedste valg Zen eller Intens med 1.3 TCe eller 1.5 dCi motor. GT Line eller R.S. Line er værd at vælge på grund af udseendet, mens R.S. kun er for dem, der søger en rigtig sportsbil.

Fordele

  • Behagelig, blød kørsel
  • Økonomiske dieselmotorer
  • Ofte billigere på brugtmarkedet end tyske konkurrenter
  • Stor udvalg, nemt at finde reservedele

Ulemper

  • Mister denne bil mister hurtigere i værdi end tyske konkurrenter
  • Tørre koblingsbokse EDC er følsom for kørsel i kamme
  • De tidlige 1.2 TCe motorers olieforbrug

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken Megane generation er bedst at købe brugt?

Hvis budgettet er begrænset — de senere III generationens biler med 1.5 dCi eller 1.6 dCi diesel og en klar servicehistorie. Hvis du vil have en mere moderne interiør og flere sikkerhedssystemer, vælg IV generationen, bedst efter 2018, da 1.3 TCe motoren blev introduceret.

Er 1.5 dCi motoren pålidelig?

Dette er en af de mest udbredte og økonomiske Renault dieselmotorer, men den er følsom over for olieskiftintervaller. Vælg en bil med en klar servicehistorie og undgå dem, hvor olien sjældent skiftes.

Hvad er forskellen på Megane og Megane Grandtour?

Grandtour er en stationcar med en betydeligt større bagagerum, så den passer til familier og dem, der rejser meget. Motorerne og udstyrsniveauerne er i princippet de samme som på hatchbacken.

Er det værd at vælge Megane med EDC gearkasse?

Det er det, hvis gearkassen fungerer glat og du kører mest i byen. Under en prøvekørsel skal du teste starten fra stående og langsom kørsel i kamme — rysten indikerer, at der måske er behov for en koblingsreparation.

Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat

Kommentarer

Ingen kommentarer om Renault Megane endnu. Del din erfaring.

Log ind for at kommentere

Andre modeller Renault

Renault →
ANNONCE Talkmio — AI live chat for your website 24/7